Test DNES: Kyselé okurky

Pozitiva: Všechny sklenice obsahovaly více okurek, než slibovaly etikety. Většina vzorků chutnala dobře.

Negativa: Některé okurky byly nevzhledné. Jeden vzorek měl tolik vad, že porušil předpis.

Vetšina lidí má na nakládané okurky vcelku jednoduché požadavky. Měly by být dobré, tak akorát kyselé a hezky křupat. A samozřejmě by měly být pěkné na pohled. V Testu MF DNES se však ukázalo, že splnit všechny tyto základní požadavky se výrobcům velmi často nedaří.

Srovnání dvanácti výrobků, koupených v supermarketech i ve farmářské prodejně, ukázalo, že v chuti až tak velké rozdíly nejsou, většina výrobků chutnala dobře. Velkým problémem byl ovšem vzhled a pak také nevyrovnaná kvalita okurek v lahvích.

Bez závad týkajících se vzhledu prošly testem jen dva vzorky ze dvanácti. Konkrétně se jednalo o okurky Korrekt a Giana. Bez vad byly také dětské okurky efko, které jsme spolu s dětskou řadou Znojmia koupili pro porovnání a do testu zařazeny nebyly. Pokud jde o křupavost, dostatečně sourodé byly jen tři výrobky. U ostatních byly některé okurky ve sklenici tužší a jiné zase nepříjemně měkké.

 

Ošklivé okurky

Už při nákupu sklenic v obchodech se redaktoři Testu DNES podivovali, kolik poškozených či stopkatých kusů v nich plave. Při zkoumání jakosti okurek na VŠCHT se pak ukázaly další problémy – nepravidelný tvar, nevhodná konzistence, nepřiměřený vzhled či nadměrné zahnutí.

Ve vzorku dvaceti okurek se v průměru objevily čtyři s nějakou vadou. Neslavným rekordmanem testu se v tomto ohledu staly okurky Tesco Value Gherkins in brine. Mezi dvaceti kusy jich bylo čtrnáct s vadou. To je dvakrát více, než povoluje vyhláška 57/2003 stanovující požadavky na zpracovanou zeleninu. „Na daný výrobek máme technickou speciikaci, dle které má splňovat všechny zákonem dané povinnosti,“ reagoval na zjištění Testu mluvčí Teska Václav Koukolíček. Řetězec podle něj dodávané výrobky pravidelně kontroluje a testuje a žádné odchylky v kvalitě zatím nezaznamenal. „Na základě vašeho podnětu upozorníme dodavatele na zjištěné nedostatky a zároveň zvýšíme frekvenci kontrol u tohoto výrobku,“ dodal Koukolíček.

 

Pevnost kolísá

Překvapivá byla také rozdílná tuhost okurek v jedné lahvi i mezi různými vzorky. Obecně platí, že čím menší okurky jsou, tím jsou pevnější a lépe křupají. Proto test porovnával okurky ve shodné velikostní kategorii.

Laboratorní měření pomocí texturometru, což je přístroj měřící sílu potřebnou k přepůlení okurky, odhalilo, že rozdíly v křupavosti mezi stejně velkými okurkami různých značek mohou být až dvojnásobné a v rámci jedné značky se mohou lišit až o desítky procent.

Nejkřupavější byly okurky Hamé, které se i díky dobré chuti a menšímu počtu vad staly vítězem celého testu. Naopak „nejblátivější“ byly okurky Tesco Value.

V rámci jedné sklenice se okurky odlišovaly nejvíce u Bohdalínských okurek, kde pevnost mezi nejtužšími a nejměkčími kusy kolísala o 44 procent. Rozdíly v křupavosti mohou být podle Petra Kopáčka ze společnosti Hamé způsobeny jednak tím, že okurky pěstované na jednom poli se přirozeně odlišují například obsahem vody, což ovlivňuje jejich další vlastnosti. Další odlišnosti pak vznikají při zpracování. „Okurky nahoře ve sklenici nemohou být z technologických důvodů zcela ponořeny do nálevu a jejich vlastnosti se pak mohou lišit od zbytku,“ vysvětluje Kopáček.

Jeho slova potvrdil i výsledek degustace. Zatímco po chuťové stránce výrazné rozdíly mezi jednotlivými vzorky nebyly, vzhled a hlavně pevnost okurek ovlivňovaly celkový degustační dojem z okurek významně.

Jako nejchutnější vyšly v testu okurky efko delikates, které byly nadprůměrně křupavé a zároveň se pevnost jednotlivých kusů ve sklenici lišila jen o desetinu.

Naopak Bohdalínské okurky, které byly podprůměrně křupavé a pevnost jednotlivých kusů se lišila nejvíce, dostaly od deseti expertů v degustaci nejhorší známku. Špatná známka z degustace pak stáhla okurky na poslední místo a nepomohlo jim ani to, že měly nejlépe ze všech značek označeno místo svého původu. Výrobce byl výsledkem testu zklamán. „Rodinná receptura, kterou při výrobě používáme, sbírá u našich zákazníků řadu kladných ohlasů. Dosud jsme se nesetkali s negativní reakcí,“ uvedl jednatel firmy Ježkův statek David Vortel. Jak řekl, společnost se zaměřuje hlavně na původ a kvalitu surovin – malí pěstitelé například okurky sklízejí ručně.

Kdo chce v obchodě najít tradiční znojemské okurky, z testovaných značek by patrně sáhl po značce Znojmia, jež na Znojmo svým názvem odkazuje. V testu však nejlépe nedopadly. Kupující se z obalu ani nedozví, odkud okurky pocházejí. Teprve na náš dotaz výrobce potvrdil, že se okurky na Moravě skutečně pěstují.

 

Čtyřnásobné rozdíly v ceně

Test dále ukázal, že cena o kvalitě okurek nevypovídá. Nejlevnější okurky (při přepočtu na 100 g pevného podílu) stály 5 Kč a skončily na druhém místě (Korrekt), ale také na sedmém (ah basic) a jedenáctém (Tesco Value). Naopak nejdražší okurky (Bohdalínské, 22,30 Kč/100 g) skončily v žebříčku navzdory více než čtyřikrát vyšší ceně jako poslední.

Zajímavým bonusem všech okurek pak bylo zjištění, že všechna balení nabízejí větší gramáž pevného podílu, než mají uvedeno na obale. V průměru bylo v každé sklenici o desetinu více okurek, než slibovala etiketa, v případě značky Viva Gourment to dokonce byla pětina.

 

Dětské okurky. Marketingový tah za vyšší cenu?

Dvě značky dětských okurek jsme podrobili stejným zkouškám, jaké prodělaly klasické okurky. Zajímalo nás, jak moc se tyto výrobky, které jsou dražší, liší od těch standardních, levnějších.

Senzorika: V průměru chutnaly hůř než klasické okurky.

Jakost: Znojmia byla bez vad, efko mělo dvě poškozené okurky, což byl lepší výsledek než u klasických okurek.

Křupavost: Byla horší, ačkoliv okurky byly menší a měly být pevnější.

Hmotnost: V obou případech byla vyšší, než deklaruje etiketa, což je stejné jako u klasických okurek.

Složení: Dětské okurky neobsahovaly umělé sladidlo. To však neobsahovala ani třetina klasických okurek.

Informace na obale: V průměru byly stejně kvalitní jako klasické, ale jasný původ okurek neuváděl ani jeden výrobek.

Výrobky, které uspěly v testu

Hamé okurky

Hamé okurky

Koupeno:
Tesco

známka za degustaci: 1,9

známka za jakost: 2

cena za 100 g okurek: 10,60 Kč

původ okurek: není jasný

velikost balení: 680 gramů

Běžná cena 35,90

Co zjistil test

Hodnocení

Okurek bylo v balení o 16 % více, než deklaroval výrobce. Výborně křupaly (nejvíce ze všech). Pevnost okurek v rámci jednoho balení se však lišila až o čtvrtinu. Některé kusy měly zbytky stopek.

Degustace:
Okurky byly hezké, dobré a příjemně voněly po koření. Měly výbornou texturu a pěkný trojúhelníkový průřez. Lák byl cítit po cibuli.

1,7 Známka testu

Korrekt okurky

Korrekt okurky

Koupeno:
Globus

známka za degustaci: 2,4

známka za jakost: 1

cena za 100 g okurek: 5 Kč

původ okurek: Česká republika

velikost balení: 670 gramů

Běžná cena 17,90

Co zjistil test

Hodnocení

Okurky byly spolu se značkou efko třetí nejkřupavější. Jejich pevnost se v rámci vzorku lišila o necelou pětinu. Jakostně patřily k nejlepším, byly bez vady. Plusem je informace o původu.

Degustace:
Okurky měly výrazně kyselejší chuť. Patřily ke světlejším vzorkům. Po chvíli chutnaly nahořkle. Lák byl kyselý, hodně kořeněný a měl štiplavou vůni i chuť.

1,8 Známka testu

efko Okurky delikates

efko Okurky delikates

Koupeno:
Albert

známka za degustaci: 1,6

známka za jakost: 3,5

cena za 100 g okurek: 10,30 Kč

původ okurek: jižní Morava, ČR

velikost balení: 1.550 gramů

Běžná cena 89,90

Co zjistil test

Hodnocení

Okurky byly třetí nejkřupavější, v jedné sklenici se jejich pevnost lišila asi o desetinu. Jakostně patřily k horším. Byly zahnuté, měly nepravidelný tvar a stopky. Plusem bylo, že na etiketě měly uvedeno, odkud pocházejí.

Degustace:
Okurky měly nejhezčí barvu a nejméně cizích pachů a příchutí. Chuťově byly kyselejší. Lák byl málo aromatický a chutnal po sladidlech.

1,9 Známka testu

Freshona okurky

Freshona okurky

Koupeno:
Lidl

známka za degustaci: 2,7

známka za jakost: 1,5

cena za 100 g okurek: 5,30 Kč

původ okurek: není jasný

velikost balení: 1.550 gramů

Běžná cena 44,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pevnost druhých nejkřupavějších okurek se v rámci jedné sklenice lišila o necelou pětinu. Jakostně byly velmi dobré. Některé kusy byly více zahnuté. Plusem bylo, že neměly umělé sladidlo. Minusem byl nejasný původ okurek i výrobce.

Degustace:
Okurky měly nevyváženou barvu, jedny byly moc světlé, další tmavé. Lák měl koprovou příchuť.

2 Známka testu

Giana okurky

Giana okurky

Koupeno:
Kaufland

známka za degustaci: 3,0

známka za jakost: 1

cena za 100 g okurek: 8,50 Kč

původ okurek: Maďarsko

velikost balení: 680 gramů

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Křupavost okurek byla nadprůměrná, pevnost jednotlivých kusů se navzájem lišila asi o desetinu. Jakostně byl vzorek bez chyb. Minusem byl nejasný výrobce, plusem deklarovaný původ okurek.

Degustace:
Okurky křupaly, ale uvnitř byly měkké a duté. Chutnaly mdle. Barevně byly nevyvážené. V láku byla cítit chuť umělých sladidel.

2,1 Známka testu

Billa okurky sterilované

Billa okurky sterilované

Koupeno:
Billa

známka za degustaci: 2,6

známka za jakost: 2,5

cena za 100 g okurek: 10,30 Kč

původ okurek: není jasný

velikost balení: 680 gramů

Běžná cena 34,90

Co zjistil test

Hodnocení

Křupavost okurek byla nadprůměrná, v rámci jedné várky se však jejich pevnost lišila téměř o čtvrtinu. Některé kusy byly mechanicky poškozené. Negativem byl nejasný původ okurek i výrobce.

Degustace:
Okurky měly nahořklou chuť, vůně byla nejpříjemnější ze všech. Ačkoliv v láku byl dostatek octa, chutnal příliš sladce.

2,2 Známka testu

ah basic sweet & sour gherkins

ah basic sweet & sour gherkins

Koupeno:
Albert

známka za degustaci: 1,9

známka za jakost: 4

cena za 100 g okurek: 5,10 Kč

původ okurek: není jasný

velikost balení: 670 gramů

Běžná cena 17,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pevnost okurek byla průměrná, v rámci jednoho balení se lišila o pětinu. Jakost byla špatná. Některé okurky měly stopky, byly zahnuté a mechanicky poškozené. Negativem byl nejasný původ okurek i výrobce.

Degustace:
Okurky měly dobrou, výraznou chuť. Některé kusy měly skvrny. Lák byl zakalený, sladší než ostatní a chutnal po hořčičném semínku.

2,3 Známka testu

Znojmia okurky

Znojmia okurky

Koupeno:
Tesco

známka za degustaci: 2,4

známka za jakost: 4

cena za 100 g okurek: 11,70 Kč

původ okurek: není jasný

velikost balení: 680 gramů

Běžná cena 39,90

Co zjistil test

Hodnocení

Okurky měly průměrnou pevnost, která se u jednotlivých kusů lišila o pětinu. Jakost dobrá nebyla. Některé plody měly stopky, jiné byly mechanicky poškozené.

Degustace:
Okurky měly nažloutlé leky a příliš ostře kyselou chuť. Sice křupaly, ale na kousání byly měkké, což zhoršovalo celkový dojem. Nálev chutnal po cibuli a štípal na jazyku.

2,3 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.