Vaše poloha:
Babiččin bylinkář: 30. Divizna velkokvětá
(Foto: canva.com)
Babiččin bylinkář: 30. Divizna velkokvětá
(Foto: canva.com)

25.10.2021

Babiččin bylinkář: 30. Divizna velkokvětá

Divizna je jednou z nejdéle užívaných léčivých rostlin, a proto se často užívá jako přísada do mastí, léků i čajových směsí. Navíc nás na ní mohou kromě léčivých vlastností potěšit i její krásné, dekorativní květy, kterými projasní každou zahrádku.

Divizna velkokvětá je běžná po celé Evropě, zejména na našem území na ni můžeme narazit velice hojně. Můžeme ji nalézt v zahradách, na kamenitých stráních i loukách a při okrajích lesů. V přírodě diviznu téměř nelze přehlédnout, a díky jejím výrazným žlutým květenstvím je téměř nemožné ji zaměnit za jinou rostlinu.

V současné době obliba výrobků obsahujících výtažky z divizny a jiných bylinek rychle roste, ovšem její užívání není ve světě bylinek žádnou novinkou. Jejích účinků na lidské zdraví využívaly již celé generace našich předků, a to jak u nás, tak ve světě.

Starověké národy považovaly diviznu za posvátnou rostlinu schopnou léčit nachlazení, nemoci i zranění. Indové ji považovali za rostlinu, která zajišťuje bezpečí. Často byla dokonce vysazována v klášterních zahradách jakožto ochrana proti samotnému ďáblovi. Ačkoli dnes již divizna není považována za posvátnou, je stále velice ceněná. Její květy nachází využití v medicíně, farmacii, léčitelství i v gastronomii, zejména jako přísada do likérů a čajů.

 

Jaké má tedy divizna účinky na naše zdraví?

Diviznové květy se užívají nejčastěji ve formě výluhu v horké vodě. Diviznový čaj pomáhá při nachlazení, léčí onemocnění průdušek, kašel i rýmu. Má také protizánětlivé účinky a pomáhá tedy k obranyschopnosti organismu před patogeny, které tělo ohrožují.

Při vnějším užití ve formě odkladů či mastí pomáhá divizna hojit rány. Proto je doporučována při otocích končetin nebo při zraněních a oděrkách. Účinné látky z listů i květů v ráně brání množení bakterií a zároveň podporují a urychlují léčbu.

Škála účinků divizny je široká, avšak užívání této rostliny má ještě jednu velkou výhodu. Diviznu lze dlouhodobě užívat a těžit z jejích prospěšných vlastností, aniž bychom se museli obávat vedlejších účinků.

Mohlo by Vás zajímat

Babiččin bylinkář: 52. Ibišek

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž květy zdobí naše byty i zahrady. Málokdo však ví, že je také léčivou bylinou, ze které se můžeme připravit ibiškový čaj i osvěžující letní drinky.

Babiččin bylinkář: 45. Borovice lesní

Borovice je nenápadný strom s mimořádnými léčivými vlastnostmi. Pomáhá při onemocněních dýchacích cest a je proto ideální volbou pro sychravá zimní období. Užívat ji můžeme jako čaj i sirup, který si oblíbí zejména ti nejmladší.

Babiččin bylinkář: 63. Puškvorec obecný

Puškvorci se někdy přezdívá „český ženšen“, a není také divu. Má blahodárné účinky na naše zdraví a jeho sladká vůně mu dodává nádech exotiky. Vyzkoušejte ho tedy i vy!

Babiččin bylinkář: 61. Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je nenápadná bylinka, která má podle pověstí schopnost vyléčit téměř jakoukoli chorobu. A ačkoli mnozí z nás znají rozrazil z dětství jako všudypřítomnou „bouřku“, o jeho mimořádných léčivých schopnostech ví jen málokdo.

Babiččin bylinkář: 62. Přeslička rolní

Přeslička rolní je starobylá rostlina, kterou generace našich předků využívaly již odpradávna. Blahodárně totiž působí na zdraví ledvin a močových cest. Navíc podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů a dodává jim tak pevnost i zdravý vzhled.

Babiččin bylinkář: 60. Oreláník barvířský (Achiote)

Ačkoli není oreláník barvířský v západním světě příliš známou bylinkou, po celá staletí se již využívá v tradiční jihoamerické medicíně. Slouží k léčbě i prevenci mnoha onemocnění a jeho obliba tak v současnosti stále roste.

Babiččin bylinkář: 59. Mučenka pletní

Mučenka je velmi dekorativní rostlina, kterou k léčbě nespavosti či úzkostí užívali již staří Indiáni. I v současnosti má však mučenka ve farmakologii nezastupitelnou roli a využívá se pro léčbu mnoha problémů jako jsou nervozita či úzkosti.

Babiččin bylinkář: 58. Tužebník jilmový

Tužebníku se právem přezdívá přírodní aspirin. Obsahuje stejné léčivé látky jako mnohé syntetické přípravky, na rozdíl od nich však nezatěžuje naše játra. Účinně tak léčí horečky a pomáhá zmírňovat bolesti hlavy.

Babiččin bylinkář: 57. Třapatka nachová

Třapatka nachová je mimořádná bylinka oblíbená pro své dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje léčbu nachlazení i chřipky a v zimních měsících tak slouží jako účinná prevence infekčních onemocnění.

Babiččin bylinkář: 54. Oman pravý

V zimních měsících, kdy může docházet k oslabení naší imunity, je důležité pečovat zejména o zdraví našich plic a dýchací soustavy obecně. Vyzkoušejte proto oman, který je účinný nejen v boji s respiračními onemocněními.

Spolupracujeme s: