Test DNES: Nádraží v Česku

Pozitiva: Ochotný personál, čisté záchody, automaty na jídlo, půjčovny kol a spousty dalších služeb.

Negativa: Většinou chybí wi-fi, ubylo úschoven zavazadel, záchody jsou leckde drahé.

Tropickou džungli jako v Madridu nebo nejdelší bar v Evropě, v němž nalévají jen šampaňské jako na londýnské stanici St. Pancras, na českých a moravských nádražích nenajdete. Ale jinak se už nemají zač stydět. Hlavní a velké stanice jsou moderní, nabízejí spoustu služeb i solidní komfort pro cestující. Ukázal to průzkum 34 železničních stanic v Čechách a na Moravě, který provedli redaktoři Testu DNES.

Podrobně jsme popsali dvanáct největších nádraží v Čechách a na Moravě plus více než dvacítku těch menších, většinou ležících na významných železničních trasách, a zaznamenali, jaké služby cestujícím se na nich nabízejí a v jaké kvalitě. Výsledky najdete v přehledných tabulkách na následujících stranách.

Výsledek? Všech šest hodnotitelů se shodlo na tom, že železniční stanice prošly za posledních dvacet let ohromnou proměnou k lepšímu. Budovy prokoukly, přibylo služeb, občerstvoven, čistých toalet. A všechny překvapila vstřícnost a ochota personálu. Až na výjimky (Masarykovo nádraží, Praha-Smíchov) zmiňovali snahu pokladních a zaměstnanců infocenter poradit a správně nasměrovat. „Na pražském hlaváku dokonce upozornili starou paní, že má otevřenou kabelku, ať si dá pozor,“ řekl jeden z hodnotitelů.

Neznamená to ovšem, že není co zlepšovat. Taková nádražní restaurace v Přerově, kde se čas zastavil před 40 lety, nebo bistro ve Znojmě, ty by si jistě modernizaci zasloužily. Chválit nemůžeme ani předražené toalety: 20 Kč za použití–ať už na hlavním nádraží v Praze, nebo na obou ostravských stanicích–to je opravdu hodně,v Brně jsou o polovinu levnější. I brněnské toalety přitom provozují soukromníci, jimž dráhy daly záchody do nájmu–takových „zesoukromněných“ nádražních toalet je zhruba 70,většinou na frekventovaných nádražích. Na většině stanic, kde se soukromý provozovatel nenašel (cca 500), se o provoz starají samotné dráhy. Víc než polovina takových záchodů je zpoplatněna–návštěva přijde na 8 či 5 korun. Za ně se dočkáte sice většinou čistého, ale postaršího vybavení. „WC jsou obvykle v těchto případech uzamčené a klíč vydává pokladna, což je prevence a ochrana před vandalismem,“ říká mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Někde pak toaletu spravuje provozovatel restaurace, která nemá vlastní sociální zázemí.

Co všem hodnotitelům na nádražích chybělo, jsou výdobytky moderní techniky–stanice moc nejdou s dobou. V čekárnách bychom ocenili třeba USB nabíječky na mobily či tablety, případně i „kiosky“ s počítači připojenými na internet, jak je známe z letišť. A určitě bezplatné wi-fi připojení. Tady se už něco dít začíná, v některých stanicích provozuje bezplatné wi-fi společnost ČD Telematika (Hlavní a Masarykovo nádraží v Praze a Pardubice)–musíte se jen přihlásit přes SMS nebo e-mail. Častěji pak nabízejí připojení k internetu provozovatelé restaurací či kaváren nebo turistická centra.

 

Bída nádražních restaurací

Nádražní restaurace jsou málokde na úrovni. Většinou to jsou hospody s hotovkami kolem 70 korun, až na výjimky v našem testu ani moc nelákaly k obědu–překvapilo nás, že v dnešní době se v některých i kouřilo. Nejlepší úroveň měly ty na pražském hlavním nádraží, ale také byly nejdražší; špatně nevaří ani v Ostravě-Svinově. Celkově se však dá říci ,že v „nádražkách“ se dobře nenajíte, je to spíše nouzová volba.

Zato občerstvení všelijakých typů je dost a jejich úroveň výrazně vzrostla. Není problém dát si chutnou pizzu, kebab, pečivo nebo nakoupit na cestu. Na větších nádražích se uchytily řetězce Pizza Point, Mr.Baker, Pont Market nebo trafiky Relay, jež prodávají i balené bagety. Dobrou zprávou je, že je k mání i občerstvení z kategorie „zdravá strava“–celozrnné obložené housky, nízkokalorické sladkosti, čerstvá šťáva. V našem průzkumu se ukázala jasná úměra mezi velikostí nádraží a nabídkou občerstvení–na těch nejmenších koupíte jen něco málo a v omezené době. Ale také levněji–ceny se přizpůsobují místní kupní síle.

Při návštěvách nádraží nás překvapil i fakt, že na většině stanic jsme objevili automat nejen na kávu, ale i na bagety, sušenky a nápoje. Patří firmě Delicomat, která letos na jaře vyhrála ve výběrovém řízení. „Samoobslužná občerstvovací centra provozuje Delicomat od srpna. Pro asi 80 stanic s nejvyšší frekvencí cestujících byla předepsána také možnost bezhotovostní platby,“ říká drážní mluvčí. My jsme však objevili automat, v němž zaplatíte kartou, pouze v Přerově.

 

Úschovny nejsou všude

Podle statistik ČD si můžete uložit zavazadla do úschovny ve 139 stanicích, 11 z nich má ovšem pouze samoobslužné skříňky. Jednotný poplatek stanoven není, buď ho určí podle místních podmínek samy dráhy, nebo soukromý provozovatel, jemuž je pronajaly. Většinou se za 24hodinové uschování menšího kufru platí kolem 60 korun, totéž za automatickou skříňku. Leckde–například v Ústí nad Labem či v Plzni–jsou však levnější (20, resp. 10 Kč).

 

Velký zájem o půjčení kola

Zajímavou službou na některých nádražích jsou půjčovny kol. Nejsou všude, ale najdete je ve všech krajích, většinou v turisticky exponovanějších oblastech. Zájem o ně je podle mluvčího drah velký, některé jsou dokonce v celoročním provozu. Ceny se však dost liší: v polovině krajů vám půjčí bicykl na 24 hodin za 150–160 korun, ve třech za 250 a ve zbývajících třech za 180–190 korun. Polovina půjčoven má k dispozici i elektrokola (od 300 do 390 Kč na den). Vždy je potřeba počítat se složením vratné kauce.

 

Čekáren bývalo víc

Ne všude existují čekárny jako samostatné místnosti. Vyhláška požaduje pouze „ochranu cestujících před povětrnostními vlivy“,což může být i přístřešek. Čekárny mívají spíše stará nádraží, což je dáno historicky. „Vznikly v 19. nebo počátkem 20. století podle tehdejších zvyklostí a předpisů. Za Rakouska totiž byly předepsány samostatné čekárny pro cestující podle tříd jízdních dokladů, například první až třetí,“ přidává zajímavost Petr Šťáhlavský.

Pokud čekárny na nádraží jsou, obvykle jsou otevřeny stejně dlouho jako vnitřní prostory stanice. „Ve vybraných frekventovaných stanicích jsou i zvláštní čekárny ČD Lounge, určené některým skupinám cestujících, jako jsou těhotné ženy, zdravotně postižení nebo cestující s malými dětmi,“ říká.

Kartou zaplatíte jen někde

V Česku je 640 stanic, které mají pokladnu, ale ne na všech můžete jízdenku zaplatit kartou. „Aktuálně je jich 251. Ovšem přes e-shop ČD nebo aplikaci Mujvlak je možné koupit pomocí karty jízdenku on-line i přes chytré telefony. Lístky není třeba tisknout, stačí je mít v elektronické podobě,“ dodává Šťáhlavský.

Otvírací doba pokladen většinou u velkých nádraží odpovídá otevření celého nádraží, u menších jsou to exponované časy v době odjezdu vlaků. V každém případě pokud není možnost koupit lístek na nádraží, prodají ho bez přirážky ve vlaku.

 

Co nabídnou česká nádraží?

Nabídka služeb roste, ale třeba čekáren v posledních letech ubylo.

Test probíhal v době od 23. září do 3. listopadu, údaje se tedy vztahují k tomuto období. Mezi nádraží jsme vybrali deset nejfrekventovanějších. A další jsme volili tak, aby aby byla z nejrůznějších míst republiky.

 

Praha hlavní nádraží

Provozní doba: 3.15–0.45

Obrovské nádraží, ale cestující nemá pocit, že je v bludišti. Všude jsou čisté podlahy a uklizeno. Další klady: množství směnáren, automaty na jízdenky MHD, spousty služeb a obchodů. Chodí tu neustále policejní hlídky, člověk se cítí bezpečně. Plusem je, že na každé nástupiště z podchodu vede i eskalátor, stejně jako do všech částí nádraží, které je plně bezbariérové. Nechybí stánek Refugee Aid, na případné uprchlíky čekají i dobrovolníci na peroně. Plusem bylo, že pracovnice ČD upozornila cestující, ať si pohlídá kabelku, aby jí z ní někdo něco nevytáhl.

 

Slyšitelnost hlášení

Slyšitelnost hlášení je dobrá, stejně jako hlášení v angličtině, jen v tunelu k nástupištím je slyšitelnost horší. Nejhůře je rozumět v horní historické části u Frantovy kavárny.

 

Infotabule

Infotabule jsou všude v hojném množství.

 

Pokladny

20 pokladen, 2 infokiosky. ČD centrum 03.25–0.35 s prodejem jízdenek, několik automatů na vlakové jízdenky, kiosky dopravní informace, pokladny RegioJetu a LeoExpressu.

 

Čekárna

Po–Ne: 03.15–0.45, speciální čekárna zde není, pokud ano, tak strašně schovaná. Lavičky jsou všude ve vestibulu, ale bylo by jich třeba více. K dispozici je ČD Lounge (5–21 hod.), Leo Express lounge, RegioJet lounge.

 

Toalety

2x rekonstruované velké toalety s turnikety, za použití 20 Kč (nebo 1 euro), otevřeno 3.00 až 0.45, je zde i měnič bankovek, ovšem snadno se může stát, že muž hodí omylem peníze do ženského turniketu nebo opačně. Uvnitř je velmi čisto, bezdotykové sušáky rukou i sprcha.

 

Restaurace

Několik restaurací: Potrefená husa, nekuřácká jen přes obědy, interiér na úrovni, otevřeno 10–22. Denní menu: polévka 32 Kč, jídla od 90 do 150 Kč. Na opačné straně nádraží Krušovická šalanda (7–21), nekuřácká, uvnitř strohá, ale pěkné prostředí. Denní menu: dvě jídla s polévkou za 129Kč. Fastfood Burger King v hlavní hale, v historické části hezká Fantova kavárna (8–20)–káva od 40 do 70 Kč. Mnoho dalších možností občerstvení–5 x Relay (5.30–22), market Billa, Pont Market (6–22). Několik kaváren, spousta drobných prodejen, automaty na bagety.

 

Další služby

Další služby: Autopůjčovna Budget, knihkupectví NeoPalladium, Drogerie Teta, parfémy Sephora, boty CCC, mýdla Manufaktura, výroba klíčů, květinářství, vinotéka, lékárna Dr. Max, oděvy, Sparky‘s.

 

Brno hlavní nádraží

Provozní doba: 4.00–23.15

Nádražní budova působí omšele, čistota je jen průměrná. Na nádraží jsme v době testu potkali mnoho podivně vyhlížejících osob v teplákových soupravách se zlatými řetězy kolem krku, a kromě nich také lidi, kteří vypadali jako pod vlivem drog. Na nádraží je spousta služeb, například prodej květin, kontaktní místo autopůjčovny Hertz nebo prodej šperků. Najít ovšem úschovnu zavazadel či WC není nejlehčí, také orientace v podchodu je trochu složitá. Tragická situace s parkováním.

 

Slyšitelnost hlášení

Výborná srozumitelnost, v češtině i v angličtině (rodilý mluvčí). Infosystém: 2 velké světelné tabule ve vestibulu, infocedule na peronech, vše v pořádku.

 

Pokladny

10 pokladen plus 6x automaty na jízdenky a navíc ČD centrum otevřené od 6 do 22.30. V pokladnách berou karty, platba se má hlásit předem.

 

Čekárna

Od 6 do 22.30 (jen s platnou jízdenkou), k dispozici zhruba 50 míst, trochu stísněná, bez denního světla; ČD Lounge (6–22), noční čekárna od 22.30 do 5.45 u přepážky nočního odbavení–přístup z městského podchodu.

 

Toalety

V podchodu pod nádražím, placené, vstup přes turniket. Za vstup se platí 10 Kč, k dispozici teplá voda, mýdlo, k utření rukou zvláštní kolo toaletního papíru. Čistota 1- na WC je trochu našlapáno a má staré vybavení. Sprcha k dispozici.

 

Restaurace

Restaurace s teplými jídly nenalezena. Kavárna Blue Garden (vypadá jako restaurace, ale nevaří) otevřená od 8 do 20 hodin, uvnitř placené záchody za 10 Kč (pro hosty zdarma), káva zde stojí od 29 do 50 Kč, odděleně kuřácké a nekuřácké prostory, pěkné prostředí a milá obsluha. Pizza Stazione (7–21)–čtvrtka pizzy za 25 Kč, bagety, panini atd., Relay 2x (5–20), Pont Market (5.30–22), Döner kebab, Fornetti, Karlova pekárna, Snack, Mr. Baker 2x (5.30–21), Limotéka, Biopoint zdravá výživa (7–20), prodej sýrů–farmářské pochoutky, Cofee Joy. Na nástupišti dva stánky s občerstvením, 6–19 h, další se čtivem. Navíc jsou k dispozici 4 automaty na bagety, sušenky a nápoje, káva tam stojí 20 Kč.

 

Ostrava - Svinov

Provozní doba: nonstop

Velmi hezké nádraží, povedená moderní rekonstrukce–k historické budově je přistavena ocelovo-skleněná konstrukce. Ocenili jsme staré dveře otvírající se na fotobuňku. K nástupištím vedou podchody, vybavené eskalátory. Čisté jsou i perony, bez stánků, budek. Slušná nádražní hospoda, čisté, ale drahé toalety. Polička „kniha do vlaku“. Vedle stojí moderní parkovací dům a infocentrum Ostravy, v budově je i pošta (8–18 v út do 19, od 11.30 hodinová přestávka).

 

Slyšitelnost hlášení

Výtečně srozumitelný v nové hale, v čekárně moc rozumět není, na peroně bez problémů. Hlášení v angličtině říká rodilý mluvčí.

 

Infotabule

Tři infocedule v přístavbě, jedna ve staré vytápěné hale, sloužící jako čekárna, další v boční čekárně a v podchodech.

 

Pokladny

V nové nevytápěné přístavbě jsou 4 a v dalším oddělení 2 mezinárodní a vnitrostátní pokladny, otevřeno nonstop, navíc kasa RegioJetu a LeoExpressu. 2x automat na jízdenky. Karty berou na přepážkách i v automatech.

 

Čekárna

Sedí se ve vytápěných halách, místa je poměrně dost (v jedné je i klavír), je zde také ČD Lounge (4–23.10).

 

Toalety

Nonstop placené s obsluhou, drahé–20 Kč, samostatné mytí rukou 3 Kč.

 

Restaurace

Restaurace s teplými jídly 10–22 h, 10 stolů, menu za 75 Kč, působí vcelku slušným dojmem, trochu vadí jen to, že je zde hodně cítit výpary z kuchyně. Zákaz „vstupu ve špinavém oblečení“. Kromě toho také bufet (5.30–17.30), působí slušně a čistě, nekuřácké prostředí, 6 stolů, bohatá nabídka nápojů, zákusků, obložených chlebů, salátů. Hotová jídla kolem 70 Kč, polévky 24–30 Kč. V boční hale je další bufet se 4 stoly, 2 na stojáka. Dále jsou na nádraží: Relay (4–20) a minipotraviny (5–19 s přestávkou 12.30–13) s nabídkou baget do 35 Kč, ale mají také třeba jen chléb s vařeným vejcem za 19,50. Na nádraží je také automat na bagety, sušenky a nápoje.

 

Pardubice

Provozní doba: nonstop

Prostorná, trochu ošuntělá hala má nezpochybnitelné kouzlo. Nádražácká patina interiéru ale nemusí každému vyhovovat, například staré dřevěné lavice velkou důvěru nevzbuzují. O nádražní restauraci ani nemluvě.

 

Slyšitelnost hlášení

Dobrá srozumitelnost.

 

Infotabule

Vše v pořádku.

 

Pokladny

6 pokladen, včetně té pro 1. třídu a pro mezinárodní jízdenky plus kurýr a pokladna RegioJetu. Berou karty. Navíc i automat na jízdenky na InKartu.

 

Čekárna

Čekárna ČD Lounge 5.45–22.

 

Toalety

Toalety za 8 kč 6–22, omšelý vzhled jako z osmdesátých let, nevoní.

 

Restaurace

Restaurace: 7.30–22, snídaně od 30 korun, obědy od 85 korun, večeře od 65 korun. Pekárna Mr. Baker 5.30–21, so 7–19, ne 8–20, PONT 5–21. Kavárna Costa Café (5.30–20, so+ne 7–20). Automat na bagety, sušenky a nápoje, zmrzlina, rychlé občerstvení, pizza, bagety, Fornetti (6–18, ne 10–18), Relay, kromě toho další menší podniky a stánky.

 

Ústí nad Labem

Provozní doba: nonstop

Nádraží působí výborným dojmem. Čisté, prostorné, bezbariérové. Na nástupiště vedou eskalátory, je zde I telefonní budka. Nádraží je blízko centra, má milý personál.

 

Slyšitelnost hlášení

Výborná srozumitelnost všude, i cizojazyčně.

 

Infotabule

Infotabule na nástupišti, v podchodu i v hale.

 

Pokladny

4, otevřená byla jedna. Malá fronta hned zmizela. Otevřené jsou v době 5.05–20.45, automat je před halou, karty berou.

 

Čekárna

Prosklená galerie nad halou (6–20) s výhledem na Větruši, kovové lavice v hale, na nástupištích je dost laviček.

 

Toalety

5–22, s dvěma čtvrthodinovými přestávkami, cena 10 Kč. Vydávají stvrzenku (na českých nádražích je to ojedinělé). Bezdotykové baterie.

 

Restaurace

Restaurace přímo v budově není, ale je hned naproti přes přechod (9–22), stejně jako Bageterie Boulevard. Na nádraží najdete Fornetti, Pont a Relay a automat na bagety, sušenky a nápoje.

 

Hradec Králové

Provozní doba: 4.00–23.00

Anonymní nádraží, ne moc udržované, ale přehledné. Nabízí dost místa k sezení, ale chybí restaurace! Velmi špatně slyšitelný rozhlas, dražší Mr. Baker než v Poděbradech. Na nádraží je i pošta.

 

Slyšitelnost hlášení

Dobře slyšitelný je jen místy. V některých místech haly šustí a šumí. Hlášení jen česky, pokud ho opakují vícekrát, dá se mu rozumět.

 

Infotabule

V hale naprosto v pořádku, přehledné odjezdové a příjezdové tabule, turistické informační centrum 7–15.30, o víkendech (jen červen až září) 10.00 až 18.00, informace ČD 6–18.45 každý den.

 

Pokladny

6 pokladen, automat mimo provoz, karty berou. Pokladny otevřeny po až čt 5.30–19.45, pátek 5.30 až 20.15, sobota 5.30 až 18.45, neděle 6.00 až 20.15, mimo tyto časy lze nakoupit jízdenky i pro vnitrostátní jízdy v mezinárodní pokladně.

 

Čekárna

Jen miniaturní pro rodiny s dětmi do 6 let, nutno zvonit.

 

Toalety

Zachovalé, s obsluhou za 8 Kč, čisté, mýdlo, papír, sušáky.

 

Restaurace

Restaurace mimo provoz, v nádraží je však mnoho provozoven občerstvení. Doporučit lze Mr. Baker, Ugo, dále je zde Relay, Nonstop bar, pizzerie, samoobsluha otevřena denně 5.30–22 včetně občerstvovacího pultu. Automat na bagety, sušenky a kávu.

 

Další služby

lékárna, kadeřnictví, oděvy, drogerie, telefonní automat, služba ČD kurýr a pošta

 

Olomouc

Provozní doba: nonstop

Velké moderní hektické nádraží, v pátek po poledni bylo nacpané k prasknutí. Z tlačenice se dalo při čekání na vlak uniknout do prvního patra, kde nebyla ani noha.

 

Slyšitelnost hlášení

Skvělá srozumitelnost na nádraží i na 5 nástupištích.

 

Infotabule

V hale v pořádku, černobílá tabule, k informacím se nebylo možné dostat (velké fronty na jízdenky). 8 pokladen, 4x domácí (po–ne 0.10–2.15, 2.30–23.40), 2x mezinárodní (po–ne 0:00–2, 2:15–22, 22:30–24), 2x info (nonstop), automat na jízdenky je jen pro InKartu, druhý mimo provoz. U všech pokladen včetně informací se daly koupit vnitrostátní jízdenky.

 

Čekárna

Slušná, funguje nonstop, ČD Lounge s wi-fi od 0.45 do 23.45 pro cestující s místenkou.

 

Toalety

Působí čistě, cena 10 Kč.

 

Restaurace

Restaurace je příjemná a nekuřácká, stravenky berou, karty ne. Ceny jídel od 76 do 105 Kč. Navíc mnoho dalších možností občerstvení. Mr. Baker 2x, kebab, pizza, ovoce-zelenina, Pont Market (5–21), trafika, masna, Fornetti, sudová vína, kavárna, pizzerie. Automat na sušenky, bagety a nápoje.

 

Další služby

Lékárna, finanční poradenství, květiny.

 

Praha Masarykovo nádraží

Provozní doba: 3.40–23.30

Nato, že je nádraží v centru města a nedávno je rekonstruovali, tak je to dost tristní pohled–omšelé dlažky, staré cedule a nápisy, které už dávno neplatí. Nádraží samo je bezbariérové, ale do budovy se bezbariérově dostane člověk jen z jedné strany, ze dvou dalších jsou krátké schody. Nevábné WC. U nástupišť překážejí stánky s CD a časopisy.

 

Slyšitelnost hlášení

V hale u pokladen je rozumět hůře, na nástupišti a v hlavní hale dobře. Hlášení jen česky, což je škoda, neboť nádraží je v centru města a jezdí se odtud do příměstských částí, kam vlaky cestuje hodně cizinců.

 

Infotabule

Informační tabule v hale i na nástupištích. ČD info je otevřeno od 6 až do 20. V něm v době návštěvy redaktorky dost nepříjemná paní.

 

Pokladny

8 pokladen, z toho dvě mezinárodní, karty berou.

 

Čekárna

Není, jen pár laviček před hlavní odjezdovou cedulí. Obvykle na nich sedí bezdomovci.

 

Toalety

Otevřeno od 4 do 24 hodin, cena 8 Kč, kabiny ošklivé.

 

Restaurace

Bistro, kde mají např. řízek za 35 korun, palačinky. Ugova šťáva, Pont, Mr. Baker (i o víkendu), Bio potraviny, Zelenina, Relay, čajovna, před nádražím stánek s pečivem, automaty na bagety a sladkosti.

 

Další služby

Casino, výroba klíčů, potřeby pro modeláře, 2 telefonní budky, zastavárna, kadeřnictví, prodej kabelek, oblečení.

 

Kolín

Provozní doba: 4.00–24.00

Omšelé, leč čisté nádraží. Potěší ochota personálu v infocentru. Bezbariérový přístup na nástupiště je možný jen služebním výtahem (nutno volat obsluhu). Nádraží jinak v ničem nevyniká ani nepřekvapuje.

 

Slyšitelnost hlášení

Hlášení i cizojazyčně.

 

Infotabule

V hale, v podchodu i na nástupištích je v pořádku, nádraží má také vlastní infocentrum.

 

Pokladny

4 pokladny, dvě z nich byly otevřené, fronty se netvořily. V pokladnách berou karty.

 

Čekárna

Otevřeno 4–24, čistá, pěkná, za „zavřenými dveřmi“.

 

Toalety

Otevřeno od 6 do 20 hod., cena 8 Kč, ucházející čistota.

 

Restaurace

Restaurace působí hodně nádražním dojmem, otevřeno do 20 hodin, menu od 65 korun. Dále je na nádraží občerstvení (lahůdky), tabák, 2 pekárny a prodejna Pont. Na nádraží je i automat na bagety, sušenky a nápoje.

 

Plzeň hlavní nádraží

Provozní doba: 3.45 (NE 4.40)–23

První dojem po příjezdu na nástupiště není nejlepší, ale nádražní hala je krásná. Má bezbariérové přístupy a eskalátory na nástupiště. Inzerovaná wi-fi je sice zdarma, jenže je pouze na 10 minut, pak už se musí platit.

 

Slyšitelnost hlášení

Místy v pořádku, jinde téměř nesrozumitelné. Hlášení v češtině, cizojazyčné jen u mezinár. vlaků.

 

Infotabule

V hale v pořádku, včetně spojů MHD, v podchodu též. Nástupiště je v rekonstrukci, tam je značení méně přehledné.

 

Pokladny

6 + 2 mezinárodní, karty berou, ale je to nutno předem hlásit. V hale je i automat na jízdenky.

 

Čekárna

Čekárna není velká, ale je čistá. Otevřeno od 3.45 do 23 hod.

 

Toalety

Toalety zachovalé, ženy platí 10 Kč, muži 8 a 6 Kč. Ženské WC otevřeno 6 až 19, v neděli jen do 18 hodin. Pánské má otevřeno do 21 hodin. Na záchodech je upozornění, že ženy po 18 hodině „obslouží na pánském WC“.

 

Restaurace

CK Kantýna MMX, 20 jídel od 89 Kč. Pekárna Malinová–má výborné koláče. Dále Relay, Pont, Ugo, Mr. Baker, pizzerie, Expres store a zmrzlina.

 

Další služby

Další služby: kadeřnictví, second hand

 

Přerov

Provozní doba: nonstop

Přední část nádraží je po rekonstrukci a pěkná, druhá u peronů je podstatně horší, k hospodě se zatím nedostali… Moc hezké retro je, že tady mají staré klasické otáčecí jízdní řády.

 

Slyšitelnost hlášení

Výtečně srozumitelný v nové hale, v čekárně moc rozumět není, na peronu bez problémů. Hlášení v angličtině říká rodilý mluvčí.

 

Infotabule

Tři infocedule v přístavbě, jedna ve staré vytápěné hale sloužící jako čekárna, další v boční čekárně a v podchodech.

 

Pokladny

V nové nevytápěné přístavbě jsou 4 a v dalším oddělení 2 mezinárodní a vnitrostátní pokladny, otevřeno nonstop, navíc kasa RegioJetu a LeoExpressu. 2x automat na jízdenky. Karty berou na přepážkách i v automatech.

 

Čekárna

Sedí se ve vytápěných halách, místa je poměrně dost (v jedné je i klavír), navíc ČD Lounge (4–23.10).

 

Toalety

Nonstop s obsluhou, drahé (20 Kč, jen mytí rukou 3 Kč)

 

Restaurace

Restaurace s teplými jídly, menu za 75 Kč, působí vcelku slušným dojmem, vadí jen to, že je zde hodně cítit výpary z kuchyně. Zákaz „vstupu ve špinavém oblečení“. Dále nekuřácký bufet, působí slušně a čistě, hotová jídla kolem 70 Kč, polévky 24–30 Kč. V boční hale je další bufet. Dále jsou na nádraží: Relay a minipotraviny s nabídkou baget do 35 Kč.

 

Praha Smíchov

Provozní doba: 3.45–0.45

Podle dojmu patří k nejhorším nádražím. Nejde o to, že je staré, ale je špinavé. Plné koše, hlavně ty na netříděný odpad, odpadky na schodech na nástupiště. Bezbariérový přístup je možný, ale složitý, je třeba zavolat na uvedené číslo a čekat, pak potřebného svezou nákladním výtahem. Při naší návštěvě byly nevšímavé a nepříliš ochotné pokladní v obou otevřených kasách.

 

Slyšitelnost hlášení

Slyšitelnost výborná, v hale i na nástupištích.

 

Infotabule

Informační tabule v metru, v hale, v podchodu i na nástupištích. Okénko ČD info a informační stojan.

 

Pokladny

6 pokladen, berou platební karty, platbu je nutné hlásit.

 

Čekárna

Není samostatná, v koutě před restaurací je pár laviček.

 

Toalety

Cena 8 Kč. V rámci možností čisté, ale opravdu hodně retro včetně nejlevnějšího plastového prkénka a klasického visacího splachovátka.

 

Restaurace

Restaurace s teplými jídly 9–21 hod, menu za 79 korun. Prodejna maso-uzeniny, trafika Relay, pekárna, Pont Market, přímo na nástupišti stánek s občerstvením, automat na bagety/sušenky/nápoje.

 

Další služby

antikvariát, herna, bazar mobilů, zvenčí pošta, lékárna

 

Jihlava

Provozní doba: 4.45–22.55

Čisté a vcelku příjemné nádraží. Pokud má ovšem cestující hlad a chce teplé jídlo, má smůlu, chybí i bankomat. Ochotný personál.

 

Slyšitelnost hlášení

Hlášení dostatečně hlasité, zřetelné, je slyšet i na nástupištích.

 

Infotabule

Elektronické tabule uvnitř i na nástupišti, další i v čekárně.

 

Pokladny

2 pokladny–jedna osobní, druhá v ČD centru (mezinárodní jízdenky, karty berou, automat na jízdenky není.

 

Čekárna

Otevřeno 4.55–22.45, čekárna s kovovými lavicemi a praktickými odkládacími plochami je hojně využívaná, není luxusní, ale vcelku příjemná.

 

Toalety

Otevřeno 5.00–22.40, cena 5 Kč. WC se zamykají, klíče vydává pokladní u přepážky, toalety čisté.

 

Restaurace

Restaurace s teplými jídly chybí, šipka sice inzeruje „Kozlovku“, ta je ale už dva roky zavřená, teplé jídlo pořídíte nejblíž v restauraci vzdálené cca pět minut chůze od nádraží; k dispozici trafika Relay, občerstvení v hale, další občerstvení u 2. a 3. nástupiště; uvnitř nádraží dva automaty na bagety, sušenky a nápoje.

 

Jihlava

Provozní doba: po–pá 4–23.10, so+ne 5–21.30

Příjemné nádraží, velmi čisté, uklizené, plné světla, o víkendu při zavřených službách ale působí trochu dojmem, že tady chcípl pes…Je tu restaurace i jídelna, nabídka není veliká, spíše smažená jídla a polévky.

 

Slyšitelnost hlášení

Výborná slyšitelnost, ženský hlas, srozumitelné, dostatečně hlasité.

 

Infotabule

Digitální tabule v hale i na nástupištích.

 

Pokladny

Jedna osobní, ČD centrum (další 2–3 přepážky).

 

Čekárna

Samostatná není, pouze kovové lavice v nádražní hale. Úschovna zavazadel v ČD centru po–ne 7–18.30, ceny shodné s ostatními nádražími.

 

Toalety

Po–so 5–19.15, ne 6–19.15, kabinka 10 Kč, pisoár 5 Kč, umytí rukou 4 Kč.

 

Restaurace

Restaurace i jídelna, stravenky ani karty tu neberou. Jídelna: čepují Hostan, čistá, byť nepříliš útulná a hezká, otevřeno po–ne 9–21. V nabídce téměř samá smažená jídla (sýr, řízek, hermelín, játra apod.), ceny 40–60 Kč, přílohy od 5 do 10 Kč, hovězí polévka s nudlemi 15 Kč. Restaurace: čepují Krušovice, typická „nádražka“, kde sedí prakticky jen domorodci. Po–pá 5.30–18.30, so+ne 7–18.30. Menu za 65 Kč (polévka + hotové jídlo). K občerstvení slouží trafika Relay (5–19, so 8–15, ne 7–19) s nabídkou baget, zmrzliny, nápojů, Karlova pekárna (5–19 , so 7–12) i automat.

 

Hranice na Moravě

Provozní doba: 4.20–23.15

Čisté malé nádraží, průměrné ve všech směrech.

 

Slyšitelnost hlášení

Výborná slyšitelnost, také v angličtině (rodilý mluvčí).

 

Infotabule

2x elektronické tabule, starší model, k vlakům vede jen jedna cesta podchodem, není kde bloudit.

 

Pokladny

2 pokladny, automat na jízdenky není, 1 infookénko, platební karty berou. Zvlášť kiosek RegioJetu.

 

Čekárna

Po–ne 4.20–23, prostorná, světlá, s velkými okny, cca 50 míst.

 

Toalety

4.20–23, klíč na přepážce s kaucí 20 Kč, cena za použití 6 Kč. Čisté, ale staré a nepříliš voňavé.

 

Restaurace

Nádražní restaurace je kuřácká. Otevřeno po–pá 10–22, so 11–21, ne 11–22, základní denní menu (polévka + hlavní jídlo) za 70 Kč. Typická zakouřená nádražka se štamgasty. Má ale čisté ubrusy a novou televizi. Na nádraží je také občerstvení s teplými jídly do 14 hodin, studenou kuchyní, pivem, vínem a nealkem. Párek v rohlíku za 15 Kč, bagety za 40 Kč, káva a čaj 12 Kč. Bohužel to v něm moc nevoní. Dále Bartoňova pekárna (po–pá 5–17, so 6–10), prodejna tisku Relay a automaty na bagety a nápoje.

 

Okříšky

Provozní doba: po–pá 3.30–23.15, so+ne 4.10–23.15

Malé nádraží se dvěma nástupišti, jednou pokladnou a jedním kafe automatem. Hala působí neútulně, ale bylo v ní teplo. Čekání na zpožděný spoj se dá případně přežít v nedalekém country baru. Teplé jídlo nebylo v nabídce, zato překvapivě vodní dýmka.

 

Slyšitelnost hlášení

Ženský hlas, výborná slyšitelnost v čekárně i venku.

 

Infotabule

Vše obstarává vyvěšený jízdní řád, hlášení rozhlasu a cedule 1. a 2. nástupiště, více není potřeba.

 

Pokladny

1 pokladna, platba kartou jen v určené hodiny, automat není.

 

Čekárna

Čekat je možné jen v hale nádraží, otevřeno po–pá 3.30–15.10, 15.40–23.15, so+ne 4.10–15.10, 15.40–23.15.

 

Toalety

5 korun, možno jen v době, kdy je otevřená pokladna.

 

Restaurace

Vedle nádražní budovy stojí „country bar Na kolejích“, který měl na poutači, že nabízí teplá jídla. Pivo a limo měli, teplé jídlo nikoliv. Pro rychlé občerstvení tu funguje trafika, kde se dají koupit limonády a oplatky (otvírací doba po, st, pá 4.45–13, út+čt 4.45–14, so 4.45–9), ovšem v době návštěvy (25. 9. v 15.30) zavřeli už v poledne.

 

Ostrava hlavní nádraží

Provozní doba: nonstop

Za posledních 30 let prošlo nádraží změnou k lepšímu, dnes je to příjemné místo, kde se cestující cítí bezpečně. Nadchody k nástupištím jsou sice ze 70. let s výhledem na koksovnu, ale za to ČD nemohou.

 

Slyšitelnost hlášení

Huhlavý a ochraptělý zvuk, angličtině není rozumět.

 

Infotabule

Infokiosek ČD s prodejem jízdenek (nonstop s dvěma přestávkami). Velká tabule v patře, v přízemí jen dva menší monitory, na peronu nebyly klasické umístěné cedule.

 

Pokladny

3 pokladny, jedna vnitrostátní, druhá mezinárodní, třetí v infocentru; dva automaty na jízdenky, přepážky LeoExpressu a RegioJetu, karty berou.

 

Čekárna

Po–ne 01–9.30 a 10.30–24, velká, pěkná, světlá čekárna s okny. Plus ČD Lounge.

 

Toalety

Nonstop, pěkně zrekonstruované, ale velice drahé: 20 Kč, mytí rukou 3 Kč, sprcha 45 Kč.

 

Restaurace

Klasická restaurace zde není, jen bistra. Pekařství Hello, bistro Ivora–polévky a teplá hotová jídla do 70 Kč. Minimarket Pont s lékárnou. V patře další dva kiosky s nápoji, 2x Relay. Pět automatů na jídlo a pití.

 

Další služby

Směnárna, květinářství, suvenýry. Zdarma skříňka s knihami (půjčit a vrátit lze cokoliv).

 

Třeboň

Provozní doba: po–pá 3.50–22.55 so–ne 5–22.55

Starosvětsky vypadající nádraží, okolí budovy zdobí sochy, stromky. Dobrý informační systém, čisto. Ovšem přijet sem hladový a bez peněz se nevyplatí.

 

Slyšitelnost hlášení

Hlásí výpravčí, brzy bude uvedeno do provozu automatické hlášení.

 

Infotabule

Žádné tabule či označení nástupišť, vestibul je ale plný informací (vcelku přehledných) o otvíracích dobách, službách atd. Info u pokladny, příp. na telefonu.

 

Pokladny

1 pokladna, berou platební karty, automat na jízdenky není.

 

Čekárna

Samostatná není, jen hala nádraží, trochu potemnělé místo, k dispozici lavice se stoly, čisto.

 

Toalety

Podle otvírací doby pokladny, tam se vyzvedává i klíč.

 

Restaurace

Není.

 

Týniště nad Orlicí

Provozní doba: 4.10–20.40

První dojem z nádraží nebyl oslnivý, na nástupišti byl nepořádek u košů na tříděný odpad, naopak ale zaujaly krásné nové lavičky. Jinak bylo ale nádraží vzorně čisté, kytky v oknech, má udržované WC. Velmi ochotná pokladní. Pěkná budova, bezbariérové nádraží, možnost parkovat hned u nádraží.

 

Slyšitelnost hlášení

Skvělá slyšitelnost, nejen na nádraží, ale cca 200 m od něj všemi směry.

 

Infotabule

V hale vše v pořádku, světelné noviny, v podchodech též zcela přehledné. Infocentrum není.

 

Pokladny

2 pokladny, karty berou, automat není.

 

Úschovna

Po–pá 5–20.40 s přestávkou, so 6.15–20.40 s přestávkou, ne 11.20–15.40, 16.10–20.40, 20 Kč za kočárek, 40 korun za ostatní zboží.

 

Toalety

Toalety moderní, krásné, velmi čisté, poplatek 5 korun, záloha na klíč 20 Kč

 

Restaurace

Jen poblíž, stánek Relay, základní občerstvení včetně baget, čoko, sušenek a kávy

 

Choceň

Provozní doba: po–pá 3.50–21.25 so–ne 4–21.25

Čisté, upravené, zmodernizované, ale trochu stísněné nádraží s ochotným personálem.

 

Slyšitelnost hlášení

Velmi dobře ozvučeno i na nástupištích, cizojazyčné hlášení není.

 

Infotabule

V hale naprosto dostačující světelné noviny, v podchodu k nástupištím také přehledné tabule.

 

Pokladny

2 pokladny, karty berou, automat ne.

 

Čekárna

Ne, sedí se v prostoru u pokladen, místa dost.

 

Toalety

Toalety na klíč za 8 korun + záloha na klíč 20 korun.

 

Restaurace

Nejbližší restaurace je nedaleko naproti nádraží, občerstvení Relay s bagetami, sladkostmi, noviny, nealko.

 

Semily

Provozní doba: po–pá 5.45–17.10 so, ne 6.30–18

Zanedbané nádraží, prostory pro cestující jsou omšelé, vše je zamknuté, špinavé, nepoužívané. Ani paní v pokladně neměly svůj den. Čekárna dojem nevylepšila, je to dost smutné a nepřívětivé místo.

 

Slyšitelnost hlášení

Výborně hlasitý a zřetelný zvuk, ženský hlas.

 

Infotabule

Elektronická tabule s odjezdy.

 

Pokladny

1 pokladna, automat ne, karty berou.

 

Čekárna

K dispozici jsou 2 stoly, několik židlí.

 

Toalety

Nenalezeno, pouze TOI TOI budka stavebních dělníků (zamčená).

 

Restaurace

Bez restaurace, naproti je W-hotel, kde neberou stravenky, nádražní bufet byl zavřený, obvykle nabízí jen pivo a sušenky.

 

Litoměřice - město

Provozní doba: 4.30–19.45

Standardní staré zašlé nádraží, až na pokladny stejné jako před 30 lety. Včetně socialistické výzdoby–sochy zemědělkyně s košem ovoce, symbolem ovocnářského kraje. Ale není tu nepříjemně, plusem je možnost občerstvení v čisté, klasické nádražní restauraci.

 

Slyšitelnost hlášení

Slyšitelnost velmi dobrá.

 

Infotabule

Žádný, cestující je odkázán jen na rozhlas.

 

Pokladny

2, karty berou, automat není.

 

Čekárna

Zvláštní ne, sedí se v hale, jen 4 lavičky, dojem průměrný.

 

Toalety

Ano, klíče v restauraci, 8 Kč.

 

Restaurace

Restaurace a bistro Baronka, hlavní jídla, česká kuchyně, 70–75 Kč, 6 jídel + bagety, sušenky, karty neberou.

Další testy z kategorie Ostatní

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Test Dnes: Kytice za 500 korun

Chtěli jsme jarní puget pro energickou padesátnici, a odnesli jsme si kvetoucí keř, hřbitovní kvítí, „ramínko“ v květu i svilušky v liliích. Redaktoři MF DNES v minulých dnech po celé republice vyzkoušeli, jaké pugéty jim v květinářství uvážou za 500 korun jako dárek pro energickou a veselou kolegyni, která slaví padesátiny. A ukázalo se, že než přinést některé floristické experimenty, bylo by zřejmě lepší investovat peníze do bonboniéry nebo kosmetiky.

Test DNES: Reflexní pásky

Test DNES: Reflexní pásky

Rozsvícený mobil ani bílé triko vám život na noční silnici určitě nezachrání. Raději si nakupte pořádné reflexní prvky, ideální jsou co nejširší pásky ve světlých barvách. Nejlepší pásky „svítí“ 60krát lépe než ty nejhorší. 

dTest: Sekačky

dTest: Sekačky

S příchodem jara se opět musíme začít starat o naše zahrady a zahrádky. Jsou činnosti jako natírání plotu, lakování zahradního nábytku či sázení okrasných květin, které děláme pouze jednou za rok. Potom jsou ale úkony, které musíme dělat pravidelně přes celou sezónu, a zaberou tak majiteli pozemku mnoho času. Pokud máte zahradu v přijatelné velikosti a nepoužíváte žací traktůrek, vlastníte pravděpodobně rotační sekačku. Stejně jako jiné technologie, i sekačky na trávu prodělávají vývoj a reflektují technologické novinky, které mají ulehčit práci.

TEST DNES: Test autoservisů

TEST DNES: Test autoservisů

Většina servisů opravu zvládla, jeden katastrofálně pohořel. Stejná oprava jednou za 981 Kč, jindy za 11 690 Kč Pozitiva: Pět ze šesti servisů odhalilo obě závady. Ceny za opravy se u nich výrazně nelišily. Negativa: Jeden servis si naúčtoval výrazně více než ostatní. Řekl si o 14 tisíc korun, přestože auto neopravil.

Test řezaných květin

Test řezaných květin

Kytka ke čtyřicátinám. Jen jedna přežila se ctí týden ve váze. Pozitiva: Prodejci se většinou snažili nepřekročit stanovenou cenu. Laikům se mnohé kytice líbily. Negativa: Květináři detailně nezjišťovali, pro koho kytka je. Podle expertů se část kytic hodila jen na hrob.

TEST DNES: Test vánočních svíček

TEST DNES: Test vánočních svíček

Mastí, špiní, čoudí, jedy však nevylučují Pozitiva: Většina svíček hoří dobře a neskapává z nich vosk. Jsou také zdraví neškodné. Negativa: Polovina vzorků zanechala na rukou mastnotu či špínu. Některé mohou způsobit potíže alergikům.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.