Test DNES: Jahodové sirupy

Pozitiva: V sirupech nejsou umělá barviva. Část vzorků chutná a voní velmi dobře.

Negativa: Ovoce je v sirupech málo, část vzorků měla i pod procento. Některé lahve lepí ruce.

Pijete-li v letních vedrech rádi šťávu ze sirupů, tak při dalším nákupu sledujte pečlivě jejich složení. Ačkoliv na lahvích vidíte obrázky velkých jahod a sirup je označen jako jahodový, skutečných jahod v něm bývá málo. Ukázal to test 12 jahodových sirupů nakoupených v běžné obchodní síti.

Jeden sirup 30 % jahod, další žádné

Vůbec nejvíc jahod obsahoval švýcarský sirup GRÜNHOF, který měl v sobě třicet procent koncentrované jahodové šťávy. Druhý nejjahodovější sirup, rakouský Rauch Happy Day, obsahoval pětinu jahod a třetí – francouzský Fruiss – měl v sobě sice 30 procent ovocné šťávy, ale samotných jahod obsahoval jen 15 procent. Když si přitom připravíte doma sirup z vlastních jahod, bude mít skoro padesátiprocentní podíl jahod, tedy mnohem více, než měl vítěz testu.

Další testované sirupy však měly jahod ještě méně a kromě sirupu Jahoda Tradiční, nakoupeného ve farmářské prodejně Sklizeno, obsahovaly vedle jahod také šťávu z bezinek, jablek, jeřabin či bezu.

Hezky červený a jahodami pomalovaný sirup Jupí měl už jen procento jahodového podílu, ah Basic si z jahod vzal jen aroma a Korunní sirup neměl ve složení uvedeny žádné jahody, ačkoliv na etiketě jahody napsané i zobrazené má, a podle Radoslava Pospíchala ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce tak uvádí spotřebitele v omyl. „Na obale se vyskytla chyba. Současně vyráběný výrobek je v pořádku z pohledu vyobrazení a deklarace,“ uvedl k tomu Jan Urban, šéf výrobního závodu Karlovarská Korunní.

Vedle jahod tvoří velký podíl ve složení cukr. Nejsladší byl sirup Jahoda Tradiční, v němž cukr tvořil dvě třetiny celého obsahu. V těsném závěsu za ním skončily Fruiss a GRÜNHOF.

Naopak nejméně cukrů měl ah Basic, i ten však těsně splnil vyhlášku, která požaduje, aby výrobek s označením sirup měl více než 50 procent hmotnostních přírodních sladidel.

Umělá barviva v sirupech nejsou

Všechny sirupy  obsahovaly kyselinu citronovou, dalšími přísadami se už lišily. Vůbec žádné další přísady neměl jen sirup Jahoda Tradiční, všechny ostatní pak měly přidaná aromata, některá měla ve složení barviva, sirup Jupí a ah Basic měly ještě navíc konzervanty a Rauch a Jupí  dokonce antioxidanty.

Velkým plusem sirupů však bylo, že přidaná barviva byla vyrobena z přírodních surovin. Laboratoř Vysoké školy chemicko-technologické totiž vyloučila přítomnost 15 sledovaných syntetických barviv, mezi kterými byl například azorubin, tartrazin, chinolinová žluť či brilantní modř.

Děti a experti se v degustaci často shodli

Na sirupech nás zajímalo také to, jak chutnají, voní a jak pěknou mají barvu po rozředění doporučeném výrobcem. Na pomoc jsme si vzali dvě poroty – nejprve experty, kteří jsou vyškoleni na správnou chuť sirupů, a děti, které žádným školením neprošly, ale sirupy pijí často a jejich názor na to, co je dobré, co voní, má pěknou barvu a hezky vypadá, je důležitý.

Výsledek nás překvapil. Čekali jsme, že hodnocení dětí se bude od hodnocení dospělých výrazně lišit. Skutečnost však byla opačná, názory kluků i holek se s názory dospělých často shodovaly. Děti sice hodnotily sirupy mírněji než experti, takže zatímco ony jim dávaly celkové známky v rozmezí 1,8 až 3,3, dospělí známkovali v rozmezí 2,1 až 4,5.

Celkové vítěze a poražené však určily obě skupiny shodně. Na prvních dvou příčkách to byl Yo Fruchtsirup a Albert Excellent a na předposledních to byl ah Basic a Jahoda Tradiční. „Tento vzorek doplatil na špatné ředění,“ konstatoval Aleš Rajchl, který zpracovával analýzy sirupů na VŠCHT. Zatímco většina sirupů měla doporučené ředění 1:6 až 1:10, Jahoda Tradiční doporučovala kupujícím ředit sirup 1 ku 15. Čistě přírodní sirup tak byl velmi světlý, neměl téměř žádnou vůni a velmi neznatelnou chuť. „V našem doporučení jsme historicky vycházeli z vyjádření zákazníků, kdy jsme prodávali sirup na trzích. Poměr 1:15 je myšlen jako limitní,“ uvedli jednatelé Hradeckých delikates Petra a David Kilingrovi s tím, že je výsledek hodnocení mrzí a zamyslí se nad tím, zda poměr neupraví.

U dětí nás dále zajímalo, jak se jim líbí jednotlivé obaly a nakolik by v obchodech přemlouvaly maminky, aby jim právě takový hezký sirup koupily. Lahve jsme jim ukazovali až po degustaci, aby nebyl její výsledek ovlivněn tím, co vidí. Nejvíc je zaujal obal Yo, nejméně ah Basic, jenž dle nich vypadal jak čistič na nádobí. „Zpětné vazby od zákazníků si velmi vážíme a je pro nás podnětem pro další práci s produktem,“ reagovala mluvčí Aholdu Dagmar Krausová.

Výrobky, které uspěly v testu

GRÜNHOF ovocný sirup jahoda

GRÜNHOF ovocný sirup jahoda

Výrobce:
Holderhof Produkte AG
Koupeno:
Tesco

cena za litr nápoje: 14,5 Kč

velikost balení: 500 ml

známka za degustraci: 2,3

ovocná složka: 30 %

Běžná cena 79,90

Co zjistil test

Hodnocení

Sirup obsahuje nejvíc jahod ze všech vzorků, téměř třetinu, a není ředěn jiným ovocem. Ve složení má hodně cukrů (téměř dvě třetiny ve 100 g). V koncentrované podobě chutnal expertům nejvíc ze všech vzorků, dobrou známku mu dali, i když ho ochutnali jako naředěný nápoj. Všichni ocenili přirozenou barvu. Dětem se příliš nelíbil obyčejný design lahve. Minusem balení bylo to, že mělo na víčku uvedena dvě různá data trvanlivosti.

1,8 Známka testu

Fruiss Sirop, Fraise, Fraise des Bois

Fruiss Sirop, Fraise, Fraise des Bois

Výrobce:
Routin
Koupeno:
Kaufland

cena za litr nápoje: 21,3 Kč

velikost balení: 700 ml

známka za degustraci: 2,4

ovocná složka: nejméně 30 %

Běžná cena 119

Co zjistil test

Hodnocení

Sirup obsahuje 15 % šťávy z jahod a lesních jahod. Cukry tvoří ve 100 gramech sirupu dvě třetiny obsahu. Dětem se líbila barva, připomínala jim rubíny, expertům přišla moc tmavá. Vůně neoslnila dětskou porotu ani dospělé. Sladká chuť měla pro obě skupiny netypické chuťové tóny, v koncentrátu byl znát odstín zkvašených jablek. Děti zaujala netradiční hranatá lahev ze skla, připomínala jim však spíš ocet.

1,9 Známka testu

RAUCH happy day Sirup Strawberry

RAUCH happy day Sirup Strawberry

Výrobce:
RAUCH Fruchtsäfte
Koupeno:
Tesco

cena za litr nápoje: 14,3 Kč

velikost balení: 700 ml

známka za degustraci: 2,5

ovocná složka: nejméně 20 %

Běžná cena 69,90

Co zjistil test

Hodnocení

Sirup obsahuje 20 % koncentrované jahodové šťávy, kromě ní i černý bez. Ve 100 g sirupu je 60 g cukrů. Vzorek měl nejvíce vitaminu C a z víčka s nálevkou se dobře naléval. Šťáva připomínala barvou spíš pomeranč, jinak však zejména dětem chutnala, i když byla kvůli menšímu doporučenému ředění až moc sladká. Chlapcům vadilo, že obal pokrývá celou lahev a není vidět, jakou barvu má sirup uvnitř a kolik ho je.

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Nealkoholické nápoje

Test Dnes: Bezové sirupy

Test Dnes: Bezové sirupy

Vůně a chuť sirupu nebo limonády z černého bezu symbolizují začátek léta. Než keře rozkvetou, můžete ochutnat sirup z obchodu. Jen pozor na štíhlou linii. Lidově se mu říká kobzinky, smradinky, habzina, jidášovy uši, kozíček, smradlavka či smrdibez. Tedy žádná velká laskavost a respekt vůči aromatickým květům bezu černého, které jsou tak prospěšné pro naše trávení, vylučování, imunitu či dýchací cesty.

Test Dnes: Ledové čaje

Test Dnes: Ledové čaje

Jeden šálek čaje na litr, k tomu patnáct kostek cukru. Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný dryák, trochu šťávy z citrusů a cukru jenom na chuť. Většinou však pijete hlavně oslazenou vodu, v níž je čaje i ovoce jen pomálu.

Test DNES: Lehké colové limonády

Test DNES: Lehké colové limonády

Dvoulitrová lahev nejlevnější light coly stojí neuvěřitelných 5,50 Kč – sklenička tak přijde na 70 haléřů. Jenže ceně odpovídá i obsah: mix sladidel, barviv a konzervantů porotci při degustaci ztrhali.

Test DNES: Fanta z celého světa

Test DNES: Fanta z celého světa

Někde je plná šťávy, jinde cukru, bublin nebo chemie. Ve světě dozrává 500 odrůd pomerančů, byť jich v Evropě známe sotva dvacet. I pomerančová fanta, již koupíte v Česku, je jen jednou z mnoha existujících variant.

Test DNES: Colové limonády

Test DNES: Colové limonády

Pravá chuť cukru? Ne, coly jsou přeslazené sirupem. Půl litru „plnotučné“ coly stačí na to, aby si většina lidí vyčerpala doporučovaný limit na denní příjem cukrů. Naopak kofein ve sklenici coly asi nikoho neprobudí, odpovídá jen čtvrtince espresa.

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

To si, mami, kup, tady je zázvor a citron, to tě uzdraví, říkala paní v obchodě stařence. Podobné čaje si lidé rádi kupují v období chřipek. Výrobek, který si ženy koupily, však obsahoval jen čtyři procenta slibovaných složek, přesto skončil v nákupním košíku, neboť složení výrobku si ani jedna z žen nečetla.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.