Test čistících prostředků

Nastříkat, jedním tahem setřít a je hotovo! Tak vypadá čištění koupelny v reklamách. Realita je však jiná. Pokud byste postupovali stylem „Bang a je to!“, výsledek by byl žalostný. Skvrny po jediném setření nezmizí. Aby čisticí prostředek fungoval, musí na znečištěném místě chvíli působit.

Koupelnové čisticí prostředky odvádějí svou práci dobře. Ještě lépe to dokáže obyčejný kuchyňský ocet za pár korun. Zvítězil ve třech zkouškách ze čtyř.

Ukázal to test 14 prostředků na čištění koupelen, které pro MF DNES zpracoval Zkušební ústav lehkého průmyslu v Českých Budějovicích. V laboratoři zkoušeli, jak si poradí s běžnou koupelnovou špínou – jak účinně odstraňují mastnotu, zbytky mýdla, kapky vody a vápenaté usazeniny. Téměř všechny vzorky byly v praktické nádobě s rozprašovačem, ale lišily se hodně cenami. Nejlevnější stál 35, nejdražší 278 korun za litr. A jak se ukázalo, cena o výsledku nerozhoduje.

Levné produkty za třetinovou cenu než průměr skončily na předních místech. Nejdražší prostředek testu, ekologický Ecover z Velké Británie, skončil na posledním místě, ale nebyl to žádný vyslovený propadák, vysloužil si lepší trojku na vysvědčení. Další ekologický produkt, německý Frosch, v testu naopak zvítězil.

Ocet lepší než chemie

Faktickým vítězem testu – titulek tedy není žádná velká nadsázka – by se správně měl stát ocet. Ano, obyčejný kuchyňský 8% ocet. Prostředek, který na čištění používaly naše babičky, jsme jen tak ze zajímavosti zařadili do testu a čekali, jak ho drahé chemické prostředky převálcují.

Bylo to přesně naopak. Ocet nad nimi zvítězil.

Ve dvou zkouškách (mýdlo a kapky vody) předstihl všechny vzorky, v jedné (mastnota) držel krok s těmi nejlepšími a v další (vodní kámen) měl stejné výsledky jako většina čističů.

Duel s chemií by ale ocet zcela jistě prohrál, pokud by šlo o vůni. Ale zase by vyhrál ve vlivu na životní prostředí. A jednoznačně by zvítězil v cenovém souboji. Nic z toho jsme ale nehodnotili, závěr nechť si tedy udělá každý sám.

Mýdlo a kapky vody s problémy, mastnota jde lépe

Zejména se zbytky mýdla, nejčastější koupelnovou špínou, se ocet vypořádal ještě lépe než všechny chemické prostředky. „Vyčištěná plocha byla čistá, lesklá a bez šmouh, což se o testovaných prostředcích říct nedá,“ říká ředitelka českobudějovické zkušebny Monika Hegedüšová, která zkoušky vedla.

Hlavně Ecover si nedokázal s mýdlem moc poradit, mýdlová emulze zůstávala na zkušebních dlaždicích a čištění by se muselo několikrát opakovat, aby byl výsledek uspokojivý.

Mnohem lepší výsledky měl v této zkoušce Larrin a Dix. Ale ocet byl ještě lepší. Mnohem lépe zvládaly čističe mastnotu. Nejlépe dokázaly pro zkoušky připravenou směs oleje, škrobu a černé tuše odstranit Cilit, Fixinela, Larrin a Mr. Proper. Rozdíly ale nebyly moc velké. Ocet byl opět nejlepší.

Trochu hůře bojovaly čističe se skvrnami od vody, které zůstávají především na vodovodních bateriích. Některé je nesetřely, ale spíš rozmazaly – na dlaždicích zůstávaly šmouhy a povrch nebyl lesklý. Platilo to zejména pro Real a Cilit Bang, nejlepší byl v této zkoušce Frosch.

Slibují odstranit vodní kámen, ale moc jim to nejde

Cilit Bang zato příjemně překvapil při odstraňování vodního kamene, byl ze všech nejúčinnější. Při zkoušce na mramorových kostičkách rozpustil skoro gram vápenatých usazenin, zatímco většina ostatních zhruba 0,3 gramu, ty nejhorší pouhou desetinu gramu.

Ukázalo se, že většina koupelnových čističů je proti vápenatým usazeninám dost bezmocná. Přitom téměř všechny testované prostředky slibovaly, že si poradí i s vodním kamenem. V testu to kromě Cilitu dokázaly v podstatě jen Real a Denk mit.

Kdo má problémy s tvrdou vodou a vodní kámen mu znepříjemňuje život, musí se poohlédnout po speciálních prostředcích. Ani ocet mu v tomto případě nepomůže, ve zkoušce nepředvedl lepší výsledky než většina vzorků.

Nejúčinnější a nejlevnější obrana proti tvorbě vodního kamene je udržovat umyvadlo, vanu i baterie v suchu.

Jedno setření nestačí

Sečteno, podtrženo: koupelnové čisticí prostředky odvedou svou práci, ale nečekejte od nich, že to půjde snadno jako v reklamě. Spíš se s nimi naučte pracovat.

„Když jsou na umyvadle zaschlé nánosy mýdla, jedno nastříkání a setření rozhodně nestačí. V každém případě je dobré nechat prostředek chvíli působit, nejlépe kolem pěti minut,“ radí Monika Hegedüšová. A pokud se špíny nezbavíte napoprvé, proces zopakujte. Takovou radu najdete na obalech jen málokdy.

Výrobky, které uspěly v testu

EKO Citrus na koupelny

EKO Citrus na koupelny

Výrobce:
Erdal Rex Německo
Koupeno:
drogerie PEMI

slibuje: účinně odstraňuje vápenné usazeniny
cena za balení: 79 Kč/750 ml

Běžná cena 105

Co zjistil test

Ekologický produkt
nejlépe ze všech odstraňuje zaschlé kapky vody

Hodnocení

Ekologický produkt nejlépe ze všech odstraňuje zaschlé kapky vody, poradí si i s mastnotou a zbytky mýdla, ale účinný v boji proti vápenným usazeninám, jak slibuje na obale, příliš není. Postup je v návodu popsán dobře, ale neříká, jak dlouho by měl prostředek působit a že je při silnějším znečištění nutné proces opakovat.

2 Známka testu

Fixinela perfekt koupelna

Fixinela perfekt koupelna

Výrobce:
Tatrachema SR
Koupeno:
Drogerie PEMI

slibuje: expert na vodní kámen, rychle a lehko odstraní nečistoty a vodní kámen z vodovodních baterií, plastových van, umyvadel a obkladaček
cena za balení: 55 Kč/500 ml

Běžná cena 110

Co zjistil test

Výborně likviduje mastnotu

Hodnocení

Výborně likviduje mastnotu, o něco hůře odstraní zbytky mýdla a skvrny od vody. S vodním kamenem si stejně jako většina ostatních moc neporadí. Návod obsahuje všechny náležitosti, neříká ale, jak dlouho by měl prostředek působit, ani neupozorňuje na nutnost proces při silném zašpinění opakovat.

2,1 Známka testu

Cilit Bang Power Cleaner

Cilit Bang Power Cleaner

Výrobce:
Reckit Benckiser PL
Koupeno:
Kaufland

slibuje: účinně odstraňuje vodní kámen, zbytky mýdla, rez a špínu, působí již za několik vteřin
cena za balení: 129 Kč/750 ml

Běžná cena 172

Co zjistil test

Je skutečně účinný proti vodnímu kameni
Ve zkoušce odstraňování vápenatých usazenin odvedl mnohem lepší práci než všechny ostatní prostředky

Hodnocení

Je skutečně účinný proti vodnímu kameni. Ve zkoušce odstraňování vápenatých usazenin odvedl mnohem lepší práci než všechny ostatní prostředky. Problémy mu však dělají zbytky mýdla a voda – zůstávají po ní šmouhy. Návod k použití je psán tak drobným písmem, že je téměř nečitelný, a hlavně zavádějící: člověk z něj získá dojem, že stačí nastříkat a špína okamžitě zmizí. Tak to není, prostředek musí několik minut působit.

2,2 Známka testu

W5 Čistič koupelen

W5 Čistič koupelen

Koupeno:
Lidl

slibuje: účinně odstraní vodní kámen a špínu
cena za balení: 35 Kč/750 ml

Běžná cena 47

Co zjistil test

Dobře odstraňuje mastnotu
Návod je čitelný

Hodnocení

Levný prostředek není horší než dvojnásobně dražší výrobky, ba naopak. Dobře odstraňuje mastnotu, slušně mýdlové zbytky i zaschlé kapky vody, ale stejně jako většina ostatních nepomáhá proti vodnímu kameni. Návod je čitelný, měl by ale obsahovat upřesnění, jak dlouho má prostředek působit (co to znamená „krátce“?) a že je třeba při větším znečištění nechat prostředek déle působit nebo proces opakovat.

2,2 Známka testu

dm Denk mit octový čistič s jableč. vůní

dm Denk mit octový čistič s jableč. vůní

Výrobce:
pro DM v SRN
Koupeno:
DM drogerie

slibuje: důkladně vyčistí vodní kámen a mýdlové usazeniny z van, sprchových koutů, umyvadel, dlaždiček a armatur
cena za balení: 35 Kč/1 000 ml

Běžná cena 35

Co zjistil test

Dobře uspěl ve zkoušce odstraňování vodního kamene

Mýdlo, mastnotu a stopy vody ale odstraňuje spíš podprůměrně

Hodnocení

Nejlevnější ze všech testovaných prostředků není jako jediný ve spreji. Dobře uspěl ve zkoušce odstraňování vodního kamene – s vápenatými usazeninami si poradil lépe než většina ostatních prostředků. Mýdlo, mastnotu a stopy vody ale odstraňuje spíš podprůměrně. Návod je hůře čitelný, ale úplný, upozorňuje i na nutnost nechat déle působit. Výhodný nákup

2,2 Známka testu

Dix professional čisticí krém

Dix professional čisticí krém

Výrobce:
Manufacturer PL
Koupeno:
Billa

slibuje: odstraňuje zbytky mýdla i vodního kamene, i další špínu v koupelně (text je jen v polštině)
cena za balení: 50 Kč/500 ml

Běžná cena 100

Co zjistil test

Velmi dobře vyčistí koupelnu od zbytků mýdla a zaschlých kapek vody
Návod je úplný

Některé informace jsou však jen v polštině

Hodnocení

Velmi dobře vyčistí koupelnu od zbytků mýdla a zaschlých kapek vody, hůře se vypořádá s mastnotou, na vodní kámen nestačí. Návod je úplný, uvádí, že je třeba nechat 5 minut působit a v případě potřeby opakovat. Některé informace jsou však jen v polštině, nikoliv v češtině.

2,2 Známka testu

Real Anti kalk universal cleaner

Real Anti kalk universal cleaner

Výrobce:
Zenit Čáslav
Koupeno:
drogerie PeMi

slibuje: extrasilný univerzální čistič; velmi účinně odstraňuje skvrny od vodního kamene, rez, silné usazeniny a mýdlový povlak
cena za balení: 59 Kč/550 ml

Běžná cena 107

Co zjistil test

Lépe než většina ostatních prostředků si poradí s usazeninami vodního kamene

Hodnocení

Lépe než většina ostatních prostředků si poradí s usazeninami vodního kamene, horší je to ale s mastnotou a vodními kapkami – zůstanou po nich šmouhy a povrch není lesklý. Zbytky mýdla zvládá průměrně. Návod je čitelný, radí postup podle potřeby zopakovat, ale neříká, že se má prostředek nechat určitou chvíli působit.

2,3 Známka testu

Larrin čistič s rozprašovačem

Larrin čistič s rozprašovačem

Výrobce:
Styl družstvo ČR
Koupeno:
drogerie Rossmann

slibuje: odstraňuje skvrny od mýdla a vodního kamene, na čistém povrchu zanechává zářivý lesk a intenzivní svěží vůni, speciální neutralizátor eliminuje případné nežádoucí pachy...
cena za balení: 65 Kč/500 ml

Běžná cena 130

Co zjistil test

Velmi dobře se vypořádá s mastnotou i zbytky mýdla

problém mu ale dělají zaschlé kapky vody

Hodnocení

Velmi dobře se vypořádá s mastnotou i zbytky mýdla, problém mu ale dělají zaschlé kapky vody – odstraní je, ale zůstanou po nich šmouhy a povrch není lesklý. A na vodní kámen je krátký (nejhorší). Návod je čitelný a přehledný, ale zcela opomíjí, že by se prostředek měl nechat alespoň chvíli působit.

2,4 Známka testu

Mr. Proper Bathroom spray

Mr. Proper Bathroom spray

Koupeno:
drogerie Rossmann

slibuje: sprej na čištění koupelny; podle obrázků na přední straně čistí vany, sprchové kouty a umyvadla
cena za balení: 65 Kč/500 ml

Běžná cena 130

Co zjistil test

velmi dobře zvládá mastnotu a dobře odstraňuje zbytky mýdla

Hůře se vypořádává se skvrnami od vody a vodní kámen nezvládne
Návod je špatně čitelný a nedostatečný

Hodnocení

Velmi dobře zvládá mastnotu a dobře odstraňuje zbytky mýdla. Hůře se vypořádává se skvrnami od vody a vodní kámen nezvládne (na rozdíl od ostatních to ale neslibuje). Návod je špatně čitelný a nedostatečný – neříká, jak dlouho má prostředek zůstat před setřením.

2,4 Známka testu

Bref Koupelna

Bref Koupelna

Výrobce:
Henkel Rakousko
Koupeno:
DM drogerie

slibuje: odstraňuje vodní kámen a vodní skvrny a navíc zajistí zářivý lesk ve vaší koupelně
cena za balení: 50 Kč/500 ml

Běžná cena 100

Co zjistil test

Velmi dobře odstraňuje mastnotu
Návod je dobře čitelný

Hodnocení

Velmi dobře odstraňuje mastnotu, vodní kapky zvládá na dvojku, zbytky mýdla mu jdou už o něco hůře a proti vápenným usazeninám toho – stejně jako většina ostatních – moc nezmůže. Návod je dobře čitelný a konkrétní, říká „nechte působit 5 minut“, mohl by být ještě doplněn o radu, že je u silného znečištění třeba proces opakovat.

2,4 Známka testu

K classic Bath-room cleaner Fresh

K classic Bath-room cleaner Fresh

Výrobce:
pro Kaufland v SRN
Koupeno:
Kaufland

slibuje: důkladně odstraňuje vápenné usazeniny a špínu
cena za balení: 40 Kč/1 000 ml

Běžná cena 40

Co zjistil test

jeden z nejlevnějších prostředků v testu
Čisticí schopnosti jsou jen podprůměrné

Vápenné usazeniny rozhodně neodstraní

Hodnocení

Jeden z nejlevnějších prostředků v testu. Čisticí schopnosti jsou s výjimkou vodních skvrn, které odstraňuje docela dobře, jen podprůměrné. Vápenné usazeniny rozhodně neodstraní důkladně, jak slibuje. Návod je čitelný, ale doba působení by mohla být konkrétnější (jak dlouho je „krátce“?). Dobré je, že se zmiňuje o nutnosti nechat při silném znečištění prostředek déle působit.

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Drogerie

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

Čističe koupelen jsou přípravky, které by měly být schopné odstranit běžnou koupelnovou nečistotu. Většinou slibují pomoc při úklidu vodního kamene, zbytků mýdla a dodání lesku vodovodním bateriím a armaturám. Dnes již téměř standardní výbavou prostředků na koupelny je čistič s rozprašovačem, který umožňuje pohodlné a rovnoměrné nanášení prostředku, včetně pokrytí i hůře dostupných míst.

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Jestliže chcete zvýšit komfort při použití toalety, klidně si vlhčený papír kupte. Bývá sice poměrně drahý, ale je funkční a příjemný. Ovšem střezte se toho, abyste ho pak jen tak spláchli.

Test DNES: Pytle na odpadky

Test DNES: Pytle na odpadky

Asi to už zažil skoro každý: jdete vynést odpadky a na schodech, ve výtahu nebo před domem se pytel roztrhne a nevábný obsah se vysype na zem. Rozhodli jsme se proto sáčky na odpadky otestovat. Podle čeho se je vyplatí vybírat?

dTest: Tablety do myček

dTest: Tablety do myček

Vítěz testu je zároveň druhý nejlacinější! Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické myčky nemají povinnost uvádět na obalu konkrétní obsah aktivních látek. Vystačí si se základními množstevními škatulkami více než 30 %, 15 až 30 %, 5 až 15 % a méně než 5 %. Které tablety a kapsle jsou ale nejúčinnější? Spotřebitelský časopis dTest otestoval 19 produktů a zjistil, že to nejlepší můžete sehnat velmi levně. Dva produkty splnily zadání velmi dobře. Dva vzorky naopak získaly nedostatečnou.

Test DNES: Papírové kapesníky

Test DNES: Papírové kapesníky

Hebké jako hedvábí i drsné jako struhadlo. Stačí pár dní rýmy a obvykle se dostaví nepříjemný následek: bolestivě odřený nos, i když reklamní slogany slibují kapesníky jemné jako bavlna. Existují takové, které by byly jemné a pevné zároveň?

Test DNES: Toaletní papír

Test DNES: Toaletní papír

Pozitiva: žádný z papírů v testu vyloženě nepropadl. Dobré výrobky jde koupit i za málo peněz. Negativa: Některé vzorky se trhaly a dřely na kůži. Některé role byly volně namotané a brzy se spotřebovaly.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.