Dr. Max I AKCE 1+1 navíc!

Poradíme vám, jak na domácí profesionální zubní hygienu

14.09.2021

Mít zuby bílé jako perličky, to je sen, který najdeme na seznamu přání téměř každého z nás. Jak ale tohoto kýženého cíle dosáhnout? Stačí, když budete dodržovat pravidla pro čištění zubů a vašemu chrupu tak dopřejete domácí profesionální zubní hygienu.

Poradíme vám, jak na domácí profesionální zubní hygienu
(Foto: canva.com)

Pravidla pro čisté zuby

1. Výběr kartáčku

Bez správného načiní se zkrátka neobejdete. V obchodech sice najdete desítky zubních kartáčků, zaměřit byste se ale měli na ty s co nejměkčími štětinami a malou hlavou. Jemnost vláken sice může samotné čištění trochu protáhnout, ale zuby budete jen minimálně zatěžovat a nepoškodíte si je. Malá hlava kartáčku zajistí lepší manipulaci a detailnější práci.

RADA: Zubní kartáček měňte, pokud není opotřebovaný, přibližně jednou za tři měsíce. V případě nemoci či nachlazení ho nahraďte novým kusem okamžitě. Po použití ho nechte schnout na volném vzduchu a neuschovávejte ho do krabičky.

2. Technika

Nejdoporučovanější technikou jsou malé krouživé, téměř vibrační, pohyby. Začněte částečně na dásních a postupujte na plochu zubu. Nevynechte zadní zuby, vnitřní stranu chrupu či plochy stoliček. Na kartáček netlačte. Vhodné jsou spíše jemné pohyby.

3. Jak často a jak dlouho

Ideální je čistit si zuby po každém jídle, minimálně ale 2x denně, a to ráno a večer. Po večerním čištění není vhodné jíst ani pít, kromě čisté vody. Zuby byste si měli čistit alespoň 2 nebo 3 minuty, záleží na efektivnosti a zvládnutí techniky. Podstatné je mít zuby opravdu dokonale vypulírované.

4. Mezizubní prostory

Sebedokonalejší kartáček i technika neproniknou do skulinek mezi zuby, kde se tak rády množí bakterie a tvoří nežádoucí kazy. Rozšiřte proto svoje náčiní o mezizubní kartáčky, které se dostanou téměř všude. Využít můžete i zubní nit. Dobrým pomocníkem je ústní voda, která osvěží dech, chrání zuby a vnikne i do těch nejtitěrnějších skulinek.

5. Moderní technika

Pokud chcete svoji koupelnu proměnit v centrum téměř profesionální péče, vyzkoušet můžete i elektrické a sonické kartáčky či mezizubní gely. Aktuálně jsou velkým hitem ústní sprchy, kdy usměrněný proud vody efektivně odstraní plak, bakterie a další nečistoty.

Set výrobků Philips Sonicare  Orální centrum Concept Perfect Smile Ústní sprcha ETA AquaCare Plus
Zubní hygiena Zubní hygiena Zubní hygiena
Datart
Cena: 4 299 Kč
Datart
Cena: 2 499 Kč
Datart
Cena: 1 699 Kč
Zobrazit Zobrazit Zobrazit

 

TIP: Pokud chcete vědět, jak dobrou zubní hygienu dopřáváte svému chrupu, zakupte si tablety na indikaci plaku.

Jak často chodit k zubaři

Je lepší se problému vyhnout než ho napravovat. Toto pravidlo platí i v případě zubů. I když si zuby čistíte, může se stát, že se menšímu kazu či jinému problému nevyhnete. Pokud chodíte na pravidelné kontroly ke stomatologovi, který pečlivě vaše zuby i dásně zkontroluje, zajistíte si tak nejen zdravý chrup, ale finančně i časově méně nakladou péči. Děti do 18 let by měly chodit na pravidelné kontroly 1x za 6 měsíců. U dospělých pacientů je žádoucí alespoň jedna kontrola za rok (šestiměsíční cyklus je ovšem spolehlivější). Například těhotné ženy by měly chodit častěji, a to cca každé tři měsíce.

Pravidelná preventivní zubní prohlídka

I preventivní prohlídka by měla být důkladná, protože jako jediná dokáže odhalit klíčící problém. Váš zubař by vám měl zkontrolovat zuby i měkké tkáně, vyšetřit možnost výskytu kazu a poslat vás na rentgen. S velkou pravděpodobností vás zubní lékař pošle i na dentální hygienu, kde vám odstraní zubní kámen a povrch zubů vyleští, a dokonce vás vyškolí, jak si zuby správně čistit a jaké kartáčky jsou pro vás nejvhodnější.

Zubní hygiena
(Foto: canva.com)

Mohlo by Vás zajímat

Hořčík je pro náš život důležitý! Ovlivňuje náladu i trávení

Hořčík je nenahraditelný minerál, který pomáhá našemu tělu vyrovnat se s únavou, stresem i nervozitou. Až třetina české populace přitom trpí jeho trvalým nedostatkem. Zjistěte tedy, jaké má tento minerál účinky a kde ho v potravě najít.

Do Nového roku s čistým tělem. Vyzkoušejte detoxikaci organismu pomocí šťáv

Po Vánocích přišel čas na detoxikaci organismu. Nevíte, jak na to? Připravili jsme pro Vás několik detoxikačních plánů s recepty na šťávy. Zregenerujte celý organismus po náročném období!

Jak posílit imunitu? Zkuste otužování v ledové vodě

Probuďte svůj imunitní systém pomocí otužování v ledové vodě. Připravili jsme pro Vás několik rad, jak na otužování.

Jak udržet rty hydratované v zimním období?

Trápí Vás suché a popraskané rty? Máme tu pro Vás pár tipů, jak s tím bojovat.

Zázvor a jeho účinky. Ne nadarmo se o něm říká všelék!

Zázvor je světlý kořen s hořkou chutí, který obsahuje řadu živin. Víte, jaké jsou jeho účinky na zdraví člověka?

S rýmou a oslabenou imunitou přichází další problém, a to je opar! Jak urychlit léčbu?

Opar na rtu je nepříjemná návštěva, která zaťuká na vaše dveře nečekaně a v tu nejnevhodnější možnou chvíli. Nehezký puchýř na rtu vám tak může mrknutím oka zkazit rande, pohovor v práci, večírek či každodenní rutinu. Jakmile se objeví, nezbývá vám nic jiného než se ho co nejrychleji zbavit.

Víte, že rakytník řešetlákový má skvělé léčivé účinky?

Plody rakytníku jsou sice malé, kulaté, krásně oranžové a velmi dekorativní, ale jsou i plné vitamínů a prospěšných látek. Konzumací rakytníku (sirup, tablety, marmelády, sušený čaj…) dodáte Vašemu tělu koktejl, který bude mít velmi pozitivní vliv na vaše zdraví i imunitu.

Proč je pro nás řepa elixír zdraví?

Řepa je jednou z nejvíce příznivých potravin pro naše zdraví. Přinášíme Vám několik důvodů, proč řepu zařadit do Vašeho jídelníčku a pár zdravých receptů z řepy.

Co nejmenší trápení s prvními zoubky

Prořezávání zoubků je obdobím, které není příjemné. Své o tom ví jak miminka, tak maminky. Sice neexistuje zázračný recept, který nás trápení s prvníma zoubkama naprosto zbaví, ale vyzbrojeni několika radami a tipy můžete proměnit stresující období za více snesitelné.

Co je těhotenská cukrovka a jaká přináší rizika?

Těhotenská cukrovka je strašákem, který děsí mnoho nastávajících maminek. Toto onemocnění je nebezpečné především pro miminka, proto je dobré absolvovat pravidelné kontroly a testy u lékaře a v případě nutnosti dbát jeho rad.

Nejoblíbenější letáky


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.