15.1.2016

Test DNES: Dětské šampaňské

Test DNES: Dětské šampaňské

Pozitiva: Sycené nápoje se dětem líbily, většinou jim i voněly a chutnaly

Negativa: Sekty obsahují málo ovocné šťávy. Všechny mají přídatné látky, bez konzervantů byl jen jeden vzorek. Pro běžné pití jsou naprosto nevhodné.

Až budete na oslavu Nového roku v obchodě vybírat „šampaňské“ pro děti, nedejte se zlákat líbivými motivy na obale, ale přečtěte si nejprve složení nápoje. Test 12 nealkoholických sektů ukázal, že třebaže nealkoholické sekty vypadají na první pohled stejně, mohou se výrazně lišit v podílu obsaženého ovoce.

Ačkoliv většina výrobků obsahovala dvanáct procent ovocné šťávy, vítěz testu, Avengers Assemble Party Drink, jí obsahoval třicet procent. Lahev tohoto nápoje přitom stála stejně jako jeho konkurenti s výrazně nižším podílem ovoce (66,90 Kč/750 ml). V testu se však objevily také sekty s nižším než desetinovým podílem ovoce. Byla to například značka Cool Party Drink Tropic, která obsahovala jen pětiprocentní podíl, či Krtečkovy bublinky, jež podíl ovocné šťávy ani neuvedly.

 

Cukr a éčka

Dietoložka Karolína Hlavatá, která hodnotila výživovou hodnotu výrobků, byla z celkového složení nápojů zklamaná. Zcela přírodní nebyl ani jeden vzorek. Všechny měly ve složení regulátor kyselosti (kyselinu citronovou) a až na jednu výjimku – Krtečkovy bublinky – byly všechny konzervovány. Buď sorbanem draselným, který může ve větším množství dráždit oči, kůži či ztěžovat dýchání, nebo kyselinou benzoovou, jež může komplikovat projevy vývojové poruchy ADHD. Část nápojů využívala umělá aromata.

Dalším negativem nápojů bylo to, že obsahovaly velký podíl sladidel, ať už ve formě cukru, či levnějšího glukózo-fruktózového sirupu. Téměř polovina vzorků měla sladidla uvedena ve složení hned za minerální či pitnou vodou. To znamená, že jejich podíl převyšoval podíl ovocné šťávy a podobaly se džusům či nápojům typu Coca-Cola, jež obsahují zhruba dvacet kostek cukru na litr nápoje.

Výjimkou byl sekt Cool Party Drink Tropic, který měl jen tři gramy cukru ve 100 ml, ale to jen kvůli tomu, že část cukrů nahrazovala syntetická sladidla aspartam a acesulfam. To byl také jeden z důvodů (vedle horší chuti, absence přidaného vitaminu C a syntetických aromat), proč nápoj skončil na posledním místě v testu.

Mrzí nás, že tento výrobek zklamal. S dodavatelem produktu končíme a hledáme si nového, lepšího,“ uvedla Hana Keclik, jednatelka společnosti Ed.Haas CZ, jež v Česku nápoj distribuuje.

Ačkoliv všechny nápoje byly vyrobeny podle expertky na výživu z mixu povolených a běžně užívaných látek, u alergiků či atopiků může kombinace různých aditiv vyvolat kopřivku či astma a není dobré, aby je pili. Jako součást běžného pitného režimu se však sekty nehodí ani pro ostatní děti. „K výjimečným událostem je dětem možné nápoje nabídnout, ale pokud jim připravíme ‚šampus‘ z jemně perlivé vody, přidáme šťávu s vyšším obsahem ovoce a dochutíme čerstvým ovocem, uděláme lépe,“ radí Hlavatá.

 

Jeden v chuti propadl

Degustaci jsme nechali provést děti ve věku mezi šesti až třinácti lety, protože právě pro ně jsou tyto nápoje především určeny.

Patnáct dívek a chlapců posuzovalo například to, jak pěknou barvu jednotlivé vzorky mají, jak voní a jak chutnají. Většina sektů dětem chutnala a dávaly jim za toto kritérium horší jedničky až horší dvojky.

Nejlepší známku si z degustace odnesl nápoj Robby Bubble Strawberry.

Dva vzorky, Yippy party a Krtečkovy bublinky, dostaly trojku a jeden vzorek, FC Barcelona, ohodnotily děti pětkou. Distributora této značky dětský verdikt překvapil.

Při výrobě se používá stejná receptura jako u nápojů s populárními Disney motivy (např. Piráti z Karibiku či Cars), s nimiž jsme dlouhodobě dosahovali na trhu výborných prodejních výsledků,“ uvedl manažer Pannon Food Bohemia s tím, že irma na nápoj zatím žádnou negativní reakci nezaznamenala.

Společnost však bude podle něj výsledky celého testu analyzovat a bude se snažit nabídnout zákazníkům výrobek, jenž jim bude více vyhovovat.

 

Na obal jen s nožem

Při otevírání sektů se ukázalo, že je dobré si na slavnostní okamžik připravit nůž. Jen třetina lahví totiž měla uzávěr obalený perforovanou fólií, jež šla snadno odstranit. Dalších osm fólií však bez nože otevřít nešlo.

Překvapivé také bylo, že jen část výrobců upozorňovala na to, že lahev, která je pod tlakem a je opatřena špuntem, má otevírat výhradně dospělý člověk.

Dvěma výrobcům stačilo, aby dospělý otevírání lahve pouze přihlížel. Vzhledem k tomu, že špunty občas vystřelovaly prudce, by však malé děti lahve otevírat neměly.

Test také prokázal, že obaly výrobků hrají u dětí velmi významnou roli. Zatímco v chuti, vůni či barvě se názory chlapců i dívek často shodovaly, u obalů až na výjimky stály proti sobě. Chlapcům se nejvíce líbil obal s motivem auta Bleska McQueena na dětském sektu Cars a naopak nejhorší byl podle nich obal s dívčí hrdinkou Annou z animované pohádky Frozen. Dívky daly nejlepší známku právě lahvi Frozen a nejhorší obalu Cars.

Jediný nápoj, na němž se oba tábory v názoru na design téměř shodly, byla lahev Robby Bubble Strawberry s motivem veselých zvířat a kluka letícího na špuntu. Chlapci jí dali známku 2 a dívky 2,1. U ostatních obalů se dívky a chlapci rozcházeli až o tři stupně.

Výrobky, které uspěly v testu

Avengers Assemble Party Drink

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Billa

známka za degustaci: 2,1

známka za složení: 1

energie: 169 kJ / 100 ml

cukr: 9,6 g / 100 ml

Běžná cena 66,90

Co zjistil test

Hodnocení

Nápoj z minerální vody a jablečné šťávy byl nejlepší díky nejvyššímu, 30% podílu ovocné složky. Informace na lahvi se luští těžko a fólie na hrdle jde špatně otevřít.
Degustace: Dětem nápoj chutnal, jen v něm cítily moc citronu. Dívky kritizovaly klučičí design obalu.

Známka testu 1,8

Šmoulové Dětský perlivý nápoj

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Albert

známka za degustaci: 1,9

známka za složení: 2

energie: 186 kJ / 100 ml

cukr: 10,5 g / 100 ml

Běžná cena 66,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jahodový nápoj má průměrný obsah ovocné složky (12 %) a nejvíce cukru (2 kostky na 100 ml). Pozitivní je, že cukr není nahrazen zrádnějším glukózo-fruktózovým sirupem.
Degustace: Druhý nejlepší vzorek, voní po žvýkačce. Šestiletým dětem se líbil obal, starším přišel dětský.

Známka testu 2,1

Cars Sycený ovocný nápoj

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Billa

známka za degustaci: 2,1

známka za složení: 2

energie: 179 kJ / 100 ml

cukr: 9,3 g / 100 ml

Běžná cena 66,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jablečnojahodový nápoj obsahuje 12 % ovocné složky. Sladidlem je cukr, konzervantem sorban draselný a kyselina askorbová.
Degustace: Dětem se velmi líbila barva. Psaly, že je krásná a slavnostní. Nápoj jim voněl a chutnal. Obal se líbil chlapcům, dívkám moc ne.

Známka testu 2,1

Frozen Party Drink 2,2

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Tesco

známka za degustaci: 2,5

známka za složení: 2

energie: 183 kJ / 100 ml

cukr: 10,4 g / 100 ml

Běžná cena 62,90

Co zjistil test

Hodnocení

Šťáva z bílých hroznů tvoří 12 % nápoje. Sladidlem je cukr. Barvu dodává karamel, konzervantem je sorban draselný a kyselina askorbová.
Degustace: Barva přišla dětem příliš světlá a vůně moc slabá a umělá. Chuť byla průměrná. Obal se líbil dívkám, chlapcům ne.

Známka testu 2,2

Mickey Mouse & Friends

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Tesco

známka za degustaci: 2,4

známka za složení: 2

energie: 160 kJ / 100 ml

cukr: 9,2 g / 100 ml

Běžná cena 62,90

Co zjistil test

Hodnocení

Perlivý nápoj s hroznovou šťávou (12 %) je oslazen cukrem a obarven karamelem. Konzervantem je sorban draselný. Informace na lahvi nejdou bez lupy číst.
Degustace: Děti kritizovaly slabou barvu a chuť, vůni ocenily. Polovině dětí se obal líbil, druhé naopak ne.

Známka testu 2,2

Tom and Jerry Party Drink

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)

známka za degustaci: 2,5

známka za složení: 2

energie: 160 kJ / 100 ml

cukr: 9,2 g / 100 ml

Běžná cena 45

Co zjistil test

Hodnocení

Sycený nápoj má stejné složení jako Mickey Mouse. Instrukce na lahvi nejdou kvůli malému písmu a barevnému pozadí číst. Jedna lahev měla prošlé datum minimální trvanlivosti.
Degustace: Barvu, vůni i chuť hodnotily děti jako průměrnou. Obal se líbil víc chlapcům než dívkám.

Známka testu 2,2

Piráti z Karibiku Party Drink

Výrobce: Vitapress (Maďarsko)Koupeno: Albert

známka za degustaci: 2,6

známka za složení: 2

energie: 179 kJ / 100 ml

cukr: 9,3 g / 100 ml

Běžná cena 66,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jahodová šťáva představuje 12 % obsahu nápoje. Barvu dodává nápoji šťáva z arónie. Sladidlem je cukr, konzervantem sorban draselný.
Degustace: Děti zaujala tmavší barva a hezká vůně. Chuť jim však přišla divná a umělá. Chlapcům se obal líbil hodně, dívkám méně.

Známka testu 2,3

Další testy z kategorie Nealkoholické nápoje

Test DNES: Fanta z celého světa

Test DNES: Fanta z celého světa

Někde je plná šťávy, jinde cukru, bublin nebo chemie. Ve světě dozrává 500 odrůd pomerančů, byť jich v Evropě známe sotva dvacet. I pomerančová fanta, již koupíte v Česku, je jen jednou z mnoha existujících variant.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 3.5.2017

Test DNES: Colové limonády

Test DNES: Colové limonády

Pravá chuť cukru? Ne, coly jsou přeslazené sirupem. Půl litru „plnotučné“ coly stačí na to, aby si většina lidí vyčerpala doporučovaný limit na denní příjem cukrů. Naopak kofein ve sklenici coly asi nikoho neprobudí, odp... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 27.1.2017

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

To si, mami, kup, tady je zázvor a citron, to tě uzdraví, říkala paní v obchodě stařence. Podobné čaje si lidé rádi kupují v období chřipek. Výrobek, který si ženy koupily, však obsahoval jen čtyři procenta slibovaných s... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 26.2.2016

Test DNES: Voda z automatu

Test DNES: Voda z automatu

Pozitiva: Voda na všech místech měla přijatelnou vůni i chuť. V některých barelech byla velmi kvalitní. Negativa: Alespoň drobné nedostatky měly všechny vzorky. A šestina z nich obsahovala rizikové bakterie.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 22.9.2015

Test DNES: Jahodové sirupy

Test DNES: Jahodové sirupy

Pozitiva: V sirupech nejsou umělá barviva. Část vzorků chutná a voní velmi dobře. Negativa: Ovoce je v sirupech málo, část vzorků měla i pod procento. Některé lahve lepí ruce.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 21.8.2015

Test DNES: Horká čokoláda

Test DNES: Horká čokoláda

Horké čokolády prodávané v Česku by si na řadě míst zasloužily změnit název. Jako čokoláda chutná jen málokterá z nich. Většina připomíná spíše řídké mléčné přeslazené kakao. Pozitiva: Většina prodejců dopřává zákazníkům... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 22.3.2015

Nejčtenější testy

Test DNES: Toaletní papír

Test DNES: Toaletní papírPozitiva: žádný z papírů v testu vyloženě nepropadl. Dobré výrobky jde koupit i za málo peněz. Negat... Celý test

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

dTest: Tablety do myček

dTest: Tablety do myčekVítěz testu je zároveň druhý nejlacinější! Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické my... Celý test

Test DNES: Pytle na odpadky

Test DNES: Pytle na odpadkyAsi to už zažil skoro každý: jdete vynést odpadky a na schodech, ve výtahu nebo před domem se pytel ... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama