Zahradní nábytek
Do skupiny zahradního nábytku patří celá škála stolků, židlí, laviček, pohovek, houpaček, lehátek, lenošek, servírovacích stolů atd. S příchodem jara a hned za ním kráčejícího léta se nabízí otázka: "Jak se o všechno náležitě postarat?" Ať již oprašujete již koupený a uskladněný nábytek nebo teprve obcházíte obchody (a e-shopy), určitě byste měli vědět, jakou péči bude konkrétní materiál vyžadovat.
Umělý ratan
Nábytek z umělého polyetylenového vlákna se těší velké oblibě, a to hned z několika důvodů. K sehnání je nejen široká škála velikostí, tvarů a barev, ale nábytek z umělého ratanu je nenáročný na údržbu (nevyžaduje téměř žádnou péči), odolá vysokým i nízkým teplotám, neztrácí barvu a nepraská. I čištění je velmi snadné, postačí vám pouze kbelík s mýdlovou vodou nebo vysokotlaký čistič.
Kov
Ani u kovového nábytku se při jeho údržbě příliš nezapotíte. Mírně znečištěný stačí omýt houbičkou či hadříkem namočeným v čistícím roztoku. V případě odolnějších skvrn je dobré sáhnout po kartáči (může být i zubní kartáček). Mezi kamarády kovového nábytku rozhodně nepatří rez, pokud nějakou objevíte, je dobré ji ihned odstranit, aby se nerozšířila. V případě kovového nábytku navíc můžete popustit uzdu fantazii. Pokud vás již nebaví barva stolku, židle či lavičky nebo je původní nátěr poškozen, pusťte se do nového. Zvolíte-li barvu s antikorozní složkou, budete mít méně starostí v budoucnu.
Dřevo
Dřevěný nábytek sice vypadá hezky, ale aby takový i zůstal, bude po vás vyžadovat důslednou péči. Ideální je vybrat pro dřevěný nábytek takové místo, kde je alespoň trochu chráněn před sluncem a deštěm. Následná péče se liší podle toho, jaký druh dřeva zvolíte. Tvrdé dřevo je dobré napouštět speciálním olejem, který aplikujete dvakrát ročně (nejlépe před a po sezóně). Přebytečný olej setřete hadříkem, aby nedošlo ke tvorbě skvrn. Pro měkké dřevo je nejvhodnější ochrana v podobě tenké vrstvy lazury. Pokud chcete dřevo namořit a získat nový odstín, udělejte tento krok před aplikací lazury. V případě cizokrajných dřevin se spolehněte na příslušné oleje.
RADA: Lazuru nikdy nepoužívejte na dýhu.
Pokud se vám nepodařilo udržet váš dřevěný nábytek v požadované kondici, máte dvě možnosti. Prvním a neinvazivním způsobem je nátěr čističem na dřevo, který se vsákne a vzhled dřeva obnoví. Můžete aplikovat opakovaně. V druhém případě lze nábytek lehce zbrousit, ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdců a poté použít lazuru.
TIP: Především v případě dřevěného a kovového nábytku kontrolujte utažení jednotlivých dílů. Eliminujete tak možnost poškození oblíbeného kusu zahradního nábytku na minimum.
Zahradní nábytek a textil
Pro pohodlí uživatelů, a i z estetických důvodů, jsou sedačky a křesílka vybavena nejrůznějšími polštářky a poduškami vhodnými do exteriéru, které jsou ošetřeny impregnací. Pokud se váš zahradní set nachází pod širým nebem a stane se, že tyto textilní prvky zmoknou, nechte je schnout pomalu ve stínu. Pokud můžete potahy svléknout, perte je buď ve speciálním pracím prostředku s impregnační přísadou nebo je po uschnutí nastříkejte impregnačním sprejem. Během sezóny je dobré polštáře i podušky občas vyprášit/vysát a obrátit kvůli možnosti vzniku plísní.
TIP: V případě uskladnění nábytku a jeho přikrytí dbejte na to, aby obaly byly prodyšné a kolem nábytku mohl proudit vzduch. Vyvarujete se tak vzniku plísní.