11.12.2015

Test DNES: Kakaové nápoje

Test DNES: Kakaové nápoje

Pozitiva: Většina vzorků měla pěknou barvu a některé dobře chutnaly.

Negativa: Kakaové nápoje byly většinou přeslazené. Našly se v nich také olovo a kadmium.

Kakaové směsi, ze kterých maminky svým dětem připravují k snídani kakao, obsahují čistého kakaového prášku málo. Ukázal to test 12 vzorků nakoupených v tuzemských potravinových řetězcích a v jedné drogerii.

Výrobky, jež jsou většinou zabaleny do křiklavě žlutých obalů a potištěny zvířátky, aby přitáhly děti, obsahují v průměru jen pětinu kakaového prášku, zbytek tvoří převážně cukr.

Nejvíce kakaového prášku, čtyřicet procent, obsahoval výrobek Drinking chocolate z řetězce Marks & Spencer. Nejvyšší obsah kakaa a dobrá chuť napomohly k tomu, že vyhrál celý test. Naopak nejméně kakaa, pouhých deset procent, obsahoval výrobek Tesco Value cocoa drink. Malý podíl kakaa následně ovlivnil i chuť nápoje a přispěl k tomu, že vzorek skončil na posledním místě.

Vítáme každou zpětnou vazbu od našich zákazníků nebo v podobě výsledků spotřebitelských testů a budeme se tím zabývat,“ reagoval na výsledek Václav Koukolíček z Teska.

 

Přeslazené pití nechutnalo dospělým ani dětem

Z podílu kakaa by se dalo odvodit, že výrobci, kteří cílí na děti, očekávají, že čím méně hořkého prášku do kakaových směsí dají a čím více ho nahradí cukrem, tím většího úspěchu se u malých zákazníků dočkají. Test však ukázal, že pokud to výrobci s cukrem přeženou, nezavděčí se nejen dospělým, ale ani dětem.

Chuť nápoje, uvařeného podle návodu na obale, posuzovaly dvě poroty. V jedné seděli vyškolení experti, v druhé děti. Oběma porotám chutnaly v součtu nejvíce ty vzorky, které obsahovaly průměrnou hodnotu kakaa i cukru, což byly výrobky Orion Granko a Nestlé Nesquik. Naopak vzorky s nejvyšším podílem cukru – Tigo a Tesco Value cocoa drink – skončily u expertů na posledních místech, kritizovaly je však i děti. „Je to tak sladké, že to nejde pít. Připomíná mi to čajové sladítko, ty krystaly cukru na tyčce, která se místo cukru dává do hrníčku,“ uvedla osmiletá Lucie o nápoji Tigo. Příliš cukru v tomto nápoji kritizovaly i ostatní děti, chválilo ho jen jedno.

Nejvíc chutnal dětem nápoj uvařený z Granka (u expertů skončil na čtvrtém místě). U vyškolených degustátorů vyhrál nápoj s nejvyšším podílem kakaa – Drinking chocolate. Ačkoliv chutnal hořce a dalo by se předpokládat, že ho děti pošlou na zadní příčky, skončil i u nich jako druhý nejlepší.

 

Na kakao s váhou

Příprava nápojů ukázala, že výrobci v návodech poměrně volně pracují s pojmem „kávová lžička“. Pokud byste se tedy chtěli při přípravě nápoje řídit podle výrobce, měli byste raději použít kuchyňskou váhu a řídit se doporučenou gramáží. Na uváděný počet lžiček totiž není spoleh. Zjistili jsme to při vážení dávek podle doporučeného počtu kávových lžiček.

Například u Kakaíčka měly dvě až tři doporučené lžičky vážit přes 8 gramů, u vzorku Drinking chocolate měly stejné tři lžičky vážit díky vyšší hustotě prášku 20 gramů.

Skutečnost však byla taková, že tři zarovnané kávové lžičky Kakaíčka vážily ve skutečnosti 6 gramů a u Drinking Chocolate 9 gramů. Na doporučenou váhu 20 gramů jsme se u Drinking chocolate dostali až po použití tří polévkových lžic.

 

Tři šálky jako jedno preso

I když je to relativně známá věc, stále ještě mnoho lidí netuší, že kakao obsahuje menší množství kofeinu a theobrominu (obě to jsou látky s povzbuzujícími účinky). A jak se ukázalo v laboratoři VŠCHT, některé kakaové směsi obsahují kofeinu relativně dost – pochopitelně jde především o ty s vysokým obsahem kakaa.

Jeden hrníček nápoje, který měl v testu nejvyšší obsah kakaa, obsahoval zhruba takovou dávku kofeinu, jaká je ve třetině šálku espresa (o objemu 30ml).

Maminka, kterou dítě několikrát denně prosí o hrníček kakaa, by tak s poctivými výrobky s vyšším podílem kakaového prášku měla přece jen šetřit.

 

Pozor, v kakau bývá malé množství těžkých kovů

Test také potvrdil, že kakaový prášek obsahuje často stopové množství těžkých kovů – jde zejména o olovo a kadmium. Je to dáno tím, že kakao se často pěstuje na sopečných půdách, které kadmium přirozeně obsahují. Do půdy se však škodliviny mohou dostávat i z fosfátových hnojiv. Kadmium je karcinogenní a má negativní vliv na ledviny a játra. Aleš Rajchl, který na VŠCHT vzorky analyzoval, konstatoval, že přítomnost těchto kovů v kakau překvapením není. Zjednodušeně také platí, že čím více kakaového prášku výrobek obsahuje, tím větší množství těchto kovů se v něm nachází.

Testované vzorky patřily podle Rajchla k těm méně kontaminovaným kakaovým výrobkům a žádný z nich nepřekročil maximální denní doporučenou dávku pro příjem těchto kovů.

Co z měření vyplývá pro běžného spotřebitele? Vezměmesi napomoc doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), které začne platit v roce 2019.

To stanovuje, že člověk by měl za týden na jeden kilogram své tělesné váhy sníst v potravě maximálně 2,5 mikrogramu kadmia.

Pokud tento limit přepočteme na šestiletého školáka vážícího 20 kg, pak nám vyjde, že nápoje s nejvyšším podílem kadmia v testu (Drinking chocolate) by dítě nemělo za den vypít více než dva šálky. Nápojů s nejnižším podílem kadmia (Albert quality Kakaíčko) by mohlo teoreticky vypít i 15 šálků. Ale musíme myslet na to, že kadmium můžeme příjímat i v jiných potravinách, takže je lepší nechávat si výraznou rezervu.

Není však potřeba propadat panice, je to podobné jako třeba u uzenin a dalších potravin. „Na druhou stranu je třeba říci, že kakao obsahuje i další látky, které jsou z výživového hlediska prospěšné, a odborníky na výživu je tak vnímáno spíše pozitivně,“ konstatoval Rajchl.Platí prostě, že „všeho moc škodí“.

Výrobky, které uspěly v testu

Marks & Spencer Drinking chocolate

Výrobce: neuveden (Německo)

známka z degustace: 1,9

obsah kakaa: 40 %

cena hrnku nápoje: 9,30 Kč

Běžná cena 115,90

Co zjistil test

Hodnocení

Prášek obsahoval nejvíce kakaa ze všech vzorků. Kromě cukru už v něm nebyla žádná dochucovadla. Je ovšem potřeba počítat s tím, že s větším obsahem kakaa souvisí i o něco vyšší obsah těžkých kovů, než mají vzorky, kde je kakaa málo.

Degustace:
Experti dali nápoji nejlepší známku, dobře ho hodnotily i děti, i když některým přišel hořký.

Známka testu 1,8

Alnatura Trink kakao

Výrobce: Alnatura (Německo)

známka z degustace: 3,2

obsah kakaa: 34 %

cena hrnku nápoje: 2,30 Kč

Běžná cena 92,90

Co zjistil test

Hodnocení

Výrobek se díky vysokému obsahu kakaa umístil na druhém místě. Měl ho více, než deklaroval. Obsahoval navíc regulátor kyselosti. Údaje o výrobci byly jen v němčině.

Degustace:
Přestože byl obsah kakaa vysoký, nápoj příliš nechutnal expertům (vadila jim kyselá pachuť, drsnější textura a tuk na hladině) ani dětem.

Známka testu 2,4

Orion Granko

Výrobce: Nestlé

známka z degustace: 2,2

obsah kakaa: 21 %

cena hrnku nápoje: 3,30 Kč

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Směs obsahovala průměrné množství kakaa. Vedle něj a cukru byl ve složení emulgátor a aroma, plusem byly přidané vitaminy.

Degustace:
Dětem chutnal nápoj nejvíc ze všech, kritizovaly však šmouhy a tečky na hladině. Experti ho hodnotili jako lepší vzorek. Vadila jim však světlejší barva nápoje a to, že se ve vzorku vytvářely usazeniny.

Známka testu 2,5

Nestlé Nesquik

Výrobce: Nestlé (Maďarsko)

známka z degustace: 2,3

obsah kakaa: 21 %

cena hrnku nápoje: 3 Kč

Běžná cena 43,90

Co zjistil test

Hodnocení

Směs se středním obsahem kakaa obsahovala vedle cukru také emulgátor a aroma. Pozitivem byly přidané vitaminy a minerální látky. Návod na přípravu se velmi špatně luštil.

Degustace:
Experti ohodnotili vzorek jako třetí nejlepší. Vadila jim však slabší kakaová chuť. Děti postrádaly kakaovou vůni. Mladším se líbil králík na obale.

Známka testu 2,5

Další testy z kategorie Potraviny

Test DNES: Tatarská omáčka

Test DNES: Tatarská omáčka

Zatímco v Polsku mají dochucenou majonézu rádi s vejci a v Maďarsku ji dávají do bramborového salátu, nám chutná snad úplně ke všemu. Test MF DNES zjistil, že i když si koupíte levnou tatarskou omáčku, chybu neuděláte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 18.5.2017

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tuky

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tuky

Potravinářské výrobky s označením jedlé tuky musí splňovat požadavky vyhlášky č. 77/2003 Sb. Ta dělí tuky podle původu použité suroviny na rostlinné, živočišné nebo směsné. Směsnými tuky jsou výrobky tvořené směsí tuků r... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 12.5.2017

dTest: Řecké jogurty

dTest: Řecké jogurty

Řecký jogurt si u českých spotřebitelů ještě nevytvořil takové jméno, aby všichni přesně věděli, čím se liší od běžného jogurtu. Řada lidí je přesvědčena, že rozdíl tkví v tučnosti, případně ve vzhledu. Není to zcela pře... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 21.4.2017

Test DNES: Mražená zelenina

Test DNES: Mražená zelenina

Hrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve? I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninovou polévku. Stačí v obchodě vybrat mraženou zeleninu, ne jenom sáček promrzlé drti a ledu.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.2.2017

dTest: Citronky

dTest: Citronky

Citronová šťáva, také známá jako citronka, je stále oblíbená pomocnice v mnoha českých kuchyních. Časopis dTest se podíval na složení 21 citronových a 7 limetových přípravků, aby zjistil, co se vlastně uvnitř lahviček na... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 10.2.2017

Test DNES: Zeleninové lupínky

Test DNES: Zeleninové lupínky

Do továrny přivezou valník velmi zdravé suroviny. Jenže rozpálená olejová lázeň promění řepu či celer na mimořádně tučný a slaný pamlsek, který z jídelníčku raději úplně vynechejte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.1.2017

Nejčtenější testy

dTest: Citronky

dTest: CitronkyCitronová šťáva, také známá jako citronka, je stále oblíbená pomocnice v mnoha českých kuchyních. Ča... Celý test

dTest: Řecké jogurty

dTest: Řecké jogurtyŘecký jogurt si u českých spotřebitelů ještě nevytvořil takové jméno, aby všichni přesně věděli, čím... Celý test

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tuky

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tukyPotravinářské výrobky s označením jedlé tuky musí splňovat požadavky vyhlášky č. 77/2003 Sb. Ta dělí... Celý test

Eidamy

EidamyEidam v testu docela příjemně překvapil. Není tak nekvalitní, jak jsme si mysleli. Platí to alespoň ... Celý test

Hladké mouky

Hladké moukyMožná se vám velikonoční mazanec nepovede tak, jak byste si přáli, a možná budete nadávat, že špatná... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama