Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony? I Magazín Akční Ceny Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony?

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

12.01.2022

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní
(Foto: canva.com)

 

Přeslička polní je známá bylinka, kterou lidstvo využívá již tisíce let. Ve starověku byla oblíbená jako účinný lék na mnohá onemocnění močových cest a další problémy. Její pletiva navíc obsahují i nesmírně vysoká množství křemíku, díky čemuž se v minulosti používala jako obdoba drátěnky pro čištění mosazných a stříbrných předmětů. Vysoký obsah křemíku však také prospívá našemu zdraví a je jedním z důvodů, proč je přeslička natolik oblíbenou bylinkou.

 

Kde přesličku najít?

 

Většina druhů přesliček preferuje vlhké oblasti s vysokou hladinou spodní vody, najdeme ji tedy v příkopech, podél cest i v lesích. Právě zde pak můžeme na jaře narazit na zvláštní nezelené lodyhy plné výtrusů. V průběhu léta pak vyrůstají zelené letní lodyhy, které můžeme sbírat.

Je však nutné dát si pozor na záměnu s přesličkou bahenní! Ta obsahuje mnoho alkaloidů a je tak poměrně jedovatá. Pokud se tedy chcete být jisti, že máte tu pravou, zkontrolujte špičky jednotlivých větviček. Pokud na konci lodyhy nejsou klasy s výtrusnicemi, pak se jedná o pravou přesličku rolní.

 

Užití přesličky

 

Přeslička se nejčastěji užívá ve formě čaje. K jeho přípravě stačí zalít lžičku sušené natě vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Doporučuje se užívání 2x denně po dobu pěti dnů. Přeslička je také oblíbenou součástí čajových směsí, převážně v kombinaci s jiným bylinkami s vysokým obsahem křemíku jako je kopřiva či rdesno.

 

Účinné je i vnější užití této bylinky, obvykle jako obklady či koupel. Přeslička urychluje hojení ran, zmírňuje bolest a pomáhá proti kožním onemocněním.

 

Jaké jsou účinky přesličky na náš organismus?

 

Přeslička pomáhá při problémech spojených s vylučovací soustavou a močovými cestami. Prospívá tak zdraví ledvin a močového měchýře. Bojuje se záněty močových cest i ledvin a prospívá tak správné funkci našeho těla. Podporou funkce ledvin navíc detoxikuje organismus a slouží jako prevece vzniku dny.

 

Vysoká množství křemíku a dalších minerálů navíc posilují kvalitu kůže, vlasů, nehtů i kostí. Zvyšuje také pružnost cév a srdce. Při vnějším užití pak pomáhá hojit rány, zastavuje krvácení a potlačuje záněty.

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž květy zdobí naše byty i zahrady. Málokdo však ví, že je také léčivou bylinou, ze které se můžeme připravit ibiškový čaj i osvěžující letní drinky.

Babiččin bylinkář: 51. Kerblík třebule

Kerblík třebule je dnes již téměř zapomenutá bylinka našich babiček, historicky je však součástí mnoha tradičních staročeských pokrmů. V současnosti jeho obliba opět roste a jako nenáročnou letničku si ho můžete na zahrádce vypěstovat i vy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.