Každý z vás sní o tom, že po probuzení se budete cítit plný sil a energie. Budete se muset soustředit na více faktorů, které ovlivňují váš odpočinek a spánek. Delším spaním to určitě nevyřešíte. My vám přinášíme 8 tipů, jak tento problém vyřešit a dostat se k lepšímu spánku.
1/ Nejezte před spaním
Pokud si večer dopřáváte tučná a těžká jídla, tak to určitě neděláte dobře. Často se stává, že doháníte konzumaci jídla z celého dne a to není v pořádku. Zbytečně zatěžujete žaludek, který musí pracovat i během spánku a tím pádem mu přidáváte náročnější práci a musíte vydat více energie. Hrozí i pálení žáhy, což ovlivní usínání a může se stát, že vám nebude úplně nejlépe. Správně poslední jídlo před spaním by mělo být cca 2-3 hodiny a určitě něco méně tučného.
Pokud máte hlad a kručí vám v žaludku, tak to také není v pořádku a zbytečně se budete trápit. Dejte si lehčí, menší jídlo, které nezatíží žaludek a nebude vám po něm těžko. Dopřejte si například banán, ořechy, celozrnné výrobky nebo šťávy z citrusů. Před uložením do postele si klidně můžete ohřát mléko s medem nebo si uvařit meduňkový čaj, který pomáhá ke zklidnění.
2/ Do postele s čistou hlavou
Říká se, že bychom neměli ulehat do peřin s nevyřešeným konfliktem. Nežádoucí myšlenky nebo naštvanost nám zaměstnává mozek a probouzí adrenalin, který není shodný se spánkem.
Zkuste si hádky vyřešit před uložením do postele a nemyslet na nic špatného nebo nepřemýšlet nad tím, co vše jste mohli stihnout nebo co musíte udělat druhý den.
K tomu vám pomůže třeba jóga nebo si zaběhat. Sportem se unavíte a odstraníte negativní vlivy.
3/ Čistota půl zdraví
Pokud máte v ložnici nepořádek, špinavé ložní prádlo nebo nahromaděný prach, tak se vám nebude usínat v poklidu.
Zkuste si udržovat ložnici čistou a uklizenou. Utírejte si prach i na rámu postele, na nočním stolku mějte jen nejnutnější věci a povlečení vyměňujte pravidelně aspoň 1 týdně. To samé platí u pyžama, protože v něm trávíte cca 8 hodin spánku a i při spaní se potíte. Večer si určitě vyvětrejte a udržujte si spíš nižší teplotu na cca 18°C.
Kvalitu spánku ovlivňuje i umístění postele
Věděli jste, že umístění postele může ovlivnit kvalitu spánku? Připravili jsme pro Vás několik tipů, jak správně umístit postel, zařídit místnost a snít sladké sny.
4/ Královská postel

Samozřejmě je důležité, na čem spíte. Postel by měla mít kvalitní rošty, správnou velikost, pohodlnou matraci a ideální polštář s přikrývkou.
Zamyslete se, kam umístíte postel a na jakou světovou stranu budete mít umístěnou hlavu. Peřinu si zvolte podle potřeby zahřátí a alergií. Z polštáře by vás nemělo bolet za krkem. Spíše doporučujeme menší výplň, ať se vám příliš neláme krk.
Povlečení si kupte z příjemného materiálu. V létě volte spíše len a v zimě můžete zvolit froté.
5/ Vyhněte se elektronice
Asi každý si před spaním vezme do ruky mobil a tráví na něm čas. Zhlédnete sociální sítě, pustíte si videa nebo si zahrajete mobilní hru. Jednak si zatěžujete hlavu a můžou se vám vyvolat negativní myšlenky, ale škodíte si s modrým světlem. Zabraňuje k produkci hormonu melatoninu, který se nám vytváří právě pro kvalitnější spánek.
6/ Usnutí nějakou chvilku trvá
Nepropadejte panice, že nemůžete ihned usnout. Než se vaše tělo zklidní, začne produkovat hormon melatonin, tak to chvilku trvá (cca 15-20 min). Naopak když usnete při položení hlavy na polštář, tak to může znamenat nadměrné vyčerpání a to rozhodně není v pořádku, pokud je to dlouhodobý problém.
7/ Spací návyky
Vytvořte si svůj spací rituál. Může to být klidně maličkost, jako například sklenice vody na nočním stolku, bylinkový čaj ve vašem oblíbeném hrníčku nebo si zvolte polohu k usínání.

8/ Neležte v posteli, pokud vám nejde usnout
Jestli se spánek nedostaví, určitě se netrapte v posteli a běžte si najít nějakou nenáročnou aktivitu ve vedlejší místnosti. Poslouchejte hudbu nebo si něco přečtěte.