TEST Sudových vín

"Musím říci, že jsem se u několika vzorků vyloženě obával o své zdraví. Některá vína byla katastrofální, nejenže měla choroby a vady, ale vůní a chutí neodpovídala deklarovaným odrůdám. Našla se tu ale i velmi pěkná vína, ve spojení s příjemnou cenou bych si je klidně koupil." říká Mojmír Baroň, vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství MZLU Lednice

Jak tedy chutná víno ve výčepech? Někde je cítit po myšině, jinde ho skladují ve sklepě vedle uhlí. Občas však narazíte i na kvalitu a čistotu.

Čerstvá vejce, čerstvé pečivo, domácí tlačenka, balkonové muškáty... a moravské sudové víno. Malý krámek s potravinami vedle smíchovského nádraží nabízí litr vína za 46 korun. Jaká vína máte? Bílé a červené. Tak to stojí na vývěsce před obchodem i na sudu.

„Řekli mi, že je to chardonnay a svatovavřinecké. To víte, je to stolní víno, žádné odrůdové,“ říká prodavačka a dává nám ochutnat. Okamžitě je nám jasné, že tohle víno v testu, který má zmapovat kvalitu sudového vína, mít musíme. Do octa nemá daleko.

Mizerných vín jsme později koupili ještě řadu, ale tohle první se stalo „vítězem“ testu – bylo nejhorší ze všech testovaných vzorků. To se však dozvídáme až po degustaci, kterou jsme o den později uspořádali v Národním vinařském centru ve Valticích. „Totálně zoxidované, vůně i chuť zoctovatělá, v dochuti myšina,“ takový je závěr šestičlenné odborné poroty, která vína hodnotila.

Smutný začátek jako by předznamenal naše dvoudenní putování za sudovými víny. Spolu s vinařským odborníkem Mojmírem Baroněm, vedoucím Ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity v Brně, jsme navštívili 14 míst v Praze, Brně a na jižní Moravě, kde jsme nakoupili 24 vín. V trafikách, drogeriích, večerkách, malých krámcích se smíšeným zbožím i na parkovišti.

Víno s broskvemi

Jaká byla? Dvě tři vína byla skutečně dobrá a kvalitní a odpovídala odrůdě, většina jich byla průměrná, přiměřeně této kategorii, ale několik bylo přímo katastrofálních. Měla tolik vad a chorob, že byla téměř nepitelná.

Sedm vín ze 24 postrádalo typickou vůni a chuť, kterou by měla mít odrůda v jejich názvu. Jinak řečeno, vůbec to nemusela být deklarovaná pálava nebo svatovavřinecké, ale cokoliv jiného.

Pálava z trafiky na pražském Andělu měla dokonce vůni a chuť netypickou pro víno vyrobené z révy vinné. Chutnala podobně jako ledový čaj s broskvovou příchutí. Byla totiž vylepšena umělým ovocným aromatem, což později potvrdila i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), které jsme předali podnět k šetření. Aromata k vylepšení chuti nebo vůně vína se běžně prodávají v obchodech s potřebami pro vinaře, ale přidávat je do vína je zakázané.

Víno do lahve od malinovky

Stáčená vína se běžně čepují do plastových lahví, v jakých se prodávají minerálky nebo limonády. „Najdete je tam vzadu,“ posílá nás pro lahve prodavačka do zadní části obchodu. Jsou tu složené ve velké krabici. Nové i použité, v jedné je ještě zbytek malinovky. „Všechny jsou několikrát vypláchnuté,“ ujišťuje nás.

Prodejci přitom dobře vědí, že čepovat víno do použitých lahví se nesmí. Když později přišli do stejných míst inspektoři SZPI, použité lahve už nenašli.

My jsme se s nimi setkali ještě několikrát. Na dveřích jedné brněnské večerky dokonce visí cedule: Zde odevzdávejte čisté PET lahve.

Mizerná hygiena

Hodně nás překvapila špatná hygiena některých prodejních míst. „Vína jsou nechlazená, jsou uskladněna a čepována za přístupu vzduchu, takže jejich trvanlivost je pak velmi krátká,“ říká Mojmír Baroň. „V jedné prodejně mě šokoval výčep z plastových sudů bez dusíku a bez chlazení.“

V jiném obchodě v Praze inspekce našla sudy uložené ve sklepě na hliněné podlaze, hned vedle uskladněného uhlí.

Pochybný původ

Test ukázal, že obchodníci vesměs nevědí, co prodávají. A zákazníky to zřejmě příliš nezajímá. „Ježíš, to já nevím,“ divila se prodavačka v brněnské trafice, proč se ptáme, kdo víno vyrobil. Přesto nás ujistila, že je moravské. „Lidi to nezajímá. Je jim to jedno, hlavně že se opijou,“ říká bezelstně mladá prodavačka v drogerii.

V prodejnách většinou visí někde na stěně seznamy nabízených vín. Jsou tu však spíš pro případnou kontrolu – u každého vína musí být totiž povinně uveden nejen název, ale i výrobce a obsah alkoholu – než pro zákazníky. Předně bývají někde schované a na dálku z nich těžko něco přečtete, ale hlavně jsou na nich často uvedena úplně jiná vína než ta, která obchod právě nabízí.

„To už neplatí. Dali jsme to sem, když tu byla kontrola, napsali jsme, co momentálně bylo,“ vysvětlila nám jedna z prodavaček, proč nabízí něco jiného, než co je na ceduli.

Najdou se i dobrá vína

Jaká jsou tedy vína prodávaná ze sudu? Dobrá i špatná. Setkali jsme se i s poctivými prodejci kvalitních vín. Našli jsme i místa, kde se o ně umějí dobře postarat.

Test však jasně dokázal, že prodej sudových vín má hodně problémů. Nelze jednoznačně říct, zda za špatnou kvalitu vína může ten, kdo ho vyrobil, nebo ten, kdo ho prodává. Jisté je, že oba články řetězu mají vliv na to, jaké víno máme nakonec ve skleničce.

Protokol testu

Test jsme zaměřili na prodej sudových vín. Neřešili jsme, zda jsou vína pančovaná, ale jen způsob prodeje a kvalitu nabízených vín.

Navštívili jsme 14 prodejen v Praze, Brně, Lednici a Valticích, jež nabízejí víno rozlévané do PET lahví.

Vybírali jsme místa, která nejsou pro prodej vína obvyklá – trafiky, večerky, drogerie – ale i vinotéky, zdůrazňující prodej sudového vína.

V každé prodejně jsme se snažili v roli zákazníka zjistit co nejvíce informací o nabízených vínech – odkud pocházejí, kdo je vyrobil, kdo je distribuuje, zda jsou suchá, nebo sladká… Pokud to bylo možné, vína jsme na místě ochutnali a jeden nebo dva vzorky koupili.

Druhý den jsme uspořádali degustaci v Národním vinařském centru ve Valticích. Zúčastnilo se jí šest odborníků (všichni vystudovaní enologové a držitelé degustátorských zkoušek). Degustaci vedl vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity Mojmír Baroň.

Vína byla hodnocena anonymně 100bodovou stupnicí (nejvyšší možný počet bodů je 100). Počet bodů najdete vedle názvu vzorku.

Údaje o vínech, která se porotě jevila jako vadná, jsme předali Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI) k šetření.

Výrobky, které uspěly v testu

Svatovavřinecké rosé, Valtice

Svatovavřinecké rosé, Valtice

Vinařská pohotovost Valtické vinné sklepy, Valtice
Prodejna Podniková prodejna ve vrátnici Valtických vinných sklepů nabízí stáčené víno nonstop 24 hodin denně. Za jednotnou cenu 50 korun za litr si můžete koupit bílou müllerku, červenou frankovku nebo růžový vavřinec. Víno vám stočí do litrových, dvou- nebo pětilitrových lahví, které jsou už započítány v ceně.

Běžná cena 50

Co zjistil test

Vůně svěží, ovocná s vyšším obsahem oxidu siřičitého, chuť šťavnatá, typická pro rosé. Nejvyšší hodnocení ze všech.

1,2 Známka testu

Tramín červený jakostní, Pavlovín Velké Pavlovice

Tramín červený jakostní, Pavlovín Velké Pavlovice

Velká pizza.cz Radlická 26, Praha 5
Prodejna Malá pizzerie nabízí k jídlu nebo do lahve s sebou rozlévané sudové víno, které sem dodává Pavlovín Velké Pavlovice. Zdejší prodej vína je úplně z jiného soudku. Vína tu jsou dražší (ale ne nejdražší v testu) než jinde – od 90 do 110 korun za litr – ale také jsou o kategorii výš než všechna ostatní, jsou to vína jakostní. „Vybírám si podle toho, co mi chutná,“ říká majitelka pizzerie. I výčepní zařízení si pořídila vlastní, nemusí tedy odebírat víno od jeho dodavatele. „Musela bych prodávat nějaké patoky, po kterých vás druhý den bolí hlava.“

Běžná cena 110

Co zjistil test

Vůně typická, kořenitá, chuť svěží, odrůdová, lehká hořčinka v dochuti.

1,3 Známka testu

Pálava polosladká

Pálava polosladká

U žíznivého papouška, Veveří 17, Brno
Prodejna Spíš vinárna než vinotéka nabízí různá vína z tuzemska, Rakouska, Maďarska či Španělska. Vína dodává brněnská firma Krobelus. Chodí sem hodně studentů, za rohem je vysoká škola. Největší zájem je prý o tramín a pálavu.

Běžná cena 80

Co zjistil test

Vůně i chuť neodrůdové, oxidativní, bez vážnějších defektů.

Hodnocení

Z KONTROLY SZPI: Nevyhovuje značení vín (v průběhu kontroly byly na viditelné místo umístěny všechny povinné údaje). Kontrolovaný Modrý Portugal vyhovuje, ale není z Maďarska, jak nám bylo řečeno, nýbrž ze Slovenska. Plněn je ve společnosti Best Wine Czech Republic.

1,4 Známka testu

Pálava sladká

Pálava sladká

Víno a Destiláty v Intersparu Cejl, Brno
Prodejna Vinotéka v obchodním centru nabízí kromě lahvových vín i sudová vína ze stáčírny Tomáše Krista z Milotic, která pocházejí ze Slovenska nebo z Maďarska. Úroveň prodeje je výborná, informace o vínech úplné a přehledné. Vína tu plní do nových čistých lahví.

Běžná cena 64

Co zjistil test

Vůně i chuť neodrůdové, oxidativní, bez vážnějších defektů.

Hodnocení

Z KONTROLY SZPI: Značení vín i kontrolované víno (polosladké Svatovavřinecké) senzoricky vyhovuje předpisům.

1,4 Známka testu

Modrý Portugal

Modrý Portugal

U žíznivého papouška, Veveří 17, Brno
Prodejna Spíš vinárna než vinotéka nabízí různá vína z tuzemska, Rakouska, Maďarska či Španělska. Vína dodává brněnská firma Krobelus. Chodí sem hodně studentů, za rohem je vysoká škola. Největší zájem je prý o tramín a pálavu.

Běžná cena 44

Co zjistil test

Vůně i chuť širší, otevřená s netypickými tóny po vínu z hroznů révy vinné, bez vážnějších defektů.

Hodnocení

Z KONTROLY SZPI: Nevyhovuje značení vín (v průběhu kontroly byly na viditelné místo umístěny všechny povinné údaje). Kontrolovaný Modrý Portugal vyhovuje, ale není z Maďarska, jak nám bylo řečeno, nýbrž ze Slovenska. Plněn je ve společnosti Best Wine Czech Republic.

1,5 Známka testu

Svatovavřinecké polosladké

Svatovavřinecké polosladké

Víno a Destiláty v Intersparu Cejl, Brno
Prodejna Vinotéka v obchodním centru nabízí kromě lahvových vín i sudová vína ze stáčírny Tomáše Krista z Milotic, která pocházejí ze Slovenska nebo z Maďarska. Úroveň prodeje je výborná, informace o vínech úplné a přehledné. Vína tu plní do nových čistých lahví.

Běžná cena 54

Co zjistil test

Vůně i chuť neodrůdové, oxidativní, plné mléčných netypických, nečistých tónů.

Hodnocení

Z KONTROLY SZPI: Značení vín i kontrolované víno (polosladké Svatovavřinecké) senzoricky vyhovuje předpisům.

1,6 Známka testu

Další testy z kategorie Alkoholické nápoje

Test Dnes: Pšeničná piva

Test Dnes: Pšeničná piva

Pšeničné pivo se skvěle hodí do letních veder. Je lehké, osvěžující, nakyslé, má málo alkoholu... Musíte si ovšem dobře vybrat. Ne všechny pivovary ho totiž dovedou správně uvařit. Ukázal to aktuální test MF DNES, v němž se potkalo dvanáct pšeničných piv z velkých i malých pivovarů.

Test Dnes: Ležáky v plechovce

Test Dnes: Ležáky v plechovce

Čerstvé chutná skvěle, starší je často zvětralé Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani stejnému pivu v lahvi. Může totiž rychleji zvětrat.

Test DNES: Sudové ležáky

Test DNES: Sudové ležáky

Překvapení testu: Dvě třetiny vzorků předběhly nejznámější českou značku Pilsner Urquell. Nesvědčí to o nízké kvalitě plzeňského, ale o vysoké úrovni českých piv.

Test DNES: Výčepní piva

Test DNES: Výčepní piva

Dvanáct druhů výčepních piv ze sudů testovaly dvě poroty: odborná a laická. U laiků zvítězil Primátor, u expertů piva velkých značek. Běžní konzumenti celkově ocenili piva víc než profesionálové.

Test DNES: Šumivá vína

Test DNES: Šumivá vína

Sekty z moravských a českých vinic: překvapivě kvalitní. Sekty vyrobené moravskými a českými vinaři klasickou metodou z Champagne na vánočním stole ostudu neudělají.

Test DNES: Cidery

Test DNES: Cidery

Pozitiva: Ani jeden nechutnal úplně špatně. Většina voněla po jablkách. Negativa: U průmyslových vadila umělá chuť. Některé jsou až moc sladké nebo přesycené bublinkami.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.