Co se v článku dozvíte?
- Jak káva reaguje s léčivy?
- Káva a antidepresiva
- Káva a cukrovka
- Káva a štítná žláza
- Káva a léky na nachlazení
- Jaké další léky se nesmí kombinovat s kávou?
Káva patří mezi celosvětově nejoblíbenější nápoje a jinak tomu není ani v České republice. Denně kávu konzumuje více než 80 procent dospělé populace. Ranní šálek kávy má přitom vliv na velké množství pochodů probíhajících v našem těle. Kromě kýženého nabuzení těla i mysli káva stimuluje například trávení.
Tím mění i rychlost vstřebávání účinné látky z tablety do krevního oběhu. Kofein (či další složky kávy) navíc mohou interagovat s léky a způsobovat tak nežádoucí účinky. Ne všechny léky jsou však pitím kávy ovlivněny. Pokud tedy jste zvyklí zapíjet léky kávou, raději se ujistěte, že neužíváte jedno z dále uvedených léčiv.
Jak káva reaguje s léčivy?

Mnoho studií již prokázalo, že konzumace kofeinu může ovlivnit vstřebávání, distribuci, metabolismus i vylučování mnoha léčiv. Interakce kofeinu a farmak navíc může zvyšovat riziko nežádoucích účinků, vést k toxicitě nebo snížit účinnost farmakoterapie.
Kofein výrazně mění naše trávení, což může ovlivnit vstřebávání některých léků. Například vypití 2-3 šálků kávy může snížit absorpci sedativa midazolamu až o 75 %. Na druhou stranu může vypití 2 šálků kávy výrazně zvýšit vstřebávání aspirinu. Vychýlení oběma směry je přitom problematické.
Konzumace kofeinu může také snížit rychlost, s jakou tělo odbourává a vylučuje některé léky. To může prodloužit a posílit účinky léku, a tedy i zvýšit riziko nežádoucích účinků. Příkladem léků, které mohou mít s kofeinem zesílené účinky (včetně těch nežádoucích), jsou např. některá antidepresiva a antipsychotika.
Další léky mohou naopak ovlivnit metabolismus kofeinu v těle, tedy to, jak rychle se kofein odbourává a vylučuje. Užívání takových léků společně s kofeinem zvyšuje jeho účinky i riziko nežádoucích účinků, jako je bolest hlavy, nervozita, podrážděnost, hyperaktivita a zvýšená srdeční frekvence. Mezi léky, které posilují účinek kofeinu, patří např. chinolonová antibiotika, estrogeny, či Verapamil.
Antidepresiva a antipsychotika
V současné době užívá antidepresiva asi pět procent Čechů. Množství předepisovaných psychofarmak se přitom každoročně zvyšuje. Právě káva přitom může ovlivnit, jak naše tělo antidepresiva využívá. Káva může snížit míru vstřebávání léku do všeho těla, ale také může způsobit odlišný způsob metabolického zpracování léčivé látky. U některých antidepresiv bylo navíc potvrzeno, že posilují obvyklé nežádoucí účinky kofeinu, jako jsou nespavost či bušení srdce. Podobné problémy se týkají i antipsychotik a dalších psychofarmak užívaných společně s kávou.
Pokud tedy chcete léky konzumovat společně s kávou, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem či lékárníkem. A v případě, že budete pozorovat jakékoli nežádoucí účinky, raději kávu vynechte a dejte si ji později během dne.
Café Konigs Organic Peru Decaf - 10 kapslí pro Nespresso kávovary (bez kofeinu) |
![]() |
uprazeno.cz 89 Kč |
Léky na cukrovku
Počet diabetiků v ČR již přesáhl milion a neustále roste. Pití kávy není přitom obecně diabetikům doporučováno, neboť kofein může ztěžovat regulaci hladiny cukru v krvi. Samostatným problémem je pak to, když pacienti svou kávu rádi sladí cukrem. Pokud tedy trpíte diabetem a rádi si dopřejete ranní kávu, raději si ji dejte až s určitým odstupem po konzumaci léků, nebo si dopřejte bezkofeinovou kávu. A v každém případě slaďte některým z mnoha dostupných sladidel, nikoli cukrem.
Léky na štítnou žlázu
Trpíte hypotyreózou? Pokud ano, neměli byste při užívání léků pít kávu. Studie ukazují, že pití kávy ve stejnou dobu, kdy užíváte léky na štítnou žlázu, může snížit množství léku, které se vstřebá do vašeho těla. Lék je tak pro vás méně účinný. Nejde přitom o zanedbatelný vliv – káva může snížit vstřebávání léku i o více než polovinu.
Léky na nachlazení, alergii či astma
Léky na nachlazení, alergii či astma působí různými způsoby, ale je pro ně společné jedno: obsahují stimulanty centrálního nervového systému. Kofein v kávě je také stimulant, takže zapíjení těchto léků kávou může zvýšit riziko nežádoucích účinků, jako jsou neklid, iritabilita či nespavost.
Další léky, které byste neměli kombinovat s kávou
Existují i další skupiny léků, z nichž jeden či všechny nemají být kombinovány s kávou. Vždy se proto raději poraďte s vaším lékárníkem, zda je daná kombinace bezpečná. Ještě jednodušším způsobem, jak se vyhnout zbytečnému riziku, je počkat s kávou, a dopřát si ji až s časovým odstupem. Mezi další skupiny léků, které není vhodné kombinovat s kávou či kofeinem patří:
- léky na Alzheimerovu chorobu
- léky modulující krevní tlak a srážlivost krve
- léky na srdeční choroby
- léky při osteoporóze
- melatonin
Zdroje: AkcniCeny.cz, health.com