Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti.

Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

Jára Cimrman složil operetu Proso metodou frustrační kompozice, v níž střídal prvky očekávání a zklamání. V muzikologii se tento koncept sice neujal, ale degustace čokoládových adventních kalendářů, kterou v minulých dnech uspořádala MF DNES, se často držela takového rytmu.

Porotě dětské i odborné, již tvořili specialisté na potravinářskou chemii i čokolatiéři, a dvojici grafiků jsme předložili dvanáct kalendářů, které podle etiket obsahují jen mléčnou čokoládu. Žádné náhražky.

Milý, hravý, trochu kýčovitý

Ukázalo se, že atraktivní obal nemusí nutně ukrývat chutný obsah. Pohyblivého Santu Windel srazily příliš malé a nevýrazné figurky až na deváté místo, mléčné pralinky s rýžovými křupinkami pokazily dojem z kalendáře Orion.

Jistě, můžete namítnout, že cukrovinky se přece nekupují kvůli obalu. Jenže při nákupu adventních kalendářů se rozhodujeme hlavně podle vzhledu, jak připomněla i anketa na portálu AkcniCeny.cz. Grafika nás stále zajímá víc než složení.

„Děti chtějí milé, hravé, trochu kýčovité obrázky se zvířátky a roztomilými postavičkami. Proto jsme hodnotili jako nejhorší fair trade kalendář, který má nepřehlednou grafiku a smutné barvy,“ vysvětlují marketingoví specialisté Simona Šalamonová a Patrik Kozák, proč od nich dostal kalendář čistou čtyřku.

Pokud ovšem nechcete, aby se z kalendáře stal pouze dekorativní prvek na zdi, musíte vybírat podle složení na etiketě. Vyhlášky a předpisy výrobcům říkají, co musí zveřejnit na obalu, aby zákazníci přesně věděli, zda koupili opravdu mléčnou čokoládu, nebo jen mléčnou pochoutku či polevu.

Kvalitní mléčná čokoláda obsahuje jen kakaové máslo, kakao, sušené mléko, cukr, vanilku a sójový lecitin,“ vypočítává Klára Frycová z Čokoládové cukrárny suroviny, jež v pravé čokoládě nic nenahradí.

Až tedy budete nakupovat adventní kalendář, vyhraďte si vhodnou chvíli, abyste měli čas porovnat, nakolik se vámi vybraná dobrota blíží vzorovému složení. Aby vůbec splnila vyhlášku č. 76/2003 Sb., musí standardní mléčná čokoláda obsahovat minimálně 25 procent kakaové sušiny, nejméně 14 % mléčné sušiny a 3,5 % mléčného tuku.

„Nejméně kvalitní výrobky obsahují kakaovou sušinu na spodním limitu. Čím více jí čokoláda obsahuje, tím je kvalitnější,“ připomíná Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT fakt, který empiricky ověřila i degustace MF DNES.

Mezi prvními šesti není žádný vzorek, který má méně než 30 procent kakaa. Až na osmém místě skončily pralinky Orion, jejichž čokoládovou polevu tvoří sušina jen ze čtvrtiny.

Množství kakaa přesto nemusí vypovídat o tom, jak chutná čokoláda nakonec je. Takový kalendář Figaro splňuje všechny požadavky na složení, kvalitu a bezpečnost surovin – a přece v degustaci propadl.

„Výrobek je na trzích Visegrádské čtyřky již několik let a je možné, že chutě spotřebitelů se mírně liší v každé zemi. Přesto není vyloučené, že v budoucnosti změníme jeho chuťový profil, aby lépe vyhovoval zákazníkům,“ vzkazuje Gabriela Smerigová ze společnosti I.D.C. Holding, jíž značka Figaro patří.

Tuky se špatnou pověstí

Pokud si znovu pročtete složení pravé mléčné čokolády, zjistíte, že je založena na kakau, cukru a kakaovém másle. Tedy na žádných rostlinných tucích. Diskvalifikuje proto rostlinný tuk automaticky kvalitní čokoládu?

Odpověď zní: Ne. Rostlinné tuky povoluje i vyhláška, jen jich v mléč- ných čokoládách nesmí být víc než pět procent, nesmějí nahradit kakaové máslo a musí pocházet pouze z určitých druhů rostlin.

Přidané rostlinné tuky ani nebývají výrazem škudlení výrobců, jak už v minulosti MF DNES potvrdil Jan Pivoňka z VŠCHT v Praze. „Výrobci je přidávají z technologických důvodů, aby zlepšili vlastnosti čokolády. Mají vyšší bod tání, takže čokoláda se v teple nerozpouští tak rychle,“ konstatoval Pivoňka.

Nemluvil přitom o částečně ztužených tucích, které najdete obvykle jen v náhražkách čokolády a které jsou zdrojem transmastných nenasycených kyselin. Ty jsou pro lidský organismus nevhodné.

Ovšem malý podíl rostlinných tuků chuti čokolády neublíží, jak opakovaně ukázal Test MF DNES. Tentokrát obsadily první a druhé místo kalendáře s přídavkem nekakaových tuků, před čtyřmi lety se umístily takové vzorky hned na prvních třech pozicích.

Kousek čokolády nevadí, ale...

Jestliže se tedy chystáte dopřát rodině drobné čokoládové radosti, mějte také smysl pro míru. Slavný belgický cukrář Laurent Gerbaud sice říká, že nejlepší čokoládu poznáte podle toho, že chcete ještě kousek. Jenže každý dílek z kalendáře odpovídá přibližně jedné kostce cukru a přijatým 200 kilojoulům.

Takže byste správně měli každý bonbon „odpracovat“ třeba 45minutovou lekcí aerobiku...

Na Vánoce se cukr a tuk rády převlékají za čokoládu

Vypadá jako čokoláda, voní jako čokoláda, v první chvíli tak i chutná. Jenže ve skutečnosti se takový adventní pamlsek k opravdové čokoládě sotva přiblížil.

Ještě zhruba před pěti lety byly regály před Vánoci nacpány čokoládovými náhražkami, jimž se v souladu se zákonem říká mléčná pochoutka či cukrovinka. „Ty obsahovaly pouze několik procent kakaového prášku, zbytek tvořil cukr a tuk z tropických palem či částečně ztužený,“ popisuje Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT cukrátka, v nichž se cukr a tuk za čokoládu jen převlékaly.

Letos je zatím obtížnější náhražky objevit, přesto by pořád mohl nepozorný zákazník přinést domů kalendář plný transmastných nenasycených kyselin.

Jak je tedy rozpoznat? Cenou se nenechte zmýlit, i skutečné čokoládové kalendáře seženete za pětadvacet korun. Chce se to však vyvarovat každé „pochoutky“, „dezertu“ či „polevy“, byť vás dobrácký Santa na přebalu přesvědčuje, že přináší „Happy Choco“. Rozhodující je obsah a kvalita tuků a kakaové sušiny. „U mléčné čokolády je nejnižší povolený obsah 25 procent. Čím je procento vyšší, tím kvalitnější čokoládu byste si měli koupit,“ dodává Vojtěch Ilko ze senzorické laboratoře VŠCHT. (

Výrobky, které uspěly v testu

Směs ml. čokolády s náplní Milka

Směs ml. čokolády s náplní Milka

Výrobce:
Milka
Koupeno:
Billa

Složení: cukr, palmový tuk, kakaové máslo, sušené odstředěné mléko, sušená syrovátka (z mléka), kakaová hmota, mléčný tuk, sušená smetana, emulgátor (sójový lecitin), lískooříšková pasta, aromata

Cena za 100 g 89,95 Kč

Běžná cena 179,90

Co zjistil test

Hodnocení

Směs mléčné čokolády a čokolády s mléčnou náplní zvítězila v senzorickém hodnocení u dětské i odborné poroty. Zatímco dětem lahodila výrazná sladká vůně a smetanová chuť, pro některé dospělé byla příliš intenzivní. Výborné známky získal kalendář za „design“ obalu i bonbonů, výsledné hodnocení zhoršil přidaný rostlinný tuk a aroma i neúplné a nepřehledné složení.

1,5 Známka testu

Adventní kalendář Lindt

Adventní kalendář Lindt

Výrobce:
Lindt
Koupeno:
Globus

Složení: cukr, kakaové máslo, sušené pln. mléko, kakaová hmota, rostlinné tuky (kokosový, palmojádrový v různém poměru), laktóza, ml. tuk, lískové ořechy, sušené odstředěné mléko, emulgátor (sójový lecitin), extrakt z ječného sladu, aromata

Cena za 100 g 155,50 Kč

Běžná cena 199

Co zjistil test

Hodnocení

Kolekce čokoládových bonbonů s různými druhy náplní zaujala stejnou měrou děti i dospělé. Výborná čokoláda, kvalitní vzorek – komentovali odborníci bonbony s mléčnou a oříškovou náplní. Protože si ovšem český zákazník o druhu náplně v čokoládě nemohl na jinak pěkném obale nic přečíst, dostal kalendář v této kategorii horší hodnocení.

1,8 Známka testu

Windel Maxi Vánoční Express

Windel Maxi Vánoční Express

Výrobce:
Windel
Koupeno:
VšeVýhodně.cz

Složení: cukr, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota, emulgátor (sójový lecitin)

Cena za 100 g 147,10 Kč

Běžná cena 250

Co zjistil test

Hodnocení

Mléčná čokoláda v maxi provedení chutnala o poznání víc dětem než odborné porotě. Od dětí získala téměř samé dvojky a jedničky, zatímco dospělí jí přisoudili i dvě „nedostatečné“. Na jazyku totiž cítili v čokoládě drobné hrudky a také nepřirozenou, umělou pachuť. Přitom její složení je téměř vzorové, podle obalu neobsahuje žádná aromata ani rostlinné tuky. Chlapeckou porotu navíc zaujal i vzhled kalendáře – kýčovitý Santův kamion, který se již o něco méně líbil odborníkům na grafiku a marketing.

2,1 Známka testu

Mléčná čokoláda Chocoland

Mléčná čokoláda Chocoland

Výrobce:
Chocoland

Složení: cukr, kakaové máslo, kakaová hmota, sušené odstředěné mléko, ml. tuk, sušená mléčná syrovátka, emulgátory (sójový lecitin, E476 – polyglycerolpolyricinoleát), aroma

Cena za 100 g 118,0 Kč

Běžná cena 59

Co zjistil test

Hodnocení

Jen setiny dělily adventní kalendář s mléčnou čokoládou Chocoland od třetího místa. Ku prospěchu mu byla grafická podoba obalu (hlavně u dospělých), ale také chuť – většina malých i velkých porotců dávala známky od jedniček po trojky. Spíš průměrného hodnocení se kalendář dočkal za složení, protože se v něm nacházejí aromata a emulgátor polyglycerolpolyricinoleát, který v kvalitních čokoládách nebývá.

2,1 Známka testu

Mléčná čokoláda Angry Birds

Mléčná čokoláda Angry Birds

Výrobce:
Chocoland
Koupeno:
Globus

Složení: cukr, kakaové máslo, kakaová hmota, sušené odstředěné mléko, mléčný tuk, sušená syrovátka, emulgátory (sójový lecitin, E476 – polyglycerolpolyricinoleát), aroma

Cena za 100 g 66,50 Kč

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Vzorky na pátém a šestém místě mají podle obalu naprosto totožné složení, přesto získala mléčná čokoláda s motivem Angry Birds výrazně lepší známky za degustaci. Dětem bonbony více voněly, chutnaly příjemně sladce a čokoládově, ale odborníci v nich zaznamenali mírně žluklou pachuť. Dobré senzorické hodnocení nakonec pokazil málo vánoční a cizorodý prvek Angry Birds na obalu.

2,3 Známka testu

Mléčná čokoláda Krtek

Mléčná čokoláda Krtek

Výrobce:
Kaumy
Koupeno:
Globus

Složení: cukr, kakaové máslo, kakaová hmota, sušené odstředěné mléko, mléčný tuk, sušená syrovátka, emulgátory (sójový lecitin, E476 – polyglycerolpolyricinoleát), aroma

Cena za 100 g 59,80 Kč

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pokud by se hodnotil výhradně vzhled obalů adventních kalendářů, neměl by ten s mléčnou čokoládou a Krtkem konkurenci, a to zvlášť u grafiků a odborné poroty. S obsahem už to bylo horší, při degustaci vadila dospělým porotcům hlavně příliš sladká a málo patrná čokoládová chuť i lehce chemická pachuť, takže ho oznámkovali horší trojkou. Děti byly milosrdnější, udělily mu dvojku s malým minusem.

2,3 Známka testu

Další testy z kategorie Děti

Test Dnes: Pera

Test Dnes: Pera

Neutrácejte zbytečně. Stačí pero za pár korun. Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun. Nechte školáka vybrat, čím se mu dobře píše, a vyhněte se obyčejným propiskám.

Test  Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Test Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Výrobci o nich tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče je naopak podezírají, že jsou nezdravé a ještě bez chuti. Kde je pravda? Někde uprostřed.

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

Test DNES: Pastelky

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.

Test DNES: Dětská menu

Test DNES: Dětská menu

Pozitiva: Většina jídel se dětem líbila a hezky jim voněla. Dvě jídla z fastfoodu byla nutričně dobře vyvážená. Negativa: Všechna jídla byla přesolená. Většině vzorků chyběla vláknina, jídla byla moc tučná a malá. Některá dětem příliš nevoněla.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.