Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony? I Magazín Akční Ceny Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony?

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

05.01.2022

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní
(Foto: canva.com)

 

Mučenka pletní je vytrvalá popínavá rostlina, jejíž krásné fialové květy zdobí zahrady i lesy Severní Ameriky. Stejně jako jiné druhy mučenek však může tato bylinka nabídnout více než působivé květy. Má silné sedativní účinky, a proto se využívá k léčbě nespavosti, nervozity, úzkostí i deprese.

 

K tomuto účelu ji v tradiční medicíně využívali původní obyvatelé Nového světa. Evropany byla mučenka pletní objevena až v 16. století. Díky snadnému pěstování její obliba nejvíce vzrostla v 19. století, kdy se postupně rozšířila do mnoha britských kolonií a stala se tak známou po celém světě.

 

Využití mučenky

 

Mučenka pletní je oblíbená okrasná rostlina, kterou je ovšem nutné chránit před tuhými mrazy. V teplejších oblastech se však stala ozdobou zahrad i parků. Tento druh mučenky se velice ochotně kříží s ostatními a postupně tak vzniklo mnoho odrůd lišících se barvami i tvarem květů. Nejblíbenější jsou však odrůdy s velkými fialovomodrými květy, které jsou pro tuto krásnou rostlinu natolik typické.

 

Kromě dekorativních účelů se dá mučenka pletní pěstovat i pro ovoce. Její plody, které chutí připomínají ananas či maracuju, však nejsou v České republice příliš dostupné. Častěji se setkáváme s maracujou či granadilou, což jsou plody blízce příbuzných druhů mučenky pletní. Z plodů je možné připravovat nejrůznější džemy či šťávy, nejčastěji se však konzumují čerstvé.

 

Listy, plody i květy mučenky pak lze užívat v bylinkářství, jelikož bioaktivní látky obsahuje celá rostlina.

 

Jak mučenku užívat?

 

Mučenka se nejčastěji užívá ve formě čaje, který podle klinických studií účinně zlepšuje kvalitu spánku a zklidňuje mysl. K jeho přípravě lze využít sušené bylinky, je však možné si vypěstovat i vlastní mučenku a užívat ji čerstvou.

 

Pěstování

 

Tuto bylinku si můžete vypěstovat i ze semínka. Jedná se o velmi rychle rostoucí rostlinu, o kterou se kromě zálivky a občasného hnojení téměř nemusíte starat. Je však nutné myslet na to, že mučenka nesnáší nízké teploty a již při teplotách kolem 0°C může uhynout. Zimu tedy přežije pouze v interiéru.

 

Účinky na naše zdraví

 

Mučenka pomáhá zklidňovat mysl a uvolňuje fyzické napětí. Pomáhá proto při nespavostech, napětí i hysterii a zmírňuje úzkostlivé stavy, deprese či stres. Působí proti psychickému vyčerpání a zlepšuje náladu.

 

Tato bylinka má však také vliv na naše tělo. Tlumí zrychlený tep a zmírňuje křeče hladkého svalstva. Zároveň potlačuje prožívání bolesti a působí proti migrénám a bolestem hlavy.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž květy zdobí naše byty i zahrady. Málokdo však ví, že je také léčivou bylinou, ze které se můžeme připravit ibiškový čaj i osvěžující letní drinky.

Babiččin bylinkář: 51. Kerblík třebule

Kerblík třebule je dnes již téměř zapomenutá bylinka našich babiček, historicky je však součástí mnoha tradičních staročeských pokrmů. V současnosti jeho obliba opět roste a jako nenáročnou letničku si ho můžete na zahrádce vypěstovat i vy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.