9.8.2015

Test DNES: Grilovací klobásy

Test DNES: Grilovací klobásy

Pozitiva: Grilovací klobásy mají mnohem více masa a méně aditiv, než špekáčky. A většinou i dobře chutnají.

Negativa: Některé klobásy slibují víc masa, než v nich ve skutečnosti je. Masovou chuť někdy přebíjí koření.

Po mnoha minulých testech špekáčků, v nichž jsme potkávali výrobky s minimem masa, zato s velkým množstvím náhražek, byl test grilovacích klobás příjemným překvapením. Zjistili jsme, že klobásy jsou plné masa a náhražkové suroviny v nich nejsou téměř žádné. Zdá se, že výrobci grilovacích klobás se přizpůsobili tomu, co dnes požadují zákazníci. „A to je víc masa, méně soli, vyřazovat éčka, glutamáty a všechny pomocné látky, jako je třeba sója,“ uvádí výrobní ředitel společnosti Maso uzeniny Písek Josef Grůbr.

Jen čtyři vzorky z jedenácti testovaných měly obsah masa pod 85 procent, čtyři měly nad 90 procent. Nejmasitější Párty klobása z Globusu, která v testu zvítězila, obsahovala 98 procent! Jen pro srovnání: v posledním testu špekáčků byl průměrný obsah masa 60 procent.

Výrobci někdy obsah masa nadsazují

Přestože byl zjištěný obsah masa obecně vysoký, jen málokdy se číslo na obale shodovalo s hodnotou v laboratorním protokolu Státního veterinárního ústavu v Praze, kde klobásy analyzovali. Někdy byl obsah vyšší, někdy nižší, ale po započtení nejistoty měření ještě vyhovující. Ve dvou případech však nestačila ani tolerance deseti procent.

Klobása s česnekem Múúú obsahovala 72 procent masa (nejméně ze všech), obal přitom sliboval 88 procent. Podle výrobce to ovšem byla chyba, mělo tam být uvedeno 75 %. „Kvůli pochybení lidského faktoru bylo k názvu Klobása s česnekem zkopírováno složení výrobku Pikant klobása. Chybu jsme sami v rámci vlastní kontoly našli a ihned opravili,“ uvedl Radek Šůs z firmy Maso Uzeniny Písek.

Červené, nebo bílé?

Na rozdíl od špekáčků u grilovacích klobás neexistuje žádný předpis, který by říkal, jak mají vypadat a chutnat, co v nich smí a co nesmí být. I proto se výrobky, které jsme zahrnuli do testu, mezi sebou lišily. Byly mezi nimi jak klasické červené silnější klobásy, které připomínají špekáčky, tak bílé klobásy s bylinkami v tenkém střívku, které se více či méně podobají hubeným norimberským klobásám. Světlé jsou proto, že se do nich nepřidávají solicí směsi s dusitanem sodným (E250), který dodává masným výrobkům růžovou barvu. I když se velká část toxických dusitanů ve výrobku rozloží, jsou grilovací klobásy bez přídavku dusitanů považovány za zdravější. Nehledě na to však mezi produkty na grilování u zákazníků vede špekáček. „Hned za ním je obyčejná česká řeznická klobása, ani ne příliš papriková, ani příliš kořeněná,“ říká předseda Čes- kého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. Teprve pak přicházejí na řadu bílé klobásy.

Červené klobásy chutnaly více

Většina degustátorů, kterým jsme předložili grilované klobásy k hodnocení, dávala přednost červeným klasickým klobásám před bílými bavorskými. Nejvíc jim chutnala Klobáska od Mistra z Kosteleckých uzenin, polovina hodnotitelů ji dala na první místo.

Ale i s ostatními byli vesměs spokojeni. Pochvalovali si chuť i dobrou skladbu surovin, výtky směřovali spíš k technologickému provedení. Některé vzorky byly drobivé, někdy se z nich uvolňovalo velké množství tuku... „Nenašel jsem tu jedinou vadu spočívající v použití špatného masa, například zapařeného nebo narušeného. V několika vzorcích se projevilo množství kolagenních částí a chrupavek, v jedné byly dokonce patr- né kostní úlomky,“ vypočetl vady klobás další z porotců, Miloš Kavka ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Hodně bakterií, ale žádné nebezpečí

V několika klobásách našli v laboratoři větší množství mikroorganismů, které nejsou nebezpečné pro zdraví, ale signalizují nastartovaný proces kažení. Ukazují tedy, že se s klobáskami vždy nezacházelo tak, jak to vyžaduje správná hygienická praxe. Na vině přitom nemusí být výrobce, chyba se mohla stát v kterémkoliv článku řetězce od výroby, přes dopravu, skladování a prodej. Každé porušení teplotního řetězce může vést k pomnožení bakterií.

„Grilovací klobása Vocílka není určena k přímé spotřebě za syrova. O nutnosti důkladně ji tepelně upravit zákazníky na etiketě zřetelně informujeme,“ uvedl shodně výrobce klobásy Vocílka (Kostelecké uzeniny) i prodejce, pro něhož je vyrobena (Billa). Klobása je totiž na rozdíl od ostatních označena jako polotovar, což je vlastně syrový výrobek. Vysoká teplota při grilování bakteriální mikroflóru zničí.

Určité množství střevních bakterií jsme našli i v originální norimberské klobáse Schlütter’s Echte! Německý výrobce tvrdí, že výrobní procesy má nastaveny tak, aby všechny případné bakterie byly spolehlivě zlikvidovány. Nechal si sám provést kontrolní analýzy stejné šarže. „Ty prokázaly, že testovaný výrobek je zdravotně naprosto nezávadný,“ uvedl právní zástupce německého výrobce David Štros. V dalších vzorcích, které zkontrolovala česká veterinární správa, se už žádné nežádoucí bakterie neprokázaly.

Bez lepku, bez sóji, bez glutamanu

Vítězná klobása z Globusu byla označena „bez lepku“, ale lepek nebyl obsažen ani v žádném jiném vzorku. Znamená to, že výrobci nenastavují maso moukou nebo pšeničným škrobem. Další pozitivní zprávou je, že klobásy neobsahovaly sójovou bílkovinu ani glutaman sodný. Deklarován byl v jednom výrobku, ale ani v něm nebylo kyseliny glutamové, aminokyseliny přirozeně se vyskytující v mase, víc než v ostatních vzorcích.

Výrobky, které uspěly v testu

Párty klobáska Globus

Výrobce: Globus, hypermarket Černý MostKoupeno: Globus

smyslové hodnocení: 2,1

obsah tuku: 23 %

obsah masa: 98,3 %

složení: vepř. maso 90 %, voda, přír. střívko, sůl s jodem, směs koření, antiox. E300, gluk. sirup, stabil. E450, dextróza, bylinky, extrakty koření, aroma

Běžná cena 129

Co zjistil test

Hodnocení

Bílá klobása bez dusitanů s vysokým podílem kvalitního masa. Středně hrubá konzistence, chuť dobrá, ale méně šťavnatá a výrazná, patrné kolagenní části. Méně kořeněná masitá klobása norimberského typu.

Známka testu 1,7

Láďa Grileman Klobáska od Mistra

Výrobce: Kostelecké uzeninyKoupeno: Globus

smyslové hodnocení: 1,7

obsah tuku: 24 %

obsah masa: 88,5 %

složení: vepř. maso 90 %, voda, sůl, bramb. škrob, stabilizátory E250, E450, E451, antioxidant E316, barvivo E120, sušená zelenina (česnek), koření

Běžná cena 155

Co zjistil test

Hodnocení

Po započtení 10% nejistoty měření obsah masa vyhovuje uvedené hodnotě. Velmi dobrá hodně masová klobása vyvážené chuti, středně hrubá, střívko tužší, šťavnatá, po grilování trochu sušší. Chuťově nejlepší.

Známka testu 1,9

Schneider Grill klobása papriková

Výrobce: Masokombinát PlzeňKoupeno: Albert

smyslové hodnocení: 2,4

obsah tuku: 30 %

obsah masa: 95,2 %

složení: vepř. maso 85 %, voda, sůl s jodem, směs koření a extraktů koření, paprika, dextróza, glukóz. sirup, stabil. E451, zahušť. E407 a, modif. škrob, česnek, antioxidant E316, konzervant E250, vepř. střívko

Běžná cena 150

Co zjistil test

Hodnocení

Vysoký obsah masa, ale i tuku. Výrazně papriková klobása středně hrubé kon- zistence. Vady ve vypracování – pórovitost, vzduchové bubliny. Hodně ostrá!

Známka testu 1,9

Šanda Grilovací klobása na váhu

Výrobce: Petr Šanda Golčův Jeníkov

smyslové hodnocení: 2,3

obsah tuku: 33 %

obsah masa: 90,9 %

složení: vepř. maso 60 %, hov. maso 20 %, vepř. sádlo, vepř. kůže, směs koření, kukuřičný škrob, kyselina askorbová, E450, E300, olej

Běžná cena 219

Co zjistil test

Hodnocení

Bílá klobása z malého řeznictví s vysokým obsahem masa i tuku, bez dusitanů. Příjemná vůně, konzistence dobrá, soudržná, na skusu kolagenní části. Vyrovnaná chuť a vůně, po grilování sušší. Lépe vypadá než chutná.

Známka testu 2

Dr. Natur Grilovací klobása Pikant

Výrobce: Zeman maso-uzeniny PlzeňKoupeno: Globus

smyslové hodnocení: 1,8

obsah tuku: 28 %

obsah masa: 92,7 %

složení: vepř. maso 85 %, voda, sůl s jodem, směs koření a extrakty koření, stabilizátor E451, gluk. sirup, zahušť. E407a, dextróza, vepř. bílkovina, česnek, antiox. E316, konzervant E250

Běžná cena 166

Co zjistil test

Hodnocení

Pikantní klobása s vysokým obsahem masa. Vyšší počet mikroorganismů a bakterií mléčného kvašení. Hodně kolagenních částic, po opečení vytéká tuk. Dobrá, ale paprika přebíjí chuť masa.

Známka testu 2,1

Schlütter Echte Original 2,1 Nürnb. Rostbratwürste

Výrobce: distributor Ponnath Řez. mistři SušiceKoupeno: Globus

smyslové hodnocení: 1,8

obsah tuku: 26 %

obsah masa: 90 %

složení: vepř. maso 95 %, vepř. sádlo, sůl s jodem, koření, dextróza, kyselina citronová, extrakty koření, skop. střevo

Běžná cena 283

Co zjistil test

Hodnocení

Nejdražší ze všech. Obsah masa vyhovuje deklaraci po započtení 10% nejistoty měření. Bez dusitanů. Zjištěno malé množství nežádoucích bakterií, v dalších kontrolovaných vzorcích se nenašly. Konzistence středně hrubá, střívko měkké, chuť velmi dobrá, po grilování sušší.

Známka testu 2,1

Purland Bavorská masová klobása

Výrobce: Kaufland (Modletice)Koupeno: Kaufland

smyslové hodnocení: 2,7

obsah tuku: 27 %

obsah masa: 88,5 %

složení: vepř. maso 84 %, vepř. sádlo, jodid. sůl, koření, dextróza, regul. kyselosti E331 a E330, antioxidanty E300 a E301, extrakty koření, přír. vepř. střevo

Běžná cena 133

Co zjistil test

Hodnocení

Nejlevnější ze všech. Není tepelně opracovaná (masný polotovar). Vysoký obsah masa. Bez dusitanů. Konzistence nesoudržná, chrupavky, střívko měkké. Chuť nevýrazná, málo koření. Dost mastná.

Známka testu 2,3

Ponnath Bavorská gril. klobása

Výrobce: Ponnath Řez. mistři SušiceKoupeno: Globus

smyslové hodnocení: 1.8

obsah tuku: 33 %

obsah masa: 83,4 %

složení: vepř. maso 95 %, vepř. sádlo, sůl s jodem, koření, dextróza, kys. citronová, extrakty koření, skopové střevo

Běžná cena 235

Co zjistil test

Hodnocení

Bílá klobása bez dusitanů patří k nejdražším. Obsah masa nižší než deklarovaný. Konzistence středně hrubá, za syrova pevná, po grilování sušší, střívko měkké. Voní po bylinkách, chutná velmi dobře, ale je hodně tučná. Mastnější „norimberská“ klobása ze Sušice.

Známka testu 2,4

Další testy z kategorie Potraviny

Test DNES: Pizza Hawai

Test DNES: Pizza Hawai

„Nejbohatší“ mrazená pizza má dvakrát více šunky než ta „nejchudší“. Jedna čerstvá pizza chutnala hůř než vítěz mezi plackami z mrazáků.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 14.9.2017

Test DNES: Nakládané feferonky

Test DNES: Nakládané feferonky

MF DNES porovnala nakládané feferony na přelomu dvou papričkových sezon, kdy se ještě griluje, k čemuž chilli patří, a už se také začínají připravovat výživné pokrmy, v nichž má pikantní příchuť za úkol rozpohybovat krev... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 19.9.2017

Test DNES: Tatarská omáčka

Test DNES: Tatarská omáčka

Zatímco v Polsku mají dochucenou majonézu rádi s vejci a v Maďarsku ji dávají do bramborového salátu, nám chutná snad úplně ke všemu. Test MF DNES zjistil, že i když si koupíte levnou tatarskou omáčku, chybu neuděláte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 18.5.2017

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tuky

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tuky

Potravinářské výrobky s označením jedlé tuky musí splňovat požadavky vyhlášky č. 77/2003 Sb. Ta dělí tuky podle původu použité suroviny na rostlinné, živočišné nebo směsné. Směsnými tuky jsou výrobky tvořené směsí tuků r... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 12.5.2017

dTest: Řecké jogurty

dTest: Řecké jogurty

Řecký jogurt si u českých spotřebitelů ještě nevytvořil takové jméno, aby všichni přesně věděli, čím se liší od běžného jogurtu. Řada lidí je přesvědčena, že rozdíl tkví v tučnosti, případně ve vzhledu. Není to zcela pře... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 21.4.2017

Test DNES: Mražená zelenina

Test DNES: Mražená zelenina

Hrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve? I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninovou polévku. Stačí v obchodě vybrat mraženou zeleninu, ne jenom sáček promrzlé drti a ledu.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.2.2017

Nejčtenější testy

Test DNES: Papírové kapesníky

Test DNES: Papírové kapesníkyHebké jako hedvábí i drsné jako struhadlo. Stačí pár dní rýmy a obvykle se dostaví nepříjemný násled... Celý test

dTest: Citronky

dTest: CitronkyCitronová šťáva, také známá jako citronka, je stále oblíbená pomocnice v mnoha českých kuchyních. Ča... Celý test

dTest: Řecké jogurty

dTest: Řecké jogurtyŘecký jogurt si u českých spotřebitelů ještě nevytvořil takové jméno, aby všichni přesně věděli, čím... Celý test

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tuky

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tukyPotravinářské výrobky s označením jedlé tuky musí splňovat požadavky vyhlášky č. 77/2003 Sb. Ta dělí... Celý test

Eidamy

EidamyEidam v testu docela příjemně překvapil. Není tak nekvalitní, jak jsme si mysleli. Platí to alespoň ... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama