11.12.2015

Test DNES: Kakaové nápoje

Test DNES: Kakaové nápoje

Pozitiva: Většina vzorků měla pěknou barvu a některé dobře chutnaly.

Negativa: Kakaové nápoje byly většinou přeslazené. Našly se v nich také olovo a kadmium.

Kakaové směsi, ze kterých maminky svým dětem připravují k snídani kakao, obsahují čistého kakaového prášku málo. Ukázal to test 12 vzorků nakoupených v tuzemských potravinových řetězcích a v jedné drogerii.

Výrobky, jež jsou většinou zabaleny do křiklavě žlutých obalů a potištěny zvířátky, aby přitáhly děti, obsahují v průměru jen pětinu kakaového prášku, zbytek tvoří převážně cukr.

Nejvíce kakaového prášku, čtyřicet procent, obsahoval výrobek Drinking chocolate z řetězce Marks & Spencer. Nejvyšší obsah kakaa a dobrá chuť napomohly k tomu, že vyhrál celý test. Naopak nejméně kakaa, pouhých deset procent, obsahoval výrobek Tesco Value cocoa drink. Malý podíl kakaa následně ovlivnil i chuť nápoje a přispěl k tomu, že vzorek skončil na posledním místě.

Vítáme každou zpětnou vazbu od našich zákazníků nebo v podobě výsledků spotřebitelských testů a budeme se tím zabývat,“ reagoval na výsledek Václav Koukolíček z Teska.

 

Přeslazené pití nechutnalo dospělým ani dětem

Z podílu kakaa by se dalo odvodit, že výrobci, kteří cílí na děti, očekávají, že čím méně hořkého prášku do kakaových směsí dají a čím více ho nahradí cukrem, tím většího úspěchu se u malých zákazníků dočkají. Test však ukázal, že pokud to výrobci s cukrem přeženou, nezavděčí se nejen dospělým, ale ani dětem.

Chuť nápoje, uvařeného podle návodu na obale, posuzovaly dvě poroty. V jedné seděli vyškolení experti, v druhé děti. Oběma porotám chutnaly v součtu nejvíce ty vzorky, které obsahovaly průměrnou hodnotu kakaa i cukru, což byly výrobky Orion Granko a Nestlé Nesquik. Naopak vzorky s nejvyšším podílem cukru – Tigo a Tesco Value cocoa drink – skončily u expertů na posledních místech, kritizovaly je však i děti. „Je to tak sladké, že to nejde pít. Připomíná mi to čajové sladítko, ty krystaly cukru na tyčce, která se místo cukru dává do hrníčku,“ uvedla osmiletá Lucie o nápoji Tigo. Příliš cukru v tomto nápoji kritizovaly i ostatní děti, chválilo ho jen jedno.

Nejvíc chutnal dětem nápoj uvařený z Granka (u expertů skončil na čtvrtém místě). U vyškolených degustátorů vyhrál nápoj s nejvyšším podílem kakaa – Drinking chocolate. Ačkoliv chutnal hořce a dalo by se předpokládat, že ho děti pošlou na zadní příčky, skončil i u nich jako druhý nejlepší.

 

Na kakao s váhou

Příprava nápojů ukázala, že výrobci v návodech poměrně volně pracují s pojmem „kávová lžička“. Pokud byste se tedy chtěli při přípravě nápoje řídit podle výrobce, měli byste raději použít kuchyňskou váhu a řídit se doporučenou gramáží. Na uváděný počet lžiček totiž není spoleh. Zjistili jsme to při vážení dávek podle doporučeného počtu kávových lžiček.

Například u Kakaíčka měly dvě až tři doporučené lžičky vážit přes 8 gramů, u vzorku Drinking chocolate měly stejné tři lžičky vážit díky vyšší hustotě prášku 20 gramů.

Skutečnost však byla taková, že tři zarovnané kávové lžičky Kakaíčka vážily ve skutečnosti 6 gramů a u Drinking Chocolate 9 gramů. Na doporučenou váhu 20 gramů jsme se u Drinking chocolate dostali až po použití tří polévkových lžic.

 

Tři šálky jako jedno preso

I když je to relativně známá věc, stále ještě mnoho lidí netuší, že kakao obsahuje menší množství kofeinu a theobrominu (obě to jsou látky s povzbuzujícími účinky). A jak se ukázalo v laboratoři VŠCHT, některé kakaové směsi obsahují kofeinu relativně dost – pochopitelně jde především o ty s vysokým obsahem kakaa.

Jeden hrníček nápoje, který měl v testu nejvyšší obsah kakaa, obsahoval zhruba takovou dávku kofeinu, jaká je ve třetině šálku espresa (o objemu 30ml).

Maminka, kterou dítě několikrát denně prosí o hrníček kakaa, by tak s poctivými výrobky s vyšším podílem kakaového prášku měla přece jen šetřit.

 

Pozor, v kakau bývá malé množství těžkých kovů

Test také potvrdil, že kakaový prášek obsahuje často stopové množství těžkých kovů – jde zejména o olovo a kadmium. Je to dáno tím, že kakao se často pěstuje na sopečných půdách, které kadmium přirozeně obsahují. Do půdy se však škodliviny mohou dostávat i z fosfátových hnojiv. Kadmium je karcinogenní a má negativní vliv na ledviny a játra. Aleš Rajchl, který na VŠCHT vzorky analyzoval, konstatoval, že přítomnost těchto kovů v kakau překvapením není. Zjednodušeně také platí, že čím více kakaového prášku výrobek obsahuje, tím větší množství těchto kovů se v něm nachází.

Testované vzorky patřily podle Rajchla k těm méně kontaminovaným kakaovým výrobkům a žádný z nich nepřekročil maximální denní doporučenou dávku pro příjem těchto kovů.

Co z měření vyplývá pro běžného spotřebitele? Vezměmesi napomoc doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), které začne platit v roce 2019.

To stanovuje, že člověk by měl za týden na jeden kilogram své tělesné váhy sníst v potravě maximálně 2,5 mikrogramu kadmia.

Pokud tento limit přepočteme na šestiletého školáka vážícího 20 kg, pak nám vyjde, že nápoje s nejvyšším podílem kadmia v testu (Drinking chocolate) by dítě nemělo za den vypít více než dva šálky. Nápojů s nejnižším podílem kadmia (Albert quality Kakaíčko) by mohlo teoreticky vypít i 15 šálků. Ale musíme myslet na to, že kadmium můžeme příjímat i v jiných potravinách, takže je lepší nechávat si výraznou rezervu.

Není však potřeba propadat panice, je to podobné jako třeba u uzenin a dalších potravin. „Na druhou stranu je třeba říci, že kakao obsahuje i další látky, které jsou z výživového hlediska prospěšné, a odborníky na výživu je tak vnímáno spíše pozitivně,“ konstatoval Rajchl.Platí prostě, že „všeho moc škodí“.

Výrobky, které uspěly v testu

Marks & Spencer Drinking chocolate

Výrobce: neuveden (Německo)

známka z degustace: 1,9

obsah kakaa: 40 %

cena hrnku nápoje: 9,30 Kč

Běžná cena 115,90

Co zjistil test

Hodnocení

Prášek obsahoval nejvíce kakaa ze všech vzorků. Kromě cukru už v něm nebyla žádná dochucovadla. Je ovšem potřeba počítat s tím, že s větším obsahem kakaa souvisí i o něco vyšší obsah těžkých kovů, než mají vzorky, kde je kakaa málo.

Degustace:
Experti dali nápoji nejlepší známku, dobře ho hodnotily i děti, i když některým přišel hořký.

Známka testu 1,8

Alnatura Trink kakao

Výrobce: Alnatura (Německo)

známka z degustace: 3,2

obsah kakaa: 34 %

cena hrnku nápoje: 2,30 Kč

Běžná cena 92,90

Co zjistil test

Hodnocení

Výrobek se díky vysokému obsahu kakaa umístil na druhém místě. Měl ho více, než deklaroval. Obsahoval navíc regulátor kyselosti. Údaje o výrobci byly jen v němčině.

Degustace:
Přestože byl obsah kakaa vysoký, nápoj příliš nechutnal expertům (vadila jim kyselá pachuť, drsnější textura a tuk na hladině) ani dětem.

Známka testu 2,4

Orion Granko

Výrobce: Nestlé

známka z degustace: 2,2

obsah kakaa: 21 %

cena hrnku nápoje: 3,30 Kč

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Směs obsahovala průměrné množství kakaa. Vedle něj a cukru byl ve složení emulgátor a aroma, plusem byly přidané vitaminy.

Degustace:
Dětem chutnal nápoj nejvíc ze všech, kritizovaly však šmouhy a tečky na hladině. Experti ho hodnotili jako lepší vzorek. Vadila jim však světlejší barva nápoje a to, že se ve vzorku vytvářely usazeniny.

Známka testu 2,5

Nestlé Nesquik

Výrobce: Nestlé (Maďarsko)

známka z degustace: 2,3

obsah kakaa: 21 %

cena hrnku nápoje: 3 Kč

Běžná cena 43,90

Co zjistil test

Hodnocení

Směs se středním obsahem kakaa obsahovala vedle cukru také emulgátor a aroma. Pozitivem byly přidané vitaminy a minerální látky. Návod na přípravu se velmi špatně luštil.

Degustace:
Experti ohodnotili vzorek jako třetí nejlepší. Vadila jim však slabší kakaová chuť. Děti postrádaly kakaovou vůni. Mladším se líbil králík na obale.

Známka testu 2,5

Další testy z kategorie Potraviny

Test DNES: Vánočního pečivo

Test DNES: Vánočního pečivo

Francouzi zadělávají vánočku z kila mouky a půl kila másla a ani Němci při přípravě štóly nešetří tukem. Zato vánoční pečivo z českých obchodů je spíš „dietní“.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 5.1.2018

Test DNES: Dětské moučníky

Test DNES: Dětské moučníky

I když dětské snacky vypadají jako ideální školní svačina, raději zůstaňte u ovoce nebo pečiva. Ty školákovi skutečně dodají potřebné živiny.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 24.11.2017

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

Test DNES: Nákupy u nás a v zahraničí

MF DNES se vydala nakupovat do sousedních zemí, aby porovnala ceny a složení potravin a drogerie u nás a v cizině. Pokud chcete ušetřit, vydejte se za hranice, zvlášť když máte malé děti.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 27.10.2017

Test DNES: Pizza Hawai

Test DNES: Pizza Hawai

„Nejbohatší“ mrazená pizza má dvakrát více šunky než ta „nejchudší“. Jedna čerstvá pizza chutnala hůř než vítěz mezi plackami z mrazáků.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 14.9.2017

Test DNES: Nakládané feferonky

Test DNES: Nakládané feferonky

MF DNES porovnala nakládané feferony na přelomu dvou papričkových sezon, kdy se ještě griluje, k čemuž chilli patří, a už se také začínají připravovat výživné pokrmy, v nichž má pikantní příchuť za úkol rozpohybovat krev... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 19.9.2017

Test DNES: Tatarská omáčka

Test DNES: Tatarská omáčka

Zatímco v Polsku mají dochucenou majonézu rádi s vejci a v Maďarsku ji dávají do bramborového salátu, nám chutná snad úplně ke všemu. Test MF DNES zjistil, že i když si koupíte levnou tatarskou omáčku, chybu neuděláte.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 18.5.2017

Nejčtenější testy

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Čínské instatní polévky

Test DNES: Čínské instatní polévkyHlad zaženou rychle, ale jsou napěchované solí a „éčky“. Pozitiva: Polévky neobsahují žádné škodlivi... Celý test

Test DNES: Mražená zelenina

Test DNES: Mražená zeleninaHrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve? I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninov... Celý test

Probiotika

ProbiotikaJak na jarní únavu? Pomůže zelenina, nebo probiotika. Také jste se nemohli dočkat jara, a když se ko... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama