Yves-rocher I SLEVY AŽ -50 % na více než 200 produktů! Sephora | ZIMNÍ SLEVY až do -70 %

Novou metodou dokážeme zjistit falešný včelí med

06.01.2022

Med patří bezesporu k nejčastěji falšovaným potravinám. Jak tedy poznat ten pravý? Máme několik tipů, jak si kvalitu medu jednoduše ověřit v pohodlí domova.

Novou metodou dokážeme zjistit falešný včelí med
(Foto: canva.com)

 

Pravý med je nesmírně zdravá potravina, jeho chuť i léčivé vlastnosti však silně závisí právě na jeho kvalitě. Výroba med u je však časově náročná stále častěji se tak můžeme setkat s medy ředěnými či falešnými. Poradíme vám, jak pravý med poznat.

 

Pozor na kvalitu medu

 

Pokud nevlastníte vlastní včelstvo nebo vám med nedodávají vaši známí, jen těžko můžete sledovat jeho původ a kvalitu. V obchodech se často můžete setkat se směsí medů z různých geografických oblastí, někdy však dochází i k falšování a ředění.

 

Med se nejčastěji ředí levnými náhražkami jako jsou voda a kukuřičný či třtinový sirup. Tyto látky nejenže snižují kvalitu medu a zhoršují jeho chuť, ale navíc ničí látky blahodárně působící na náš organismus. Zárukou kvality nemusí být ani označení na sklenici, které může být taktéž nepravé.

 

Jak se liší falešný med od toho pravého?

 

Pravý včelí med neobsahuje vodu, a tak postupem času krystalizuje. Naopak ředěné medy většinou nekrystalizují, protož tomuto procesu brání přidané látky. Rozdíl mezi pravým a falešným medem lze rozpoznat i podle chuti. Falešný med má hrubší texturu a nezpůsobuje mírné „pálení“ na jazyku. Některé z běžně přidávaných látek také způsobují pěnění, opravdový med však nikdy nepění.

 

Kvalitu medu si otestujete i doma

 

Existuje hned několik postupů, jak si kvalitu medu ověřit:

 

Pokud dáte lžíci medu do sklenice s vodou pokojové teploty, med by z ní měl odpadnout jako celek. Ředěné produkty se často začnou rozpouštět ještě na lžíci a na dno vcelku nedopadnou.

 

Dalším jednoduchým testem je smíchat trochu medu s malým množstvím vody a několika kapkami octa. Po zamíchání by kvalitní med neměl začít pěnit.

 

Poslední možností je ověření, že v medu není vysoké množství vody. Pokud neředěný med nanesete na savý papír, neměl by se vsáknout.

 

Nový účinný postup, jak med testovat

 

Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Přírodovědecké fakulty UK nově navrhli postup, jak laboratorně testovat kvalitu a pravost medu. Nový postup jim umožňuje odlišit proteiny medu vlastní od proteinů přidávaných do medu uměle. Nová metodika je určena Státní zemědělské a potravinářské inspekci, která se kontrolou pravosti medu zabývá.

 

Štítky: med

Mohlo by Vás zajímat

Jak si vyrobit domácí med z pampelišek

K jaru neodmyslitelně patří záplava žlutých květů. Pampelišky na nás pomrkávají téměř z každého rohu, a to ve městech, na vesnicích i v přírodě. Někdo při pohledu na ně vytahuje, z důvod alergické reakce, kapesník, holčičky si z nich nadšeně pletou věnečky do vlasů, zahrádkáři svádí neúprosný boj o upravený trávník a hospodyňky vyráží na sběr, aby z něho uvařily pampeliškový med.

Jak vybrat nejvhodnější sušičku?

Zvažujete nákup sušičky? Pak jistě oceníte naše přehledné tipy a rady, jak vybrat tu ideální sušičku pro vaši domácnost.

Potravina měsíce Leden: Citron

Citrony se staly natolik běžnou součástí naší stravy, že si často ani neuvědomujeme jejich prospěšnost a přínos našemu zdraví. Nechte se tedy inspirovat a připravte si domácí citronádu nebo tradiční citronový koláč.

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Trápí vás plíseň v koupelně? Máme TIP, jak se ji jednoduše zbavit!

Plíseň v koupelně je častým problémem v domácnosti, se kterým se setkal skoro každý. Nevíte si rady, jak se ji zbavit? Máme pro Vás několik tipů!

Kvalitu spánku ovlivňuje i umístění postele

Věděli jste, že umístění postele může ovlivnit kvalitu spánku? Připravili jsme pro Vás několik tipů, jak správně umístit postel, zařídit místnost a snít sladké sny.

COOP otevírá v České republice první automatickou prodejnu!

Řetězec COOP v únoru otevře první automatickou prodejnu, jejíž provoz nevyžaduje žádný stálý personál. Pobočka tak bude moci být otevřená nonstop bez přítomnosti prodavaček i pokladních. Zákazníci si tedy budou moci pohodlně nakoupit po celý den bez omezení.

Do Nového roku s čistým tělem. Vyzkoušejte detoxikaci organismu pomocí šťáv

Po Vánocích přišel čas na detoxikaci organismu. Nevíte, jak na to? Připravili jsme pro Vás několik detoxikačních plánů s recepty na šťávy. Zregenerujte celý organismus po náročném období!

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.