Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony? I Magazín Akční Ceny Reklama Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kde najdete kupony?

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

14.01.2022

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný
(Foto: canva.com)

 

Puškvorec je vodní rostlina, na kterou můžeme narazit v okolí stojatých vod i říčních toků. Již od antiky je oblíbenou léčivkou, jejíž účinky bývají nejčastěji přirovnávány k ženšenu. Stejně jako u něj se i u puškvorce v medicíně nejčastěji užívá oddenku s kořeny. Právě ten totiž obsahuje nejvyšší množství zdraví prospěšných látek.

 

Ačkoli je dnes puškvorec v české přírodě poměrně běžný, není na našem území původní. V průběhu 16. století byl uměle vysazován v botanických zahradách, klášterech i na zámcích, odkud se rychle rozšířil. Pochází pravděpodobně z Číny či Indie, je také součástí tradiční ajurvédské medicíny. V Číně se dodnes těší velké oblibě a je považován nejen za účinný přírodní lék, ale slouží také jako talisman přinášející štěstí.

 

Puškvorcový čaj jen zastudena

 

Účinné látky obsažené v oddencích puškvorce nejsou teplotně stálé a běžnou přípravou čaje by se znehodnotily. Pro přípravu léčivého nápoje se proto doporučuje pouze zalít rostlinný materiál chladnou vodou a nechat vylouhovat, nejlépe přes noc. Ráno pak můžete výluh scedit a případně mírně ohřát. Směs by se však neměla vařit.

 

Další užití puškvorce

 

Navzdory očekáváním je puškvorcový čaj nejen velmi prospěšný, ale má také příjemné aroma. Puškvorec se v minulosti používal jako levné koření a byl součástí mnoha sladkých pokrmů. Dokonce se jím dodnes dochucují některá piva, vina i likéry.

 

Velké oblibě se těší i puškvorcový olej, který se získává lisováním z kořene této rostliny. Kromě léčivých účinků má příjemnou vůni a historicky byl oblíbenou součástí parfémů. Navíc jeho vůně odpuzuje hmyz, díky čemuž se puškvorcový olej stal účinným přírodním repelentem.

 

Účinky na naše zdraví

 

Puškvorec má silné antibakteriální účinky, díky nimž byl v minulosti ceněn zejména v dobách nejrůznějších epidemií. Dnes se užívá pro léčbu nachlazení, bronchitidy a chřipkových onemocnění. Léčí také mnoho dýchacích potíží včetně astmatu.

 

Má pozitivní účinky na nervové buňky a podporuje správnou funkci našeho mozku. Pomáhá proti nespavosti, zmírňuje nervy a zlepšuje koncentraci i paměť.

 

Blahodárný vliv má puškvorec i na oběhovou soustavu. Prospívá správné funkci srdce, detoxikuje krev, a pomáhá proti onemocněním jako jsou anémie i leukémie. Navíc zlepšuje trávení a podporuje chuť k jídlu.

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Babiččin bylinkář: 53. Boldovník vonný

Boldovník je tajuplná jihoamerická rostlina, která se v tradiční medicíně využívá již po tisíce let. Účinně léčí celou řadu onemocnění jater, žlučníku i trávicí soustavy.

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž květy zdobí naše byty i zahrady. Málokdo však ví, že je také léčivou bylinou, ze které se můžeme připravit ibiškový čaj i osvěžující letní drinky.

Babiččin bylinkář: 51. Kerblík třebule

Kerblík třebule je dnes již téměř zapomenutá bylinka našich babiček, historicky je však součástí mnoha tradičních staročeských pokrmů. V současnosti jeho obliba opět roste a jako nenáročnou letničku si ho můžete na zahrádce vypěstovat i vy.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.