Aku šroubováky

Čtrnáct aku šroubováků v redakčním testu. Ani jeden z nich není úplně k zatracení. Liší se v tom, jak dlouho vydrží nabité a co všechno zvládnou. Čtrnáct takových aku šroubováků jsme společně s Pražskou energetikou prověřili v testu. Zajímalo nás především, co všechno dokážou, jak dlouho vydrží s dechem, jak se s nimi pracuje, zda jsou bezpečné a jakou mají životnost. To všechno ověřila akreditovaná zkušební laboratoř Strojírenského zkušebního ústavu v Jablonci nad Nisou.

Výsledek?

V první řadě překvapení, že všechny zvládly bez problémů zátěžovou zkoušku 900 cyklů. Včetně těch nejlevnějších modelů za pár stovek.

Rozdílné výsledky

Ve všech ostatních zkouškách však už rozdíly byly. A velké. Zjednodušeně by se dalo říct: čím levnější je šroubovák, tím je vhodnější pro méně náročné použití.

Ani ty levné však není třeba zatracovat. Nejsou příliš výkonné, ale zase si dobře poradí s jemným šroubováním v málo přístupných místech, kam se mohutný nástroj nedostane. Dobře poslouží třeba modelářům, ale hodí se i na občasné nenáročné práce v domácnosti. Rozšroubovat šicí stroj, dotáhnout povolené šrouby u nábytku...

Některé svítí mimo

Většina testovaných modelů má diodu, která umožňuje osvítit místo šroubování, což výrazně napomáhá k bezpečnější práci v tmavém prostředí. Ale pouze jediný – Metabo – míří přímo na místo, kam směřuje i hlava šroubováku. Všechny ostatní svítí více či méně mimo, některé dokonce při práci pracovní plochu zastiňují.

Ani jeden šroubovák se při práci nezahřívá tak, že by nesplnil normu, která připouští oteplení až na 60 stupňů Celsia. Nebezpečné tedy nejsou, ale některé se zahřívají nad 50 stupňů, což není nic příjemného.

Výrobky, které uspěly v testu

AEG aku přímý šroubovák SE 3,6

AEG aku přímý šroubovák SE 3,6

Výrobce:
AEG
Koupeno:
moderni-naradi.cz

- maximální utahovací moment: 4 Nm
- hmotnost: 527 g
- kapacita akumulátoru: 1 283 mAh (deklaruje 1 500)
- akumulátor: Li-Ion
- napětí: 3,6 V
- vybavení: žádné bity

Běžná cena 2 490

Co zjistil test

Možnost nastavení utahovacího momentu (5 stupňů + vrtání), 2 rychlosti šroubování, 2 baterie, rychlé nabíjení (45 min.), samostatný dobíjecí stojánek na jednu baterii, automatický zámek sklíčidla, rychlé a pohotové přepínání směru šroubování, praktický kufřík, sklopná rukojeť – rovná a pistolová poloha.

Nemá žádné příslušenství.

Hodnocení

Pro kutily do domácí dílny, na větší pravidelný provoz.

1,6 Známka testu

Metabo PowerG Trip Li

Metabo PowerG Trip Li

Výrobce:
Metabo
Koupeno:
naradi-profes.cz

- maximální utahovací moment: 4,7 Nm
- hmotnost: 660 g
- kapacita akumulátoru: 1 027 mAh
- akumulátor: Li-Ion
- napětí: 7,2 V
- vybavení: 7 bitů

Běžná cena 1 489

Co zjistil test

Možnost nastavení utahovacího momentu (5 stupňů + vrtání), jediný šroubovák, který osvětluje přímo a jasně místo šroubování, postupná regulace otáček spouští, rychlé nabíjení (50 min.), samostatný stojánek na dobíjení baterie, praktický textilní kufřík.

Příliš objemná a masivní rukojeť, nelze nastavit do rovné polohy.

Hodnocení

Výkonný a praktický. I k profesionálnímu využití.

1,7 Známka testu

Narex ASV 7-A aku vrtací šroubovák

Narex ASV 7-A aku vrtací šroubovák

Výrobce:
Narex
Koupeno:
dilna-zahrada.cz

- maximální utahovací moment: 4 Nm
- hmotnost: 756 g
- kapacita akumulátoru: 1 462 mAh
- akumulátor: Li-Ion
- napětí: 7,2 V
- vybavení: 8 bitů

Běžná cena 1 880

Co zjistil test

Jako jediný zvládá i šroubování do velmi tvrdého dřeva. Možnost nastavení utahovacího momentu (5 stupňů + vrtání), vypínání při překročení max. momentu, rychlé nabíjení (30 min.), 2 baterie, stojánek na dobíjení obou baterií, postupná regulace otáček, praktický kufřík, pouzdro na bity, ruční sklíčidlo.

Svítí mimo oblast šroubování, nelze sklopit do rovné polohy.

Hodnocení

Vhodný i pro profesionální použití, je výkonný a praktický a má výbornou ergonomii.

1,7 Známka testu

Bosch IXO akumulátorový šroubovák

Bosch IXO akumulátorový šroubovák

Výrobce:
Bosch
Koupeno:
MALL.cz

- maximální utahovací moment: 4,3 Nm
- hmotnost: 345 g
- kapacita akumulátoru: 1 319 mAh
- akumulátor: Li-Ion
- napětí: 3,6 V
- vybavení: 10 bitů

Běžná cena 990

Co zjistil test

Dobíjecí stojánek na šroubovák, na němž jsou umístěny bity, vizuální kontrola směru šroubování, malá hmotnost i velikost, elegantní plechový obal.

Světlo nesvítí přímo na oblast šroubování. Nelze nastavit do rovné polohy.

Hodnocení

Malý a pohotový, vhodný pro modeláře a na drobné domácí práce.

2,1 Známka testu

Parkside PASS 3,6 A1 aku šroubovák

Parkside PASS 3,6 A1 aku šroubovák

Výrobce:
Parkside
Koupeno:
Lidl

- maximální utahovací moment: 1,8 Nm
- hmotnost: 433 g
- kapacita akumulátoru: 1 483 mAh
- akumulátor: Li-Ion
- napětí: 3,6 V
- vybavení: 26 bitů

Běžná cena 499

Co zjistil test

Možnost nastavení utahovacího momentu (6 stupňů + vrtání), automatický zámek sklíčidla, při překročení maximálního utahovacího momentu se vypne, dvě polohy rukojeti - rovná a pistolová, příjemný materiál, dobře padne do ruky, praktický kufřík.

Světlo nesvítí přímo na oblast šroubování, nemá indikaci nabití akumulátoru.

Hodnocení

Pro domácí kutily, na drobnou práci se dřevem.

2,2 Známka testu

Další testy z kategorie Ostatní

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Chtěli jsme jarní puget pro energickou padesátnici, a odnesli jsme si kvetoucí keř, hřbitovní kvítí, „ramínko“ v květu i svilušky v liliích. Redaktoři MF DNES v minulých dnech po celé republice vyzkoušeli, jaké pugéty jim v květinářství uvážou za 500 korun jako dárek pro energickou a veselou kolegyni, která slaví padesátiny. A ukázalo se, že než přinést některé floristické experimenty, bylo by zřejmě lepší investovat peníze do bonboniéry nebo kosmetiky.

Test DNES: Reflexní pásky

Test DNES: Reflexní pásky

Rozsvícený mobil ani bílé triko vám život na noční silnici určitě nezachrání. Raději si nakupte pořádné reflexní prvky, ideální jsou co nejširší pásky ve světlých barvách. Nejlepší pásky „svítí“ 60krát lépe než ty nejhorší. 

dTest: Sekačky

dTest: Sekačky

S příchodem jara se opět musíme začít starat o naše zahrady a zahrádky. Jsou činnosti jako natírání plotu, lakování zahradního nábytku či sázení okrasných květin, které děláme pouze jednou za rok. Potom jsou ale úkony, které musíme dělat pravidelně přes celou sezónu, a zaberou tak majiteli pozemku mnoho času. Pokud máte zahradu v přijatelné velikosti a nepoužíváte žací traktůrek, vlastníte pravděpodobně rotační sekačku. Stejně jako jiné technologie, i sekačky na trávu prodělávají vývoj a reflektují technologické novinky, které mají ulehčit práci.

Test DNES: Nádraží v Česku

Test DNES: Nádraží v Česku

Pozitiva: Ochotný personál, čisté záchody, automaty na jídlo, půjčovny kol a spousty dalších služeb. Negativa: Většinou chybí wi-fi, ubylo úschoven zavazadel, záchody jsou leckde drahé.

TEST DNES: Test autoservisů

TEST DNES: Test autoservisů

Většina servisů opravu zvládla, jeden katastrofálně pohořel. Stejná oprava jednou za 981 Kč, jindy za 11 690 Kč Pozitiva: Pět ze šesti servisů odhalilo obě závady. Ceny za opravy se u nich výrazně nelišily. Negativa: Jeden servis si naúčtoval výrazně více než ostatní. Řekl si o 14 tisíc korun, přestože auto neopravil.

Test řezaných květin

Test řezaných květin

Kytka ke čtyřicátinám. Jen jedna přežila se ctí týden ve váze. Pozitiva: Prodejci se většinou snažili nepřekročit stanovenou cenu. Laikům se mnohé kytice líbily. Negativa: Květináři detailně nezjišťovali, pro koho kytka je. Podle expertů se část kytic hodila jen na hrob.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.