Yves-rocher I SLEVY AŽ -50 % na více než 200 produktů!

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

08.01.2022

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)
(Foto: canva.com)

 

Oreláník barvířský, známý také pod jménem achiote, je keř využívaný jihoamerickými domorodci již odpradávna. Má totiž silné protizánětlivé i dezinfekční účinky, pro které je oblíbený dodnes. V současné době také oreláník prochází mnoha lékařskými studiemi, které mají pomoci objevit nové účinné látky.

 

Využití oreláníku barvířského

 

Jak již jméno oreláníku barvířského napovídá, jedno z jeho nejdůležitějších využití našel také díky své výrazné barvě. Semena této rostliny obsahují mimo jiné výrazně oranžové látky bixin a noirbixin. Právě ty jsou díky svému přírodnímu původu zdravotně nezávadné a přidávají se tak do mnoha potravin pod označením E160b. Dodávají potravinám výraznou pomerančovou barvu, nejčastěji se tedy s tímto zdravým „éčkem“ setkáme v cukrovinkách, zmrzlinách či sýrech. Slouží mimo jiné i k barvení tkanin či jako barvivo do kosmetických přípravků.

 

Oreláník našel využití také v kuchyni, a to nejen pro výraznou barvu, ale i chuť. Je součástí typických jihoamerických směsí koření a často slouží jako náhrada mleté papriky, je však mírně pikantní.

 

Oreláník v bylinkářství

 

Největší význam má však tento keř právě v tradiční medicíně i moderní farmacii. Poměrně výjimečné je, že v bylinkářství našly využití nejen plody, ale také listy a další části rostliny.

 

V peruánském léčitelství se již odpradávna achiote používá jako přírodní dezinfekce. Celá rostlina totiž obsahuje látky, které působí antibakteriálně a protizánětlivě. Listy i semena jsou doporučovány pro léčbu nespočtu zánětlivých onemocnění. Antibakteriální účinky mají také blahodárný vliv na kůži a oreláník tak pomáhá v boji s problematickou pletí.

 

Zároveň karotenoidy a barviva pomáhají chránit naše tělo před účinky UV záření. Kromě prevence rakoviny tedy zlepšují také zdraví našich očí. Oreláník také snižuje množství cholesterolu v krvi a zabraňuje jeho usazování na stěnách našich cév.

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 56. rybíz černý

Černý rybíz patří bezesporu k nejhodnotnějším druhům ovoce, které se na našem území pěstují. Je vitaminovou bombou a jeho konzumace nám pomáhá doplňovat esenciální živiny, kterých můžeme mít v potravě nedostatek. Rybíz navíc posiluje naši imunitu a chrání tak naše zdraví.

Babiččin bylinkář: 55. Violka trojbarevná

Violka trojbarevná je oblíbenou zahradní letničkou, ovšem jen málokdo ví o jejích účincích na naše zdraví. Účinně bojuje proti kašli i nachlazení a její účinky tedy nejlépe oceníme právě v nadcházejícím zimním období.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.