Dětské ovocné nápoje

Ovocná pitíčka mají děti ve velké oblibě. Rodiče jim je mnohdy kupují v domnění, že jsou lepší než sladké limonády. Jenže pravda je to jen částečně. Dali byste svému potomkovi k pití sklenici se třemi deci vody, do které byste rozpustili osm nebo devět kostek cukru a zamíchali dvě lžíce nějakého rozmixovaného ovoce? Těžko. Jenže pokud mu koupíte malou lahev ovocného nápoje, servírujete mu vlastně něco podobného. 

4,5 kostky cukru na 330 ml

Množství cukru se v pitíčkách nedostalo pod šest gramů cukru na 100 mililitrů nápoje, což byla nejnižší zjištěná hodnota, a to u nápoje Jupík Team Cherry Cola. I tak je to v přepočtu na celé balení 19,8 gramu, tj. cca 4,5 kostek cukru. Přitom právě cukry obsažené v těchto nápojích jsou tzv. prázdné kalorie, tedy pro tělo úplně zbytečné, říkají odborníci. „Maximální doporučená denní dávka příjmu sacharidů je například u třicetikilového dítěte zhruba 180 gramů. Z tohoto jednoho balení pití by vlastně získalo víc než desetinu denního příjmu,“ počítá dětská lékařka Jana Brázdová. 

Důležitý je i podíl ovocné složky

Díky obsahu ovoce a tomu, že výrobci používají k doslazování vesměs glukózu nebo fruktózu, jsou některá pitíčka lepší volbou než sycené limonády. Jejich plusem je podle Jany Divoké obsah ovocné složky, která patřila vedle energetické hodnoty nápoje k sledovaným položkám.

Do testu byly vybrány výrobky s různým podílem ovocné složky, rozptyl tu byl poměrně veliký – od téměř 60 do 12 procent. Například Toma Jahoda si velice dobře vedl v celkové energetické hodnotě, protože výrobce ho nepřesladil, navíc použil vhodnější fruktózo-glukózový sirup. Nejvyšší podíl ovoce – 59 procent má nápoj Cappy Junior s bílým hroznem a černým rybízem. To se projevilo právě energetickou vydatností, ačkoli výrobce už neudává žádné doslazování, což je nepochybně plus.

Čerstvé vitaminy jsou vždycky lepší

Pokud vám jde především o to, aby dítě mělo v jídelníčku nějaké ovoce a vitaminy z něj, je lepší, když mu koupíte ovoce a k pití dáte vodu, protože v čerstvých plodech bude vitaminů vždycky více už proto, že ovocné nápoje v testu byly vyrobeny z koncentrátu. To je v souladu s normami, ale s čerstvým ovocem už to nemá mnoho společného. Koncentráty se vyrábějí odpařením vylisované šťávy, sušina se pak doplní stejným podílem vody. Výrobci se proto snaží výživové hodnoty pití doplnit uměle přidávanými vitaminy, ale ty přijaté přirozeně umí tělo využít lépe.

Výrobky, které uspěly v testu

Jupík Team Cherry Cola ovocný nápoj

Jupík Team Cherry Cola ovocný nápoj

Výrobce:
Kofola

objem: 330 ml
ovocný podíl: 20 %
energetická hodnota: 102 kJ/100 ml
obsah cukru: 6 g/100 ml
kostek cukru v 1 balení: 4,5

Co zjistil test

neobsahuje kofein
slazeno i stévií

nejedná se o přírodní šťávu

Hodnocení

Ačkoli jde o colový nápoj, neobsahuje kofein a jeho energetickou hodnotu snižuje i fakt, že v něm je mimo jiné přírodní sladidlo stévie. Je v něm ale i obyčejný cukr a rozhodně nejde o přírodní šťávu, je z koncentrátu.

1,4 Známka testu

Toma Jahoda ovocný nápoj s příchutí

Toma Jahoda ovocný nápoj s příchutí

Výrobce:
General Bottlers ČR

objem: 250 ml
ovocný podíl: 12 %
energetická hodnota: 143 kJ/100 ml
obsah cukru: 7,8 g/100 ml
kostek cukru v 1 balení: 4,4

Co zjistil test

menší balení (méně kaloricky vydatné)
kvalitní informace pro rodiče

menší ovocný podíl

Hodnocení

Rodiče mohou ocenit, že výrobce na obalu uvádí i to, kolik procent doporučené denní dávky živin nápoj obsahuje, přičemž výrobce vycházel z dětských tabulek pro mladší věk, kdy příjem činí 7 560 kJ denně. Kvůli menšímu balení je pitíčko méně vydatné.

1,8 Známka testu

Bimboo frutta Jablko, citron, mrkev, ovocný nápoj

Bimboo frutta Jablko, citron, mrkev, ovocný nápoj

Výrobce:
Karlovarské minerální vody

objem: 330 ml
ovocný podíl: 50 %
energetická hodnota: 140 kJ/100 ml
obsah cukru: 8,1 g/100 ml
kostek cukru v 1 balení: 6,1

Co zjistil test

obsahuje vitamin D, jód a vápník
vysoký podíl ovocné složky

hodně cukru
nedostatečné informace

Hodnocení

Nápoj obsahuje vitamin D, jód a vápník, je v něm vysoký podíl ovocné složky, je nicméně také z koncentrátu. Krom toho obsahuje poměrně hodně cukru. Výrobce navíc uvádí energii na 100 ml hodně nevýrazně, nutriční složení není na toto množství přepočítáno vůbec.

1,8 Známka testu

Rossmann Durstlöscher Orange -Apfel-Maracuja, ovocný nektar

Rossmann Durstlöscher Orange -Apfel-Maracuja, ovocný nektar

Výrobce:
Německo

objem: 500 ml
ovocný podíl: 50 %
energetická hodnota: 163 kJ/100 ml
obsah cukru: 8,7 g/100 ml
kostek cukru v 1 balení: 9,9

Co zjistil test

obsah vitaminu C, kyseliny listové a vitaminů skupiny B

příliš velké balení
nejasné a nepřesné informace na etiketě

Hodnocení

Plusem je obsah vitaminu C, kyseliny listové a vitaminů skupiny B, ale přiložená etiketa je nepřesně přeložená. Český obal přiznává sladidla, ale neupřesňuje je, původní německý tvrdí, že v něm žádný přidaný cukr krom fruktózového sirupu není. Je to velké balení. Dítě, které ho vypije, získá tolik energie jako z jedné snídaně či vydatné svačiny.

2 Známka testu

Cappy Junior bílé hrozno a černý rybíz, ovocný nápoj

Cappy Junior bílé hrozno a černý rybíz, ovocný nápoj

Výrobce:
The Coca Cola company

objem: 250 ml
ovocný podíl: 59 %
energetická hodnota: 172 kJ/100 ml
obsah cukru: 9,6 g/100 ml
kostek cukru v 1 balení: 5,5

Co zjistil test

bez přidanéhi cukru
vysoký podíl ovocné složky

vysoká energetická hodnota
nepřesné údaje na obale

Hodnocení

Výrobce vyzdvihuje, že jeho nápoj je bez přidaného cukru, což je sice pravda, stejně jako to, že v nápoji je vysoký podíl ovocné složky, který ho řadí mezi nektary. Právě kvůli tomu však je výsledkem také poměrně vysoká energetická hodnota. Pozor, údaje na obale se vztahují k doporučeným denním dávkám pro dospělé, nikoli pro děti, pro ně by měly být nižší.

2,2 Známka testu

Figo Jahoda jablkovo-jahodový nápoj z koncentrátu

Figo Jahoda jablkovo-jahodový nápoj z koncentrátu

Výrobce:
Maspex Czech

objem: 300 ml
ovocný podíl: 12,5 %
energetická hodnota: 163 kJ/100 ml
obsah cukru: 9,6 g/100 ml
kostek cukru v 1 balení: 6,5

Co zjistil test

obsahuje řadu důležitých vitaminů

umělé barvivo a řada konzervačních látek

Hodnocení

Nápoj Figo obsahuje vitaminy skupiny B jako je B1, niacin, B6, B12 a také vitamin C. Je jako většina ostatních nápojů v testu vyroben z ovocných koncentrátů a jeho minusem je obsah červeného barviva košenila a také konzervačních látek, jako je benzoan draselný a sorban draselný.

2,2 Známka testu

Hello Kitty Surprise ovocný nápoj

Hello Kitty Surprise ovocný nápoj

Výrobce:
Surprise Drink

objem: 300 ml
ovocný podíl: 30 %
energetická hodnota: 188 kJ/100 ml
obsah cukru: 10,7 g/100 ml
kostek cukru v 1 balení: 7,3

Co zjistil test

obsah vitaminu C a E

vysoký obsah cukru

Hodnocení

Nápoj je slazený cukrem a glukózo-fruktózovým sirupem, jeho plusem je i obsah vitaminu C a E. Patřil k nápojům s více než 10 gramy cukru v jediném decilitru, protože obsahuje 30 procent ovocného koncentrátu a zároveň je doslazovaný.

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Děti

Test Dnes: Pera

Test Dnes: Pera

Neutrácejte zbytečně. Stačí pero za pár korun. Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun. Nechte školáka vybrat, čím se mu dobře píše, a vyhněte se obyčejným propiskám.

Test  Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Test Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Výrobci o nich tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče je naopak podezírají, že jsou nezdravé a ještě bez chuti. Kde je pravda? Někde uprostřed.

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?

Test DNES: Adventní kalendáře

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

Test DNES: Pastelky

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.