Test DNES: Kakaové nápoje

Pozitiva: Většina vzorků měla pěknou barvu a některé dobře chutnaly.

Negativa: Kakaové nápoje byly většinou přeslazené. Našly se v nich také olovo a kadmium.

Kakaové směsi, ze kterých maminky svým dětem připravují k snídani kakao, obsahují čistého kakaového prášku málo. Ukázal to test 12 vzorků nakoupených v tuzemských potravinových řetězcích a v jedné drogerii.

Výrobky, jež jsou většinou zabaleny do křiklavě žlutých obalů a potištěny zvířátky, aby přitáhly děti, obsahují v průměru jen pětinu kakaového prášku, zbytek tvoří převážně cukr.

Nejvíce kakaového prášku, čtyřicet procent, obsahoval výrobek Drinking chocolate z řetězce Marks & Spencer. Nejvyšší obsah kakaa a dobrá chuť napomohly k tomu, že vyhrál celý test. Naopak nejméně kakaa, pouhých deset procent, obsahoval výrobek Tesco Value cocoa drink. Malý podíl kakaa následně ovlivnil i chuť nápoje a přispěl k tomu, že vzorek skončil na posledním místě.

Vítáme každou zpětnou vazbu od našich zákazníků nebo v podobě výsledků spotřebitelských testů a budeme se tím zabývat,“ reagoval na výsledek Václav Koukolíček z Teska.

 

Přeslazené pití nechutnalo dospělým ani dětem

Z podílu kakaa by se dalo odvodit, že výrobci, kteří cílí na děti, očekávají, že čím méně hořkého prášku do kakaových směsí dají a čím více ho nahradí cukrem, tím většího úspěchu se u malých zákazníků dočkají. Test však ukázal, že pokud to výrobci s cukrem přeženou, nezavděčí se nejen dospělým, ale ani dětem.

Chuť nápoje, uvařeného podle návodu na obale, posuzovaly dvě poroty. V jedné seděli vyškolení experti, v druhé děti. Oběma porotám chutnaly v součtu nejvíce ty vzorky, které obsahovaly průměrnou hodnotu kakaa i cukru, což byly výrobky Orion Granko  a Nestlé Nesquik. Naopak vzorky s nejvyšším podílem cukru – Tigo a Tesco Value cocoa drink – skončily u expertů na posledních místech, kritizovaly je však i děti. „Je to tak sladké, že to nejde pít. Připomíná mi to čajové sladítko, ty krystaly cukru na tyčce, která se místo cukru dává do hrníčku,“ uvedla osmiletá Lucie o nápoji Tigo. Příliš cukru v tomto nápoji kritizovaly i ostatní děti, chválilo ho jen jedno.

Nejvíc chutnal dětem nápoj uvařený z Granka (u expertů skončil na čtvrtém místě). U vyškolených degustátorů vyhrál nápoj s nejvyšším podílem kakaa – Drinking chocolate. Ačkoliv chutnal hořce a dalo by se předpokládat, že ho děti pošlou na zadní příčky, skončil i u nich jako druhý nejlepší.

 

Na kakao s váhou

Příprava nápojů ukázala, že výrobci v návodech poměrně volně pracují s pojmem „kávová lžička“. Pokud byste se tedy chtěli při přípravě nápoje řídit podle výrobce, měli byste raději použít kuchyňskou váhu a řídit se doporučenou gramáží. Na uváděný počet lžiček totiž není spoleh. Zjistili jsme to při vážení dávek podle doporučeného počtu kávových lžiček.

Například u Kakaíčka měly dvě až tři doporučené lžičky vážit přes 8 gramů, u vzorku Drinking chocolate měly stejné tři lžičky vážit díky vyšší hustotě prášku 20 gramů.

Skutečnost však byla taková, že tři zarovnané kávové lžičky Kakaíčka vážily ve skutečnosti 6 gramů a u Drinking Chocolate 9 gramů. Na doporučenou váhu 20 gramů jsme se u Drinking chocolate dostali až po použití tří polévkových lžic.

 

Tři šálky jako jedno preso

I když je to relativně známá věc, stále ještě mnoho lidí netuší, že kakao obsahuje menší množství kofeinu a theobrominu (obě to jsou látky s povzbuzujícími účinky). A jak se ukázalo v laboratoři VŠCHT, některé kakaové směsi obsahují kofeinu relativně dost – pochopitelně jde především o ty s vysokým obsahem kakaa.

Jeden hrníček nápoje, který měl v testu nejvyšší obsah kakaa, obsahoval zhruba takovou dávku kofeinu, jaká je ve třetině šálku espresa (o objemu 30ml).

Maminka, kterou dítě několikrát denně prosí o hrníček kakaa, by tak s poctivými výrobky s vyšším podílem kakaového prášku měla přece jen šetřit.

 

Pozor, v kakau bývá malé množství těžkých kovů

Test také potvrdil, že kakaový prášek obsahuje často stopové množství těžkých kovů – jde zejména o olovo a kadmium. Je to dáno tím, že kakao se často pěstuje na sopečných půdách, které kadmium přirozeně obsahují. Do půdy se však škodliviny mohou dostávat i z fosfátových hnojiv. Kadmium je karcinogenní a má negativní vliv na ledviny a játra. Aleš Rajchl, který na VŠCHT vzorky analyzoval, konstatoval, že přítomnost těchto kovů v kakau překvapením není. Zjednodušeně také platí, že čím více kakaového prášku výrobek obsahuje, tím větší množství těchto kovů se v něm nachází.

Testované vzorky patřily podle Rajchla k těm méně kontaminovaným kakaovým výrobkům a žádný z nich nepřekročil maximální denní doporučenou dávku pro příjem těchto kovů.

Co z měření vyplývá pro běžného spotřebitele? Vezměmesi napomoc doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), které začne platit v roce 2019.

To stanovuje, že člověk by měl za týden na jeden kilogram své tělesné váhy sníst v potravě maximálně 2,5 mikrogramu kadmia.

Pokud tento limit přepočteme na šestiletého školáka vážícího 20 kg, pak nám vyjde, že nápoje s nejvyšším podílem kadmia v testu (Drinking chocolate) by dítě nemělo za den vypít více než dva šálky. Nápojů s nejnižším podílem kadmia (Albert quality Kakaíčko) by mohlo teoreticky vypít i 15 šálků. Ale musíme myslet na to, že kadmium můžeme příjímat i v jiných potravinách, takže je lepší nechávat si výraznou rezervu.

Není však potřeba propadat panice, je to podobné jako třeba u uzenin a dalších potravin. „Na druhou stranu je třeba říci, že kakao obsahuje i další látky, které jsou z výživového hlediska prospěšné, a odborníky na výživu je tak vnímáno spíše pozitivně,“ konstatoval Rajchl.Platí prostě, že „všeho moc škodí“.

Výrobky, které uspěly v testu

Marks & Spencer Drinking chocolate

Marks & Spencer Drinking chocolate

Výrobce:
neuveden (Německo)
Koupeno:
M&S Liberec, OC Nisa

známka z degustace: 1,9

obsah kakaa: 40 %

cena hrnku nápoje: 9,30 Kč

Běžná cena 115,90

Co zjistil test

Hodnocení

Prášek obsahoval nejvíce kakaa ze všech vzorků. Kromě cukru už v něm nebyla žádná dochucovadla. Je ovšem potřeba počítat s tím, že s větším obsahem kakaa souvisí i o něco vyšší obsah těžkých kovů, než mají vzorky, kde je kakaa málo.

Degustace:
Experti dali nápoji nejlepší známku, dobře ho hodnotily i děti, i když některým přišel hořký.

1,8 Známka testu

Alnatura Trink kakao

Alnatura Trink kakao

Výrobce:
Alnatura (Německo)
Koupeno:
dm, Praha 1, Quadrio

známka z degustace: 3,2

obsah kakaa: 34 %

cena hrnku nápoje: 2,30 Kč

Běžná cena 92,90

Co zjistil test

Hodnocení

Výrobek se díky vysokému obsahu kakaa umístil na druhém místě. Měl ho více, než deklaroval. Obsahoval navíc regulátor kyselosti. Údaje o výrobci byly jen v němčině.

Degustace:
Přestože byl obsah kakaa vysoký, nápoj příliš nechutnal expertům (vadila jim kyselá pachuť, drsnější textura a tuk na hladině) ani dětem.

2,4 Známka testu

Orion Granko

Orion Granko

Výrobce:
Nestlé
Koupeno:
Albert, OC Atrium Flora

známka z degustace: 2,2

obsah kakaa: 21 %

cena hrnku nápoje: 3,30 Kč

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Směs obsahovala průměrné množství kakaa. Vedle něj a cukru byl ve složení emulgátor a aroma, plusem byly přidané vitaminy.

Degustace:
Dětem chutnal nápoj nejvíc ze všech, kritizovaly však šmouhy a tečky na hladině. Experti ho hodnotili jako lepší vzorek. Vadila jim však světlejší barva nápoje a to, že se ve vzorku vytvářely usazeniny.

2,5 Známka testu

Nestlé Nesquik

Nestlé Nesquik

Výrobce:
Nestlé (Maďarsko)
Koupeno:
Billa, Praha 3

známka z degustace: 2,3

obsah kakaa: 21 %

cena hrnku nápoje: 3 Kč

Běžná cena 43,90

Co zjistil test

Hodnocení

Směs se středním obsahem kakaa obsahovala vedle cukru také emulgátor a aroma. Pozitivem byly přidané vitaminy a minerální látky. Návod na přípravu se velmi špatně luštil.

Degustace:
Experti ohodnotili vzorek jako třetí nejlepší. Vadila jim však slabší kakaová chuť. Děti postrádaly kakaovou vůni. Mladším se líbil králík na obale.

2,5 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.