Kaufland I Říjnová soutěž s Kaufland card Řeznictví MÚÚÚIDivočina za skvělé ceny!

Test DNES: Instantní kávy

Žádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu.

Pozitiva: Ani jedna káva nebyla falšovaná. Ani jedna nepřekročila limit pro obávaný toxin z plísní.

Negativa: Některé obsahovaly víc škodlivin než ostatní. Obaly neříkají vše, co bychom měli vědět.

Pro instantní kávy i jejich konzumenty to dopadlo dobře. Oblíbené nápoje v granulích či v prášku nemají špatnou chuť, škodlivinami jsou zasaženy jen málo a jsou to skutečné nefalšované kávy.

Tak by se daly shrnout výsledky testu, do něhož jsme vybrali 14 vzorků. Byly to kávy těch značek, které obchody označily za nejprodávanější, přidali jsme dvě dražší kávy a pro jeden vzorek jsme si zajeli do Německa. Chtěli jsme zjistit, zda se káva Nescafé Gold Original prodávaná v Česku liší od té německé.

Celkovým vítězem se stala káva Jacobs Krönung díky tomu, že všemi zkouškami prošla s vyrovnanými výsledky. Těsně za ní skončila káva Davidoff, nejdražší ze všech, která měla nejlepší chuť. Předpoklad, že dobrá káva nemůže být levná, nabourala Casa Blanca Original, která se v celkovém pořadí vklínila mezi mnohem dražší vzorky. Čtvrté a páté místo patří německé a české verzi kávy Nescafé  Gold Original.

Test potvrdil, že ty úplně shodné nejsou. Prokázaly to chuťové zkoušky i výsledky chemických analýz. I společnost Nestlé potvrdila, že se kávy připravují s ohledem na to, co chutná zákazníkům v různých zemích. „Receptura kávy je specifická pro český trh a vznikla na zá- kladě lokálního preferenčního testu. Chuťové preference v kávě se velmi výrazně liší napříč Evropou,“ uvedl Vratislav Janda z českého zastoupení Nestlé. Na otázku, v čem konkrétně se kávy liší, už neodpověděl.

Chuťový test dopadl lépe pro český vzorek. Nechali jsme obě kávy posoudit i takzvanou párovou zkouškou, kdy se hodnotitelé rozhodují pouze mezi dvěma vzorky a 15 lidí z 18 dalo přednost chuti „české“ varianty.

Obě kávy se lišily i v obsahu kofeinu a některých škodlivin. Výsledky byly uspokojivé, některé naměřené hodnoty byly vyšší u německého, jiné zase u českého vzorku. V konečném součtu nakonec česká verze dopadla o něco hůř - právě kvůli obsahu škodlivého akrylamidu. A ještě jeden rozdíl: německá káva je i při nevýhodném kurzu koruny o dvě koruny levnější než česká.

 

Velké rozdíly v obsahu kofeinu

Velmi zajímavé výsledky přineslo stano- vení obsahu kofeinu. Test čtrnácti vzorků ukázal to, co odborníci dobře vědí, ale laici si nejspíš neuvědomují. Mezi kávami byly velké rozdíly v množství kofeinu. Pohybovaly se od 2,2 (Carte noire) až po 4,3 procenta (Jihlavanka). V šálku kávy připravené z Carte noire bude 44 mg, v šálku Jihlavanky 86 mg kofeinu. Je to dáno druhem použité kávy. Jemnější a dražší arabica má totiž zhruba poloviční obsah kofeinu než hrubší a levnější robusta.

Podle obsahu kofeinu druh kávy jed- noznačně označit nelze, ale můžeme říci, která káva s největší pravděpodobností obsahuje více robusty, nebo více arabiky (viz výsledky na str. 8 a 9).

 

Žádná káva není podprůměrná

Dobře dopadly kávy ve smyslovém hodnocení. Nejlepší známky za chuť a vůni získaly kávy Davidoff, nejméně hodnotitelům chutnala Mokate Classic a Nescafé Classic. „Žádný ze vzorků ovšem nebyl podprůměrný, tedy bez typické kávové vůně a chuti,“ říká Zdeňka Panovská ze senzorické laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). „Největší rozptyly byly u kyselosti, kterou někdo má rád, někdo ne.“ Když káva není nakyslá, je nevýrazná, když je kyselosti moc, tak už někomu nechutná. U kávy se víc než u kterýchkoliv jiných potravin potvrzuje, že se spotřebitelé liší v preferencích. Někteří dávají přednost mírně nakyslé kávě, jiní mírně hořké.

 

Škodliviny bez větších problémů

V Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT sledovali obsah škodlivin, které se v kávě objevují. Nejrizikovější je ochratoxin A, produkt některých plísní, který při zvýšeném příjmu poškozuje játra a ledviny. Do kávy se dostane při špatném zacházení s kávovými zrny při sklizni nebo nevhodném skladování. A neodstraní ho z ní ani vysoká teplota při pražení. Proto je pro tento toxin stanoven zdravotní limit, který se pro každý druh kávy liší – pro zrnkovou kávu je to pět, pro instantní kávu 10 mikrogramů na kilogram. Ani jeden vzorek tuto hodnotu, za níž by už byla káva zdravotně závadná, nepřekročil, ani se mu nepřiblížil. Ty nejhorší se dostaly na 41 procent limitu.

Další škodlivé látky se v kávě tvoří při pražení – jde o akrylamid a furan. Akrylamid vzniká za vysoké teploty při te- pelném zpracování surovin bohatých na škrob. Nejčastěji se objevuje v chipsech, toustech, sušenkách, snídaňových cereáliích a kávě. I když je to látka riziková z hlediska rakoviny, není pro ni stanoven legislativní limit, ale existuje takzvaná směrná hodnota přijatelného množství. Ani jeden vzorek tuto varovnou hodnotu nepřekročil, dva se jí přiblížily.

Při pražení kávových zrn se vytváří také furan, u zvířat prokázaný karcinogen. Ani pro obsah furanu není zatím stanoven limit. Jeho největším zdrojem je právě káva, více furanu je v pražených kávových zrnech, nižší v mleté kávě (mletím se jeho obsah snižuje) a nejnižší v instantní kávě. Hodnoty, které jsme naměřili v testovaných vzorcích, byly až na výjimky nízké.

 

Dobrá zpráva – kávy jsou pravé

Instantní káva patří k těm potravinám, které se občas falšují. Tím spíš potěšil výsledek zkoušek, které provedl Výzkumný ústav potravinářský. Všechny kávy jsou autentické. V žádném z testovaných vzorků se nenašly náhražky na bázi škrobu, obilného sladu, čekanky nebo sušených mletých fíků.

Dobrou zprávou je i to, že v celkovém hodnocení se instantní kávy srovnaly do velmi úzkého pásma. Ta nejlepší by dostala školní dvojku, ta poslední dvě mínus. A to vůbec není špatné.

 

Co se nedozvíme

Výrobci sice uvádějí na obalech všechny povinné informace, ale ostatními údaji, které by zákazníky zajímaly, většinou šetří.

Obsah kofeinu se u kávy neuvádí, u instantní kávy není zvykem uvádět ani použitý druh kávy. Ze 14 vzorků ho deklarovaly jen dva – Davidoff (100% arabica) a Jihlavanka (robusta). Kávy Carte Noire a Douwe Egberts zdůrazňují vysoký podíl arabiky. U prvního vzorku se dá podle obsahu kofeinu na arabiku usuzovat, u druhého je s největší pravděpodobností větší podíl robusty.

Velmi často chybí informace, jak kávu správně připravit. A málokde se dozvíme, kdo a kde kávu vyrobil, většinou je na obale jen jméno a adresa sídla značky.

Výrobky, které uspěly v testu

Jacobs Krönung Královské aroma

Jacobs Krönung Královské aroma

Výrobce:
Kraft Foods ČR
Koupeno:
Kaufland

množství kofeinu: 3,1 %

Běžná cena 130

Co zjistil test

Hodnocení

Zjištěný obsah kofeinu ukazuje na směs robusty a arabiky. Obsah ochratoxinu A je nejnižší ze všech (12 % limitu), obsah furanu i akrylamidu vyšší než průměr. Světlé granule. Intenzivnější kyselá, mírně nasládlá a mírně svíravá chuť. Známka za smyslové hodnocení 2,3. Návod není úplný. Z etikety se nedozvíme, kde byla káva vyrobena (není to povinné, stačí, když je uveden prodejce).

2,04 Známka testu

Davidoff Cafe Grande Cuvée

Davidoff Cafe Grande Cuvée

Výrobce:
Švýcarsko v lic. Davidoff
Koupeno:
Albert

množství kofeinu: 2,4 %

Běžná cena 207

Co zjistil test

Hodnocení

Nízký obsah kofeinu potvrzuje, že se jedná o arabiku. Obsah ochratoxinu A je vyšší, ale vyhovující (40 % maximálního limitu), obsah akrylamidu je vyšší než průměr, obsah furanu není vysoký. Světlejší granule. Intenzivní pražené aroma, silnější kyselá chuť. Známka za smyslové hodnocení 1,8. Neúplný návod. Není uvedeno kde byla káva vyrobena, ani kolik šálků z ní lze připravit. Nejdražší ze všech testovaných.

2,08 Známka testu

Casa Blanca Original

Casa Blanca Original

Výrobce:
v EU pro Penny
Koupeno:
Penny Market

množství kofeinu: 3,4 %

Běžná cena 45

Co zjistil test

Hodnocení

Zjištěný obsah kofeinu ukazuje na směs robusty a arabiky. Obsah ochratoxinu uspokojivý (24 % max. limitu). Obsah furanui akrylamidu je nízký. Drobnější středně hnědé částice.Káva má méně výraznou vůni a chuť. Ta je ale vyvážená a doznívání příjemné. Známka za smyslové hodnocení 2,3. Výborný návod k přípravě. Horší zavírání. Z obalu se nedozvíme, kde a kým byla káva vyrobena (nepovinný údaj).

2,09 Známka testu

Nescafé Gold Das Original

Nescafé Gold Das Original

Výrobce:
výrobce neuveden (Nestlé Německo)
Koupeno:
Real v Německu

množství kofeinu: 2,7 %

Běžná cena 138

Co zjistil test

Hodnocení

Zjištěné množství kofeinu ukazuje na větší podíl arabiky. Obsah ochratoxinu A je nízký (17 % limitu). Obsah furanu i akrylamidu je vyšší. Středně tmavé granule. Silné aroma pražené kávy a výraznější nakyslá chuť. Známka za smyslové hodnocení 2,3. Návod není úplný. Nedozvíme se, kde byla káva vyrobena. Cena za balení 100 g – 4,99 eura. I při současném nevýhodném kurzu je německé Nescafé Gold trochu levnější než české.

2,1 Známka testu

Nescafé Gold Original

Nescafé Gold Original

Výrobce:
neuveden (Nestlé Česko)
Koupeno:
Albert

množství kofeinu: 2,4 %

Běžná cena 140

Co zjistil test

Hodnocení

Obsah kofeinu ukazuje na větší podíl arabiky. Obsah ochratoxinu A je velmi nízký (14 % limitu). Obsah furanu vyšší než průměr, obsah akrylamidu se blíží směrné hodnotě. Středně tmavé granule. Středně intenzivní vůně, optimálně vyvážená chuť bez nakyslých tónů. Porotě chutnala o trochu více než stejná káva z Německa. Známka za smyslové hodnocení 2,2. Výborný návod k přípravě. Z obalu se nedozvíme, kde byla káva vyrobena (není povinné).

2,19 Známka testu

Monte Santos Yellow Eclipse St.

Monte Santos Yellow Eclipse St.

Výrobce:
neuveden (Lidl Německo)
Koupeno:
Lidl

množství kofeinu: 2,9 %

Běžná cena 40

Co zjistil test

Hodnocení

Obsah kofeinu ukazuje na vyšší podíl arabiky než robusty, což u tak levné kávy překvapí. Obsah ochratoxinu A je uspokojivý (39 % limitu). Uspokojivý je i obsah furanu a akrylamidu. Drobnější středně hnědé částice. Káva málo výrazná s dost silnou hořkou chutí. Známka za smyslové hodnocení 2,4. Výborný návod k přípravě kávy. Nedozvíme se, kde byla káva vyrobena, ani kolik šálků je možné z balení připravit (nepovinné). Písmo špatně čitelné, chyby v textu:

2,2 Známka testu

Jihlavanka Standard originál

Jihlavanka Standard originál

Výrobce:
Tchibo Praha
Koupeno:
Albert

množství kofeinu: 4,3 %

Běžná cena 68

Co zjistil test

Hodnocení

Vysoký obsah kofeinu (nejvyšší ze všech) potvrzuje, že se skutečně jedná o kávu druhu robusta. Obsah ochratoxinu A je uspokojivý (21 % limitu). Obsah furanu je nízký, obsah akrylamidu vyšší než průměr. Středně hnědý prášek. Příjemné pražené aroma s mírně karamelovými tóny, chuť je kyselejší. Známka za smyslové hodnocení 2,3. Návod není úplný. Z etikety se nedozvíme, kde byla káva vyrobena (není povinné).

2,2 Známka testu

Douwe Egberts Gold Premium

Douwe Egberts Gold Premium

Výrobce:
výrobce neuveden (D.E. Nizozemsko)
Koupeno:
Kaufland

množství kofeinu: 3,8 %

Běžná cena 109

Co zjistil test

Hodnocení

Obsah kofeinu ukazuje na směs robusty a arabiky. Obsah ochratoxinu A uspokojivý (25 % limitu). Obsah furanu je nízký, obsah akrylamidu vyšší než průměr. Světlejší granule. Káva vyniká kyselejší chutí, je příjemně hořká, dochuť velmi příjemná. Známka za smyslové hodnocení 2,3. Výborný návod k přípravě. Nedozvíme se, kde byla káva vyrobena, ani kolik šálků je možné z ní připravit (nepovinné údaje).

2,2 Známka testu

Tchibo Gold Selection

Tchibo Gold Selection

Výrobce:
Tchibo Praha
Koupeno:
Albert

množství kofeinu: 3,9 %

Běžná cena 90

Co zjistil test

Hodnocení

Zjištěný obsah kofeinu ukazuje na směs robusty a arabiky. Obsah ochratoxinu A vyšší, ale ještě vyhovující (41 % limitu). Obsah furanu je nízký, obsah akrylamidu průměrný. Světlejší granule. Průměrná káva s jemnými praženými tóny. Známka za smyslové hodnocení 2,2. Návod není úplný. Nedozvíme se, kde byla káva vyrobena (není to povinný údaj). Cena za balení 200 g je 89,90 Kč.

2,24 Známka testu

Jacobs Velvet

Jacobs Velvet

Výrobce:
Kraft Foods ČR
Koupeno:
Tesco

množství kofeinu: 3,6 %

Běžná cena 120

Co zjistil test

Hodnocení

Zištěný obsah kofeinu ukazuje na směs robusty a arabiky. Obsah ochratoxinu A velmi nízký (18 % maximálního limitu). Zvýšený obsah furanu. Obsah akrylamidu průměrný. Káva ve formě jemného světlého prášku vytváří pěnu na povrchu. Chuť je méně intenzivní, ve vzorku cítit pachuť. Známka za smyslové hodnocení 2,4. Návod není úplný. A nedozvíme se, kde byla káva vyrobena (není to povinné).

2,25 Známka testu

Carte Noire Classic Velvety & Rich

Carte Noire Classic Velvety & Rich

Výrobce:
Mondelez Czech Rep.
Koupeno:
Albert

množství kofeinu: 2,2 %

Běžná cena 185

Co zjistil test

Hodnocení

Zjištěný obsah kofeinu potvrzuje, že se s největší pravděpodobností jedná o arabiku. Obsah ochratoxinu A je uspokojivý (21 % limitu), obsah furanu zvýšený a akrylamidu vysoký. Světlejší granule. Káva má velmi silné aroma s převládajícími praženými tóny. Tělo je příjemné, plné. Chuťově jeden z nejlepších vzorků. Známka za smyslové hodnocení 2. Chybí návod k přípravě kávy. Nedozvíme se, ani kde byla káva vyrobena, ani kolik šálků je možné z balení připravit. (nepovinné údaje)

2,33 Známka testu

Nescafé Classic Intenzivní aroma

Nescafé Classic Intenzivní aroma

Výrobce:
Nestlé Česko
Koupeno:
Tesco

množství kofeinu: 3,5 %

Běžná cena 95

Co zjistil test

Hodnocení

Zjištěný obsah kofeinu ukazuje na směs robusty a arabiky. Obsah ochratoxinu A je velmi nízký (19 % limitu). Obsah furanu i akrylamidu vyšší než průměr. Drobnější středně hnědé částice. Chuť lehce kyselá, s delším dozníváním. Známka za smyslové hodnocení 2,8 (nejhorší ze všech). Návod není úplný. Z etikety se nedozvíme se, kde byla káva vyrobena (není povinné).

2,38 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.