18.11.2014

Test dětských cereálií

Test dětských cereálií

Cereálie pro děti: dobrá snídaně, jenže až příliš sladká

Děti je milují nejen kvůli jejich sladké chuti, ale i díky veselým obrázkům na obalech a přikládaným dárkům. Jsou však dětské cereálie opravdu vhodné ke snídani? Liší se z tohoto pohledu výrazně jednotlivé výrobky? A skrývají v sobě nějaké nástrahy?

MF DNES se to rozhodla prověřit ve společném testu s časopisem Svět potravin.

Výsledek testu „křupek“ nakoupených v českých supermarketech přinesl jednu příznivou zprávu. Cereálie z výživového hlediska obstály velmi slušně a rozdíly mezi nimi nebyly nijak propastné.

Zároveň se však objevilo i jedno varování. Nejde najít značku, která by menšímu školákovi teoreticky dovolila dát si k snídani třebas ještě doporučované a zdravé jablko. Cereálie jsou dost sladké a dítě by tak už překročilo doporučenou část denní dávky cukru, která by měla připadat na snídani.

Podle odborníků na výživu, kteří výsledky testu viděli, je však možné občas (dvakrát až třikrát týdně) snídani v podobě cereálií do dětského jídelníčku zařadit.

Do testu jsme vybrali čtrnáct výrobků. Podmínkou bylo, aby poutaly dětskou pozornost například obrázky zvířátek nebo postaviček z filmů.

V laboratoři jsme změřili obsah cukru, soli, bílkovin, tuku, vlákniny a energie. A všechny vzorky jsme také nechali ochutnat porotou Výzkumného ústavu potravin Praha.

Celkově první se umístil výrobek lídra trhu, společnosti Nestlé, Chocapic choco- hazelnut s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin, které dětský organismus potřebuje, a naopak s nízkým podílem solí. Naměřený obsah cukru však patřil spíše k průměru a celková známka se tak dostala na školní dvojku.

„Pro dítě, které musí vydržet ve škole a nedostat hlad, jde ale o vhodnou snídani,“ říká k vítězi testu Pavel Suchánek z Poradenského centra Výživy dětí. Žádný vzorek neskončil s horší celkovou známkou než 3,2, což odpovídá školní trojce.

Nelze přitom říci, že ty nejkvalitnější dětské cereálie jsou automaticky ty nejdražší. Ceny se pohybují po přepočtu zhruba od 70 do 200 korun za kilo a v první pětce se umístily jak křupky za 200 korun, tak za 80.

Obsah vlákniny se zlepšuje

Vysoký obsah cukru v cereáliích je problematický hlavně pro menší děti. Těm nejmladším – pod tři roky – sice teoreticky nejsou křupky určeny, ale rodiče se dvěma a více dětmi dobře vědí, že co jí starší sourozenec, ochutnává i mladší. „Největší problém pro děti mladší tří let je ve sladké chuti. Je jedno, že to může mít výhodné složení, navykáme je tak chuti, kterou pak budou vyžadovat,“ říká nutriční terapeutka Poradenského centra Výživy dětí Věra Boháčová, jež se podílela na hodnocení testu.

S obsahem cukru souvisí i glykemický index, který nám zjednodušeně řečeno udává, na jak dlouho nás jídlo zasytí. Čím vyšší, tím dříve přichází chuť na sladké, hlad a únava. A to dětem v soustředění se ve škole moc nepomůže. „Největší glykemický index budou mít cereálie s nejnižším obsahem bílkovin a tuků a ty bez celozrnných obilovin,“ říká Boháčová.

Právě zde se však situace zlepšuje, je patrné, že se výrobci snaží více používat celozrnnou mouku, takže cereálie obsahují více vlákniny.

Podle Boháčové je dobré dbát na zásadní poučku: „Nikdy nedávejte dětem cereálie samotné, vždy s mlékem či jogurtem.“ Tím se nutriční složení snídaně znatelně vylepší.

Dobře to vědí i výrobci, kteří doporučují zalít křupky mlékem či jogurtem. Na porci s mlékem také počítají i hodnoty energie, cukrů, tuků, soli.

30 gramů, ne více

Při přípravě snídaně z cereálií Pavel Suchánek považuje za zásadní dodržovat dětem doporučovanou 30gramovou porci. „Možná vás překvapí, že to jsou jen čtyři vrchovaté polévkové lžíce,“ řekl.

S každou další křupkou navrch totiž letí hodnoty nahoru ( hlavně u cukru). Pro představu, doporučená porce nejsladších cereálií Tesco Frosted Flakes s mlékem představuje 36 procent z denní dávky cukru školáka.

U dvou vzorků analýzy odhalily i vysoké hodnoty soli, konkrétně u skořicových Cini Minis od Nestlé a Fun Zoo Honey Loops z Lidlu. V obou případech přesahovaly jedno procento, což lze podle Dany Gabrovské z Výzkumného ústavu potravin najít i u slaného pečiva, jako je veka.

„U Cini Minis sůl spoluvytváří jejich chuť, kterou spotřebitelé na tomto výrobku oceňují,“ uvedla mluvčí firmy Nestlé Andrea Brožová s tím, že i tady se však snaží snižovat obsah soli.

„Limit pro podíl soli ve vámi uvedených výrobcích není v Česku legislativně regulován,“ konstatovala mluvčí Lidlu Jitka Vrbová s tím, že v budoucnu nevylučují zavedení produktů s nižším obsahem soli.

Výrobky, které uspěly v testu

Nestlé Chocapic Choco-hazelnut

Výrobce: NestléKoupeno: Billa

Cereální kakaové lupínky s lískooříškovou chutí, extrudované
Cena za 1 kg 212 Kč
Energie 1 797 kJ/100g
1 porce= 32,2 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 212

Co zjistil test

dobrý obsah bílkovin
vysoký obsah vlákniny
nízký obsah soli
chuťově patřily k nejlepším

podle obsahu cukru patří mezi průměr

Hodnocení

Odborníci: Dobrý obsah bílkovin. Podle obsahu cukru patří mezi průměr. Díky relativně vysokému obsahu vlákniny je to vhodná snídaně pro dítě, které musí vydržet ve škole a nedostat hlad. Plusem je nízký obsah soli.

Degustace: Chuťově patřily k nejlepším, jsou přiměřeně sladké. Po zalití mlékem křehkost velmi dobrá. Méně atraktivně působila bělavá vrstva na povrchu. Známky v suchém stavu i po zalití mlékem 1,2.

Známka testu 2,2

Emco Ovesní biskiti s čokol.

Výrobce: EmcoKoupeno: Billa

Ovesné sušenky s čokoládou
Cena za 1 kg 106 Kč
Energie 1 920 kJ/100 g
1 porce= 24,4 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 106

Co zjistil test

nejméně cukru
zasytí na dlouho

po zalití mlékem však patřily k nejhorším

Hodnocení

Odborníci: Nejméně cukru, ale druhá nejvyšší energetická hodnota daná vysokým obsahem tuků. Zasytí na dlouho. Na obalu chybně uvedeno tvrzení o zdraví prospěšných betaglukanech v ovesných vločkách.

Degustace: Nejméně sladké, silná kakaová vůně i chuť, velmi dobrý vzhled. Po zalití mlékem však patřily k nejhorším. Nejrychleji ztrácely křehkost, chuť a vůně byly nevýrazné. Známky 1,7 (suché) a 2,4 (po zalití).

Známka testu 2,2

Emco Teddy

Výrobce: C-Hahne MühlenwerkeKoupeno: Billa

Obilná zrnka s medem, pufovaný výrobek
Cena za 1 kg 120 Kč
Energie 1 695 kJ/100g
1 porce= 34 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 120

Co zjistil test

vláknina lehce nad průměrem
velmi dobrá obilná chuť i vůně

vyšší obsah cukru

Hodnocení

Odborníci: Díky vyššímu obsahu bílkovin zasytí na delší dobu. Vláknina lehce nad průměrem. Kvůli množství cukru nevhodné pro školáka s nadváhou a pro menší děti. Plusem je málo soli.

Degustace: Sladší, ale výborný vzhled, velmi dobrá obilná chuť i vůně a křehkost. Po zalití mlékem rychle ztrácí křehkost a část sladké chuti přešla brzy do mléka. Známky 1,7 (suché) a 2,1 (po zalití).

Známka testu 2,3

Bonavita Choco Shells

Výrobce: BonavitaKoupeno: Kaufland

Obilné mušličky s kakaem, extrudovaný výrobek
Cena za 1 kg 106 Kč
Energie 1 670 kJ/100g
1 porce= 34,4 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 106

Co zjistil test

málo soli
dostatek bílkovin i vlákniny

nadprůměrný obsah curku
slabá energetická hodnota

Hodnocení

Odborníci: Málo soli, dost bílkovin i vlákniny, aby nebyl brzy hlad. Minusem je nadprůměrný cukr, ale tuků je méně, takže energetická hodnota není závratná. Výrobce uvádí vyšší tuk i sůl, než zjistily analýzy.

Degustace: Známky 1,0 v suchém stavu a 1,2 po zalití mlékem vypovídají o výborné chuti, přiměřené míře sladkosti, vynikajícím vzhledu a příjemné čokoládové vůni.

Známka testu 2,3

Brüggen Swietwiet

Výrobce: Brüggen PolskaKoupeno: Kaufland

Pufovaná pšenice v medové polevě
Cena za 1 kg 88 Kč
Energie 1 675 kJ/100 g
1 porce= 34,8 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 88

Co zjistil test

absolutně nejnižší obsah soli

vysoký obsah cukru
lepivé, po zalití mlékem se křehkost rychle ztratí a zhorší se i vzhled

Hodnocení

Odborníci: Absolutně nejnižší obsah soli. Méně je i tuků, a tím je nižší i energetická hodnota. Naopak cukru je v porci tolik, že má školák více než splněnu doporučenou dávku cukru k snídani.

Degustace: Sladší snídaňové cereálie, lepivé, ale s vynikajícím vzhledem a křehkostí. Po zalití mlékem se křehkost rychle ztratí a zhorší se i vzhled, vůně a chuť. Známky 1,3 (suché) a 2,0 (po zalití).

Známka testu 2,3

Nestlé Nesquik

Cereální kuličky s kakaem, extrudovaný výrobek
Cena za 1 kg 189 Kč
Energie 1 662 kJ/100g
1 porce= 29,3 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 189

Co zjistil test

nejvyšší obsah vlákniny
obsah cukru druhý nejnižší

obsah soli mirně vyšší

Hodnocení

Odborníci: Nejvyšší obsah vlákniny. Menší obsah tuku (je však vyšší, než výrobce deklaruje). Obsah cukru druhý nejnižší, soli mírně vyšší. Snídaně zasytí na celé dopoledne, a přitom to není energetická bomba.

Degustace: Výborný vzhled i vůně. Výrazná čokoládová chuť, přiměřená sladkost. Po zalití mlékem zůstaly dlouho křehké. Známka 1,4 (suché) a 1,7 (po zalití mlékem).

Známka testu 2,4

Penny Bertík

Křupavé obilné taštičky s náplní s kakaovou příchutí, extrudované
Cena za 1 kg 112 Kč
Energie 1 895 kJ/100g
1 porce= 35,8 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 112

Co zjistil test

málo soli
vysoký obsah vlákniny

podprůměrný obsah bílkovin

Hodnocení

Odborníci:Málo soli, poměrně vysoký obsah vlákniny a podprůměrné bílkoviny. Kvůli kakaové náplni mají relativně hodně tuku a patří k nejsladším. Snídat raději jen občas, nejlépe před tělocvikem. Pro menší děti příliš sladké.

Degustace: Jako suché patřily k nejlepším (známka 1,1). Výborná čokoládová chuť i vůně a vynikající vzhled. Křehkost po zalití se dlouho držela (známka 1,4).

Známka testu 2,4

Další testy z kategorie Potraviny

Test DNES: Vánočního pečivo

Test DNES: Vánočního pečivo

Francouzi zadělávají vánočku z kila mouky a půl kila másla a ani Němci při přípravě štóly nešetří tukem. Zato vánoční pečivo z českých obchodů je spíš „dietní“.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 5.1.2018

Test DNES: Dětské moučníky

Test DNES: Dětské moučníky

I když dětské snacky vypadají jako ideální školní svačina, raději zůstaňte u ovoce nebo pečiva. Ty školákovi skutečně dodají potřebné živiny.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.11.2017

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

MF DNES se vydala nakupovat do sousedních zemí, aby porovnala ceny a složení potravin a drogerie u nás a v cizině. Pokud chcete ušetřit, vydejte se za hranice, zvlášť když máte malé děti.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 27.10.2017

Test DNES: Pizza Hawai

Test DNES: Pizza Hawai

„Nejbohatší“ mrazená pizza má dvakrát více šunky než ta „nejchudší“. Jedna čerstvá pizza chutnala hůř než vítěz mezi plackami z mrazáků.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 14.9.2017

Test DNES: Nakládané feferonky

Test DNES: Nakládané feferonky

MF DNES porovnala nakládané feferony na přelomu dvou papričkových sezon, kdy se ještě griluje, k čemuž chilli patří, a už se také začínají připravovat výživné pokrmy, v nichž má pikantní příchuť za úkol rozpohybovat krev... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 19.9.2017

Test DNES: Tatarská omáčka

Test DNES: Tatarská omáčka

Zatímco v Polsku mají dochucenou majonézu rádi s vejci a v Maďarsku ji dávají do bramborového salátu, nám chutná snad úplně ke všemu. Test MF DNES zjistil, že i když si koupíte levnou tatarskou omáčku, chybu neuděláte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 18.5.2017

Nejčtenější testy

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Čínské instatní polévky

Test DNES: Čínské instatní polévkyHlad zaženou rychle, ale jsou napěchované solí a „éčky“. Pozitiva: Polévky neobsahují žádné škodlivi... Celý test

Test DNES: Mražená zelenina

Test DNES: Mražená zeleninaHrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve? I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninov... Celý test

Probiotika

ProbiotikaJak na jarní únavu? Pomůže zelenina, nebo probiotika. Také jste se nemohli dočkat jara, a když se ko... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama