Kaufland I Říjnová soutěž s Kaufland card Portmonka I Nákupy OnaDnes!

Test Dnes: Bezové sirupy

Vůně a chuť sirupu nebo limonády z černého bezu symbolizují začátek léta. Než keře rozkvetou, můžete ochutnat sirup z obchodu. Jen pozor na štíhlou linii.

Lidově se mu říká kobzinky, smradinky, habzina, jidášovy uši, kozíček, smradlavka či smrdibez. Tedy žádná velká laskavost a respekt vůči aromatickým květům bezu černého, které jsou tak prospěšné pro naše trávení, vylučování, imunitu či dýchací cesty.

Surovina je to přitom vděčná a laciná, takže při přípravě čajů, limonád, sirupů i pokrmů naděláte za pár korun hotové kulinární čáry.

Není divu, že si nenápadného pokladu musel všimnout i potravinářský průmysl, zvlášť když se tolik zákazníků rozhodlo vrátit k ověřeným receptům. A tak dnes najdete bezové sirupy v každém supermarketu, o prodejnách zdravé výživy a farmářských trzích ani nemluvě.

Sirupy bezové i „bezbezové“

Znamená to tedy, že si s každou lahví sirupu nesete domů selskou lékárnu, jak se o poznání uctivěji černému bezu také přezdívá?

Samozřejmě nikoliv, jak ukázal aktuální Test MF DNES, který prověřil čtrnáct vzorků koncentrátů z květů černého bezu. Ani není třeba žádných náročných laboratorních analýz, jenom prosté pročtení etiket, aby bylo zřejmé, že mnohé sirupy jsou skutečně bezové a jiné jsou poněkud „bezbezové“.

Na některých štítcích se totiž můžete dočíst, že obsahují stoprocentní výluh z květů, jinde je obsah 10-, 20- či 40procentní. Olomoucká sirupárna rodiny Báťků dokonce své zákazníky ubezpečuje, že do každé lahve ze sebe odevzdalo to nejlepší zhruba sedmnáct květů bezu.

Jenže pak si můžete koupit – pravda, znatelně levnější – produkty velkých společností, ve kterých se o bezovou příchuť a vůni postará stopové množství extraktu, nebo dokonce pouze přidané aroma.

Stačí napsat sirup s příchutí bezového květu a je hotovo. Legislativou přitom není ani nijak přesně stanoveno, co vlastně znamená výluh či extrakt a kolik suroviny je potřeba na jeho výrobu použít.

Bez cukru to prostě nejde

Kolik květů černého bezu dalo sirupům jejich světle medovou barvu, prakticky nejde zjistit. Zato je možné určit, kolik cukru výrobce použil a kolik vitaminu C ve šťávě vypijete – tohoto úkolu se zhostil tým docenta Aleše Rajchla a laboratoře Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Kdybychom výsledky shrnuli do jednoho souvětí, znělo by: cukru použili opravdu hodně, zato vitamin C v nich nenajdete téměř žádný – tedy až na jednu výjimku.

Podstatné je, že bez cukru pořádný sirup vyrobit prostě nejde. Však také odborníci na zdravou výživu při představě jejich popíjení zrovna nevýskají.

Jenže co naplat, i vyhláška č. 248/2018 Sb. o požadavcích na nápoje říká, že název sirup je možné použít pro takový nápojový koncentrát, který obsahuje více než 50 % cukrů. Jakmile výrobce cukru ubere, je to hned znát – mimo jiné na konzistenci koncentrátu.

Proto se zdál vítězný Belvoir Cordial porotcům, kteří výrobky ochutnávali, tak řídký – ovšem ve Velké Británii při přípravě sirupů používají tradičně méně cukru, než jsme zvyklí u nás, zhruba o třetinu až polovinu. Méně cukru, než říká vyhláška, má i Báťkův bylinný sirup. „Neustále pracujeme na zdokonalování receptury, to se týká i obsahu cukru. Bezový sirup bude mít při další sklizni vyšší obsah cukru, aby se dorovnal ostatním našim sirupům, které již mají obsah vyšší,“ slibuje za rodinný podnik Kamila Báťková.

Chybí-li totiž v sirupu cukr, nedostavuje se onen kýžený pocit lahodné chuti na patře. Báťkův sirup by sice obstál z hlediska nutričních hodnot, ale porotě, která ochutnávala hotové nápoje připravené podle doporučeného poměru ředění, přišel jaksi bez jiskry a bez chuti.

Zato rakouský d’arbo Blütensirup, ve kterém je šest kostek cukru ve dvou deci nápoje, označovali porotci za delikátní, poctivý a nadstandardně dobrý...

Na vitaminy se nevymlouvejte

Pokud máte rádi bezový sirup a tvrdíte, že ho pijete kvůli zdravotním benefitům, prosím. Jestliže se připraví šetrně, obsahuje například tělu prospěšný rutin či kyselinu chlorogenovou, které pomáhají pružnosti cévních stěn, snižují krevní tlak a působí jako antioxidanty.

Ovšem na posílení imunity a vitamin C se raději nevymlouvejte, toho je v hotových šťávách nepatrně, je-li tam vůbec nějaký.

Jeho významně vyšší množství je jen v jabloneckém Kitl Syrobu, kam ho výrobce cíleně přidává – obsahuje tak zhruba 10 miligramů ve dvou decilitrech. Abyste tedy doplnili doporučenou denní dávku vitaminu (cca 70–80 mg/den), museli byste vypít víc než jeden a půl litru nápoje.

S tím byste však spořádali také 28 kostek cukru! Stejnou službu přitom obstará jeden jediný pomeranč, aniž byste následně museli navštěvovat obezitologa.

Konzervanty vs. pasterizace

Ostatně sirup z Jizerských hor je připravován poctivě, cukru je v jeho hmotnosti více než 60 procent, vyrábí se ze speciálně šlechtěných odrůd černého bezu a zpracovává se za studena. Jako jediný má ve složení uveden i konzervant, totiž sorban draselný.

„Používáme ho, a upřímně, nejsme za to moc šťastni, nicméně jedinou reálnou alternativou je pasterace, která zničí veškeré zdraví příznivé i chuťové látky. Sorban draselný je jeden z šetrnějších konzervantů,“ vysvětluje jednatel společnosti Kitl Jan Vokurka a naznačuje, že firma už pracuje na přírodním a bio řešení konzervace.

Bez ní přitom není možné sirupy ve velkém vyrábět. I když je v nich dostatek cukru, stejně rády plesnivějí. Proto také většina výrobců upozorňuje zákazníky, že po otevření je potřeba lahev uložit do lednice a maximálně za měsíc vypít.

Výrobky, které uspěly v testu

Belvoir Elderflower

Belvoir Elderflower

Výrobce:
Belvoir Fruit Farms
Koupeno:
rohlik.cz

Cena za 100 ml: 32 Kč

Běžná cena 159,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Koncentrát obsahuje druhé nejmenší množství cukru (463 g/kg), což vychází z britské tradice – na výrobu sirupu se tu obvykle používá o třetinu cukru méně. Obsah vitaminu C je velmi nízký, neobsahuje žádné přídatné látky.
Obsah květů bezu 8 %
Poměr ředění 1:10
Objem nápoje z lahve 5,5 l
Jak chutnalo porotě: Vůně je jemná, v chuti jsou cítit spíš citrony než bez. Pro dospělého je chuť osvěžující, pro děti je sirup příliš kyselý. Lahev je designově čistá, praktická.

1,7 Známka testu

Via Delicia Bezový sirup

Via Delicia Bezový sirup

Výrobce:
Designfoods
Koupeno:
Viadelicia.cz

Cena za 100 ml: 51,30 Kč

Běžná cena 136

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Výrobce, Bezlechlebova rodinná konzervárna, doporučuje sirup ředit v poměru 1:12, proto nápoj obsahuje méně cukrů. Vitaminu C je v něm více, asi jako ve dvou kuličkách vína, přídatné látky žádné.
Obsah výluhu z bezu 100 %
Poměr ředění 1:12
Objem nápoje z lahve 3,5 l
Jak chutnalo porotě: Nápoj z poctivě připraveného sirupu je chutí i vůní nevýrazný až mdlý, chybí mu zřetelná nakyslá i sladká příchuť. Skleněná lahvička je sice půvabná, ale pro přípravu šťávy nepraktická.

1,8 Známka testu

Báťkův bylinný sirup bezový

Báťkův bylinný sirup bezový

Výrobce:
Báťkovy sirupy
Koupeno:
Sklizeno

Cena za 100 ml: 25,60 Kč

Běžná cena 127,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Kvůli největšímu ředění a nejnižšímu obsahu cukru v koncentrátu (42 %), relativně vyššímu obsahu vitaminu C i tomu, že výrobce nepoužívá přídatné látky, působí sirup „zdravě“. Pasterizace ovlivnila složení sacharidů, podíl sacharózy je nejnižší.
Obs. bez. květů 17 ks
Poměr ředění 1:15
Objem nápoje z lahve 8 l
Jak chutnalo porotě: Výrazným ředěním podle doporučení na etiketě se z nápoje vytratila bezová chuť, vůně i jiskra, výsledek je málo výrazný a řídký. Lahev je střídmá a vkusná.

1,9 Známka testu

Kitl Syrob Bezový

Kitl Syrob Bezový

Výrobce:
Kitl, s. r. o
Koupeno:
rohlik.cz

Cena za 100 ml: 24 Kč

Běžná cena 119,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Jablonecká firma Kitl obohacuje své bylinné sirupy o vitamin C – a na výsledku je to znát, vitaminu je v něm nesrovnatelně víc. Při výrobě se nešetří ani cukrem, tvoří přes 60 % obsahu. Nevýhodou výrobku je použití konzervantu sorbanu draselného.
Obsah výluhu z bezu 10 %
Poměr ředění 1:10
Objem nápoje z lahve 5,5 l
Jak chutnalo porotě: Nápoj je hodně sladký, ale je v něm znát aroma černého bezu. Nalévání je praktické, lahev v papíru je krásná, ale není vidět, kolik sirupu zbývá uvnitř.

1,9 Známka testu

Koldokol Černý bez sirup

Koldokol Černý bez sirup

Výrobce:
Koldokol Krhov
Koupeno:
Košík.cz

Cena za 100 ml: 29,40 Kč

Běžná cena 96,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: I když je sirup pasterovaný, obsahuje v cukrech největší podíl sacharózy (74 %), fruktózy je nejméně ze všech testovaných vzorků. Množství cukru je průměrné, obsah vitaminu C třetí nejvyšší. Při výrobě nebyly použity žádné přídatné látky.
Obsah výluhu z bezu 38 %
Poměr ředění 1:10
Objem nápoje z lahve 3,6 l
Jak chutnalo porotě: Díky použití třtinového cukru má sirup specifickou vůni a chuť, porotci ji přirovnávali k medu. Hotový nápoj má však nezřetelnou chuť, chybí nakyslá složka.

2 Známka testu

d'arbo Blütensirup

d'arbo Blütensirup

Výrobce:
A. Darbo AG
Koupeno:
o Delikatesy.online

Cena za 100 ml: 33,80 Kč

Běžná cena 169

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: V nadprůměrně sladkém koncentrátu z rakouské rodinné firmy zůstal z použitého cukru zachován vysoký podíl sacharózy (téměř 40 %), vitaminu C je v ředěném nápoji relativně dost, což je dáno hlavně velkorysým doporučeným ředěním 1: 5.
Obsah výluhu z bezu 40 %
Poměr ředění 1:5
Objem nápoje z lahve 3 l
Jak chutnalo porotě: Jasný vítěz dětské poroty, protože je šťáva sladká a výrazná. Pro dospělé bylo intenzivní sladké i bezové chuti až moc. Lahev je nenápadná, vcelku praktická.

2,1 Známka testu

Spitz Holunder

Spitz Holunder

Výrobce:
S. Spitz GmbH
Koupeno:
Billa

Cena za 100 ml: 7,80 Kč

Běžná cena 54,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Z hlediska nutričních hodnot průměrný nápoj, který kvůli vyšší koncentraci sirupu vykazuje vyšší podíl cukrů v nápoji. Použití glukózo-fruktózového sirupu je znát na složení sacharidů, pozitivní je obsah vitaminu C, byť v nepatrném množství.
Obsah výluhu z bezu 20 %
Poměr ředění 1:6
Objem nápoje z lahve 4,9 l
Jak chutnalo porotě: Dětem sladká šťáva chutnala, dospělí ji považovali za čpavě kyselou až octovou, méně chutnou, nepřirozeně aromatickou. Plastová lahev je velmi praktická.

2,1 Známka testu

Albert Excellent bezový květ

Albert Excellent bezový květ

Výrobce:
Neli, a. s., Vyškov
Koupeno:
Albert

Cena za 100 ml: 9,40 Kč

Běžná cena 65,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Sirup privátní značky společnosti Ahold obsahuje standardní množství sacharidů s nízkým obsahem sacharózy. Slazen je totiž glukózo-fruktózovým sirupem. Vitamin C neobsahuje, ochucen je aromatem, extraktu je v něm minimum.
Obsah bez. extraktu 0,036 %
Poměr ředění 1:6
Objem nápoje z lahve 8 l
Jak chutnalo porotě: Dospělí porotci si stěžovali na nepřirozenou chuť, která jim připomínala spíš želé medvídky než černý bez. Dětem sirup z elegantní skleněné lahve chutnal.

2,1 Známka testu

Billa Bezový květ

Billa Bezový květ

Koupeno:
Billa

Cena za 100 ml: 8,60 Kč

Běžná cena 59,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Koncentrát s bezovou příchutí, který pod svou privátní značkou prodávají supermarkety Billa, obsahuje podprůměrné množství cukrů pocházející z glukózo-fruktózového sirupu. Vitamin C je v nedetekovatelném množství, chuť dodává aroma.
Obsah bez. extraktu 0,036 %
Poměr ředění 1:7
Objem nápoje z lahve 5,6 l
Jak chutnalo porotě: Vůně je nasládlá, bezová příchuť spíš řídká, dominuje hlavně sladká chuť. Plastová lahev je pro přípravu šťávy velmi praktická.

2,1 Známka testu

IKEA Dryck & Fläder

IKEA Dryck & Fläder

Koupeno:
Ikea

Cena za 100 ml 13,80 Kč

Běžná cena 69

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Ačkoliv etiketa neuvádí, zda byl výrobek ošetřen pasterizací, složení sacharidů (převládá fruktóza a glukóza) o tom svědčí. Zřejmě díky přídavku citronové šťávy obsahuje hotový nápoj i velmi malé množství vitaminu C.
Obsah bez. extraktu 22,4 %
Poměr ředění 1:6
Objem nápoje z lahve 3,5 l
Jak chutnalo porotě: Vůně sirupu i hotového nápoje je poměrně nevýrazná, jeho chuť je spíš sladká než bezová, cítit je také citronová šťáva. Tvar lahve je typický pro řetězec IKEA.

2,1 Známka testu

YO! Černý bez

YO! Černý bez

Výrobce:
Eckes-Granini
Koupeno:
Tesco

Cena za 100 ml: 11,10 Kč

Běžná cena 77,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: V koncentrované podobě lehce nadprůměrně sladký sirup, který obsahuje velmi malý podíl sacharózy. Jako jediný obsahuje dva stabilizátory: arabskou gumu a ester glycerinu pryskyřice borovicového kořene, vitamin C ovšem žádný.
Obsah bez. extraktu neuveden
Poměr ředění 1:7
Objem nápoje z lahve 5,6 l
Jak chutnalo porotě: Děti byly vůči tradičnímu výrobci sirupů překvapivě kritické, nápoj jim přišel přespříliš sladký. Dospělí hodnotili lépe vzhled a užitnost lahve než její obsah.

2,2 Známka testu

Jupí Superlahodný

Jupí Superlahodný

Výrobce:
Kofola, a. s
Koupeno:
Albert

Cena za 100 ml: 10,70 Kč

Běžná cena 74,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Ani bezový extrakt a extrakty z jablka, mrkve a ibišku nezajistily sirupu měřitelné množství vitaminu C. Výrobce Kofola používá při výrobě aromata i karoten jako barvivo, koncentrát sladí především glokózo-fruktózovým sirupem a cukrem.
Obsah bez. extraktu 300 mg/l
Poměr ředění 1:10
Objem nápoje z lahve 7,7 l
Jak chutnalo porotě: Děti šťáva zaujala, dospělé zklamala. Připadala jim nelahodná, ostře kyselá a zároveň přeslazená. Lahev má praktický uzávěr, přes etiketu není vidět obsah.

2,2 Známka testu

Globus Bezový květ

Globus Bezový květ

Koupeno:
Globus

Cena za 100 ml: 7,80 Kč

Běžná cena 54,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistila laboratoř: Chuť i vůni koncentrátu privátní značky Globus zajišťuje hlavně přidané aroma. Slazen je glukózo-fruktózovým sirupem, což je znát i ze složení sacharidů, kterých je v něm přesně tolik, aby splnil pro sirup legislativou stanovených 50 % hmotnosti.
Obsah bez. extraktu 0,036 %
Poměr ředění 1:6
Objem nápoje z lahve 4,9 l
Jak chutnalo porotě: Málo bezu, zato hodně cukru a také kyselé složky – výsledek je málo harmonický. Lahev na lince neurazí, ale ani nepotěší.

2,3 Známka testu

Další testy z kategorie Nealkoholické nápoje

Test Dnes: Ledové čaje

Test Dnes: Ledové čaje

Jeden šálek čaje na litr, k tomu patnáct kostek cukru. Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný dryák, trochu šťávy z citrusů a cukru jenom na chuť. Většinou však pijete hlavně oslazenou vodu, v níž je čaje i ovoce jen pomálu.

Test DNES: Lehké colové limonády

Test DNES: Lehké colové limonády

Dvoulitrová lahev nejlevnější light coly stojí neuvěřitelných 5,50 Kč – sklenička tak přijde na 70 haléřů. Jenže ceně odpovídá i obsah: mix sladidel, barviv a konzervantů porotci při degustaci ztrhali.

Test DNES: Fanta z celého světa

Test DNES: Fanta z celého světa

Někde je plná šťávy, jinde cukru, bublin nebo chemie. Ve světě dozrává 500 odrůd pomerančů, byť jich v Evropě známe sotva dvacet. I pomerančová fanta, již koupíte v Česku, je jen jednou z mnoha existujících variant.

Test DNES: Colové limonády

Test DNES: Colové limonády

Pravá chuť cukru? Ne, coly jsou přeslazené sirupem. Půl litru „plnotučné“ coly stačí na to, aby si většina lidí vyčerpala doporučovaný limit na denní příjem cukrů. Naopak kofein ve sklenici coly asi nikoho neprobudí, odpovídá jen čtvrtince espresa.

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

To si, mami, kup, tady je zázvor a citron, to tě uzdraví, říkala paní v obchodě stařence. Podobné čaje si lidé rádi kupují v období chřipek. Výrobek, který si ženy koupily, však obsahoval jen čtyři procenta slibovaných složek, přesto skončil v nákupním košíku, neboť složení výrobku si ani jedna z žen nečetla.

Test DNES: Dětské šampaňské

Test DNES: Dětské šampaňské

Pozitiva: Sycené nápoje se dětem líbily, většinou jim i voněly a chutnaly Negativa: Sekty obsahují málo ovocné šťávy. Všechny mají přídatné látky, bez konzervantů byl jen jeden vzorek. Pro běžné pití jsou naprosto nevhodné.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.