Test DNES: Lehké colové limonády

Dvoulitrová lahev nejlevnější light coly stojí neuvěřitelných 5,50 Kč – sklenička tak přijde na 70 haléřů. Jenže ceně odpovídá i obsah: mix sladidel, barviv a konzervantů porotci při degustaci ztrhali.

Někdo si pro povzbuzení dá šálek kávy, jiný skleničku coly. Obojí díky kofeinu většinou spolehlivě zafunguje. Tedy pokud nepijete ty nejlevnější light colové limonády. V nich je totiž kofeinu jen minimum. Zato některé obsahují o to větší množství problematické kyseliny fosforečné, která poškozuje zubní sklovinu, a také pořádný mix sladidel a konzervantů.

Ukázal to test MF DNES, který se zaměřil na light verze colových limonád. Celkem jsme zmapovali 11 výrobků: od těch největších značek, jako je Coca-Cola, Pepsi Cola či Kofola, až po ty nejlevnější – většinou privátní značky obchodních řetězců. Rozdíly byly obrovské.

Kofein na minimu

Nejvíc se výrobky lišily právě v obsahu kofeinu. Například Clever Cola (značka obchodů Billa) či AH Basic Cola (prodávaná v Albertech) měly na litr pouze 11 mg této povzbuzující látky. V Pepsi Max jí bylo desetkrát tolik. Jen pro srovnání: v šálku espresa je kofeinu 80 mg.

Kofein přitom není nijak drahá položka. I když počítáte s cenami prodejců na internetu, vyjde vás dávka povzbuzující látky na litr té „nejsilnější“ coly jen na pár desítek haléřů. V čem je tedy problém? Od výrobců jsme se to nedozvěděli, na otázky neodpověděli.

Jedním z vysvětlení může být, že kofein sice do coly patří, ale nikdo už nesleduje, kolik ho tam je. Výrobci jeho množství na obale uvádět nemusí a také to nedělají. Takže když jde „jen“ o cenu, jako u nejlevnějších col, stačí ho minimum.

Co dokážou konzervanty

Na etiketách limonád lze vyčíst další velký rozdíl mezi dražšími a levnějšími výrobky: dobu trvanlivosti.

Zatímco Coca-Colu či Pepsi Colu je obvykle potřeba vypít do půl roku, limonády se značkami řetězců mají trvanlivost dvojnásobnou. Čím to je?

„Stabilitu nápoje zajistí hlavně nízké pH a přítomnost oxidu uhličitého,“ vysvětluje Aleš Rajchl z Vysoké školy chemicko-technologické. Jenže CO2 postupem času z plastové lahve uniká, pak pomůžou konzervanty.

Velké značky je nepoužívají, zato v Clever Cole, AH Basic Cole a Tesco Value Cole doplňují standardní složení colových limonád (tedy vodu, mix dvou až tří sladidel, kyselinu fosforečnou, karamel a citronany na okyselení) ještě sorban draselný či benzoan sodný, které pomáhají chuť limonády déle udržet. Pro lidi to ovšem znamená jediné: další zbytečná chemie.

(Ne)bezpečný fosfor

Další přísadou, která se do col přidává, je kyselina fosforečná. Obsahují ji všechny lightky kromě Kofoly (tam se našlo pouze stopových 38 mg/l). Obecně se do col přimíchává proto, že okyseluje a dodává jim nezaměnitelnou, mírně štiplavou chuť. Její nadměrná konzumace však není bez rizik. Horní hranice je dána 700 mg na litr a ta nebyla nikde překročena. Dodržovat se má proto, že se fosfor využívá v celé řadě potravin, například v uzeninách či tavených sýrech – a v součtu může jeho množství překročit hranici, kdy už může škodit. Má nepříznivý vliv zejména z hlediska ukládání vápníku v kostech. A co je při dlouhodobé konzumaci kyseliny fosforečné prokazatelné, je likvidace zubní skloviny. Tím jsou zuby náchylnější k tvorbě kazů, začínají žloutnout nebo se na nich tvoří bílé křídové skvrny.

Sladidla versus cukr

Zatímco „plnotučným“ colám se vyčítá obrovské množství cukru – často stačí vypít půllitr a už si vyčerpáte doporučovaný denní příjem cukrů – „lightky“ zase sklízejí kritiku za umělá sladidla. Z etiket se dá vyčíst, že některé obsahují až čtyři druhy náhražek cukru. Opět většinou platí, že čím levnější limonáda, tím hůř – v tomto případě více horších sladidel.

V dotazníku pro akcniceny.cz odpověděla více než polovina z téměř 800 lidí, že coly se sladidly nepije kvůli jejich chuti, pětina kvůli možným dopadům na jejich zdraví. Jak to vlastně je, mohou mít náhražky cukrů negativní vliv na zdraví?

Jak výrobci zdůrazňují, všechna sladidla jsou samozřejmě schválená a zdravotně nezávadná. Neustále se však objevují nové studie, které přinášejí o jejich vlivu další informace. Proto i EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin), která sladidla pro evropský trh povoluje, vždy po čase jejich bezpečnost znovu zkoumá.

Stejně jako v případě řady jiných potravin (a dochucovadel) platí tak podle odborníků i pro cukry a sladidla zlaté pravidlo „všeho s mírou“.

„Myslím, že velké nedorozumění vzniká tím, že se buď naprosto negativně zavrhuje jedno, či druhé, a nemluví se o množství. Jestliže je někomu 40 let, má BMI okolo 25, 3–5x týdně si zasportuje nebo pracuje manuálně, tak mu asi neuškodí ani cukr ani třeba aspartam. Jestliže má někdo 65 let, BMI 40, nehýbe se, má diabetes 2. typu, tak není něco v pořádku se základní životosprávou, ale i v tomto případě jsem přesvědčen, že jsou lepší umělá sladidla než cukr,“ říká Milan Kvapil, přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol, a připomíná, že nápoje a potraviny s umělými sladidly mají velký smysl pro lidi s nadváhou a cukrovkou.

Ovšem další experti se dívají na sladidla coby pomocníky v boji s nadváhou spíše skepticky. „Za roky existence umělých sladidel nám stoupají počty průmyslově upravovaných potravin, ve kterých se nacházejí, ale ke slibované- mu řešení nadváhy a obezity nedošlo,“ připomíná specialistka na zdravotní výživu a prevenci Margit Slimáková.

Podobně to vidí i Iva Málková ze společnosti STOB, zaměřené na pomoc s hubnutím. „Z dlouhodobého hlediska je vhodné si na sladkou chuť nezvykat a naučit se pít i neslazené nápoje. Nápoje se sladidly bych tedy určitě nedoporučovala jako základ pitného režimu, pokud si však dáme skleničku jen občas na chuť, nevidím v tom velký problém,“ uvádí Málková.

Výrobky, které uspěly v testu

Pepsi Max, 2 l

Pepsi Max, 2 l

Výrobce:
PepsiCo
Koupeno:
Kaufland

Běžná cena 26,90

Co zjistil test

Hodnocení

Výsledky z laboratoře: Pepsi Max obsahovala druhé největší množství kofeinu z testovaných lehkých col. Dokonce je ho o něco více než v „plnotučné“ Pepsi s cukrem. Naopak množství kyseliny fosforečné bylo třetí nejvyšší.

Ochutnávka: Známka 1,9. Šlo o nejlepší známku v ochutnávce. Čtyři lidé z 12 si mysleli, že jde o klasickou Coca-Colu bez sladidel, kterou jsme zařadili do ochutnávky jen pro srovnání, zda ji pijáci colových nápojů dovedou poznat. „Příjemná vůně. Jedna z nejlepších chutí ze všech vzorků,“ uvedl například porotce Radomír.

1,9 Známka testu

K-Classic Cola, 2 l

K-Classic Cola, 2 l

Výrobce:
Kaufland
Koupeno:
Kaufland

Běžná cena 9,90

Co zjistil test

Hodnocení

Výsledky z laboratoře: Privátní značka řetězce Kaufland se co do obsahu kofeinu řadí po bok Pepsi Coly s obsahem nad 100 mg na litr. Naopak kyseliny fosforečné je v této cole podprůměrné množství a patří k čtvrté nejnižší.

Ochutnávka: Známka 3. Několik hodnotitelů zmiňovalo, že v chuti cítí na konci sladidlo. Pár dalším zase přišla bez vůně i chuti, nevýrazná. „Nepříjemná vůně. Ale v chuti je sladidlo dobře zakomponováno,“ uvedl například Jiří Zelený, sommeliér Vysoké školy hotelové v Praze.

2,1 Známka testu

Pepsi Light, 1,5 l

Pepsi Light, 1,5 l

Výrobce:
PepsiCo
Koupeno:
Kaufland

Běžná cena 17,90

Co zjistil test

Hodnocení

Výsledky z laboratoře: Pepsi Light obsahuje nejvíce kofeinu, o miligram více než její sesterská Pepsi Max. Pokud jde o obsah kyseliny fosforečné, patří mezi šestici „horších“ s množstvím přes 500 mg na litr.

Ochutnávka: Známka 2,6. Druhá nejlepší známka v ochutnávce. Několik hodnotitelů ji označilo za „dost“ sladkou, ale jiní zároveň zdůrazňovali její kyselost. „Ve vůni cítím kyselost pravé coly, ale v chuti je moc sladká a má málo bublin,“ popsala porotkyně Kristýna

2,1 Známka testu

Kofola Bez cukru 2 l

Kofola Bez cukru 2 l

Výrobce:
Kofola
Koupeno:
Tesco

Běžná cena 15,90

Co zjistil test

Hodnocení

Výsledky z laboratoře: Kofola je, pokud jde o kofein, na půli cesty mezi velkými značkami a těmi nejlevnějšími colami, vyráběnými pod značkami řetězců. Kyseliny fosforečné obsahuje nejméně ze všech, pouhých 38 mg na litr, ale podle obalu by ji neměla obsahovat vůbec. Podle VŠCHT se fosfor do nápoje dostal zřejmě s nějakou ingrediencí – v bylinách či v ovocné složce.

Ochutnávka: Známka 2,6. Jen o pár setin zaostala v ochutnávce za třetí Pepsi Light. Většina ochutnávajících označovala jako specifikum citrusovou chuť a hodně aroma z koření. Přímo kofolu rozeznalo sedm lidí z 12.

2,3 Známka testu

Další testy z kategorie Nealkoholické nápoje

Test Dnes: Bezové sirupy

Test Dnes: Bezové sirupy

Vůně a chuť sirupu nebo limonády z černého bezu symbolizují začátek léta. Než keře rozkvetou, můžete ochutnat sirup z obchodu. Jen pozor na štíhlou linii. Lidově se mu říká kobzinky, smradinky, habzina, jidášovy uši, kozíček, smradlavka či smrdibez. Tedy žádná velká laskavost a respekt vůči aromatickým květům bezu černého, které jsou tak prospěšné pro naše trávení, vylučování, imunitu či dýchací cesty.

Test Dnes: Ledové čaje

Test Dnes: Ledové čaje

Jeden šálek čaje na litr, k tomu patnáct kostek cukru. Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný dryák, trochu šťávy z citrusů a cukru jenom na chuť. Většinou však pijete hlavně oslazenou vodu, v níž je čaje i ovoce jen pomálu.

Test DNES: Fanta z celého světa

Test DNES: Fanta z celého světa

Někde je plná šťávy, jinde cukru, bublin nebo chemie. Ve světě dozrává 500 odrůd pomerančů, byť jich v Evropě známe sotva dvacet. I pomerančová fanta, již koupíte v Česku, je jen jednou z mnoha existujících variant.

Test DNES: Colové limonády

Test DNES: Colové limonády

Pravá chuť cukru? Ne, coly jsou přeslazené sirupem. Půl litru „plnotučné“ coly stačí na to, aby si většina lidí vyčerpala doporučovaný limit na denní příjem cukrů. Naopak kofein ve sklenici coly asi nikoho neprobudí, odpovídá jen čtvrtince espresa.

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

Test DNES: Zázvorovo-citronový čaj

To si, mami, kup, tady je zázvor a citron, to tě uzdraví, říkala paní v obchodě stařence. Podobné čaje si lidé rádi kupují v období chřipek. Výrobek, který si ženy koupily, však obsahoval jen čtyři procenta slibovaných složek, přesto skončil v nákupním košíku, neboť složení výrobku si ani jedna z žen nečetla.

Test DNES: Dětské šampaňské

Test DNES: Dětské šampaňské

Pozitiva: Sycené nápoje se dětem líbily, většinou jim i voněly a chutnaly Negativa: Sekty obsahují málo ovocné šťávy. Všechny mají přídatné látky, bez konzervantů byl jen jeden vzorek. Pro běžné pití jsou naprosto nevhodné.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.