Dr. Max I AKCE 1+1 navíc!

Co způsobuje vysoký cholesterol? Dejte si pozor na tyto potraviny

25.08.2021

„Máte zvýšenou hladinu cholesterolu,“ tak tuhle zprávu nikdo z nás slyšet rozhodně nechce. Abyste vašemu zdraví zbytečně neškodili, je dobré se vyvarovat nevhodným potravinám. Které to ale jsou?

Co způsobuje vysoký cholesterol? Dejte si pozor na tyto potraviny
(Foto: canva.com)

Cholesterol

Vysoký cholesterol je sice velkým strašákem, ale naše tělo ho k životu nezbytně potřebuje. Cholesterol je tuková látka v krvi, bez které se neobejde žádná buňka v lidském těle, protože je potřeba při tvorbě buněčných membrán, hormonů, vitamínu D atd. Cholesterol si tělo vytváří v játrech a přijímat ho můžeme i formou stravy.

Ale i v případě cholesterolu platí, že nic se nemá přehánět. U dospělého člověka by se měla hladina cholesterolu pohybovat v rozmezí od 5,0 do 6,2 mmol/l. Pokud vám lékař předloží výsledky testů, které jsou vyšší než 6,2 mmol/l (ženy 6,5 mmol/l, muži 5,7 mmol/l), je nutné nastavit léčbu, dietu či speciální zdravotní režim. Hladinu cholesterolu může ovlivnit, kromě nevhodného jídelníčku, i dědičnost, věk, pohlaví, další onemocnění, nedostatek pohybu, kouření atd.

Jak se projevuje vysoký cholesterol

Cholesterol, který nestihne tělo využít nebo vyloučit, dokáže napáchat pěknou neplechu. Nadbytečný cholesterol se totiž začne ukládat do stěn cév, ty ztrácejí na pružnosti i průchodnosti a krev tak nemůže cévami dostatečně proudit. Záludností vysokého cholesterolu je, že se ve většině případů vůbec jinak neprojevuje. Zaručený způsob, jak odhalit vysoký cholesterol, je podstoupit pravidelné kontroly u lékaře a testy. Bez varovných signálů může dojít k náhlému poškození důležitých orgánů, infarktu myokardu nebo cévní mozkové mrtvice.

(Foto: canva.com)

 

Jak se vyvarovat vysokému cholesterolu

Pokud nepatříte do skupiny, která se potýká s vysokým cholesterolem z důvodu dědičnosti či jiného onemocnění, je dobré zavést tzv. preventivní opatření a vysokému cholesterolu se vyhnout:

  • omezte příjem soli a živočišných tuků
  • vyvarujte se stresu
  • alkohol pijte pouze s mírou
  • nekuřte
  • pravidelně cvičte
  • zredukujte svoji tělesnou váhu
  • jezte zdravě
  • dodržujte pravidelný pitný režim

Nedoporučené potraviny:

Doporučené potraviny:

(Foto: canva.com)

Víte kolik šálků černého čaje můžete denně vypít?

Ať již jste vášnivými konzumenty čaje či tento nápoj pijete pouze příležitostně, rozhodně není vhodné ho konzumovat více, než je doporučené množství. Kolik hrnků čaje tedy můžete denně bez obav vypít?

Víte, že nedostatek spánku může ohrozit vaše zdraví? Dejte si pozor na tyto příznaky

Posilující spánek je základ. Pokud si myslíte, že se jedná pouze o prázdnou frázi, není tomu tak. Kvalitní a dostatečný spánek je totiž extrémně důležitý, protože během něho dochází k regeneraci organismu.

Trápí vás chronický zánět močových cest? Vyvarujte se těmto zlozvykům

Časté močení, pálení a bolestivé pocity při močení? Zánět močových cest postihuje více ženy než muže. Jaké jsou příznaky tohoto zdravotního problému? Čemu se máte vyvarovat?

Mohlo by Vás zajímat

Do Nového roku s čistým tělem. Vyzkoušejte detoxikaci organismu pomocí šťáv

Po Vánocích přišel čas na detoxikaci organismu. Nevíte, jak na to? Připravili jsme pro Vás několik detoxikačních plánů s recepty na šťávy. Zregenerujte celý organismus po náročném období!

Jak bílé zelí prospívá našemu zdraví?

Bílé hlávkové zelí může na první pohled vypadat nenápadně až nudně, ale opak je pravdou. Tato košťálová zelenina je doslova pokladem, který již nespočet let lidé vyhledávají pro jeho všestranné využití v kuchyni, mnoho vitamínů a pro tělo prospěšné látky.

Vyznáte se v tucích? Některé vám pomůžou, jiné naopak uškodí!

Slovíčko „tuk“ je většinou vnímáno jako něco nezdravého, škodlivého a odpudivého. Tato zažitá charakteristika ale rozhodně není pravdivá, protože není tuk jako tuk. Některé tuky jsou našemu tělu prospěšné a jiné nám mohou způsobit zdravotní komplikace.

Hořčík je pro náš život důležitý! Ovlivňuje náladu i trávení

Hořčík je nenahraditelný minerál, který pomáhá našemu tělu vyrovnat se s únavou, stresem i nervozitou. Až třetina české populace přitom trpí jeho trvalým nedostatkem. Zjistěte tedy, jaké má tento minerál účinky a kde ho v potravě najít.

Jak posílit imunitu? Zkuste otužování v ledové vodě

Probuďte svůj imunitní systém pomocí otužování v ledové vodě. Připravili jsme pro Vás několik rad, jak na otužování.

Jak udržet rty hydratované v zimním období?

Trápí Vás suché a popraskané rty? Máme tu pro Vás pár tipů, jak s tím bojovat.

Jaké jsou nejlepší ovocné BIO šťávy pro naše děti?

Každé děťátko roste jako z vody. Postupem času potřebuje jeho tělíčko více, než jen mateřské či kojenecké mléko. Vhodné je sáhnout po ovocných šťávách. Jaké jsou pro naše děti nejlepší? A kdy je vhodné tento doplněk stravy do jídelníčku malého strávníka zařadit?

Jaké potraviny (NE)můžete jíst během těhotenství?

Každá nastávající maminka moc dobře ví, že strava je v těhotenství velmi důležitá a ovlivňuje vývoj plodu. Velkou zkouškou jsou tzv. těhotenské chutě. Existuje ale několik potravin, které by měly těhotné ženy ze svého jídelníčku rozhodně vyškrtnout.

Zázvor a jeho účinky. Ne nadarmo se o něm říká všelék!

Zázvor je světlý kořen s hořkou chutí, který obsahuje řadu živin. Víte, jaké jsou jeho účinky na zdraví člověka?

S rýmou a oslabenou imunitou přichází další problém, a to je opar! Jak urychlit léčbu?

Opar na rtu je nepříjemná návštěva, která zaťuká na vaše dveře nečekaně a v tu nejnevhodnější možnou chvíli. Nehezký puchýř na rtu vám tak může mrknutím oka zkazit rande, pohovor v práci, večírek či každodenní rutinu. Jakmile se objeví, nezbývá vám nic jiného než se ho co nejrychleji zbavit.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.