Reklama Dr.Max I Hydratujte svoji pleť se značkou Uriage Eau Thermale za výhodnou akci 1+1 !!!! Reklama Dr.MaxIUriage Eau Thermale 1+1 zdarma!
V Indonésii chtějí zakázat vývoz palmového oleje. Čeká nás další zdražování?
(Foto: canva.com)
V Indonésii chtějí zakázat vývoz palmového oleje. Čeká nás další zdražování?
(Foto: canva.com)

10.05.2022

V Indonésii chtějí zakázat vývoz palmového oleje. Čeká nás další zdražování?

Celkem 60 % světových zásob rostlinného oleje tvoří palmový olej. Jeho největším světovým producentem je Indonésie, která rozhodla, že zakáže vyvážet palmový olej, což může vést k celosvětovému růstu cen potravin.

 

Indonésie, ostrovní stát v jihovýchodní Asii, zakázala vývoz palmového oleje z důvodu rostoucích cen také způsobených válkou na Ukrajině. Bylo tak oznámeno 27.4, že by měl být zakázán vývoz rafinovaného, ​​běleného a deodorizovaného (RBD) palmového oleinu, který se vyrábí zpracováním drcených plodů palmy olejné, což je šokující krok, který by mohl dále podpořit rostoucí globální potravinovou krizi. Prezident Joko Widodo v samostatném prohlášení uvedl, že potřeba občanů po dostupných potravinách má v současnosti přednost před obavami ze ztráty příjmu z vývozu této suroviny. Indonésie letos zažila protesty kvůli vysokým cenám jedlého oleje, přičemž maloobchodní ceny letos vzrostly o více než 40 procent.

 

(Foto: canva.com)

 

Palmový olej je nejvíce používaným rostlinným olejem na světě a nachází se v 50 procentech produktů a hraje klíčovou roli v různých průmyslových odvětvích. Zastavení vývozu jedlého oleje a jeho surovin, které jsou široce používány od cukrovinek až po kosmetiku, by mohlo celosvětově zvýšit náklady výrobců balených potravin. Ceny alternativních rostlinných olejů v reakci na opatření, které vstoupí v platnost 28. dubna, vzrostly. Například cena sójového oleje, druhého nejpoužívanějšího rostlinného oleje, vzrostla o 4,5 %. Očekává se, že zákaz vývozu palmového oleje bude v platnosti až do odvolání.

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Rohlik.cz začal místo papírových sáčku používat obaly z kukuřičného škrobu

Pokud aktivně řešíte životní prostředí, tak máme pro vás skvělou zprávu! Rohlíku to totiž není jedno a stále přichází s novými nápady, jak nejméně zatížit přírodu od odpadu. Pečivo u nich už nekoupíte v papírových sáčcích ale z kukuřičného škrobu, který se rozloží po pár týdnech.

Tesco nově poskytuje recyklační boxy na kávové kapsle!

Tesco od dubna nabízí recyklační boxy pro použité kávové kapsle, které by se správně měli třídit a poté míří k recyklaci na výrobní materiál pro další výrobky.

Penny bojuje proti plýtvání. Seznamte se s projektem HEZKY ČESKY PRO ZOO

Plýtvání potravinami je pravidelně velkým tématem. Obzvláště ve světě, který se stále více soustředí na ekologii a udržitelnost, je zbytečné vyhazovaní stále použitelných potravin těžké přehlédnout. Potravinový řetězec PENNY proto letos přichází s projektem HEZKY ČESKY PRO ZOO, který si klade za cíl bojovat proti plýtvání potravinami distribucí nespotřebovaného ovoce a zeleniny do bezmála dvaceti zoologických zahrad po celé republice.

Motoristická akce Legendy 2022 se blíží! Na co se můžete těšit?

Jaro je v plném proudu, a to neznamená nic jiného, než rozjezd další motoristické sezony. Po covidové přestávce se pro milovníky vůně benzínu vrací i automobilová slavnost Legendy. Jedna z nejvýznamnějších motoristických událostí roku u nás. Na co se můžete těšit tento rok?

Nákupy OnaDnes jsou zpět! Kdy akce začíná a kde všude můžete kupóny využít?

Blíží se léto a to znamená, že váš šatník si zaslouží obohatit novými, letními kousky. Když se k tomu ještě vyskytnout slevy, tak tento nákup je příjemnější a můžete si dopřát i nějaký pěkný doplněk. Tuto příležitost vám poskytnou Nákupy OnaDnes a jejich kupony naleznete v aplikaci Portmonka!

Iceland pomalu zavírá své pobočky a vypíná e-shop. Odchází britský řetězec z ČR?

Britský řetězec s potravinami Iceland, se potýká s řadou problémů, které se týkají brexitu. Řetězec zavírá své prodejny a ruší provoz e-shopu.

Obchodní dům Máj se na rok a půl uzavírá. Jak bude vypadat po rekonstrukci?

Chystá se rekonstrukce pražského obchodního domu Máj, která potrvá rok a půl. Celá přestavba bude stát přes miliardu korun. Developer uvádí, že zachová vzhled budovy a obnoví některé vnitřní prvky.

Vratné skleněné lahve Mattoni se jednoznačně osvědčily. Nyní míří do plošné distribuce

Společnost Mattoni nově na trh zavádí skleněné zálohované lahve! Podle pilotních projektů mají zákazníci o šetrnější a udržitelnější výrobky mimořádný zájem…

Znáte “Pana Hráška”? Nová produktová řada Emco nabízí rostlinnou alternativu masa a sýru.

Emco nově nabízí rostlinné alternativy živočišných výrobků nejen pro vegetariány a vegany! Kromě müsli a sušenek tak firma nově uvádí na trh zdravé varianty rostlinného masa a sýru pod vlastní značkou Pan Hrášek.

Jaká je otevíraci doba na státní svátek 8.5.2022?

Tento rok připadá na 8. května nejen tradiční den vítezství, ale také den matek, který slavíme vždy druhou květnovou neděli. Jaká tedy bude otevírací doba na tento den?