Dr. Max I AKCE 1+1 navíc! Dr. Max I AKCE 1+1 navíc!

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný

26.11.2021

Fenykl se využívá jako koření, zelenina i léčivka již mnoho staletí. Dnes je přitom neprávem přehlížen, protože často nevíme, jak s ním v kuchyni naložit. Nechte se tedy inspirovat a vychutnejte si jeho netradiční chuť!

Babiččin bylinkář: 44. Fenykl obecný
(Foto: canva.com)

Fenykl obecný je rostlina původem z Malé Asie a oblastí kolem Středozemního moře. Jako léčivá bylina i potravina zde byl pěstován již od starověku. Římané ho využívali pro podporu chuti k jídlu a gladiátoři se jím údajně pomazávali pro udržení dobré fyzické kondice. Postupně se pak fenykl rozšířil do celého světa a v některých regionech, například v Indii, se stal běžnou součástí jídelníčku.

 

Všestranné koření do sladkostí i k masu

 

S fenyklem jako kořením se setkáváme velmi často, byť si to možná často ani neuvědomujeme. Fenykl má netradiční nasládlé aroma podobné anýzu, díky kterému si našel místo mezi sladkými i slanými pokrmy .

 

Nejčastější je užití toho koření ve francouzské a italské kuchyni. Lze ho přidávat k masům, či do omáček a polévek. Velice často je také součástí jogurtových dresinků. Používá se však i pro dokořenění pečiva. Ať už chleba nebo pečiva sladkého. Je nedílnou součástí perníku a mnoha dalších sladkostí. Přidává se dokonce do mnoha likérů, např. absintu.

 

Fenykl jako zelenina

 

Dužnaté listy fenyklu můžeme přidat do salátů jako křupavou a velice výživnou zeleninu. Mají totiž nesmírně nízkou kalorickou hodnotu a obsahují mnoho vlákniny a vitaminů. Fenykl lze také upravovat podobně jako jiné druhy zeleniny, můžeme ho tedy zapéct, podusit či restovat. Jídlu pak dodá příjemnou netradiční vůni.

 

Léčivé účinky fenyklu

 

Semena i listy fenyklu mají silné léčivé účinky. Napomáhá trávení a působí proti nadýmání. Zároveň potlačuje křeče trávicí soustavy a stimuluje tvorbu žaludeční šťávy. Dá se tedy říci, že se jedná o rostlinu, které komplexně léčí celou trávicí soustavu.

 

Z dalších pozitiv užívání fenyklu můžeme jmenovat například podporu laktace u kojících žen. Je také vhodné ho užívat v zimních měsících, jelikož potlačuje kašel a léčí nachlazení.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 56. rybíz černý

Černý rybíz patří bezesporu k nejhodnotnějším druhům ovoce, které se na našem území pěstují. Je vitaminovou bombou a jeho konzumace nám pomáhá doplňovat esenciální živiny, kterých můžeme mít v potravě nedostatek. Rybíz navíc posiluje naši imunitu a chrání tak naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 55. Violka trojbarevná

Violka trojbarevná je oblíbenou zahradní letničkou, ovšem jen málokdo ví o jejích účincích na naše zdraví. Účinně bojuje proti kašli i nachlazení a její účinky tedy nejlépe oceníme právě v nadcházejícím zimním období.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.