Test DNES: Fanta z celého světa

Někde je plná šťávy, jinde cukru, bublin nebo chemie. Ve světě dozrává 500 odrůd pomerančů, byť jich v Evropě známe sotva dvacet. I pomerančová fanta, již koupíte v Česku, je jen jednou z mnoha existujících variant.

Pokud chcete připravit pořádnou domácí oranžádu, vymačkáte dostatek pomerančů  i s dužninou, přidáte pár lžic cukru rozpuštěného v horké vodě a čerstvou sodovku. Nic víc.

Když se podobná limonáda vyrábí v továrně ve velkém, ubude šťávy z pomerančů, zato se recept rozroste o různé stabilizátory, konzervanty, barviva či příchutě.

Asi vás nepřekvapí, že se receptury jednotlivých výrobců citelně liší. Redakci MF DNES však zajímalo, jestli se může odlišovat i jedna konkrétní limonáda, v tomto případě fanta, v různých zemích.

Je česká varianta horší? Přes 70 procent spotřebitelů by takový výsledek podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK očekávalo. A nakolik je její složení rozdílné od té americké či německé?

Zpoza Atlantiku i z automatu v redakci

Aby bylo co testovat, nechala si MF DNES přivézt deset vzorků z různých koutů Evropy, jeden byl domácí, další z USA (ten do Česka překonal vzdálenost téměř devět tisíc kilometrů) a z Egypta. Právě o egyptské fantě se na některých diskusních fórech konzumenti zmiňují jako o mimořádně chutné.

Už když se lahve scházely v redakční chladničce, bylo zřejmé, že se vzorky liší. Fanta z Beneluxu či Itálie připomínala odstínem spíš citronádu, švýcarská byla sytě žlutá a egyptský vzorek byl až ohnivě oranžový.

Stejně různorodé byly i lahve samotné, etikety a na nich vypsané složení a nutriční hodnoty.

V „pravé“ americké fantě například nenajdete ani mililitr ovocné šťávy. Ta chybí i v nápoji z rozpáleného Egypta, kdežto italská či francouzská jí mají 12 procent.

Na Pyrenejském poloostrově sladí výrobce, společnost Coca-Cola, limonádu cukrem, glukózo-fruktózovým sirupem i umělými sladidly (podobně jako ve Francii), pro český a slovenský trh volí fruktózo-glukózový sirup a pro německý výhradně cukr.

Proč se složení tolik liší? „V některých zemích jižní Evropy je minimální obsah šťávy z citrusů v nealkoholických nápojích upraven legislativou, která podporuje pěstitele citrusů, ve většině ostatních zemí Evropy je podíl ovocné složky nižší. V každé zemi se rozhodujeme i na základě chuťových preferencí spotřebitelů, protože někde dávají lidé podle průzkumů přednost méně ‚džusové‘, a tedy i méně sladké chuti,“ vysvětluje přístup výrobce Kateřina Švecová.

Nakolik jsou tedy vyhraněné preference českých spotřebitelů, zjišťovala redakční degustace. Porotci dostali očíslované kelímky a v nich nápoje v celé škále žlutých a oranžových odstínů.

„Vybledlá, podezřele světlá, spíš citronáda,“ glosovali porotci fantu z Itálie, kde se nepoužívá na dobarvování nápoje karoten.

„Umělá, odpuzující, příliš barevná,“ strhala porota při hodnocení sytě oranžovou limonádu z Ameriky a Afriky, kde Coca–Cola používá k barvení potravinářskou žluť SY.

Poslední jsou příliš sladké...

Nejexotičtější vzorky nakonec skončily v testu na posledních místech. Jako přišla porotcům nepřirozená barva, nezaujala je ani specifická chuť bez kapky ovocné složky.

A hlavně jim limonády přišly příliš sladké, což platí zvlášť pro egyptský nápoj, který obsahuje ve 100 ml nejvíc cukrů (14 g) a má i největší energetickou hodnotu (234 kJ).

„To je dáno zřejmě tím, že arabské národy mívají sníženou citlivost ke sladké chuti,“ komentovala propastný rozdíl lékařka Václava Kunová ze Společnosti pro výživu.

Egyptskou vášeň pro supersladké potvrdil i arabista Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd ČR, který v severní Africe několik let žil: „V porovnání s Evropou se tu sladí nesrovnatelně víc, arabské zákusky, baklava, kanáfa – to vše musí plavat v oleji a být na náš vkus strašně přeslazené.“

O něco méně, ale přesto pořád zbytečně sladké byly pro středoevropské chuťové buňky i vzorky z Itálie a Belgie, které ve srovnání s českým nápojem obsahují o gram cukru na 100 ml více.

... i málo kyselé a hodně sycené

Jenže jen cukr a šťáva chuť dobré limonády nedělají. Jak ukázal test, rozhodují i nepatrné detaily. Například oranžáda z Portugalska obsahuje sice méně cukru a více pomeranče, jenže pořád není dost nakyslá, jak jsou naši konzumenti zvyklí.

Fanta ze Švýcarska se poměrně podobá složení limonády pro český a slovenský trh, ale je pravděpodobně více sycena. „Kvůli štiplavosti a bublinatosti se ztrácejí další chutě,“ shrnul v komentáři svůj dojem jeden z porotců.

Cukr je prostě cukr

Česká (a slovenská) fanta nakonec obsadily třetí místo. Jen o pár setin zvítězily vzorky z Polska a Německa. Oproti české variantě jsou obě slazeny cukrem, což je na chuti podle všeho znát.

Přitom co do kvality surovina jejich nutričních hodnot jsou jinak středoevropské limonády prakticky srovnatelné. Jen německá obsahuje o 1,5 gramu méně cukru, a má tak nižší energetickou hodnotu. Zase o tolik zdravější však není.

„Půllitrová lahev podobné limonády obsahuje kolem tisíce kilojoulů a přes 50 gramů cukrů. Pokud si ji dáte jako doping po dlouhém cyklistickém výletě či delším běhu, je to v pořádku. Určitě by ale neměla tvořit běžnou součást pitného režimu,“ podotýká lektor společnosti STOB Martin Pávek, k čemuž Václava Kunová dodává: „Tak vysoká zátěž cukrem představuje vyšší riziko obezity nebo cukrovky II. typu.“

Výrobky, které uspěly v testu

Fanta Polsko

Fanta Polsko

Složení: voda, cukr, pomerančová šťáva z koncentrátu, oxid uhličitý, přírodní pomerančové aroma s dalšími přírodními aromaty, kyselina citronová, kyselina askorbová, guma guar, karoten

Podíl ovocné šťávy: 5 %

Co zjistil test

Hodnocení

Názor poroty: Možná trochu překvapivý vítěz testu, který voní a chutná po přezrálých pomerančích, je ideálně sladký, přesto jemný a osvěžující. Není cítit žádnou umělou příměsí, možná jen lehkou mrkvovou příchutí.
Známka od poroty 1,9

Hodnocení lékařky: Vyšší energetická hodnota, nízký obsah ovocné šťávy, bez umělých barviv a méně vhodných konzervantů.
Známka od lékařky 1,7

2 Známka testu

Fanta Německo

Fanta Německo

Složení: voda, cukr, pomerančová šťáva z koncentrátu, oxid uhličitý, kyselina citronová, citrusový extrakt, přírodní pomerančové aroma a další přírodní aromata, kyselina askorbová, karoten, guma guar

Podíl ovocné šťávy: neuveden

Co zjistil test

Hodnocení

Názor poroty: Německá fanta má podle účastníků testu příjemně vyvážený poměr sladké a nakyslé chuti. Sladká příchuť je přitom méně intenzivní, celkově je pomerančová vůně i chuť méně výrazná.
Známka od poroty 2,3

Hodnocení lékařky: Relativně nízká energetická hodnota, bez umělých barviv a méně vhodných konzervantů.
Známka od lékařky 1,3

2 Známka testu

Fanta Česká republika

Fanta Česká republika

Složení: voda, fruktózo-glukózový sirup, pomerančová šťáva z koncentrátu, oxid uhličitý, kyselina citronová, přírodní pomerančové aroma a další přírodní aromata, kyselina askorbová, karoten, guma guar

Podíl ovocné šťávy: 5 %

Co zjistil test

Hodnocení

Názor poroty: Přirozeně barevný a ve vůni pomerančový nápoj, který porotcům připadal ideálně sladký i správně nakyslý. Považovali ho za jeden z nejpovedenějších vzorků v testu.
Známka od poroty 2,1

Hodnocení lékařky: Vyšší energetická hodnota, nízký obsah ovocné šťávy, bez umělých barviv a méně vhodných konzervantů
Známka od lékařky 1,7

2 Známka testu

Fanta Rakousko

Fanta Rakousko

Složení: voda, cukr, pomerančová šťáva z koncentrátu, oxid uhličitý, kyselina citronová, přírodní pomerančové aroma a další přírodní aromata, kyselina askorbová, karoten, guma guar

Podíl ovocné šťávy: 5,3 %

Co zjistil test

Hodnocení

Názor poroty: Při degustaci druhý nejpříjemnější vzorek, chuťově méně intenzivní, lehce nakyslý, svěží, bez umělých pachutí. Barva limonády připomínala porotcům skutečnou pomerančovou šťávu.
Známka od poroty 2,1

Hodnocení lékařky: Vyšší energetická hodnota, nízký obsah ovocné šťávy, bez umělých barviv a méně vhodných konzervantů
Známka od lékařky 1,7

2 Známka testu

Fanta Francie

Fanta Francie

Složení: sycená voda, pomerančová šťáva z koncentrátu, cukr, citronová šťáva z koncentrátu, sorban draselný, přírodní pomerančové aroma a další přírodní aromata, sladidla acesulfam-K, sukralóza, guma guar, karoten

Podíl ovocné šťávy: 10 % (pomeranč), 2 % (citron)

Co zjistil test

Hodnocení

Názor poroty: Limonáda s příjemně sytou barvou a ovocnou vůní. V chuti porotci cítili umělá sladidla a příchuť mrkve, některým připomínala „fajn mrkvovou limonádu“
Známka od poroty 2,3

Hodnocení lékařky: Nejnižší energetická hodnota, část cukru nahrazena bezpečnými sladidly, nejvyšší obsah ovocné šťávy, méně vhodné konzervanty.
Známka od lékařky 1,3

2,1 Známka testu

Fanta Srbsko

Fanta Srbsko

Složení: voda, sirup s vysokým obsahem fruktózy, pomerančová šťáva, oxid uhličitý, kyselina citronová, citronový extrakt, přírodní aroma, sorban draselný, kyselina askorbová, karoten, guma guar

Podíl ovocné šťávy: 3 % (pomeranč), 1 % (citron)

Co zjistil test

Hodnocení

Názor poroty: Přirozeně zbarvená limonáda, v níž porotci cítili citronovou příchuť. Chuť byla příjemně nakyslá, méně sladká a „řidší“, celkově byl vzorek hodnocen jako slušný průměr.
Známka od poroty 2,2

Hodnocení lékařky: Vyšší energetická hodnota, nízký obsah ovocné šťávy, méně vhodné konzervanty.
Známka od lékařky 2,3

2,2 Známka testu

Další testy z kategorie Nealkoholické nápoje

Test Dnes: Bezové sirupy

Test Dnes: Bezové sirupy

Vůně a chuť sirupu nebo limonády z černého bezu symbolizují začátek léta. Než keře rozkvetou, můžete ochutnat sirup z obchodu. Jen pozor na štíhlou linii. Lidově se mu říká kobzinky, smradinky, habzina, jidášovy uši, kozíček, smradlavka či smrdibez. Tedy žádná velká laskavost a respekt vůči aromatickým květům bezu černého, které jsou tak prospěšné pro naše trávení, vylučování, imunitu či dýchací cesty.

Test Dnes: Ledové čaje

Test Dnes: Ledové čaje

Jeden šálek čaje na litr, k tomu patnáct kostek cukru. Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný dryák, trochu šťávy z citrusů a cukru jenom na chuť. Většinou však pijete hlavně oslazenou vodu, v níž je čaje i ovoce jen pomálu.

Test DNES: Lehké colové limonády

Test DNES: Lehké colové limonády

Dvoulitrová lahev nejlevnější light coly stojí neuvěřitelných 5,50 Kč – sklenička tak přijde na 70 haléřů. Jenže ceně odpovídá i obsah: mix sladidel, barviv a konzervantů porotci při degustaci ztrhali.

Test DNES: Colové limonády

Test DNES: Colové limonády

Pravá chuť cukru? Ne, coly jsou přeslazené sirupem. Půl litru „plnotučné“ coly stačí na to, aby si většina lidí vyčerpala doporučovaný limit na denní příjem cukrů. Naopak kofein ve sklenici coly asi nikoho neprobudí, odpovídá jen čtvrtince espresa.

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

To si, mami, kup, tady je zázvor a citron, to tě uzdraví, říkala paní v obchodě stařence. Podobné čaje si lidé rádi kupují v období chřipek. Výrobek, který si ženy koupily, však obsahoval jen čtyři procenta slibovaných složek, přesto skončil v nákupním košíku, neboť složení výrobku si ani jedna z žen nečetla.

Test DNES: Dětské šampaňské

Test DNES: Dětské šampaňské

Pozitiva: Sycené nápoje se dětem líbily, většinou jim i voněly a chutnaly Negativa: Sekty obsahují málo ovocné šťávy. Všechny mají přídatné látky, bez konzervantů byl jen jeden vzorek. Pro běžné pití jsou naprosto nevhodné.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.