Test DNES: Mražená zelenina

Hrášek, pórek, celer, nebo led s příměsí mrkve? I uprostřed zimy si můžete uvařit pořádnou zeleninovou polévku. Stačí v obchodě vybrat mraženou zeleninu, ne jenom sáček promrzlé drti a ledu.

Když se před deseti lety našlo na Sibiři zmrzlé tělo mamutího mláděte, vyvolalo to mezi vědci hotový poprask. Půlroční samic e byla totiž výborně zachovalá.

V budoucnu se možná stane ze zmrzlé Ljuby pramáti znovuvzkříšeného živočišného druhu, nám může prozatím posloužit alespoň jako doklad toho, nakolik účinným konzervantem je tuhý mráz.

Pokud dokáže uchovat v relativně dobré kondici pravěkého chobotnatce, co teprve čerstvý hrášek, kedlubny či květák na pár měsíců či let. „Zmrazování je spolehlivá a také jedna z nejšetrnějších konzervační technik, při níž přijde zeleni - na o minimum nutričních látek,“ potvrzuje Aleš Rajchl z Ústavu konzervace potravin pražské VŠCHT.

Obecně to tedy platí, jaká je však realita v českých obchodech? Co s i uprostřed zimy odnesete v sáčku z mrazicího boxu, když v regálech čerstvě sklizená zelenina chybí?

Zeleniny víc než dost, k tomu málo vad i vody

MF DNES nechala otestovat dvanáct vzorků mražené zeleniny, která je u nás běžně k dostání a z níž doma můžete uvařit zeleninovou polévku.

Laboratoř VŠCHT dostala za úkol ověřit, kolik zeleniny a jak velký podíl vody v sáčku kupujete, kolik vadných kousků vám mrazírny přibalí a také z čeho se zeleninový mix vlastně skládá.

A verdikt? Z většiny vybraných směsí uvaříte polévku bez problémů, v kastrolu budete mít skutečnou zeleninu, nikoliv jen led s přídavkem mrkve.

Na obsahu zeleniny výrobci zpravidla nešetří a v sáčku jí bývá minimálně tolik, kolik se slibuje na obalu. Nevzhledných či poškozených kousků se při přebírání našlo relativně málo a ani vody v laboratoř i z kukuřice, cibule či fazolek neokapalo zbytečně mnoho.

U zmrazených potravin existuj e u hmotnosti možnost kladné i záporné odchylky. Všechny vzorky ovšem legislativní požadavky n a hmotnost balení splnili, většinou obsahovaly sáčky zeleniny  o něco více,“ shrnul Rajchl to podstatné.

Laboratorní testy ukázaly i to, že zelenina byla obvykle správně uskladněna a neprošla tepelným zemětřesením. Jakmile totiž celer, pórek či brokolice začne roztávat, pustí na povrch vodu, a když teplo - ta znovu klesne, kostky, růžičky č i řezy omrznou a spojí se do ne - vzhledného chuchvalce. Jak potom taková zelenina chutná, si asi dokážete představit.

Téměř nejdražší, jednoznačně nejhorší

Z pohledu laboratoře se tedy mražené zeleninové směsi ukázaly jako solidní artikl. Když však platí nějaké pravidlo, pak z něj obvykle existují i výjimky. A jestliže se na většinu mražené zeleniny v sáčku dá spolehnout, jsou vzorky, jejichž nákup raději dvakrát zvažte.

Třeba taková směs Mochovanka společnosti Ardo: nadrobno kráje - ná zelenina byla při nákupu sice téměř nejdražší (100 gramů směsi mrkve, celeru, pórku a cibule stálo 8,54 Kč, zatímco průměrná cena byla 5,67 Kč), přitom obsahoval a desetinu okapané vody a také nejvíc vadných kusů (přes 5 %).

V 350gramovém balení si tak koupíte okolo 35 gramů zmrzlé vody, bezvadné zeleniny je nakonec v sáčku sotva 30 deka.

„O vašich zjištěních jsme informovali naše oddělení kvality a požádali jsme je o okamžité prošetření,“ slíbil Olivier Caspers, manažer společnosti Nomad Foods Europe, která zastřešuje několik značek mražených potravin.

Vysvětlovat toho přitom musí zástupci značky Ardo víc. Na obalu Mochovanky jsou totiž zásadní chyby – jen pár centimetrů od sebe najdete vytištěna dvě naprosto odlišná složení. Jedno z nich neobsahovalo celer, který přitom tvořil více než třetinu směsi. To by pro lidi s alergií na tuto zeleninu mohl být závažný problém.

„Pracujeme na nápravě, která povede k opravě, případně stažení tohoto výrobku z trhu,“ ubezpečil spotřebitele za firmu Ardo Olivier Caspers.

Jak je důležité číst etikety

Penalizaci minus 30 procent z výsledného hodnocení za závažné chyby ovšem neutržila jenom Mochovanka.

Stejnou „pokutu“ dostala i mražená zelenina na váhu, kterou nabízí obchodní řetězec Globus a pro ni ž jezdí zákazníci ze širokého okolí. K nákupu je vábí právě možnost, že mohou přesně vidět, zda v plastovém sáčku nemají jen samou mrkev a pár kostek petržele.

Jenže i do zeleniny z Globusu se dokázala vloudit zásadní chyba – zatímco štítek na mrazicím boxu nabízel polévkovou směs Frigoexim za 35 korun za kilogram, váha tiskla etikety zeleniny z produkce firmy Agro Jesenice, která je o 14 korun na kilo dražší.

Oba produkty má hypermarket ve Zličíně v nabídce, jenže... „Špatně jsme přidělili čísla váhy ke zboží, polévkové směsi jsme zaměnili. Tato chyba byla v regálech naštěstí jen po velmi krátkou dobu,“ vysvětlila mluvčí Globusu Pavla Hobíková. Globus směs přitom měla šanci umístit se o dost lépe, protože neobsahovala nevzhlednou drť či přemrzlé slepence, které jsme našli v zelenině, jež se umístila před ní.

Výrobky, které uspěly v testu

Chira Podzimní polévková směs

Chira Podzimní polévková směs

Koupeno:
Lidl

Běžná cena 14,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): růžičková kapusta 30, mrkev 25, kedlubna 20, květák 10, pórek 5, cibule 5, petržel 3, celer 2

Složení podle laboratoře: růž. kapusta 25, mrkev 28,4, květák 11,6, pórek 3,3, směs celeru a kedlubny 25,4, drť pórku a cibule 6,3.

Téměř bezvadná zelenina, které je v sáčku dokonce víc. Obrázek a realita se shodují.

1,1 Známka testu

Tesco VitaKids mix s brokolicí

Tesco VitaKids mix s brokolicí

Výrobce:
EQUUS, a. s.
Koupeno:
Tesco

Běžná cena 16,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): baby karotka, hrášek, brokolice (min. 20 %), kukuřice

Složení podle laboratoře: mrkev 20,8, hrášek 36,0, brokolice 24,7, kukuřice 18,5

Zelenina s velmi málo vadami, která si udržela tvar a barvu. Jako zeleninová příloha pro děti je směs ideální, na polévku by se zřejmě hodilo doplnit ještě další druhy zeleniny.

1,2 Známka testu

Vinica Zeleninová směs lahůdková

Vinica Zeleninová směs lahůdková

Výrobce:
EQUUS, a. s.
Koupeno:
Tesco

Běžná cena 15,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): mrkev, hrášek, květák, fazolové lusky, kukuřice

Složení podle laboratoře: mrkev 36,6, hrášek 24,6, květák 24,5, fazolové lusky 8,3, kukuřice 6,0

Zelenina uvnitř sáčku odpovídá obrázku, má málo vad, drží tvar i barvu. Drobnou nevýhodou balení je nevhodný svar sáčku, který deformuje i část textu v češtině.

1,2 Známka testu

Nowaco Polévková

Nowaco Polévková

Výrobce:
Bidvest Opava
Koupeno:
Kolonial.cz

Běžná cena 19,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): mrkev, kedlubna, květák, pórek, fazolka, růžičková kapusta, celer

Složení podle laboratoře: mrkev 45,5, květák 5,7, pórek 4,0, zelená fazolka 8,2, růžičková kapusta 15,8, směs celeru a kedlubny 13,1, drť květáku a pórku 7,7

Obal je hezčí než skutečnost, hodně zeleniny, zvlášť květáku a pórku, je rozdrceno.

1,2 Známka testu

Bonduelle Směs 4 sezony

Bonduelle Směs 4 sezony

Výrobce:
Bonduelle central Europe
Koupeno:
Kolonial.cz

Běžná cena 39,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): květák 24, zelené fazolové lusky krájené 22, mrkev na kostky 21, brokolice 18, hrášek 15

Složení podle laboratoře: květák 26,6, fazolové lusky 20,3, mrkev 16,9, brokolice 23,5, hrášek 12,7

Směs obsahuje dost vody, ale také málo vad. Obsah však není tak hezký jako na obalu.

1,3 Známka testu

Dione Zeleninová směs Exclusive

Dione Zeleninová směs Exclusive

Výrobce:
Agrimex Vestec
Koupeno:
Tesco

Běžná cena 17,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): mrkev kostičky, v různém poměru pastinák kostičky, květák růžičky, celer kostičky, v různém poměru pórek řezy, petrželová nať (5 %)

Složení podle laboratoře: : mrkev 35,2, květák 17,5, celer 34,5, pórek 6,0, drť s převahou petrželky 6,8

Směs silně promrzlá, petrželka ulpívá na obalu.

1,4 Známka testu

Dione Zeleninová směs polévková

Dione Zeleninová směs polévková

Výrobce:
Agrimex Vestec
Koupeno:
Albert

Běžná cena 19,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): mrkev, zelenina v různém poměru – květák, hrášek, pórek, pastinák, kapusta, kedlubna, celer

Složení podle laboratoře: : mrkev 41,1, květák 8,0, hrášek 8,3, pórek 4,1, kapusta 3,0, směs celeru, pastináku a kedlubny 27,4, drť pórku a kapusty 8,2

Směs obsahuje méně zeleniny, než uvádí obal.

1,5 Známka testu

K Classic Zelenina do polévky

K Classic Zelenina do polévky

Koupeno:
Kaufland

Běžná cena 14,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): mrkev 25, pórek 15, hrášek 14, fazolka 12, celer 12, květák 10, zelený celer 5, růž. kapusta 5, petržel 2

Složení podle laboratoře: mrkev 23,9, pórek 13,3, hrášek 14,5, fazolka 12,7, celer 11,1, květák 4,8, zelený celer 6,8, růž. kapusta 3,8, drť květáku a pórku 9,0

Směs má hodně vody a pórkové drti a téměř žádnou petrželku.

1,6 Známka testu

Adam Zeleninová směs

Adam Zeleninová směs

Výrobce:
ANO...
Koupeno:
Tesco

Běžná cena 27,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): mrkev, zelenina v různém poměru: kukuřice, brokolice, květák

Složení podle laboratoře: mrkev 42,1, kukuřice 26,4, květák 12,2, drť s převahou brokolice 19,2

V sáčku je méně zeleniny, než deklaruje obal, místo brokolicových a květákových růžiček je uvnitř spíš drť nebo pokrájená směs.

1,8 Známka testu

Tesco Value Polévková zelenina

Tesco Value Polévková zelenina

Výrobce:
Tesco
Koupeno:
Tesco

Běžná cena 14,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení podle obalu (v %): mrkev, pórek, květák, řapíkatý celer, tuřín, fazolky, hlíza celeru, hrášek, černý kořen

Složení podle laboratoře: mrkev 26,7, pórek 9,1, květák 5,7, řapíkatý celer 14,8, fazolky 4,4, hrášek 4,8, směs celeru a černého kořene 14,4, drť 20

Pětinu sáčku tvoří drť, směs je silně namrzlá.

2 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.