Test DNES: Dětské svačinky

Žádná zdravá svačinka. Až na výjimky to jsou pouhé pamlsky. Všechny mají vysokou energetickou hodnotu, málo bílkovin, zato hodně tuků a cukrů. Rozhodně je nelze doporučit jako „to nejlepší, co si dát mezi jídly“.

Krtečkova svačinka, brumík, pribináček, kinder… A k tomu obrázky pohádkových postaviček a zvířátek, v hypermarketech často pod nápisem Mléčné výrobky nejen pro děti. Je jasné, že všechny tyto mléčné pochoutky, řezy, sušenky a cereální tyčinky cílí na děti. A rodiče jim je kupují jako praktickou svačinu, která rychle zažene hlad. Mnozí navíc věří, že „dětské potraviny“ musí být lepší než ty pro dospělé. Nemusí. Žádná kategorie „dětských potravin“ totiž neexistuje, zákon pamatuje jen na kojeneckou výživu do tří let. Výrobci tedy nejsou omezováni žádnými předpisy (kromě těch, které jim zakazují uvádět na trh zdravotně závadné výrobky), a už vůbec se nemusí řídit výživovými doporučeními.

Jaké jsou tedy výrobky, které vypadají jako ideální dětská svačina? Mají také ideální složení? Odpověď na tuto otázku hledala iniciativa Vím, co jím a piju. Koupila 20 výrobků a nechala je otestovat v akreditované laboratoři ALS.

Výsledek? Ideální svačinkou pro děti tyhle malé tyčinky nejsou, některé jsou pro ně dokonce přímo nevhodné.

„Dětem konzumace těchto výrobků rozhodně nijak zvlášť neprospěje,“ upozorňuje lékařka a výživová poradkyně Václava Kunová. Všechny snacky mají totiž vysokou energetickou hodnotu.

„V průměru jen šest procent z tyčinky tvoří bílkoviny, které děti potřebují pro svůj růst a vývoj. Zato v průměru 42 procent energetické hodnoty výrobku tvoří tuky a 52 procent sacharidy, převážně ve formě přidaných cukrů,“ říká Václava Kunová. Jednoznačného vítěze, který by si vysloužil logo Vím, co jím, udělované nutričně vyváženým potravinám, tedy test nemá.

Mezi výrobky jsou ale pochopitelně rozdíly, proto byly rozděleny do tří skupin podle vhodnosti pro děti: Dobrá volba, Občas pro radost a Raději ne. Bohužel nejvíce výrobků se ocitlo v poslední skupině, kterou nelze dětem doporučit vůbec. V té první skončily jen čtyři výrobky, z nichž jeden (mixitka) vlastně není ani typicky „dětský produkt“ a do testu byl zařazen spíš proto, že ho někteří rodiče dětem kupují.

Nevhodné tuky

Všechny ostatní nejsou nic jiného než pamlsek, sladkost, pochoutka… se všemi výživovými nevýhodami, které k nim patří.

Tři čtvrtiny testovaných výrobků měly vysoký obsah nasycených mastných kyselin, jež mají při nadměrné konzumaci negativní vliv na zdraví. Některé vzorky obsahovaly dokonce i transmastné kyseliny, kterým bychom se měli ve stravě vyhýbat, protože zvyšují hladinu LDL cholesterolu v krvi a přispívají ke vzniku srdečně cévních onemocnění.

Nejhorší v tomto směru byly Pribináček  Tyčinka s kousky třešní a Krtečkova svačinka. Pribináček je rekordmanem v množství nasycených mastných kyselin – má jich 20,1 gramu ve 100 gramech, jedna malá tyčinka ukrojí 4- až 6letému dítěti 44 procent z dávky, kterou by mělo přijmout ve stravě za celý den. A svačinka od Krtečka odčerpá 60 procent celodenní dávky transmastných kyselin. Stojí určitě za zmínku, že oba výrobky mají polevu z částečně ztužených rostlinných tuků.

Nasycené mastné kyseliny přijímáme také z dalších potravin živočišného původu, jako je maso, mléko a mléčné výrobky, které jsou jejich přirozeným zdrojem. Tam je ale tato nevýhoda kompenzována jinými výživovými přínosy, které u testovaných produktů chybějí.

Příliš velká dávka cukru

Téměř všechny snacky mají také vysoký obsah cukrů, u většiny se přitom jedná o cukry, které nepocházejí z ovoce nebo mléka, ale ze záměrně přidaného řepného cukru nebo glukózo-fruktózových sirupů.

Nejvíce cukrů měla mixitka, v jedné 50gramové tyčince (to je téměř dvakrát větší gramáž, než mají ostatní vzorky) je 27 gramů cukru, což je skutečně hodně. „Přesto bych ji doporučila, neobsahuje totiž řepný cukr ani glukózo-fruktózový sirup. Je také zdrojem důležité vlákniny a navíc vytváří návyk na přirozené chutě. A je to také jediný výrobek, který neobsahuje přidané cukry. Rodiče by však měli za den ostatní zdroje cukru dítěti omezit,“ řekla Václava Kunová.

Důsledky nadměrného příjmu cukru u dětí jsou podle specialistky na výživu jasné: vznik obezity, zvýšená kazivost zubů a návyk na sladkou chuť, který se v pozdějším věku těžko odbourává.

Problém všech těchto snacků spočívá v tom, že jsou malé a přitom mají vysokou energetickou hodnotu, odborníci je nazývají potraviny s vysokou energetickou denzitou. „Jsou to potraviny, které mají vysokou energetickou hodnotu vměstnanou do malého objemu. Takže dítě je rychle sní a ani si neuvědomí, že něco snědlo. Častá konzumace potravin s vysokou energetickou denzitou je rizikovým faktorem pro vznik obezity v pozdějším věku.“

Mléka sotva na jednu lžíci

O to víc překvapí, s jakou vytrvalostí se snaží reklama prezentovat většinu těchto výrobků jako hodnotnou mléčnou svačinku. Mléčnou složku zdůrazňovala víc než polovina testovaných výrobků. Jenže ani 20 procent mléka na prvním místě ve složení neudělá z tohoto výrobku vhodnou mléčnou svačinku, která může nahradit sklenici mléka. Stačí trochu počítat a zjistíme, že při 30gramové hmotnosti je v tyčince zhruba šest gramů mléka, a to je méně než jedna polévková lžíce.

Ani 40 procent mléka v Kinder mléčném řezu nepřinese dítěti nic dobrého, protože mu s mlékem zároveň naloží 28 procent dávky nasycených mastných kyselin, které by mělo přijmout za celý den. Z nutričního pohledu tedy nemůže být řeč o „tom nejlepším, co si dát mezi jídly“, jak se snaží rodiče přesvědčit televizní reklama.

Výrobky, které uspěly v testu

Fit Kid Vanilla

Fit Kid Vanilla

Výrobce:
MaxSport Bratislava

Dobrá volba

Cereální tyčinka polomáčená s vanilkovou příchutí, se sladidlem

Běžná cena 19

Co zjistil test

Hodnocení

Výrobek se vymyká ostatním, množství tuků je relativně nízké, obsah sacharidů vyšší, ale cukrů z nich je poměrně málo, zato obsahuje poměrně dost bílkovin z ořechů. Pozitivní je přítomnost vlákniny i omega-3 mastných kyselin z lněného semínka, obohacení vitaminy v nutričně významném množství (hlavně vitamin D a E) a náhrada části cukru sladidlem ze stévie.

Cerea New Bar Tv. & Podmáslí

Cerea New Bar Tv. & Podmáslí

Výrobce:
Cereabar Zábřeh

Dobrá volba

Cereální tyčinka se sušeným tvarohem a polevou s jogurtem

Běžná cena 12,90

Co zjistil test

Hodnocení

Ve složení jsou na prvním místě obiloviny včetně ovesných vloček, sacharidy pocházejí z velké části z mléka (laktóza), přidaného cukru je relativně málo. I tak by ale složení mohlo být jednodušší (například aroma je dost zbytečné). Tyčinka obsahuje jen minimum nasycených mastných kyselin, pozitivní je i vyšší obsah bílkovin a přítomnost omega-3 mastných kyselin.

Crazy Nuts Brusinka

Crazy Nuts Brusinka

Dobrá volba

Tyčinka s brusinkami, mandlemi, arašídy a slunečnicovými semínky, bez lepku

Běžná cena 14,90

Co zjistil test

Hodnocení

Energetická hodnota i obsah tuků jsou vyšší, ale je to díky ořechům. Nasycených mastných kyselin je v tuku velmi málo (použit je slunečnicový, a nikoliv palmový nebo kokosový olej). Ořechy přinášejí nutričně cenné bílkoviny (nejvíce ze všech). I cukrů je podle analýz hodně (34,4 g/100 g), ale pochází ze sušených brusinek, takže obsah přidaného cukru je velmi nízký. Tyčinka má jednoduché složení.

Mixit Mixitka Jablko+skořice

Mixit Mixitka Jablko+skořice

Výrobce:
Mixit ČR

Dobrá volba

Mixitka bez lepku

Běžná cena 29

Co zjistil test

Hodnocení

Výrobek s nejjednodušším složením, vlastně je to jen sušené ovoce, ořechy a trocha obilovin. Má nejnižší energetickou hodnotu na 100 gramů, ale nejvyšší na jedno balení – porce je totiž mnohem větší než všechny ostatní testované vzorky. Tuk tvoří jen 15 procent energetické hodnoty výrobku, pozitivní je i přítomnost omega-3 mastných kyselin. Přesto je tyčinka zdrojem vyššího množství cukrů, byť pocházejí z ovoce. Jako jediná nemá ve složení přidané cukry.

Opavia Brumík Jahůdka

Opavia Brumík Jahůdka

Občas pro radost

Jemné pečivo s jablečnojahodovou náplní (28 %), bez barviv, bez konzervantů

Běžná cena 19

Co zjistil test

Hodnocení

Pozitivní je, že výrobek má relativně nízkou energetickou hodnotu, obsahuje omega-3 mastné kyseliny a málo tuků, zejména nasycených. Má však hodně sacharidů, částečně z ovoce, částečně z glukózo-fruktózového sirupu. Hlavně však vadí vyšší obsah soli, jedno 30gramové balení představuje 10 procent denní dávky soli pro dítě ve věku 4–6 let. A té jahůdky z názvu je v brumíkovi něco málo přes půl gramu.

Nestlé Chocapic

Nestlé Chocapic

Občas pro radost

Extrudovaná cereální tyčinka polomáčená v bílé polevě (20 %)

Běžná cena 9,90

Co zjistil test

Hodnocení

Dětské cereální tyčinky Nestlé představují podle reklamy „ideální variantu svačiny pro děti během školního roku i o prázdninách“. Ve skutečnosti se jedná o běžný pamlsek z mouky, glukózového sirupu, oleje, cukru a mléka. Pozitivní je, že výrobek je obohacený některými vitaminy a minerálními látkami a nepředstavuje pro dítě kalorickou ani tukovou bombu, alespoň část obilovin je celozrnných.

Kinder Pinguí Malina

Kinder Pinguí Malina

Občas pro radost

Cukrářský výrobek s mléčnou náplní a s malinovou složkou politý mléčnou čokoládou

Běžná cena 19

Co zjistil test

Hodnocení

Na prvním místě ve složení je ovocná složka, což je pozitivní, ale je nutno počítat s vysokým obsahem cukru. Glukózo-fruktózový sirup možná zní spotřebitelům lépe než řepný cukr, z nutričního hlediska je však efekt stejný. Obsah tuků je dost vysoký, ale především nasycených mastných kyselin je hodně. Šestiletému dítěti ukrojí jedna tyčinka 27 % z maximální dávky, kterou by mělo přijmout za celý den.

Fit Fruitík Jahoda v jogurtu

Fit Fruitík Jahoda v jogurtu

Výrobce:
Úsovsko Food

Občas pro radost

Müsli tyčinka s chutí jahod a polevou s příchutí jogurtu

Běžná cena 13,50

Co zjistil test

Hodnocení

Pozitivní je velký podíl ovoce, i když zdůrazňovaných jahod je podle složení v tyčince sotva půl gramu – převládají jablka. Obsah tuků není vysoký, nasycených mastných kyselin je málo, cukru sice hodně (35,4 g ve 100 gramech), ale z větší části pochází z ovoce. Pro děti není žádoucí přítomnost konzervantu oxidu siřičitého.

Mickey Mouse Milk Snack

Mickey Mouse Milk Snack

Výrobce:
Dairy4Fun Bílovec

Občas pro radost

Piškotový řez s mléčnou krémovou náplní

Běžná cena 12,90

Co zjistil test

Hodnocení

Výrobek má mírně vyšší obsah bílkovin, což je na něm pozitivní, ale jinak nic dobrého dítěti nepřináší. Mléka zdůrazňovaného v názvu je v „mléčné svačince“ po přepočtu na obnovené mléko asi jedna polévková lžíce. Negativní je také relativně vysoký obsah soli a zbytečná aromata.

Nutrend Street XL cereal snack

Nutrend Street XL cereal snack

Výrobce:
Nutrend Olomouc

Občas pro radost

Potravina obohacená o vitaminy, inulin a bifidokultury, příchuť banánová v mléčné čokoládě

Běžná cena 14

Co zjistil test

Hodnocení

Ani tento výrobek nelze považovat za regulérní svačinu, na prvním místě ve složení figuruje glukózo-fruktózový sirup, hned za ním čokoláda, která tvoří 20 % hmotnosti výrobku. Obsah cukrů je také dost vysoký. Jde tedy jasně o pamlsek. Pozitivní je, že obsahuje bifidokulturu a vitaminy a má v sobě aspoň něco málo celozrnných obilovin.

Bobík s mléč. náplní a medem

Bobík s mléč. náplní a medem

Občas pro radost

Řez s tukovou náplní s mlékem a kakaovou polevou, jemné pečivo

Běžná cena 14,50

Co zjistil test

Hodnocení

Na prvním místě ve složení je mléko, ale pozor na vysoký obsah tuku a cukru. Jednoznačně jde o pamlsek, který snad kromě chuti dítěti nic dobrého nepřináší. Jedna tyčinka dodá 4- až 6letému dítěti 15 procent z dávky tuků a 20 procent z množství cukrů, které by mělo přijmout za den.

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.