Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá

24.11.2021

Bříza bělokorá má blahodárný vliv na ledviny a pročišťuje organismus. Připravte si tedy březový čaj či limonádu a zbavte své tělo nežádoucích látek!

Babiččin bylinkář: 43. Bříza bělokorá
(Foto: canva.com)

 

Bříza bělokorá je v České republice široce rozšířená a zná ji skutečně každý, o jejích léčivých účincích však ví málokdo. Jde o velice elegantní strom s bílou kůrou, štíhlým kmenem a velkým množstvím svěšených větví. Kvůli svému vzhledu i užití se stala národním stromem hned několika států na území východní Evropy a je často vysazována jako dekorativní dřevina do parků i podél cest.

 

Symbol života a hojnosti

 

Bříza bílá byla uctívána mnoha pohanskými kmeny, které ji považovaly za symbol života, plodnosti a štěstí. Byla součástí mnoha rituálů, z nichž některé se nám dochovaly dodnes - například tradiční vztyčování májky.

 

Později se bříza stala oblíbenou v lidovém léčitelství i bylinkářství. Rozšířená je zejména mezi slovanskými národy, které nejčastěji sbírají mladé lístky či mízu, lze ovšem využít i borku. Listy se sbírají nejčastěji na přelomu března a dubna, kdy obsahují nejvyšší množství léčivých látek.

 

Jak užívat břízu?

 

V bylinkářství se můžeme nejčastěji setkat s čajem z březového listí. Ten připravíme velice jednoduše, stačí asi dvě lžičky řezaného listu zalít vroucí vodou a nechat přibližně čtvrt hodiny louhovat. Pít můžeme 2-3x denně. Čaj působí diureticky a má blahodárný vliv na ledviny.

 

Kromě čaje je možné si připravit také březovou limonádu. Dále se často výtažky z březového listí využívají v kosmetice, rozšířené jsou zejména šampony a pleťové vody. Březové šampony podporují růst vlasů, zamezují jejich vypadávání a brání vzniku lupů.

 

Čerstvé mladé lístky je pak možné přidávat do salátů. V bylinkářství se pak také můžeme setkat s březovou mízou, které se přezdívá nápoj bohů. Získává se na jaře navrtáním stromů, což je u nás ovšem zakázáno. Míza slouží k jarní očistě, jelikož detoxikuje organismus.

 

Účinky na naše zdraví

 

Bříza je výborným diuretikem, pomáhá tedy při onemocněních močových cest, revmatu či dně. Blahodárně působí na ledviny a játra a pomáhá detoxikovat organismus. Při vnějším užití čistí a uklidňuje pleť, podporuje růst vlasů a zabraňuje tvorbě lupů.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný

Fenykl se využívá jako koření, zelenina i léčivka již mnoho staletí. Dnes je přitom neprávem přehlížen, protože často nevíme, jak s ním v kuchyni naložit. Nechte se tedy inspirovat a vychutnejte si jeho netradiční chuť!

Babiččin bylinkář: 42. Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je velmi účinné přírodní antibiotikum, které vás zbaví všech druhů zánětů. Jde navíc o velice dekorativní rostlinu, která svými květy prozáří každou zahrádku.

Babiččin bylinkář: 41. Bez černý

Přichází doba sběru bezinek! Neváhejte tedy a nasbírejte si plody plné vitaminů a antioxidantů - můžete si z nich připravit likér, který vás zahřeje a dodá vašemu tělu tolik potřebné živiny.

Babiččin bylinkář: 40. Rukola

Rukola svou netradiční pikantní chutí jistě zaujme mnoho milovníků dobrého jídla. Tato zelenina má však také léčivé účinky, pro které je ceněna již od starověku!

Babiččin bylinkář: 39. Vanilka pravá

Krásná orchidej, léčivá bylinka i cenné koření – tím vším je vanilka pravá, kterou pro její vůni i léčivé vlastnosti využívali již staří Aztékové. Dopřejte si ji i vy!

Babiččin bylinkář: 38. Pelyněk pravý

Často se říká, že je něco „hořké jako pelyněk“. Je pravdou, že pelyněk je bylinka nesmírně hořká, je ovšem také velice účinná. Napomáhá trávení a využívá se k léčbě mnoha potíží s ním spojených.

Babiččin bylinkář: 37. Brusnice borůvka

Borůvky se díky své chuti těší veliké oblibě, mají ovšem mnohem více předností. Patří mezi nejzdravější ovoce vůbec a obsahují dokonce více antioxidantů než jakákoli jiná potravina!

Babiččin bylinkář: 36. Ostropestřec mariánský

Současný styl života namáhá naše játra více než kdy dříve. Nadměrná konzumace alkoholu, léčiv a jiných syntetických látek může tento orgán dlouhodobě poškozovat. Jak se tedy o játra správně starat? Stačí užívat ostropestřec!

Babiččin bylinkář: 35. Hluchavka nachová

Hluchavka nachová je součástí mnoha moderních léčiv, není však na poli přírodní medicíny žádným nováčkem. Na našem území se využívá pro léčbu mnoha onemocnění již od 16. století. Vyzkoušejte její léčivé účinky i vy!

Babiččin bylinkář: 34. Smetánka lékařská

Pampelišku mnozí z nás vnímají spíše jako nepříjemný plevel v našich trávnících. Pravdou ovšem je, že smetánka našla všestranné využití v medicíně i farmakologii, a to zejména jakožto bylinka, která má blahodárný vliv na trávicí soustavu a ledviny.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.