Divizna velkokvětá je běžná po celé Evropě, zejména na našem území na ni můžeme narazit velice hojně. Můžeme ji nalézt v zahradách, na kamenitých stráních i loukách a při okrajích lesů. V přírodě diviznu téměř nelze přehlédnout, a díky jejím výrazným žlutým květenstvím je téměř nemožné ji zaměnit za jinou rostlinu.
V současné době obliba výrobků obsahujících výtažky z divizny a jiných bylinek rychle roste, ovšem její užívání není ve světě bylinek žádnou novinkou. Jejích účinků na lidské zdraví využívaly již celé generace našich předků, a to jak u nás, tak ve světě.
Starověké národy považovaly diviznu za posvátnou rostlinu schopnou léčit nachlazení, nemoci i zranění. Indové ji považovali za rostlinu, která zajišťuje bezpečí. Často byla dokonce vysazována v klášterních zahradách jakožto ochrana proti samotnému ďáblovi. Ačkoli dnes již divizna není považována za posvátnou, je stále velice ceněná. Její květy nachází využití v medicíně, farmacii, léčitelství i v gastronomii, zejména jako přísada do likérů a čajů.
Jaké má tedy divizna účinky na naše zdraví?
Diviznové květy se užívají nejčastěji ve formě výluhu v horké vodě. Diviznový čaj pomáhá při nachlazení, léčí onemocnění průdušek, kašel i rýmu. Má také protizánětlivé účinky a pomáhá tedy k obranyschopnosti organismu před patogeny, které tělo ohrožují.
Při vnějším užití ve formě odkladů či mastí pomáhá divizna hojit rány. Proto je doporučována při otocích končetin nebo při zraněních a oděrkách. Účinné látky z listů i květů v ráně brání množení bakterií a zároveň podporují a urychlují léčbu.
Škála účinků divizny je široká, avšak užívání této rostliny má ještě jednu velkou výhodu. Diviznu lze dlouhodobě užívat a těžit z jejích prospěšných vlastností, aniž bychom se museli obávat vedlejších účinků.