dTest: Tablety do myček

Vítěz testu je zároveň druhý nejlacinější!

Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické myčky nemají povinnost uvádět na obalu konkrétní obsah aktivních látek. Vystačí si se základními množstevními škatulkami více než 30 %, 15 až 30 %, 5 až 15 % a méně než 5 %. Které tablety a kapsle jsou ale nejúčinnější? Spotřebitelský časopis dTest otestoval 19 produktů a zjistil, že to nejlepší můžete sehnat velmi levně. Dva produkty splnily zadání velmi dobře. Dva vzorky naopak získaly nedostatečnou.

Myčka nádobí letos oslaví 130. narozeniny. Její elektrická varianta má 90 let. V českých zemích se zatím stále více prodávají prostředky na ruční mytí, ale přípravek do myček už jim jsou na dohled. „V aktuálním vydání časopisu dTest jsme otestovali 19 výrobků. Multifunkční tablety by měly zaštítit tři základní věci – odstranit nečistoty, zajistit lesk a měly by obsahovat sůl, která vodu změkčuje a drží tabletu pohromadě. Největší důraz jsme kladli na účinnost mytí,popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Běžný provoz vyžaduje, aby si mycí prostředky dokázaly poradit s pozůstatky potravin různé chemické povahy. Každý z typů skvrn zašpiněného nádobí v testu prověřoval jinou čistící složku tablet. Každá tableta dostala tři pokusy.

Největší potíže tabletám činilo odstraňování připáleného mléka, i nejlepší přípravky dosáhly v tomto testu pouze na uspokojivou a dostatečnou kvalitu. Další testy ozkoušely účinnost u plechů potřených vaječným žloutkem, šálků od čaje a zbytků ovesné kaše.

S povlaky a mapami po zaschlé vodě mají tablety problém

Pokud vám jde především o lesk, nejlépe v testu dopadly tablety Claro. Nejlépe ze všech u nich pracovalo leštidlo, které odpuzuje usychající vodu, čímž předchází vzniku skvrn a stop. V hodnocení map a povlaků po zaschlé vodě dospěl dTest k ostře kontrastnímu výsledku: Osm testovaných příspěvků si odneslo velmi dobrou a devět naopak dostatečnou nebo nedostatečnou. „Nejhůře v tomto testu dopadly tablety Milit, které skončily s celkovým hodnocením 13 % i na celkové poslední příčce. Vítězem testu jsou naopak Tesco All in One Dishwasher a Kaufland/K-Classic All in 1 s velmi dobrými 81 %. Přitom se jedná o dva výrobky s nejnižší cenou za jedno umytí,“ uvádí Hoffmannová.

Gel s kapslemi srovnatelný

Test vyzkoušel kromě lisovaných tablet i schopnosti kapslí a gelů, jejichž výhodou je čistší manipulace. Prášek naporcovaný do rozpustné fólie a doplněný tekutou složkou ukázal plnou srovnatelnost s tabletami. Jar Platinum All in One Lemon dokonce zvítězil v kategorii účinnosti mytí. Ze čtyř produktů získaly dobrou známku tři, čtvrtý skončil dostatečně.

Je libo ekologické

Svými výkony prostředky, které byly označené jako ekologické, zůstaly mírně za konkurencí. Nedokázaly předejít především skvrnám na umytých sklenicích. Společná byla oběma výrobkům s označením „Eco“ absence fosforečnanů. Ty se v tabletách využívají jako změkčovadla vody, čímž přispívají k vyšší účinnosti mytí. V odpadní vodě ale nadělají paseku, když se stávají vítanou živinou pro růst sinic. I proto jejich množství v tabletách od letošního roku limituje evropská legislativa.

Ochrana dětí před barevnými kapslemi

Nejedná se o plané strašení. Ročně si v Evropě tabletu s bonbonem splete 16 000 dětí. Prevence je v tomto případě jednoduchá: „Ukládejte výrobky vysoko mimo dosah dětí, nízko položené skříňky zabezpečte pojistkou, kapsle uchovejte v původních obalech a zavírejte je. Pochopitelně i studujte informace na obalu, nepoužívejte kapsle v blízkosti dětí, nepropichujte je a nenechávejte je volně mimo obal,“ shrnuje hlavní zásady Hoffmannová. Pokud přeci jen dojde k požití tablety nebo kapsle, nenuťte dítě ke zvracení ani mu nedávejte aktivní uhlí. Kontaktujte lékaře nebo toxikologické středisko a dítěti podejte čaj nebo vodu.

Výrobky, které uspěly v testu

Kaufland/K-Classic All in 1

Kaufland/K-Classic All in 1

Koupeno:
Kaufland

Počet tablet v balení: 40
Cena za jedno umytí: 3 Kč

Běžná cena 100

Další testy z kategorie dTest

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

Čističe koupelen jsou přípravky, které by měly být schopné odstranit běžnou koupelnovou nečistotu. Většinou slibují pomoc při úklidu vodního kamene, zbytků mýdla a dodání lesku vodovodním bateriím a armaturám. Dnes již téměř standardní výbavou prostředků na koupelny je čistič s rozprašovačem, který umožňuje pohodlné a rovnoměrné nanášení prostředku, včetně pokrytí i hůře dostupných míst.

dTest: Mandle v čokoládě

dTest: Mandle v čokoládě

Mikuláš a Vánoce se blíží, čeká nás tedy velká nadílka nejrůznějších sladkostí. Oblíbené jsou tzv. dražované mandle – mandle obalené čokoládou nebo jinou polevou. Spotřebitelský časopis dTest prozkoumal 21 vzorků, aby zjistil, jak si stojí s kvalitou. Ne vždy se jedná o čokoládu. Pozor je si třeba dát i na lešticí přípravky upravující povrch čokoládového dražé. Někteří výrobci míchají leštidla ještě s dalšími přídatnými látkami.

dTest: Jak se vyznat v jedlé soli

dTest: Jak se vyznat v jedlé soli

Sůl musí v České republice obsahovat nejméně 98 % chloridu sodného, u solí s jódem či fluorem to je nejméně 97 %. Jak zásadně se liší kvalita solí, otestoval spotřebitelský časopis dTest. Porovnání 19 vzorků kamenné, mořské a himalájské soli ukázalo, že chemický základ je ve všech případech stejný, určité rozdíly však mezi nimi jsou.

dTest: Jak se vyznat ve smetanách

dTest: Jak se vyznat ve smetanách

Asi každý, kdo čas od času šlehá smetanu a touží po nadýchané pěně, zažil neúspěch. Spotřebitelský časopis dTest proto vyzkoušel, zda za nezdary může být něco víc než jen špatně vychlazená smetana nebo špatný způsob přípravy. V laboratoři test podstoupilo 22 smetan ke šlehání slibujících našlehanou nadílku.

dTest: Ovesné vločky

dTest: Ovesné vločky

Ovesné vločky patří mezi stálice na pultech obchodů i ve spížích některých domácností. Jsou suché, za správných skladovacích podmínek dlouho vydrží a skvěle se hodí k přípravě kaší nebo müsli. Časopis dTest otestoval 14 výrobků a zjistil, že některé vločky sice mají nedostatky v dodržení vyhlášky, spotřebitelé se však nemusí bát o své zdraví. V žádném z testovaných výrobků se sledované jedovaté látky nenašly.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.