Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony? I Magazín Akční Ceny Reklama Kupóny OnaDnes naleznete v aplikaci Portmonka

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

03.01.2022

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový
(Foto: canva.com)

 

Tužební jilmový je výjimečná rostlina, která může svými účinky konkurovat mnoha moderním lékům. Díky vysokému obsahu kyseliny salicylové pomáhá snižovat horečku i bolesti hlavy. Stejnou účinnou látku obsahují i mnohá syntetická léčiva jako jsou Acylpyrin či Aspirin. Na rozdíl od tablet však výtažky z tužebníku nezatěžují játra ani ledviny.

 

Tužebník se v české krajině vyskytuje poměrně běžně a již dávno se tak stal součástí tradiční medicíny. Rostlinu tužebníku lze v přírodě snadno rozpoznat, dosahuje totiž výšky až 2 metry a vrcholky stonků zdobí nezaměnitelné bílé květy.

 

Využití tužebníku

 

Sušené květy tužebníku, které obsahují nejvyšší množství léčivých látek můžete sehnat ve specializovaných prodejnách a lékárnách, jednodušší však je si květy nasbírat v přírodě. Příjemně totiž voní a hodí se i jako okrasné květiny do vázy či do suchých vazeb. 

 

V medicíně se výtažky z tužebníkových květů užívají zejména ve formě tinktury. Tu si můžete snadno připravit naložením čerstvých květů této rostliny do alkoholu. Účinný je však také čaj, který lze připravovat ze sušených i čerstvých květenství. Poměrně oblíbené jsou i kosmetické přípravky a krémy, které pomáhají od bolesti a léčí mnohá kožní onemocnění jako jsou akné či ekzémy.

 

Kromě bylinkářství se tužebník využívá i v potravinářství, a to zejména pro svou příjemnou vůni. Slouží k dochucování likérů, piv i vín.

 

Léčivé vlastnosti

 

Tužebník má obdobné účinky jako Aspirin, pomáhá léčit horečku a zmírňovat bolesti. Na rozdíl od syntetických léčiv nezatěžuje naše játra, a dokonce léčí onemocnění žaludku i ledvin.

Působí diureticky, díky čemuž pomáhá tělu zbavovat se škodlivých látek a přebytečných solí. Slouží tak také jako prevence revmatu a dny. Navíc působí protizánětlivě a tlumí bolesti spojené s těmito nemocemi.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž květy zdobí naše byty i zahrady. Málokdo však ví, že je také léčivou bylinou, ze které se můžeme připravit ibiškový čaj i osvěžující letní drinky.

Babiččin bylinkář: 51. Kerblík třebule

Kerblík třebule je dnes již téměř zapomenutá bylinka našich babiček, historicky je však součástí mnoha tradičních staročeských pokrmů. V současnosti jeho obliba opět roste a jako nenáročnou letničku si ho můžete na zahrádce vypěstovat i vy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.