Test DNES: Klamavé obaly

Pozitiva: Řada výrobců si uvědomuje, že jejich obaly jsou zbytečně velké a chce je zmenšit.

Negativa: Jak jsme při testu zjistili, není výjimkou, když je v obalu více než polovina prázdného místa.

Pamatujete si na dětskou říkanku Byl jeden domeček, v tom domečku stoleček, na něm mistička, v mističce vodička a v ní rybička...?

Tu by řada výrobců mohla psát na obaly svých produktů, aby připravila zákazníky na to, že nakoupené zboží bude po otevření a vybalení všech dalších sáčků či dóz mnohem menší, než by si podle obalu mohli myslet. Vyhnuli by se tím zklamání, které zákazníci u některých výrobků po jejich otevření mohou cítit.

Test DNES se na podněty čtenářů vydal do obchodů zjistit, kolik vzduchu v balení mají výrobky, na něž lidé nejčastěji upozorňují.

Výrobků, které Test DNES prověřil, bylo celkem třicet. Celkem 24 z nich mělo v balení více prázdného místa, než zabíral samotný výrobek.

Zákon o obalech přitom říká, že výrobce musí s ohledem na životní prostředí zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší.

A na přiměřenou velikost obalů pamatují i zákony o ochraně spotřebitele. „Výrazný nepoměr mezi velikostí obalu a obsahu lze vyhodnotit jako takzvanou klamavou obchodní praktiku, a to i v případě, že množství výrobku odpovídá údaji uvedenému na obale,“ říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Zároveň však upozorňuje, že se ke každému produktu musí přistupovat individuálně a nelze tak obecně stanovit, že výrobek, jehož obal obsahuje například 60 procent vzduchu, už klame spotřebitele.

 

Nadměrné obaly řeší i EU

Definice nadměrného obalu v českých předpisech neexistuje a podle Vlada Volka z Obalového institutu Syba je to dobře. Podíl vzduchu podle něj nelze regulovat.

Že však nadměrné obaly pro spotřebitele problematické jsou, potvrzuje Olga Sehnalová, poslankyně Evropského parlamentu, která se zabývá obalovými triky, do nichž patří nafouknutý obal či nenápadné snižování gramáže výrobku za ponechání původní ceny.

Výsledky spotřebitelských studií ukazují, jak obrovskému fenoménu jako spotřebitelé čelíme. Chci, ať se toto téma na půdě evropských institucí otevře. V únoru jsem v této věci interpelovala Evropskou komisi a nyní čekám na odpověď,“ uvedla europoslankyně.

Podle ní si Češi nejčastěji stěžují na nadměrné obaly u potravin, léků, výživových doplňků a pracích prášků. A zjištění Testu DNES ukázalo, že lidé mají v mnoha případech pravdu.

 

Léky se v dózách ztrácejí, připínáčky a sladkosti také

Ze všech výrobků, které jsme pro test nakoupili, měl v balení nejvíce vzduchu antiparazitický přípravek pro psy Fypryst. Vlastní dávka v malé tubě zaujímala necelé procento celé krabičky.

Výrobce to vysvětluje několika důvody. Zaprvé designem tuby, vyvinutým pro jednoduchou aplikaci výrobku. Zadruhé říká, že musí chránit výrobek proti vlhkosti. A zatřetí upozorňuje, že musí výrobek popsat obsáhlými povinnými instrukcemi, které vyžadují mnoho místa na obalu.

Velké množství vzduchu si v nákupní tašce odnášejí lidé také při koupi léčivých přípravků, jako je Hlíva ústřičná pro děti, brusinky Swiss nebo celaskon.

Mnoho prázdného místa jsme zjistili také v obalech bonbonů, žvýkaček či granulí pro psy.

Velmi prázdná byla i krabička s připínáčky Maped. Jejich dodavatel argumentuje nutností uvést na obale povinné informace. Navíc říká, že svou roli hrají i technologické možnosti při plnění obalu. Navíc se podle něj obsah balení při přepravě setřese.

Podobně zdůvodňuje 60 procent vzduchu ve svém balení i společnost Henkel vyrábějící tablety do myčky Somat.

 

Obaly zmenšíme, slibují někteří výrobci

Část výrobců však k obecným technologickým argumentům při zdůvodňování velikých obalů nesáhla a naopak odpověděla tak, že si problém nadměrných obalů s ohledem na životní prostředí či reakce zákazníků uvědomuje a pracuje na tom, aby tyto obaly zmenšila.

Zredukování obalů slibuje pět výrobců – Nestlé Česko u bonbonů Jojo a tyčinek Margot, Spontex u drátěnek, Vavex u tmelu, Dr. Oetker u tubiček na zdobení. Zmenšováním obalů se zabývá i Lego. Obecnou snahu snižovat dopady výroby obalů na životní prostředí deklaroval také výrobce zubních past Colgate, producent sušenek Mondeléz International či výrobce kapslí na praní Reckitt Benckiser.

 

Vzduch může stát i 208 Kč

V testu jsme pro zajímavost zkusili spočítat i to, kolik (čistě teoreticky) stojí prázdné místo v obalu. Vzali jsme cenu výrobku a vypočítali z ní stejné procento, které v obalu zabírá vzduch.

Není to samozřejmě nic víc než zábavný výpočet, proti kterému lze mít řadu námitek. Ale výsledná suma může dobře vyjádřit zklamání, které může zákazník cítit, když vydá za velkou krabici určitou sumu, ale pak zjistí, že vlastně platil za mnohem menší objem zboží.

Nejhůře tento výpočet vyšel při nákupu Lega (City – Těžba 4200). Vzhledem k velikosti krabice zde zákazník pocitově zaplatí za stavebnici 72 korun, zatímco zbývajících 208 korun dá za prázdné místo.

Výrobce poté vysvětlil, že jde o jednu ze starších stavebnic. Nové, které od roku 2014 vstupují na trh, se už prodávají v menších krabičkách.

Velikost balení podle Tomáše Bučiny z marketingové agentury Provocado ovlivňuje chuť lidí utrácet.

Větší obal vyvolává dojem, že samotný výrobek je větší,“ říká. „Lidé mají historicky zakódováno, že je-li výrobek větší, tak musí mít větší hodnotu než něco, co je menší či je toho méně. A jakmile něčemu přisuzujete větší hodnotu, tak za to buď dáte víc peněz, anebo si to koupíte raději než něco menšího od konkurence,“ vysvětluje expert.

Veliký obal je u výrobců podle něj v oblibě také proto, že jim dává větší prostor pro propagaci zboží. Čím více se však podle Bučiny bude řešit dopad obalů na životní prostředí či zklamání zákazníků, tím více se samy firmy budou snažit nadměrné obaly omezit podobně, jako se snaží omezovat neoblíbená éčka v potravinách.

Výrobky, které uspěly v testu

Fypryst, spot-on pro psy, rostok na kůži

Fypryst, spot-on pro psy, rostok na kůži

Výrobce:
Krka

99 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 123

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Pipety jsou navrženy tak, aby umožnily jednoduchou aplikaci (pro majitele i zvířata). Velikost je upravena dle dávky léku a velikosti zvířete. Aluminiový sáček je chrání proti vlhkosti a slunečnímu světlu. K objemu krabičky významně přispívá povinný návod.

Imunit Hlíva ústřičná

Imunit Hlíva ústřičná

Výrobce:
Simply You Pharmaceutical

88 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 236

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Tablety zabírají téměř 2/3 dózy, v níž jsou chráněny a kde jsou uchovány jejich specifické vlastnosti. Dóza je v krabičce, aby do ní bylo možné uložit důležité informace pro zákazníka či dárek pro spotřebitele. Má tedy i jinou funkci než prvotní obal produktu a velikostně nemůže vždy přímo odpovídat objemu výrobku.

Colgate Cavity Protection

Colgate Cavity Protection

Výrobce:
Colgate Palmolive ČR

80 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 56

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Obal splňuje veškeré požadavky vyplývající z právních předpisů. Colgate se zavázal zlepšovat profil udržitelnosti obalů a stále zkoumá možnosti dalšího zlepšení. Díky této snaze již Colgate překonal svůj cíl zvýšit podíl recyklovaných složek o 20 % do roku 2015 a stanovil si nové cíle, uvedl advokát firmy.

Celaskon červený pomeranč

Celaskon červený pomeranč

Výrobce:
Zentiva

78 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 175

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Společnost Zentiva uvedla, že se k dotazu nebude vyjadřovat.

JOJO Veselý mix

JOJO Veselý mix

Výrobce:
Nestlé Česko

78 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 64

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Uvažujeme o zmenšení obalu výrobku JOJO Veselý mix. V novém produktu snížíme objem obalového materiálu, nicméně zachováme balení do malých sáčků, díky Přípravek je balen v Kanadě, kde zákazníci preferují větší balení, jež jsou ekonomicky výhodnější. V ČR by tato balení, na něž jsou obaly dimenzovány, byla obtížně prodejná. Obal je též uzpůsoben etiketě, kterým má spotřebitel lepší přehled o doporučené dávce bonbonů. Uvedení tohoto balení na trh zatím nedokážeme blíže upřesnit.

Lanza gel capsules, color

Lanza gel capsules, color

Výrobce:
Reckitt Benckiser Italia

77 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 15

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Balení splňuje právní požadavky na obal výrobku. Počet kapslí je viditelně uveden na přední straně. Pocit naplněnosti balení po otevření výrobku se může lišit. Záleží na způsobu a délce jeho dopravy k zákazníkovi. (Firma dále uvedla, že se snaží zlepšovat dopad výrobků na životní prostředí.)

Swiss natural max brusinky

Swiss natural max brusinky

Výrobce:
Swiss natural

76 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 223

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Přípravek je balen v Kanadě, kde zákazníci preferují větší balení, jež jsou ekonomicky výhodnější. V ČR by tato balení, na něž jsou obaly dimenzovány, byla obtížně prodejná. Obal je též uzpůsoben etiketě, která musí obsahovat všechny povinné instrukce, uvedl dovozce přípravku BIOVIT IMPEX.

Lego City - Těžba 4200

Lego City - Těžba 4200

Výrobce:
Lego

74 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 279

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Obaly výrobků se snažíme upravit tak, abychom omezili podíl

Upínáčky Maped, X100

Upínáčky Maped, X100

Výrobce:
Maped

68 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 44

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Krabička je plněna na automatické lince. Při naplnění je zcela plná, při dopra- vě však dochází k setřásání obsahu, čímž vzniká určitý prostor. Výrobce problematiku řešil, ale zatím účinné řešení nalezeno nebylo. Krabička je větší také kvůli povinným informacím.

7 Days, Bake Rolls Bacon

7 Days, Bake Rolls Bacon

Výrobce:
Chipita

67 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 18

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Výrobky Bake Rolls jsou baleny v ochranné atmosféře, která je napomáhá udržovat čerstvé po celou dobu záruční lhůty. Optimální množství ochranné atmosféry je dáno výrobními postupy.

High Premium Dry Dog Food

High Premium Dry Dog Food

Výrobce:
Futternapf Tiernahrung Vertriebs (pro Kaufland)

66 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 49

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Vzduchová kapsa pomáhá zajistit bezpečnost, kvalitu a trvanlivost výrobku. Náš dodavatel nyní z technologických důvodů nemůže balení zmenšit, ale pra- cuje na vývoji nových technologií, uvedl odběratel granulí Kaufland.

Sippi snack, pro hlodavce

Sippi snack, pro hlodavce

Výrobce:
Akinu

65 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 29

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Výrobek prodáváme v osmi variantách odlišných typů náplní, v jednom rozměru obalu. Odlišnost náplní ovlivňuje vzhled výrobků a jednotnost obalu pro všechny typy je dána technologií balení. Volný prostor chrání náplň při transportu.

Připínáčky zlaté

Připínáčky zlaté

Výrobce:
Maped

60 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 29

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Obaly drobného zboží musí plnit přísná kritéria EU ohledně informovanosti spotřebitele. Údaje mají stanovenou velikost a musí být uvedeny ve všech jazycích zemí, kde je výrobek prodáván (zde 13). To ovlivňuje i velikost balení. Velikost ovlivňuje i závěsné ucho nutné pro zavěšení na stojan.

JET gum Cassis Strong

JET gum Cassis Strong

Výrobce:
Lidl Stiftung

63 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 12

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Žvýkačky mají standardizovanou velikost obalu, která je určena technologií balení. Obal výrobku JET gum je přizpůsoben uzavíratelnému zipu tak, aby byla manipulace s ním pro zákazníky pohodlná, uvedla mluvčí společnosti Lidl ČR.

Margot mini Orion

Margot mini Orion

Výrobce:
Nestlé Česko

62 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 31

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

O zmenšení obalu jsme uvažovali. Výsledkem je to, že jsme nedávno uvedli na trh nový obal, v němž je objem obalového materiálu snížen o 23 procent. Výrobek Margot mini je nově zařazen do sezonního portfolia, a nebude tak v prodejnách celý rok.

Spontex nerez. drátěnka

Spontex nerez. drátěnka

Výrobce:
Mapa Spontex

62 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 19

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Podoba obalu optimalizuje jeho ochranné, transportní a informativní funkce. Respektuje také požadavky partnerů (umístění na hák v regále), technologii balících linek a výrobců obalů. Současná podoba výrobku bude v budoucnu podle možností revidována.

Somat Gold tablety

Somat Gold tablety

Výrobce:
Henkel

60 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 329

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Tablety jsou plněny do krabic na automatické lince tak, aby obsahovaly tolik kusů, kolik je deklarováno na obalech. Po nasypání je obal téměř plný. Při přepravě a skladování však dochází k "sesedání" tablet. Proto se zdá, že krabice nejsou dostatečně naplněné.

Zlaté Koka, sušenky s kokosem

Zlaté Koka, sušenky s kokosem

Výrobce:
Mondeléz International

57 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 29

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Obal je vyroben tak, aby chránil sušenky před poškozením (při transportu, skladování). K poškození nesmí dojít ani při plnění, a tak se např. nevypouští celý vzduch ze sáčku (jinak by ze sušenek byla hrouda). Továrna v Lovosicích, kde se Koka vyrábí, získala cenu za trvalé snižování spotřeby energií.

Perly do koupele

Perly do koupele

Výrobce:
Kneipp

54 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 39

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Perly se plní do sáčku tlakem vysokou rychlostí, což způsobuje jejich zpětný odraz. Kdyby byl sáček menší, nemohl by kvůli tomu být důkladně uzavřen. Při užití menších sáčků by tak byl odpad větší. Velký objem produkce by totiž musel být zlikvidován kvůli špatnému uzavření, uvedl distributor Liftec CZ.

Zlatá kolečka s kokosem

Zlatá kolečka s kokosem

Výrobce:
Mondeléz International

54 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 29

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Obal je řešen tak, aby chránil výrobek. Nechceme-li ho poškodit při balení, musíme tomu tento proces přizpůsobit. Obaly jsou unifikované, a tak nedochází k časově náročnému seřizování strojů, jež obaly vyrábí, i strojů, které produkty balí. Dochází k úsporám energií i ke snižování emisí.

Dresdner Essenz Pflegebad

Dresdner Essenz Pflegebad

Výrobce:
Li-ll

53 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 26

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Odpověď se nám nepodařilo získat. Na žádost o reakci, poslanou e-mailem, společnost nereagovala.

Beeline professional tmel

Beeline professional tmel

Výrobce:
Vavex

51 % obalu vyplňuje vzduch

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Po Prověření vyrovnávacího tmelu o váze 600 gramů a objemu obalu cca 550 cm3 jsme došli k názoru, že by bylo možné snížit výšku obalu o jeden až dva centimetry, což při další výrobě budeme realizovat, uvedl ředitel společnosti Václav Velát s tím, že děkuje za upozornění.

Clean Maximo, čistící prášek

Clean Maximo, čistící prášek

Koupeno:
POLIN

50 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 16

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Odpověď výrobce se nám nepodařilo získat. Na žádost o reakci, poslanou e-mailem, společnost nereagovala.

Tubičky na zdobení

Tubičky na zdobení

Výrobce:
Dr. Oetker

49 % obalu vyplňuje vzduch

Běžná cena 62

Co zjistil test

Hodnocení

Vyjádření výrobce:

Velikost obalu je dána výrobním a technologickým omezením linky, na níž se produkt vyrábí. Kolegové ve výrobě pracují na možnostech zmenšení obalu. Za větší obal musíme platit vyšší poplatky za recyklaci, je tak i v našem zájmu obaly zmenšovat. Zájem je uměle zvětšovat nemáme.

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.