Růžová vína

Test růžových vín dopadl celkem dobře, i když rozdával „jen“ bronzové medaile. Na to, že to měl být výkvět tuzemské produkce, to však mohlo být lepší. Šestnáct vín si rozdělilo čtrnáct medailí. To není špatný výsledek testu růžových vín. Přesto jsme čekali, že bude lepší. Zařadili jsme do něj vína, která předcházela vynikající pověst, v mnoha případech potvrzená i medailemi ze soutěží. Nešlo tedy o žádné letní růžové pití za šedesát korun ze supermarketu, ale o vína vyšší cenové kategorie – od 150 do 250 korun.

Budoucnost růžových vín je růžová

Přestože jsme růžová vína před pár lety prakticky neznali, dnes slaví u spotřebitelů velký úspěch a jeho spotřeba stále roste. Nová éra rosé začala někdy na přelomu století, kdy se mu věnovalo jen pár vinařů, větší nárůst se objevil v letech 2006 a 2007.

Od té doby se výroba zvýšila víc než pětinásobně. Zatímco v roce 2003 se růžová vína podílela na celkové produkci jen 0,04 procenta, v loňském roce to už bylo 7,76 procenta. A to jsou v číslech zahrnuta jen vína zatříděná Státní zemědělskou potravinářskou inspekcí jako jakostní. Vinaři však prodávají spoustu rosé vín jako zemská, která se zatřiďovat nemusí.

„Jsem rád, že produkce tak stoupá, protože si myslím, že máme na Moravě na to, abychom vyráběli jedna z nejlepších růžových vín na světě,“ říká sebevědomě enolog Jan Stávek. „Máme pro ně dobré klimatické podmínky. Střídání chladných nocí a teplých dní v průběhu dozrávání zvyšuje obsah svěžích kyselin v hroznech, a potažmo i ve víně. A vyšší kyseliny podporují nejen svěžest vína, ale také jeho celkovou strukturu. Naše rosé jsou proto mnohem ovocnější a svěžejší než ta z jižních oblastí, kterým mnohdy chybí aromatická svěžest.“

Hodnocení

Růžová vína byla hodnocena odlišně od ostatních testů, konkrétně bodově a to na stupnici od 1 (nejhorší) do 100 (nejlepší).

Výrobky, které uspěly v testu

Frankovka rosé pozdní sběr 2011

Frankovka rosé pozdní sběr 2011

Výrobce:
Štěpán Maňák Žádovice
Koupeno:
vinotéka Bohemia Wine

kategorie: suché
obsah alkoholu: 13,5 % obj.
ocenění: stříbrná medaile Vinařské Litoměřice 2013, uznání AWC Vienna 2012
původ vína: vinařská oblast Morava, podoblast Slovácká, obec Šardice, viniční trať Kameny

Běžná cena 219

Co zjistil test

Hodnocení

Rybízovo-jahodová barva, dobrá čirost. Čistá vůně. Chuť hladká, harmonická, i dochuť je v pořádku. Celkový dojem je jen průměrný, přesto je to růžové s určitou dávkou šarmu.

82,8 Známka testu

Rosé Horák pozdní sběr 2012 Frankovka

Rosé Horák pozdní sběr 2012 Frankovka

Výrobce:
Vinařství Horák Vrbice
Koupeno:
vinný bar Vinograf

kategorie: polosuché
obsah alkoholu: 11,5 % obj.
ocenění: stříbrná medaile na Vinalies Paříž 2013
původ vína: vinařská oblast Morava, podoblast Velkopavlovická, obec Vrbice, viniční trať Stráně

Běžná cena 204

Co zjistil test

decentní vůně dlouhá dochuť

Hodnocení

Růžové víno, na jaké jsme si zvykli. Příjemná barva šípkové růže, decentní vůně s tóny pravé vanilky. Chuť není tak jemná jako vůně, ale víno má dostatek kyselin, které dobře korespondují se zbytkovým cukrem. Dochuť je dlouhá.

83,8 Známka testu

Rosé Hort Merlot 2012 pozdní sběr

Rosé Hort Merlot 2012 pozdní sběr

Výrobce:
Víno Hort Dobšice
Koupeno:
Víno-klub

kategorie: suché
obsah alkoholu: 13 % obj.
ocenění: šampion soutěže Jarovín Rosé 2013
původ vína: vinařská oblast Morava, podoblast Znojemská, obec Micmanice, viniční trať Lampelberg

Běžná cena 249

Co zjistil test

Hodnocení

Sytě růžová barva. Ve vůni najdete mladé lístky černého rybízu a dozrávající lesní maliny. Chuť je ještě lepší. Pevná struktura, harmonie bezcukerného extraktu, zbytkového cukru i minerálních kyselin. Velmi dobré rosé.

83,8 Známka testu

Ego No. 73 André rosé 2011 pozdní sběr

Ego No. 73 André rosé 2011 pozdní sběr

Výrobce:
Zámecké vinařství Bzenec
Koupeno:
Globus

kategorie: suché
obsah alkoholu: 12 % obj.
ocenění: stříbrná medaile ACW Vienna 2012
původ vína: vinařská oblast Morava, podoblast Mikulovská, obec Perná, viniční trať Železná

Běžná cena 199

Co zjistil test

vůně
plná chuť

Hodnocení

Krásný vzhled, barva červenorybízové šťávy. Vůně drobných lesních plodů, hlavně brusinkové „marmelády“. Brusinky jsou cítit i na jazyku. Chuť je dobře strukturovaná, plná. V dostatečně perzistentní dochuti je cítit ovoce i lehká příjemná kyselost.

84,2 Známka testu

Frankovka Rosé pozdní sběr 2012

Frankovka Rosé pozdní sběr 2012

Výrobce:
Vinařství Volařík Mikulov
Koupeno:
Víno-klub

kategorie: suché
obsah alkoholu: 12,5 % obj.
ocenění: stříbrná medaile Jarovín Rosé 2013
původ vína: vinařská oblast Morava, podoblast Mikulovská, obec Perná, viniční trať Železná

Běžná cena 179

Co zjistil test

přitažlivá barva
vůně
chuť

Hodnocení

Sympaticky nenápadné růžové, které se postupně krásně otevře, když s ním zakroužíte ve sklenici. Má přitažlivou malinovou barvu, lesní maliny najdete i ve vůni. Chuť je plná a transparentní, v dochuti se objevují tóny lékořice.

84,6 Známka testu

Další testy z kategorie Alkoholické nápoje

Test Dnes: Pšeničná piva

Test Dnes: Pšeničná piva

Pšeničné pivo se skvěle hodí do letních veder. Je lehké, osvěžující, nakyslé, má málo alkoholu... Musíte si ovšem dobře vybrat. Ne všechny pivovary ho totiž dovedou správně uvařit. Ukázal to aktuální test MF DNES, v němž se potkalo dvanáct pšeničných piv z velkých i malých pivovarů.

Test Dnes: Ležáky v plechovce

Test Dnes: Ležáky v plechovce

Čerstvé chutná skvěle, starší je často zvětralé Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani stejnému pivu v lahvi. Může totiž rychleji zvětrat.

Test DNES: Sudové ležáky

Test DNES: Sudové ležáky

Překvapení testu: Dvě třetiny vzorků předběhly nejznámější českou značku Pilsner Urquell. Nesvědčí to o nízké kvalitě plzeňského, ale o vysoké úrovni českých piv.

Test DNES: Výčepní piva

Test DNES: Výčepní piva

Dvanáct druhů výčepních piv ze sudů testovaly dvě poroty: odborná a laická. U laiků zvítězil Primátor, u expertů piva velkých značek. Běžní konzumenti celkově ocenili piva víc než profesionálové.

Test DNES: Šumivá vína

Test DNES: Šumivá vína

Sekty z moravských a českých vinic: překvapivě kvalitní. Sekty vyrobené moravskými a českými vinaři klasickou metodou z Champagne na vánočním stole ostudu neudělají.

Test DNES: Cidery

Test DNES: Cidery

Pozitiva: Ani jeden nechutnal úplně špatně. Většina voněla po jablkách. Negativa: U průmyslových vadila umělá chuť. Některé jsou až moc sladké nebo přesycené bublinkami.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.