Test Dnes: Mléčné nápoje

S živou kulturou či proteinem. Ale hlavně s cukrem.

Nápoj s proteiny či probiotiky je vhodná svačina i při hubnutí, pokud zvolíte výrobek bez cukru.

Horalé na Kavkazu prý díky kefíru mohli ve zdraví slavit stovku. Japonci, kteří se dlouhodobě dožívají nejvyššího věku, jsou přeborníky v konzumaci probiotických výrobků. Inuité se kdysi živili téměř výhradně masem a pak díky stravě bohaté na bílkoviny dokázali s těžkým nákladem pochodovat tisíce kilometrů ročně.
Pochopitelně jen v jídelníčku kondice a dlouhověkost těchto národů nespočívá. Leč západní svět sužovaný nezdravým životním stylem a civilizačními neduhy se probiotik a proteinů chytil jako záchranného kruhu. A výrobci chrlí další a další produkty obohacené o živé mléčné kultury či bílkoviny.
Jenže má smysl utrácet za podobné „koktejly dlouhověkosti“? A víte, co vlastně pijete, pokud si dopřejete takový drink coby dopolední svačinu?

10 kostek cukru ke svačině

Odpověď na první otázku je přece jen složitější, s tou druhou vám může pomoci aktuální test MF DNES, který porovnával mléčné a jogurtové nápoje s živými mikroorganismy nebo přidanými proteiny.
Redakce vybrala osm proteinových a šest probiotických koktejlů, které nechala ochutnat desetičlennou porotou a zhodnotit odbornicemi na zdravou výživu: Václavou Kunovou ze Společnosti pro výživu a Ivou Málkovou, která pomáhá lidem snižovat hmotnost ve společnosti STOB.
Obě si oba typy nápojů pochvalují a doporučují je i lidem, kteří chtějí žít zdravěji či zhubnout. Musí ovšem udělat podstatné – vybírat si takové, které neobsahují příliš přidaného cukru.
„Některé proteinové drinky obsahovaly přes 30 gramů cukru v jedné porci, někde bylo sacharidů dokonce více než bílkovin. Takový výrobek ztrácí svůj účel,“ vysvětluje Václava Kunová.
Stačí totiž například vypít 400gramovou lahev vanilkového koktejlu Müllermilch Protein a je to totéž, jako byste spolykali deset kostek cukru (40 gramů). Jen pro představu, to je bezmála polovina doporučené denní dávky cukru pro ženy, pro muže je to více než třetina.

Cukr zhatí úsilí mikroorganismů

Podobně přeslazené jsou i ochucené probiotické nápoje. Spolu s miliony lidskému oku neviditelných pomocníků můžete dostat do těla z jedné lahve až 30 nebo 35 gramů cukru.
Nejenže to je na svačinu příliš kalorické a tělu jen málo milé, samotný cukr může ve střevech zhatit prospěšnou práci probiotické kultury.
„Přidané cukry totiž v zažívání kvasí a pomáhají v něm zvyšovat počet nepřátelských bakterií. Mléčné výrobky s laktobacily, bifidobakteriemi a streptokoky přitom konzumujeme právě proto, aby nám zlepšily mikrobiální rovnováhu v trávicím traktu tím, že brání přemnožení nežádoucích bakterií,“ vysvětluje lékařka Lydie Ryšavá ze Společnosti pro výživu.

Vybírejte si neochucené nápoje

Pokud tedy skutečně chcete využít sílu a potenciál funkčních mléčných nápojů, sáhněte v regálu po těch neochucených. „Kdo chce, může si do nich doma přidat čerstvé ovoce,“ doporučuje doktorka Ryšavá.
Nebo si vyberte koktejly, které mají alespoň cukru co nejméně. „V takovém případě mi nevadí použití sladidla, které sníží množství cukrů,“ podotýká Iva Málková.
Ideální je v takovém případě sukralóza, která je sice vyrobena z cukru, ale je zcela bez kalorií. Na etiketě bývá označena kódem E955.
Většina výrobců je ostatně připravena na to, že poučení zákazníci čtou etikety a počítají obsah sacharidů, tuků a bílkovin a snaží se minimálně množství cukrů omezovat.
Nebo to přinejmenším plánují, jako je tomu v případě společnosti Meggle. Jejich proteinový nápoj je chutný, ale příliš sladký a kalorický. „Návrhu na úpravu receptury (snížení množství přidaného cukru nebo nahrazení jeho části vhodnou alternativou – pozn. red.) si ceníme. Vše jsem předala do našeho výrobního závodu, kde se vyvíjejí nové receptury a pracuje se na vylepšování stávajících,“ slíbila v reakci na výsledek testu Petra Hlavínová ze společnosti Meggle.

Rozdělte si nápoj do více porcí

Problémem, s nímž byste v případě některých proteinových či probiotických nápojů mohli bojovat, je i jejich objem. Až na jedinou výjimku – jogurtový nápoj Activia firmy Danone – nechávají výrobci na zákaznících, kolik uznají za vhodné na posezení vypít.
Není proto na škodu poohlížet se po nápojích, které jsou baleny v menších dávkách. Nebo si obsah rozdělit do více porcí. Jen pro ilustraci: zatímco probiotické nápoje Actimel, Tesco Yogurt drink či K Classic Pro+ mají ve 100 gramech, a tím i v lahvičce kolem 12 gramů cukru, jogurtové drinky Billa či Tesco mají v lahvích o obsahu kolem 300 gramů srovnatelné množství mikroorganismů, ale téměř třikrát tolik sacharidů. A to je citelný rozdíl.

Komu nejvíc pomohou bílkoviny

O tom, že živé bakterie pomáhají opravdu každému, není ani díky různým studiím pochyb.
Komu však může pomoci zvýšený příjem bílkovin? Podle Václavy Kunové hlavně sportujícím dětem, obézním lidem včetně diabetiků a starším lidem, kteří nemají problémy s ledvinami. „Přehnané množství bílkovin hrozí jen u lidí na paleodietě, u ketodiet nebo sportovců, kteří konzumují velké porce masa a k nim ještě proteinové nápoje ze sáčku,“ říká lékařka a dodává, že dnes je považováno za bezpečné, pokud z proteinů získáte 15 až 35 procent celkového příjmu energie.

Co je co:

Jogurt

Vzniká při kysání mléka jogurtovou kulturou Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus, v jednom gramu jogurtu musí být aspoň 10 milionů živých mikroorganismů.

Jogurtový nápoj

Při jeho výrobě se používá jogurtová kultura, je jogurtu podobný, jen řidší. Aby mohl výrobek nést označení „jogurtový“, musí jeho hmotnost min. z 50 % tvořit jogurt.

Mléčný nápoj

To je podle vyhlášky tekutý mléčný výrobek, který obsahuje více než 50 % mléka nebo syrovátky.

Acidofilní mléko

Je to mléko zkvašené bakteriemi mléčného kvašení, nejčastěji Lactobacillus acidophilus. Těch musí být v jednom gramu minimálně jeden milion.

Kefír

Na jeho počátku je zákys připravený z kefírových zrn či kefírové kultury, který obsahuje kombinaci mléčných bakterií a kvasinek. V jednom gramu kefíru musí být podle vyhlášky nejméně milion bakterií a deset tisíc kvasinek.

Kefírové mléko

Tento mléčný výrobek také obsahuje kvasinkové kultury a bakterie mléčného kvašení, ve srovnání s kefírem je v něm ovšem pouze sto kvasinek v gramu mléka.

Kyška

Je to v podstatě jakýkoli výrobek, který vznikl s pomocí mléčné kultury, ať už je jogurtová, kefírová nebo smetanová. V 1 gramu musí být minimálně jeden milion bakterií.

Kysané podmáslí

Tento zakysaný mléčný výrobek vzniká jako vedlejší produkt při výrobě másla a obsahuje milion mikroorganismů.

Kysané podmáslí s bifidokulturou

K jogurtovým kulturám se při výrobě přidávají ještě bakterie střevního původu neboli bifidobakterie (Bifidobacterium, Lactobacillus), které mají příznivé účinky na zdraví. Aby se výrobek mohl takto nazývat, musí obsahovat minimálně deset milionů bakterií v jednom gramu.

Syrovátka

Mléčné sérum neboli syrovátka vzniká při výrobě sýrů a tvarohů po sražení mléka. Obsahuje vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H, C a E i minerální látky. Sušená syrovátka obsahuje až 13 % bílkovin.

Skyr

Islandský vysokoproteinový a zároveň nízkotučný mléčný výrobek, který se vyrábí z odstředěného mléka, do něhož se přidávají živé jogurtové kultury a zbaví se přebytečné syrovátky. Množství přidaných bakterií vyhláška neupravuje.

Proteinové mléko či koktejl

Nápoj vyrobený z mléka (případně i přidané vody), do kterého jsou při výrobě přidány mléčné bílkoviny.

Výrobky, které uspěly v testu

K Classic Pro+ drink

K Classic Pro+ drink

Výrobce:
Kaufland
Koupeno:
Kaufland

Probiotika: bakteriální kultury L. acidophilus, Bifidobacterium, L. casei
6 ks v balení

Běžná cena 39,90

Co zjistil test

Hodnocení

Názor odborníka:
Všechny probiotické nápoje mají až čtyřikrát vyšší obsah sacharidů než bílkovin. Protože je však toto balení jen 125gramové, pak taková jednorázová větší porce cukrů – zvlášť dětem, které se hodně hýbají – nevadí.
Jak chutnal porotě:
Ve všech komentářích bez výjimky se objevila pochvala příjemné jahodové a zároveň jogurtově nakyslé vůně i chuti, zároveň chuťové pohárky otupila výrazně sladká chuť. „Je to sladké, až to lepí pusu,“ zaznělo například.
Známka za degustaci 2,2

1,6 Známka testu

Actimel jahoda

Actimel jahoda

Výrobce:
Danone
Koupeno:
Kaufland

Probiotika: L. casei Danone CNCM I-1518
8 ks v balení

Běžná cena 39,90

Co zjistil test

Hodnocení

Názor odborníka:
Ve 100 gramech má jahodový nápoj sice nejvíce cukru – 12 gramů, ovšem balení je ještě menší než u konkurence, tudíž by jedna taková jednorázová dávka sacharidů neměla jako součást svačiny dělat problémy.
Jak chutnal porotě:
Ačkoliv je ve složení nápoje obsaženo jahodové pyré, velká část porotců cítila v jeho chuti i vůni meruňky. Chuť byla přitom intenzivní, hodně sladká a zároveň výrazně kyselá. „Vlastně to není špatné, i když chuť je až agresivní,“ komentovala vzorek jedna z degustátorek.
Známka za degustaci 2,6

1,7 Známka testu

Tesco Yogurt drink L. Casei

Tesco Yogurt drink L. Casei

Výrobce:
Tesco
Koupeno:
Tesco

Probiotika: Lactobacillus paracasei
4 ks v balení

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Názor odborníka:
Třetí vzorek malých jogurtových lahviček, ve kterých jsou probiotické kultury vtěsnány do 100gramové dávky. Nutriční hodnoty odpovídají podobným typům nápoje, jeho energetická hodnota je ovšem nižší.
Jak chutnal porotě:
Dominantní chuť probiotického nápoje z Teska je kyselá, kterou doplňuje sladká příchuť jahod a cukru. Někteří členové poroty dokonce cítili citrusové ovoce, ostrá kyselost přitom ulpívala na jazyku. Hutný jogurtový výrobek béžové barvy měl slabou, lehce ovocnou vůni.
Známka za degustaci 2,4

1,7 Známka testu

Ehrmann High Protein Shot

Ehrmann High Protein Shot

Výrobce:
Ehrmann GmbH
Koupeno:
Kaufland

Běžná cena 39,90

Co zjistil test

Hodnocení

Názor odborníka:
Ideální svačina pro ženy, které chtějí zhubnout. Má nejvíce bílkovin na 100 ml a žádný přidaný cukr, neobsahuje laktózu ani lepek. Problematické je doslazení sladidlem Acesulfam K, ale není ho příliš, a navíc ho doplňuje sukralóza. Mléčný koktejl není vhodný pro děti.
Jak chutnal porotě:
Krémový mléčný shake má lehce meruňkovou barvu a nevýraznou, jen mírně vanilkovou vůni. Porotci upozorňovali, že velmi rychle plní žaludek, přitom není příliš sladký a chutná celkem přirozeně. V ústech však zanechává nepříjemnou, jakoby chemickou pachuť.
Známka za degustaci 2,8

1,9 Známka testu

UFIT Lactose Free Vanilla

UFIT Lactose Free Vanilla

Výrobce:
Lacka Foods Ltd.
Koupeno:
ROSSMANN

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Názor odborníka:
Pozitivní je dvojnásobný obsah bílkovin vůči sacharidům, ocenění si zaslouží i přidaná ovesná a čekanková vláknina. Plusem je i obohacení o vitaminy C, E a D i selen, zvlášť pokud bude nápoj pít někdo při hubnutí. Překvapivé jsou rostlinné oleje ve složení. Nápoj je vhodný i pro obézní nebo děti.
Jak chutnal porotě:
V chuti hodně vodového nápoje barvy bílé kávy si porotci všimli nepříjemné příchuti umělých sladidel, konkrétně sukralosy. Spíš než vanilkou byl koktejl cítit karamelem, i po polknutí zanechával v ústech těžko identifikovatelnou pachuť.
Známka za degustaci 3,3

2 Známka testu

Nutramino Lean Protein Shake

Nutramino Lean Protein Shake

Výrobce:
Glanbia Group
Koupeno:
OMV

Běžná cena 85

Co zjistil test

Hodnocení

Názor odborníka:
Nápoj s nejnižší energetickou hodnotou na 100 ml obsahuje velmi málo tuků, přitom má třikrát více bílkovin než sacharidů. Díky použitému sladidlu (sukralóza) a obohacení vitaminem B2 ho mohou pít i obézní lidé, kteří potřebují výrazně zhubnout. Pokud jim bude vyhovovat chuťově, mohou nápoj konzumovat bez omezení.
Jak chutnal porotě:
Řídký nápoj mléčné barvy a nevýrazné vanilkové vůně má i bez dodaného cukru zřetelně sladkou chuť. „Chutná to jako kostka cukru zalitá mlékem,“ komentoval jeden z porotců intenzivní sladkou chuť.
Známka za degustaci 3,3

2 Známka testu

MaxSport Protein Shake

MaxSport Protein Shake

Výrobce:
MaxSport s.r.o.
Koupeno:
Sklizeno

Běžná cena 58,90

Co zjistil test

Hodnocení

Názor odborníka:
Jeden z nejméně energeticky výživných koktejlů, který je slazen stévií, má trojnásobek bílkovin než sacharidů, splňuje tedy účel proteinového nápoje. Může posloužit jako plnohodnotná svačinka při hubnutí. Děti by tento nápoj pít neměly.
Jak chutnal porotě:
Stévie má specifickou chuť, která je zřetelně cítit i v nápoji krémové barvy s jasnou vanilkovou vůní. Jasně patrná, dominantní příchuť vanilky či mléka chybí, porotě přišla spíš podezřele či nepříjemně pudinková či karamelová, mnozí zmiňovali nahořklou pachuť, která v ústech dlouho zůstává.
Známka za degustaci 3,9

2,3 Známka testu

Další testy z kategorie TestDNES

Test Dnes: Sladkosti bez přidaného cukru

Test Dnes: Sladkosti bez přidaného cukru

Kousek hořké čokolády je lepší než „dia“ pamlsek Bonbony, lízátka, sušenky, dorty, čokolády... Snad každou dobrotu už umějí výrobci udělat i bez řepného cukru. Diabetici i lidé, kteří hubnou, je mlsají bez výčitek a často také bez omezení.

Test Dnes: Piva stylu IPA

Test Dnes: Piva stylu IPA

Velké rozdíly. Polovina vzorků má k ideálu daleko. India Pale Ale. Tři slova, která nepivařům nic neřeknou, možná je neznají ani mnozí pijáci piva. Styl IPA k nám pronikl teprve nedávno. O to větší boom dnes zažívá.

Test Dnes: Online lékárny

Test Dnes: Online lékárny

Léky z internetu máte doma do tří dnů Ještě jste nenašli odvahu nakoupit volně prodejné léky po síti? Nemusíte se bát, všechny testované lékárny obstály.

Test Dnes: Ovocné smoothie

Test Dnes: Ovocné smoothie

Koktejly plné cukrů si dávejte spíš za odměnu. Je to ovocná radost, díky níž bychom rádi zhubli a ještě dodali organismu vitaminy. Což o to, smoothie jsou chutná, ale zdraví ani štíhlou linii vám nezajistí.

Test Dnes: Prosecco

Test Dnes: Prosecco

Velká marketingová bublina. Lehké, příjemné, nekomplikované. Taková pověst provází prosecco, nejprodávanější šumivé víno na světě, které před pěti lety sesadilo z trůnu šampaňské v množství prodaných lahví.

Test Dnes: Pesticidy v jablkách

Test Dnes: Pesticidy v jablkách

S vitaminy si dopřáváme i chemický koktejl. Z českých sadů i ze zahraničí, kupovaná na trhu i v obchodních řetězcích... Laboratoř našla ZBYTKY PESTICIDŮ ve všech testovaných jablkách. Výjimkou byla jen ta z ekologického zemědělství.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.