Test dětských cereálií

Cereálie pro děti: dobrá snídaně, jenže až příliš sladká

Děti je milují nejen kvůli jejich sladké chuti, ale i díky veselým obrázkům na obalech a přikládaným dárkům. Jsou však dětské cereálie opravdu vhodné ke snídani? Liší se z tohoto pohledu výrazně jednotlivé výrobky? A skrývají v sobě nějaké nástrahy?

MF DNES se to rozhodla prověřit ve společném testu s časopisem Svět potravin.

Výsledek testu „křupek“ nakoupených v českých supermarketech přinesl jednu příznivou zprávu. Cereálie z výživového hlediska obstály velmi slušně a rozdíly mezi nimi nebyly nijak propastné.

Zároveň se však objevilo i jedno varování. Nejde najít značku, která by menšímu školákovi teoreticky dovolila dát si k snídani třebas ještě doporučované a zdravé jablko. Cereálie jsou dost sladké a dítě by tak už překročilo doporučenou část denní dávky cukru, která by měla připadat na snídani.

Podle odborníků na výživu, kteří výsledky testu viděli, je však možné občas (dvakrát až třikrát týdně) snídani v podobě cereálií do dětského jídelníčku zařadit.

Do testu jsme vybrali čtrnáct výrobků. Podmínkou bylo, aby poutaly dětskou pozornost například obrázky zvířátek nebo postaviček z filmů.

V laboratoři jsme změřili obsah cukru, soli, bílkovin, tuku, vlákniny a energie. A všechny vzorky jsme také nechali ochutnat porotou Výzkumného ústavu potravin Praha.

Celkově první se umístil výrobek lídra trhu, společnosti Nestlé, Chocapic choco- hazelnut s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin, které dětský organismus potřebuje, a naopak s nízkým podílem solí. Naměřený obsah cukru však patřil spíše k průměru a celková známka se tak dostala na školní dvojku.

„Pro dítě, které musí vydržet ve škole a nedostat hlad, jde ale o vhodnou snídani,“ říká k vítězi testu Pavel Suchánek z Poradenského centra Výživy dětí. Žádný vzorek neskončil s horší celkovou známkou než 3,2, což odpovídá školní trojce.

Nelze přitom říci, že ty nejkvalitnější dětské cereálie jsou automaticky ty nejdražší. Ceny se pohybují po přepočtu zhruba od 70 do 200 korun za kilo a v první pětce se umístily jak křupky za 200 korun, tak za 80.

Obsah vlákniny se zlepšuje

Vysoký obsah cukru v cereáliích je problematický hlavně pro menší děti. Těm nejmladším – pod tři roky – sice teoreticky nejsou křupky určeny, ale rodiče se dvěma a více dětmi dobře vědí, že co jí starší sourozenec, ochutnává i mladší. „Největší problém pro děti mladší tří let je ve sladké chuti. Je jedno, že to může mít výhodné složení, navykáme je tak chuti, kterou pak budou vyžadovat,“ říká nutriční terapeutka Poradenského centra Výživy dětí Věra Boháčová, jež se podílela na hodnocení testu.

S obsahem cukru souvisí i glykemický index, který nám zjednodušeně řečeno udává, na jak dlouho nás jídlo zasytí. Čím vyšší, tím dříve přichází chuť na sladké, hlad a únava. A to dětem v soustředění se ve škole moc nepomůže. „Největší glykemický index budou mít cereálie s nejnižším obsahem bílkovin a tuků a ty bez celozrnných obilovin,“ říká Boháčová.

Právě zde se však situace zlepšuje, je patrné, že se výrobci snaží více používat celozrnnou mouku, takže cereálie obsahují více vlákniny.

Podle Boháčové je dobré dbát na zásadní poučku: „Nikdy nedávejte dětem cereálie samotné, vždy s mlékem či jogurtem.“ Tím se nutriční složení snídaně znatelně vylepší.

Dobře to vědí i výrobci, kteří doporučují zalít křupky mlékem či jogurtem. Na porci s mlékem také počítají i hodnoty energie, cukrů, tuků, soli.

30 gramů, ne více

Při přípravě snídaně z cereálií Pavel Suchánek považuje za zásadní dodržovat dětem doporučovanou 30gramovou porci. „Možná vás překvapí, že to jsou jen čtyři vrchovaté polévkové lžíce,“ řekl.

S každou další křupkou navrch totiž letí hodnoty nahoru ( hlavně u cukru). Pro představu, doporučená porce nejsladších cereálií Tesco Frosted Flakes s mlékem představuje 36 procent z denní dávky cukru školáka.

U dvou vzorků analýzy odhalily i vysoké hodnoty soli, konkrétně u skořicových Cini Minis od Nestlé a Fun Zoo Honey Loops z Lidlu. V obou případech přesahovaly jedno procento, což lze podle Dany Gabrovské z Výzkumného ústavu potravin najít i u slaného pečiva, jako je veka.

„U Cini Minis sůl spoluvytváří jejich chuť, kterou spotřebitelé na tomto výrobku oceňují,“ uvedla mluvčí firmy Nestlé Andrea Brožová s tím, že i tady se však snaží snižovat obsah soli.

„Limit pro podíl soli ve vámi uvedených výrobcích není v Česku legislativně regulován,“ konstatovala mluvčí Lidlu Jitka Vrbová s tím, že v budoucnu nevylučují zavedení produktů s nižším obsahem soli.

Výrobky, které uspěly v testu

Nestlé Chocapic Choco-hazelnut

Nestlé Chocapic Choco-hazelnut

Výrobce:
Nestlé
Koupeno:
Billa

Cereální kakaové lupínky s lískooříškovou chutí, extrudované
Cena za 1 kg 212 Kč
Energie 1 797 kJ/100g
1 porce= 32,2 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 212

Co zjistil test

dobrý obsah bílkovin
vysoký obsah vlákniny
nízký obsah soli
chuťově patřily k nejlepším

podle obsahu cukru patří mezi průměr

Hodnocení

Odborníci: Dobrý obsah bílkovin. Podle obsahu cukru patří mezi průměr. Díky relativně vysokému obsahu vlákniny je to vhodná snídaně pro dítě, které musí vydržet ve škole a nedostat hlad. Plusem je nízký obsah soli.

Degustace: Chuťově patřily k nejlepším, jsou přiměřeně sladké. Po zalití mlékem křehkost velmi dobrá. Méně atraktivně působila bělavá vrstva na povrchu. Známky v suchém stavu i po zalití mlékem 1,2.

2,2 Známka testu

Emco Ovesní biskiti s čokol.

Emco Ovesní biskiti s čokol.

Výrobce:
Emco
Koupeno:
Billa

Ovesné sušenky s čokoládou
Cena za 1 kg 106 Kč
Energie 1 920 kJ/100 g
1 porce= 24,4 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 106

Co zjistil test

nejméně cukru
zasytí na dlouho

po zalití mlékem však patřily k nejhorším

Hodnocení

Odborníci: Nejméně cukru, ale druhá nejvyšší energetická hodnota daná vysokým obsahem tuků. Zasytí na dlouho. Na obalu chybně uvedeno tvrzení o zdraví prospěšných betaglukanech v ovesných vločkách.

Degustace: Nejméně sladké, silná kakaová vůně i chuť, velmi dobrý vzhled. Po zalití mlékem však patřily k nejhorším. Nejrychleji ztrácely křehkost, chuť a vůně byly nevýrazné. Známky 1,7 (suché) a 2,4 (po zalití).

2,2 Známka testu

Emco Teddy

Emco Teddy

Výrobce:
C-Hahne Mühlenwerke
Koupeno:
Billa

Obilná zrnka s medem, pufovaný výrobek
Cena za 1 kg 120 Kč
Energie 1 695 kJ/100g
1 porce= 34 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 120

Co zjistil test

vláknina lehce nad průměrem
velmi dobrá obilná chuť i vůně

vyšší obsah cukru

Hodnocení

Odborníci: Díky vyššímu obsahu bílkovin zasytí na delší dobu. Vláknina lehce nad průměrem. Kvůli množství cukru nevhodné pro školáka s nadváhou a pro menší děti. Plusem je málo soli.

Degustace: Sladší, ale výborný vzhled, velmi dobrá obilná chuť i vůně a křehkost. Po zalití mlékem rychle ztrácí křehkost a část sladké chuti přešla brzy do mléka. Známky 1,7 (suché) a 2,1 (po zalití).

2,3 Známka testu

Bonavita Choco Shells

Bonavita Choco Shells

Výrobce:
Bonavita
Koupeno:
Kaufland

Obilné mušličky s kakaem, extrudovaný výrobek
Cena za 1 kg 106 Kč
Energie 1 670 kJ/100g
1 porce= 34,4 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 106

Co zjistil test

málo soli
dostatek bílkovin i vlákniny

nadprůměrný obsah curku
slabá energetická hodnota

Hodnocení

Odborníci: Málo soli, dost bílkovin i vlákniny, aby nebyl brzy hlad. Minusem je nadprůměrný cukr, ale tuků je méně, takže energetická hodnota není závratná. Výrobce uvádí vyšší tuk i sůl, než zjistily analýzy.

Degustace: Známky 1,0 v suchém stavu a 1,2 po zalití mlékem vypovídají o výborné chuti, přiměřené míře sladkosti, vynikajícím vzhledu a příjemné čokoládové vůni.

2,3 Známka testu

Brüggen Swietwiet

Brüggen Swietwiet

Výrobce:
Brüggen Polska
Koupeno:
Kaufland

Pufovaná pšenice v medové polevě
Cena za 1 kg 88 Kč
Energie 1 675 kJ/100 g
1 porce= 34,8 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 88

Co zjistil test

absolutně nejnižší obsah soli

vysoký obsah cukru
lepivé, po zalití mlékem se křehkost rychle ztratí a zhorší se i vzhled

Hodnocení

Odborníci: Absolutně nejnižší obsah soli. Méně je i tuků, a tím je nižší i energetická hodnota. Naopak cukru je v porci tolik, že má školák více než splněnu doporučenou dávku cukru k snídani.

Degustace: Sladší snídaňové cereálie, lepivé, ale s vynikajícím vzhledem a křehkostí. Po zalití mlékem se křehkost rychle ztratí a zhorší se i vzhled, vůně a chuť. Známky 1,3 (suché) a 2,0 (po zalití).

2,3 Známka testu

Nestlé Nesquik

Nestlé Nesquik

Cereální kuličky s kakaem, extrudovaný výrobek
Cena za 1 kg 189 Kč
Energie 1 662 kJ/100g
1 porce= 29,3 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 189

Co zjistil test

nejvyšší obsah vlákniny
obsah cukru druhý nejnižší

obsah soli mirně vyšší

Hodnocení

Odborníci: Nejvyšší obsah vlákniny. Menší obsah tuku (je však vyšší, než výrobce deklaruje). Obsah cukru druhý nejnižší, soli mírně vyšší. Snídaně zasytí na celé dopoledne, a přitom to není energetická bomba.

Degustace: Výborný vzhled i vůně. Výrazná čokoládová chuť, přiměřená sladkost. Po zalití mlékem zůstaly dlouho křehké. Známka 1,4 (suché) a 1,7 (po zalití mlékem).

2,4 Známka testu

Penny Bertík

Penny Bertík

Koupeno:
Penny

Křupavé obilné taštičky s náplní s kakaovou příchutí, extrudované
Cena za 1 kg 112 Kč
Energie 1 895 kJ/100g
1 porce= 35,8 %
doporučené denní dávky cukru

Běžná cena 112

Co zjistil test

málo soli
vysoký obsah vlákniny

podprůměrný obsah bílkovin

Hodnocení

Odborníci:Málo soli, poměrně vysoký obsah vlákniny a podprůměrné bílkoviny. Kvůli kakaové náplni mají relativně hodně tuku a patří k nejsladším. Snídat raději jen občas, nejlépe před tělocvikem. Pro menší děti příliš sladké.

Degustace: Jako suché patřily k nejlepším (známka 1,1). Výborná čokoládová chuť i vůně a vynikající vzhled. Křehkost po zalití se dlouho držela (známka 1,4).

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.