Albert | Neporazitelné akce týdne

Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá

24.11.2021

Bříza bělokorá má blahodárný vliv na ledviny a pročišťuje organismus. Připravte si tedy březový čaj či limonádu a zbavte své tělo nežádoucích látek!

Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá
(Foto: canva.com)

 

Bříza bělokorá je v České republice široce rozšířená a zná ji skutečně každý, o jejích léčivých účincích však ví málokdo. Jde o velice elegantní strom s bílou kůrou, štíhlým kmenem a velkým množstvím svěšených větví. Kvůli svému vzhledu i užití se stala národním stromem hned několika států na území východní Evropy a je často vysazována jako dekorativní dřevina do parků i podél cest.

 

Symbol života a hojnosti

 

Bříza bílá byla uctívána mnoha pohanskými kmeny, které ji považovaly za symbol života, plodnosti a štěstí. Byla součástí mnoha rituálů, z nichž některé se nám dochovaly dodnes - například tradiční vztyčování májky.

 

Později se bříza stala oblíbenou v lidovém léčitelství i bylinkářství. Rozšířená je zejména mezi slovanskými národy, které nejčastěji sbírají mladé lístky či mízu, lze ovšem využít i borku. Listy se sbírají nejčastěji na přelomu března a dubna, kdy obsahují nejvyšší množství léčivých látek.

 

Jak užívat břízu?

 

V bylinkářství se můžeme nejčastěji setkat s čajem z březového listí. Ten připravíme velice jednoduše, stačí asi dvě lžičky řezaného listu zalít vroucí vodou a nechat přibližně čtvrt hodiny louhovat. Pít můžeme 2-3x denně. Čaj působí diureticky a má blahodárný vliv na ledviny.

 

Kromě čaje je možné si připravit také březovou limonádu. Dále se často výtažky z březového listí využívají v kosmetice, rozšířené jsou zejména šampony a pleťové vody. Březové šampony podporují růst vlasů, zamezují jejich vypadávání a brání vzniku lupů.

 

Čerstvé mladé lístky je pak možné přidávat do salátů. V bylinkářství se pak také můžeme setkat s březovou mízou, které se přezdívá nápoj bohů. Získává se na jaře navrtáním stromů, což je u nás ovšem zakázáno. Míza slouží k jarní očistě, jelikož detoxikuje organismus.

 

Účinky na naše zdraví

 

Bříza je výborným diuretikem, pomáhá tedy při onemocněních močových cest, revmatu či dně. Blahodárně působí na ledviny a játra a pomáhá detoxikovat organismus. Při vnějším užití čistí a uklidňuje pleť, podporuje růst vlasů a zabraňuje tvorbě lupů.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 47. Hřebíček

Mnoho z nás si vánoční svátky bez příjemné vůně hřebíčku ani nedokáže představit. Toto koření je však také velice účinným antibiotikem a má blahodárný vliv na naše zdraví!

Babiččin bylinkář: 46. Guarana

Cítíte se vyčerpaní a bez energie? Nebo byste jen rádi shodili pár kilo? Vyzkoušejte guaranu! Má mimořádné stimulační účinky, zbystřuje mysl a zlepšuje náladu, navíc výrazně urychluje spalování tuku...

Babiččin bylinkář: 45. Borovice lesní

Borovice je nenápadný strom s mimořádnými léčivými vlastnostmi. Pomáhá při onemocněních dýchacích cest a je proto ideální volbou pro sychravá zimní období. Užívat ji můžeme jako čaj i sirup, který si oblíbí zejména ti nejmladší.

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný

Fenykl se využívá jako koření, zelenina i léčivka již mnoho staletí. Dnes je přitom neprávem přehlížen, protože často nevíme, jak s ním v kuchyni naložit. Nechte se tedy inspirovat a vychutnejte si jeho netradiční chuť!

Babiččin bylinkář: 42. Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je velmi účinné přírodní antibiotikum, které vás zbaví všech druhů zánětů. Jde navíc o velice dekorativní rostlinu, která svými květy prozáří každou zahrádku.

Babiččin bylinkář: 41. Bez černý

Přichází doba sběru bezinek! Neváhejte tedy a nasbírejte si plody plné vitaminů a antioxidantů - můžete si z nich připravit likér, který vás zahřeje a dodá vašemu tělu tolik potřebné živiny.

Babiččin bylinkář: 40. Rukola

Rukola svou netradiční pikantní chutí jistě zaujme mnoho milovníků dobrého jídla. Tato zelenina má však také léčivé účinky, pro které je ceněna již od starověku!

Babiččin bylinkář: 39. Vanilka pravá

Krásná orchidej, léčivá bylinka i cenné koření – tím vším je vanilka pravá, kterou pro její vůni i léčivé vlastnosti využívali již staří Aztékové. Dopřejte si ji i vy!

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý

Často se říká, že je něco „hořké jako pelyněk“. Je pravdou, že pelyněk je bylinka nesmírně hořká, je ovšem také velice účinná. Napomáhá trávení a využívá se k léčbě mnoha potíží s ním spojených.

Babiččin bylinkář: 37. Brusnice borůvka

Borůvky se díky své chuti těší veliké oblibě, mají ovšem mnohem více předností. Patří mezi nejzdravější ovoce vůbec a obsahují dokonce více antioxidantů než jakákoli jiná potravina!

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.