Probiotika

Jak na jarní únavu? Pomůže zelenina, nebo probiotika. Také jste se nemohli dočkat jara, a když se konečně oteplilo, tak na vás místo přívalu energie dopadla únava? Není divu, zvláště pokud jste v zimě bojovali třeba s chřipkou nebo častými virózami. Někdy se podobné choroby dokonce ohlásí právě v prvních teplých dnech. Je to přirozené, imunitní systém je po letošní dlouhé zimě unavený. Naštěstí se s tím dá bojovat a obranyschopnost znovu posílit.

Doplňky stravy posílí imunitu

Naopak nad různými detoxikačními kúrami a půsty lékaři spíš odmítavě kroutí hlavou. Zcela určitě se nedají doporučit jakkoli oslabeným lidem. Příznivci podobných procedur buď hladoví doma, nebo podstupují například výplach střev, který má rovněž napomoci očistě těla a posílení jeho obranyschopnosti. „Radím spíš se nepřejídat, jíst dostatek vlákniny, případně užívat probiotika. To je lepší cesta, jak ulevit střevům,“ řekla lékařka Anna Jungwirthová z pražského Sanatoria sv. Anny, podle níž zdravě se stravující člověk nemá ve střevech žádné zbytky, kterých by se musel takto složitě zbavovat. Pokud se přesto chcete do půstu pustit, neměl by trvat déle než dva tři dny a nutný je při něm dostatek tekutin.

Pokud jde o probiotika, užívání těch skutečně kvalitních lékaři doporučují nejen při potížích s oslabenou imunitou či v době užívání antibiotik, ale i jako dlouhodobou prevenci. „Střeva jsou vlastně největším imunitním orgánem lidského těla, a proto je důležité, aby byla jejich mikroflóra v pořádku,“ vysvětluje pražská imunoložka a alergoložka Sausen Sládková.

Jaká probiotika si vybrat, na co přitom dávat pozor a kdy je užívat, si přečtěte v redakčním testu na následujících dvou stranách.

Lepší zelenina než prášky

Každopádně pokud chcete sáhnout po potravinovém doplňku, probiotika jsou podle různých studií lepší volbou než všelijaké minerálové a vitaminové komplexy, které tělu mohou zbytečně dodávat i to, co zrovna nepotřebuje. Když už máte pocit, že potřebujete například hořčík, protože vás trápí svalové křeče a bolesti hlavy, kupte si jen ten, případně jeho kombinaci s vápníkem, která se lépe vstřebává. Zbytečné je i preventivní užívání vitaminu C ve vysokých dávkách, protože tělo ho stejně nevyužije, lepší je každodenní příjem čtvrt až půl kila zeleniny.

Místomiliardy živých buněk to mohou být jen stovky

Aby mělo smysl utrácet za probiotika v podobě pilulek a kapslí, které příznivě ovlivňují střevní mikroflóru, musely by v nich být minimálně stamiliony živých buněk. Zkusili jsme je přepočítat a zjistili jsme, že v některých jsou sotva stovky.

Platíme za placebo?

U čtyř vzorků ze 13 testovaných byl rozdíl mezi deklarovaným a zjištěným množstvím mikroorganismů tak obrovský, že denní dávka obsahovala pouhé zlomky toho, co prostředky slibovaly. Při tak nízkém počtu nemají probiotika vůbec žádný smysl. A ten, kdo si je koupí, platí vlastně za neúčinné placebo. Neznamená to však, že by výrobci těchto prostředků sušenými probiotickými kulturami šetřili. Naopak, většinou dávkují dvojnásobné množství, protože počítají s určitým úbytkem během času. Potvrdili nám to všichni výrobci, které jsme požádali o vyjádření k výsledkům testu.

Na vině může být špatné skladování

Kde je tedy problém? „Je pravděpodobné, že probiotika byla skladována při vyšších teplotách nebo vyrobena technologií nezaručující dostatečné udržení životaschopnosti mikroorganismů. Či se jedná o souběh obou vlivů,“ říká Vladimír Špelina ze Státního zdravotního ústavu, kde přípravky testovali. Stejně jako jogurtům ani sušeným probiotickým kulturám nesvědčí vysoká teplota, a měly by proto být uchovávány v chladničce. „Je to logické. Vyšší teplota způsobuje rychlejší umírání mikrobů, nižší teplota pomalejší,“ vysvětluje jeho kolegyně Daniela Winklerová. A přidává zkušenost z výzkumu, při němž v ústavu sledovali, jak se probiotické bakterie chovají při různých teplotách.

 

Výrobky, které uspěly v testu

Lacidofil

Lacidofil

Koupeno:
Dr. Max

cena: 151 Kč/45 tobolek
pokyny k uchovávání: v chladničce při teplotě 2 až 8°C
doporučená denní dávka: 1–2 tobolky 3x denně (tedy 3 až 6 tobolek denně)
do konce exspirace: 11 měsíců

Běžná cena 151

Co zjistil test

Obsah laktobacilů je vysoký

Hodnocení

Obsah laktobacilů je vysoký a dpovídá deklaraci.

Množství probiotických mikroorganismů
deklarované: 36 000 000 000
zjištěné: 25 000 000 000

Lactobacillus acidophilus ND

Lactobacillus acidophilus ND

Výrobce:
Institut Rosell, Kanada
Koupeno:
Lékárna Lloyds

cena: 285 Kč/75 želatinových kapslí
pokyny k uchovávání: v chladničce při teplotě 2 až 8°C
doporučená denní dávka: 2-4 tobolky 3x denně (tedy 3 až 6 tobolek denně)
do konce exspirace: 11 měsíců

Běžná cena 285

Co zjistil test

Obsah laktobacilů je vysoký

Hodnocení

Obsah laktobacilů je vysoký – vyšší než deklarovaný.

Množství probiotických mikroorganismů
deklarované: 8 000 000 000
zjištěné: 13 000 000 000

Linex Forte

Linex Forte

Výrobce:
Lek Pharmaceuticals, Slovinsko
Koupeno:
Lékárna Lloyds

cena: 225 Kč/28 tobolek
pokyny k uchovávání: na suchém místě, při pokojové
doporučená denní dávka: 3 tobolky 3x denně (tedy 3 až 6 tobolek denně)
do konce exspirace: 2 měsíce

Běžná cena 225

Co zjistil test

Obsah laktobacilů a bifidobakterií je vyšší než deklarovaný

Hodnocení

Obsah laktobacilů a bifidobakterií je vyšší než deklarovaný, a to i těsně před koncem exspirace.

Množství probiotických mikroorganismů
deklarované: 1 900 000 000
zjištěné: 6 000 000 000

Probio-Fix Probiotikum

Probio-Fix Probiotikum

Výrobce:
S&D Pharma CZ
Koupeno:
e-shop.lekarna-doma.cz

cena: 159 Kč/30 želatinových tobolek
pokyny k uchovávání: v suchu při teplotě do 25 °C, mimo dosah přímého slunečního světla
doporučená denní dávka: 1-3 tobolky 3x denně (tedy 3 až 6 tobolek denně)
do konce exspirace: 9 měsíců

Běžná cena 159

Co zjistil test

vysoký obsah laktobacilů a bifidobakterií

Hodnocení

Obsah laktobacilů a bifidobakterií je vysoký a odpovídá deklarovanému množství.

Množství probiotických mikroorganismů
deklarované: 5 800 000 000
zjištěné: 2 400 000 000

Naturline Probiotikum Forte

Naturline Probiotikum Forte

Výrobce:
Walmark Třinec, Česká republika
Koupeno:
DM drogerie

cena: 139 Kč/30 tobolek
pokyny k uchovávání: v suchu a temnu při teplotě do 25 °C
doporučená denní dávka: 1-3 tobolky 3x denně (tedy 3 až 6 tobolek denně)
do konce exspirace: 30 měsíců

Běžná cena 139

Co zjistil test

nižší obsah laktobacilů a bifidobakterií

Hodnocení

Obsah laktobacilů a bifidobakterií je trochu nižší než deklarovaný, ale odpovídá obecně uznávanému účinnému množství.

Množství probiotických mikroorganismů
deklarované: 16 600 000 000
zjištěné: 1 200 000 000

Další testy z kategorie Ostatní

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Chtěli jsme jarní puget pro energickou padesátnici, a odnesli jsme si kvetoucí keř, hřbitovní kvítí, „ramínko“ v květu i svilušky v liliích. Redaktoři MF DNES v minulých dnech po celé republice vyzkoušeli, jaké pugéty jim v květinářství uvážou za 500 korun jako dárek pro energickou a veselou kolegyni, která slaví padesátiny. A ukázalo se, že než přinést některé floristické experimenty, bylo by zřejmě lepší investovat peníze do bonboniéry nebo kosmetiky.

Test DNES: Reflexní pásky

Test DNES: Reflexní pásky

Rozsvícený mobil ani bílé triko vám život na noční silnici určitě nezachrání. Raději si nakupte pořádné reflexní prvky, ideální jsou co nejširší pásky ve světlých barvách. Nejlepší pásky „svítí“ 60krát lépe než ty nejhorší. 

dTest: Sekačky

dTest: Sekačky

S příchodem jara se opět musíme začít starat o naše zahrady a zahrádky. Jsou činnosti jako natírání plotu, lakování zahradního nábytku či sázení okrasných květin, které děláme pouze jednou za rok. Potom jsou ale úkony, které musíme dělat pravidelně přes celou sezónu, a zaberou tak majiteli pozemku mnoho času. Pokud máte zahradu v přijatelné velikosti a nepoužíváte žací traktůrek, vlastníte pravděpodobně rotační sekačku. Stejně jako jiné technologie, i sekačky na trávu prodělávají vývoj a reflektují technologické novinky, které mají ulehčit práci.

Test DNES: Nádraží v Česku

Test DNES: Nádraží v Česku

Pozitiva: Ochotný personál, čisté záchody, automaty na jídlo, půjčovny kol a spousty dalších služeb. Negativa: Většinou chybí wi-fi, ubylo úschoven zavazadel, záchody jsou leckde drahé.

TEST DNES: Test autoservisů

TEST DNES: Test autoservisů

Většina servisů opravu zvládla, jeden katastrofálně pohořel. Stejná oprava jednou za 981 Kč, jindy za 11 690 Kč Pozitiva: Pět ze šesti servisů odhalilo obě závady. Ceny za opravy se u nich výrazně nelišily. Negativa: Jeden servis si naúčtoval výrazně více než ostatní. Řekl si o 14 tisíc korun, přestože auto neopravil.

Test řezaných květin

Test řezaných květin

Kytka ke čtyřicátinám. Jen jedna přežila se ctí týden ve váze. Pozitiva: Prodejci se většinou snažili nepřekročit stanovenou cenu. Laikům se mnohé kytice líbily. Negativa: Květináři detailně nezjišťovali, pro koho kytka je. Podle expertů se část kytic hodila jen na hrob.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.