Test DNES: Dětské nápoje

Pozitiva: Snad jen to, že neobsahují syntetická barviva.

Negativa: Především vysoký obsah cukru. Vhodné nejsou ani nápoje slazené umělými sladidly. Některé obsahují chemické konzervanty a stabilizátory.

Já chci Krtečka. A já Batmana. Žadoní tříletá holčička a zhruba osmiletý kluk u regálu s dětským pitím v hypermarketu. Matka spěchá, musí rychle nakoupit a děti fňukají, protože jsou unavené, a tak lahvičky s oblíbenými postavičkami končí v dětských rukou. Děti zaženou žízeň sedmi kostkami cukru. Ale i kdyby matka nedala na dětské škemrání a porovnávala obsah cukru na obalech, těžko by v tomto oddělení dětských nápojů našla lepší variantu.

Děti mají rády sladké a nápojářský průmysl jim v tom vychází vstříc. Nápoje pro děti jsou přeslazené. Znovu to prokázal test, v němž jsme porovnávali obsah cukru ve 12 náhodně vybraných dětských nápojích.

Předávkování sladkým pitím

Výsledky ukazují, že jedna lahvička pití může obsahovat takové množství cukru, které by mělo malé dítě podle současných výživových doporučení přijmout za celý den.

Příklad: Když vypije pětileté dítě jedno balení limonády Rauch Yippy Red berries, vyčerpá si tím 96 procent ze svého celodenního přídělu cukru, devítileté dítě 79 procent. V lahvičce o 330 mililitrech je totiž 35 gramů cukru.

„Nápoje Rauch Yippy jsou vnímány jako odměna pro děti v zářivých, barevných lahvích s medvědem na obalu, nikoliv jako nápoj k zahnání žízně. Je to alternativa sladkostí, třeba jako gumové medvídky. Rozhodnutí co dětem koupit je samozřejmě na rodičích,“ uvádí Tomáš Červinka ze společnosti Rauch Praha.

S Dizzy Drinkem dítě dokonce denní kvótu o 20 procent překročí! Nápoj neobsahuje o moc víc cukru, ale balení je o něco větší.

Pořádná nálož kalorií

Většina z 12 testovaných vzorků obsahovala kolem 10 gramů cukru na 100 mililitrů. Pro lepší představivost – to je stejné, jako kdybyste v litru vody rozpustili 25 kostek cukru.

Méně cukru měly jen tři nápoje – Zeus, Jupík Funny Fruit a Bobík. Obsahují totiž náhradní sladidla – aspartam, acesulfam K, steviolglykosidy, sukralózu, a dokonce i sporný cyklamát nebo sacharinát sodný (což je sodná sůl sacharinu). „Všechna jsou sice povolená, ale lékaři nápoje slazené sladidly pro děti nedoporučují, protože podporují návyk na sladkou chuť. A nemají ani příznivý vliv na střevní mikroflóru,“ říká Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze,která nápoje posuzovala z výživového hlediska. Koneckonců v nápojích pro děti do tří let jsou sladidla zakázána.

Že jsou nápoje obecně přeslazené, není žádná novinka. Známé je i to, že pořádnou nálož cukrů a kalorií mají i 100% ovocné šťávy, jenže ty ve srovnání s limonádami a ovocnými nápoji obsahují navíc vitaminy a minerální látky. „Džusy obsahují v průměru 10 procent cukrů. Nejde ale o cukry přidané, nýbrž přítomné v ovoci. Přesto je právě kvůli vysokému obsahu cukrů doporučujeme dětem ředit vodou,“ říká profesorka Dostálová z VŠCHT a Společnosti pro výživu.

S konzervanty...

V testu se sešly nápoje několika druhů – čtyři limonády neměly vůbec žádnou ovocnou složku, osm dalších obsahovalo podle deklarace na obalech větší či menší množství šťávy z ovoce (od 6 do 20 procent). Ve všech bez rozdílu byla ale také aromata. To znamená, že ovocnou chuť jim nedodává ovoce (nebo jen z části), ale aroma, ve většině případů umělé. Některé vzorky obsahují i konzervanty, dokonce i pro děti nevhodný benzoan sodný a sorban draselný. Někde zase najdete stabilizátory a zahušťovadla, které udržují vlastnosti nápoje, třeba barvu, a dodávají mu plnější chuť.

... bez umělých barviv

Dobrou zprávou testu je, že nápoje na rozdíl od minulosti neobsahují žádná syntetická barviva. Vyloučily to laboratorní analýzy, které sledovaly přítomnost 12 syntetických barviv včetně těch, která jsou spojována s hyperaktivitou dětí – allura červeň, ponceau 4R, azorubin, tartrazin, chinolinová žluť či brilantní modř.

Výrobci se syntetických barviv u dětských potravin vzdali ve chvíli, kdy začalo platit nařízení, že musí na obale upozornit rodiče „může nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“. Přesto nápoje přibarvují dál, jen syntetiku vyměnili za méně škodlivá přírodní barviva. Což je u nápojů, které jsou až na výjimky uzavřeny v neprůhledných obalech a děti jejich barvu během pití nevidí, docela paradox.

Pět z 12 testovaných vzorků obsahovalo ovocné nebo zeleninové koncentráty, případně karoteny, karamel nebo anthokyany.

Pro děti na běžné pití nevhodné

Lékařům se slazené nápoje obecně nelíbí a nedoporučují je k běžnému pití dětem, ale ani dospělým. Nejenže přispívají k obezitě, ale cukr v nich obsažený útočí i na zubní sklovinu.

Co by tedy měly děti pít? „Výživová doporučení říkají, že pro děti je nejvhodnější voda, minerálky s nízkým obsahem minerálních látek, 100% ovocné nebo zeleninové šťávy, nejlépe ředěné, ovocné čaje, některé bylinné čaje a slabý černý nebo zelený čaj,“ říká Jana Dostálová „Testované nápoje mezi ty doporučované nepatří.“

Mají tedy tyto nápoje vůbec nějaká pozitiva? „Dodají dětskému organismu vodu a určité množství, i když poměrně malé, ovocné složky. Pokud by se ale podle doporučení zředily vodou, tak ovocné složky bude nápoj obsahovat úměrně méně. Za pozitivum by se snad dalo označit i to, že dětem chutnají,“ shrnuje výsledky testu profesorka Dostálová.

Obaly leckdy nečitelné

Snaha zaujmout dětského zákazníka obalem je pochopitelná. Ale neměla by jít na úkor povinných informací, důležitých pro spotřebitele. Což se nedá říct o všech vzorcích. Twist and Drink má drobné nečitelné písmo, Ponnyland zase umístil ty nejdůležitější údaje do záhybů obalu, kam se bez jeho roztržení nedostanete.

Na obale limonády Zeus jsou vyobrazeny jahody a maliny, což je ale u nápojů s ovocnou příchutí, které žádné ovoce neobsahují, nepřípustné.

„Ovoce by na obale mohlo být zobrazeno, pokud by nápoj obsahoval jakoukoliv ovocnou složku nebo alespoň přírodní aroma,“ vysvětluje Irena Michalová ze Sdružení českých spotřebitelů, která posuzovala značení obalů. Opírá se přitom o výklad ministerstva zemědělství.

Další testy z kategorie Děti

Test Dnes: Pera

Test Dnes: Pera

Neutrácejte zbytečně. Stačí pero za pár korun. Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun. Nechte školáka vybrat, čím se mu dobře píše, a vyhněte se obyčejným propiskám.

Test  Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Test Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Výrobci o nich tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče je naopak podezírají, že jsou nezdravé a ještě bez chuti. Kde je pravda? Někde uprostřed.

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?

Test DNES: Adventní kalendáře

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

Test DNES: Pastelky

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.