Odšťavovače

Udělají vám džus z ovoce nebo zeleniny, ale také vyprodukují hodně odpadu a nadělají dost rámusu. Některé zase nevydrží dlouho s dechem. Celkový výsledek společného testu MF DNES s Pražskou energetikou však není tak špatný. Devět přístrojů ze čtrnácti si z testu, při němž jsme zkoušeli, jak se poperou s jablky, mrkví, rajčaty a hrozny, odneslo známku do 2,5. Horší než trojku si vysloužily jen tři vzorky.

Sedm let, nebo čtvrt roku?

Zátěžové zkoušky, které zpracoval stejně jako všechny ostatní technické zkoušky Institut pro testování a certifikaci v Uherském Hradišti, nedokončila celá polovina přístrojů, ale s rozdílnými výsledky.

Některé selhaly až ve druhé polovině nebo těsně před koncem náročné zkoušky o 500 cyklech. Tři „vypustily duši“ už v první čtvrtině. Není bez zajímavosti, že patřily k těm lacinějším typům. Přístroje, které náročnou zkoušku v testovacích laboratořích přestály bez úhony až do konce, by vydržely sedm let.

Devět a půl kila, či 1 800 gramů?

Větší váhu než životnost měla v našem testu výtěžnost, tedy kolik šťávy dokáže přístroj dostat z ovoce. I tady byly výsledky velmi rozdílné. Ještě větší rozdíly se projevily při zkoušce, při níž jsme prověřovali, jak velké množství surovin umí odšťavovač zpracovat najednou. Ne každý se spokojí se dvěma skleničkami džusu denně, někdo potřebuje třeba zpracovat větší množství úrody ze zahrady.

Celé jablko, nebo osminky?

Kdo chce zpracovávat větší množství ovoce najednou, potřebuje rozhodně přístroj s větší násypkou. Jak se ukázalo při praktickém testu, plnicí otvory jsou další slabinou některých přístrojů. Pokud má otvor menší průměr, musí se ovoce nakrájet na menší kousky, což pochopitelně zdržuje. „Malý otvor je nanic. Nechci krájet jablko na osminky, abych si mohla udělat šťávu, chci ho tam hodit celé,“ říká jedna z hodnotitelek Darina Sieglová.

To je ale podle techniků konstrukčně nemožné z bezpečnostních důvodů. „Mohli byste si tak snadno uříznout prst,“ zdůvodňuje Tomáš Olšaník z Institutu pro testování a certifikaci v Uherském Hradišti.

V praktické části testu, při níž si sedm žen vyzkoušelo, jak se s přístroji pracuje, se nejvíce osvědčil Catler, nejdražší ze 14 testovaných přístrojů, který se stal i vítězem testu. Dobře u nich dopadl i Hyundai, Philips a Bosch.

Velká slabina: čištění

Hodně kritiky z jejich strany šlo na adresu složitého sestavování a čištění některých přístrojů.

Mytí patří k největším slabinám odšťavovačů. Přístroj je nutné celý rozmontovat a jednotlivé části umýt. Zbytky ovoce totiž rychle zasychají. I když se některé části mohou dát do myčky, bez ruční práce se to neobejde. Sítko, struhadlo, drážky a okraje... to vše vám dá pořádně zabrat. „Nevýhodou je, že sítka jdou špatně vyjmout. S tím se bohužel nedá nic dělat. Sítka musí být usazena hodně napevno, ale z toho důvodu jdou zase špatně vyjmout ven,“ říká Tomáš Olšaník ze zkušebny, který prováděl technické zkoušky.

A vyčistit sítko musíte skutečně dobře, pokud totiž na něm zůstanou zbytky dužiny, ucpou se jemné otvory a přístroj bude dávat stále méně šťávy. Proto je dobré, než budete znovu přístroj sesazovat, přesvědčit se proti světlu, že póry nejsou ucpané.

Sekačka v kuchyni

Odšťavovač není zrovna tichý přístroj. Při 78 decibelech, které jsme v průměru naměřili, počítejte s tím, že si při práci nepopovídáte. Největší „řvouni“ – Severin, Proline a Sencor – vydávají i přes 80 decibelů. Při takovém hluku snadno přeslechnete telefon nebo dětská slova. I některé sekačky na trávu jsou méně hlučné.

Výrobky, které uspěly v testu

Catler JE 4010

Catler JE 4010

Výrobce:
Catler
Koupeno:
MALL.cz

výtěžnost šťáv: jablečná 62 %, mrkvová 51 %
materiál: nerez/plast
průměr plnicího otvoru: 84 mm
zásobník na zbytky: 3 100 ml
hmotnost: 5,4 kg
jmenovitý příkon: 1 200–1 300 W

Běžná cena 4 700

Co zjistil test

Nejsilnější a nejdražší přístroj v testu je výkonný, rychlý a dobře se s ním pracuje. Dobře odšťavuje, hlavně jablka. Dokáže zpracovat i větší množství ovoce najednou. Dokonalý návod, snadná manipulace. Velký plnicí otvor i zásobník na dužinu.Poměrně snadné čištění. Pět rychlostních stupňů. V praktickém testu dopadl nejlépe. Zátěžové zkoušky splnil bez problémů.

Přístroj je objemný a trochu hlučnější. Hůř si poradil s odšťavováním hroznů.

1,7 Známka testu

Zelmer typ 176.6

Zelmer typ 176.6

Výrobce:
Zelmer
Koupeno:
obchody24.cz

výtěžnost šťáv: jablečná 62 %, mrkvová 47 %
materiál: nerez/plast
průměr plnicího otvoru: 74 mm
zásobník na zbytky: 3 300 ml
hmotnost: 4,3 kg
jmenovitý příkon: 240 W

Běžná cena 2 404

Co zjistil test

Přístroj se slabším příkonem dokáže velmi dobře odšťavovat, a to dokonce i větší množství ovoce najednou. Dobře si poradí i s hrozny. Má dostatečně velký plnicí otvor. Dva rychlostní stupně. Není hlučný, je stabilní. Poměrně slušné čištění – sítko se myje dobře. Zátěžovými zkouškami prošel bez problémů.

Nepřehledný návod. Složitější skládání a rozkládání přístroje (moc dílů), chybí nádoba na šťávu.

1,7 Známka testu

Bosch MES 20G0

Bosch MES 20G0

Výrobce:
Bosch
Koupeno:
obchody24.cz

výtěžnost šťáv: jablečná 58 %, mrkvová 45 %
materiál: plast
průměr plnicího otvoru: 74 mm
zásobník na zbytky: 2 000 ml
hmotnost: 4,2 kg
jmenovitý příkon: 700 W

Běžná cena 1 927

Co zjistil test

Velmi rychlý, stabilní a nepříliš hlučný přístroj. Poměrně snadná montáž i manipulace, velký plnicí otvor. Oddělovač pěny, velká nádoba na šťávu s víkem, Dva rychlostní stupně. V praktickém testu byl dobře hodnocen. Velmi dobře obstál i v zátěžové zkoušce.

Hůře si poradí s odšťavováním hroznů a většího množství ovoce. Čištění není optimální (hodně dílů).

1,8 Známka testu

Philips HR 1869/30

Philips HR 1869/30

Výrobce:
Philips
Koupeno:
Alza.cz

výtěžnost šťáv: jablečná 59 %, mrkvová 42 %
materiál: plast/kov
průměr plnicího otvoru: 80 mm
zásobník na zbytky: 1 100 ml
hmotnost: 4,8 kg
jmenovitý příkon: 700 W

Běžná cena 2 866

Co zjistil test

Přístroj je stabilní, není příliš hlučný. Dobře odšťavuje, hlavně jablka a hrozny. Srozumitelný návod. Dobrá manipulace. Dostatečně velký plnicí otvor. Dva rychlostní stupně. V praktickém testu byl hodnocen dobře. Velmi dobře obstál i v zátěžové zkoušce.

Horší výsledky u mrkve. Složitější sestavování i čištění.

1,8 Známka testu

Hyundai JE702S

Hyundai JE702S

Výrobce:
Hyundai
Koupeno:
eproton.cz

výtěžnost šťáv: jablečná 53 %, mrkvová 41 %
materiál: nerez/plast
průměr plnicího otvoru: 70 mm
zásobník na zbytky: 1 500 ml
hmotnost: 4,3 kg
jmenovitý příkon: 700 W

Běžná cena 1 596

Co zjistil test

Návod jasný a srozumitelný. Jednoduché sestavování i obsluha, čištění relativně snadné. Velmi dobrý oddělovač pěny. Přístroj je stabilní a není příliš hlučný. Dva rychlostní stupně. V praktickém testu dopadl velmi dobře. Velmi dobře obstál i v zátěžové zkoušce.

Horší výsledky u mrkve a rajčat. Hůře zvládá větší množství ovoce. Nepraktická nádobka na šťávu.

2 Známka testu

Další testy z kategorie Ostatní

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Chtěli jsme jarní puget pro energickou padesátnici, a odnesli jsme si kvetoucí keř, hřbitovní kvítí, „ramínko“ v květu i svilušky v liliích. Redaktoři MF DNES v minulých dnech po celé republice vyzkoušeli, jaké pugéty jim v květinářství uvážou za 500 korun jako dárek pro energickou a veselou kolegyni, která slaví padesátiny. A ukázalo se, že než přinést některé floristické experimenty, bylo by zřejmě lepší investovat peníze do bonboniéry nebo kosmetiky.

Test DNES: Reflexní pásky

Test DNES: Reflexní pásky

Rozsvícený mobil ani bílé triko vám život na noční silnici určitě nezachrání. Raději si nakupte pořádné reflexní prvky, ideální jsou co nejširší pásky ve světlých barvách. Nejlepší pásky „svítí“ 60krát lépe než ty nejhorší. 

dTest: Sekačky

dTest: Sekačky

S příchodem jara se opět musíme začít starat o naše zahrady a zahrádky. Jsou činnosti jako natírání plotu, lakování zahradního nábytku či sázení okrasných květin, které děláme pouze jednou za rok. Potom jsou ale úkony, které musíme dělat pravidelně přes celou sezónu, a zaberou tak majiteli pozemku mnoho času. Pokud máte zahradu v přijatelné velikosti a nepoužíváte žací traktůrek, vlastníte pravděpodobně rotační sekačku. Stejně jako jiné technologie, i sekačky na trávu prodělávají vývoj a reflektují technologické novinky, které mají ulehčit práci.

Test DNES: Nádraží v Česku

Test DNES: Nádraží v Česku

Pozitiva: Ochotný personál, čisté záchody, automaty na jídlo, půjčovny kol a spousty dalších služeb. Negativa: Většinou chybí wi-fi, ubylo úschoven zavazadel, záchody jsou leckde drahé.

TEST DNES: Test autoservisů

TEST DNES: Test autoservisů

Většina servisů opravu zvládla, jeden katastrofálně pohořel. Stejná oprava jednou za 981 Kč, jindy za 11 690 Kč Pozitiva: Pět ze šesti servisů odhalilo obě závady. Ceny za opravy se u nich výrazně nelišily. Negativa: Jeden servis si naúčtoval výrazně více než ostatní. Řekl si o 14 tisíc korun, přestože auto neopravil.

Test řezaných květin

Test řezaných květin

Kytka ke čtyřicátinám. Jen jedna přežila se ctí týden ve váze. Pozitiva: Prodejci se většinou snažili nepřekročit stanovenou cenu. Laikům se mnohé kytice líbily. Negativa: Květináři detailně nezjišťovali, pro koho kytka je. Podle expertů se část kytic hodila jen na hrob.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.