Test Dnes: Ovocné smoothie

Koktejly plné cukrů si dávejte spíš za odměnu. Je to ovocná radost, díky níž bychom rádi zhubli a ještě dodali organismu vitaminy. Což o to, smoothie jsou chutná, ale zdraví ani štíhlou linii vám nezajistí.

Stejně jako na začátku nového roku navštěvují domácnosti Tři králové, dostavují se pravidelně i tři novoroční předsevzetí: „Zhubnu!“, „Začnu zdravě jíst.“ „Budu víc sportovat!“. I nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro síť výživových poraden Naturhouse potvrdil, že právě tyhle tři cíle si přejí Češi od ledna plnit nejčastěji.
Po Novém roce se proto naplní posilovny i prodejny zdravé výživy a v nákupních košících načas nahradí uzeniny zdravější ovoce a zelenina. V posledních letech se „dietáři“ snaží obohatit svůj jídelníček také o takzvaná smoothie, tedy hutné nápoje z rozmixovaného ovoce či zeleniny, do nichž se může přidat voda, mléko či jogurt, kakao, chia semínka nebo třeba zelený ječmen. Tedy všechno to, co považujeme za zdravé. Logicky by proto měla být i smoothie tělu a duši prospěšná.
Jenže jak ukázaly výsledky aktuálního testu MF DNES, takhle jednoduché to ve skutečnosti není.
Pokud totiž chcete začít rok zdravěji, bude vám také záležet na tom, abyste konzumovali potraviny a nápoje co nejméně sladké a nepříliš tučné, zato s dostatkem vitaminů, vlákniny či bílkovin.
Tuku většina testovaných ovocných smoothie, do nichž nebyly přidány přísady živočišného původu, skutečně obsahovala minimum.
Leč sacharidů výhradně z ovoce (žádné smoothie nebylo doslazováno) v nich bylo dost – průměrně mělo každé balení kolem 25 gramů přirozeně se vyskytujících cukrů. A také jejich průměrná energetická hodnota téměř 600 kJ byla výrazná.
„Smoothie sice odlehčí jídelníček, jen je třeba ho vnímat jako jídlo, třeba svačinu, i když se pije,“ upozorňuje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy.
Právě v tom, že z několika pomerančů, manga či banánu uděláme mixérem veselou, oranžovou tekutinu, jsou schovány nečekané nástrahy.
Na jedné straně do sebe dostaneme tolik ovoce, kolik by se nám jinak těžko podařilo. „V ovoci je přitom kromě vitaminů a vlákniny také plno dalších tělu prospěšných látek: fenolové sloučeniny, minerální látky nebo antioxidanty,“ vysvětluje docent Aleš Rajchl z pražské VŠCHT, který měl na starosti laboratorní analýzy.
Dietologové se přitom domnívají, že vzájemným působením se účinek všech těchto blahodárných látek ještě posiluje.

Rozmixované ovoce je zrádné

Zároveň však zasytíme organismus energií rychle a bez práce. A to nedělá dobrotu. „Studie prokázaly, že pokud přijmeme stejné množství energie v tekuté formě, sníme více kilojoulů v dalším jídle, než kdybychom totéž snědli ve formě pevné,“ líčí na svých stránkách Rozumnehubnuti.cz lékařka Václava Kunová, podle níž je problém také to, že jakmile upravíme přirozenou formu potravin, tedy z pevného ovoce uděláme tekuté, významně tím ovlivníme, jak organismus vstřebá živiny.
„Zvýšíme tím glykemický index naprosto zásadním způsobem. Smoothies proto mají vyšší schopnost vyvolat prudký vzestup hladiny krevního cukru, což vyvolá brzy větší hlad. Navíc se také podpoří ukládání energie do tuků, zejména v oblasti pasu,“ připomíná odbornice na výživu, že snaha shodit může skončit fiaskem.

Přidejte zeleninu nebo jogurt

Znamená to tedy, že jsou pro vás od ledna smoothies tabu? Nikoliv.
Z každodenního zvyku udělejte spíš občasnou radost, dopřejte si menší balení do 300 mililitrů a dobře promyslete, jaký typ koktejlu budete pít.
„Výživově vhodnější jsou výrobky, ve kterých je určitý podíl zeleniny, na škodu není ani obsah malého množství kvalitního tuku či bílkoviny. Svačina v podobě smoothie tak bude vyváženější a ovlivní i výsledný glykemický index,“ radí nutriční terapeutka Věra Boháčová.
Ideální je podle doktorky Kunové přidat například řecký jogurt nebo skyr, které ve 100 gramech obsahují přibližně 10 gramů bílkovin, mléko (v deci jsou zhruba 3 gramy proteinů) nebo přímo proteinový prášek, jehož jedna 25gramová odměrka přidá 20 gramů bílkovin.

Vitaminovou bombu nečekejte

A jak je to s vitaminem C, kvůli němuž jsou v době viróz svolní podstoupit ovocnou kúru i ti, kteří o jablko či hrušku celý rok ani nezabrknou?
Doporučená denní dávka tohoto životabudiče je kolem 80 miligramů, což by měl hravě zajistit jeden pořádný pomeranč nebo pěkně zralá paprika. Pokud chcete imunitu posílit, můžete dávku zvednout až na 500 miligramů denně, byť neexistuje žádná odborná studie, která by potvrdila, že díky céčku odoláte virové nákaze.
Jestliže byste si přáli zvýšené nároky pokrýt pomocí testovaných smoothies, čekal by vás strašný osud: každý den vypít pět lahviček nápoje Solevita Super Smoothie nebo také 625 kapsiček Hello Smoothie mango.
Jistě, to je naprostý nesmysl, bohužel nevhodné je pomocí podobných koktejlů doplňovat i běžnou denní normu vitaminu C.
Přesto docent Rajchl smířlivě poznamenává: „Výsledky nás nakonec docela příjemně překvapily, domnívali jsme se, že obsah vitaminu bude mnohem nižší.“
Céčko je totiž mimořádně nestabilní vitamin, kterému stačí málo, aby se vytratil. Že začne mizet společně s bodem varu, je poměrně známé, jenže on je háklivý i na provzdušňování a mechanické zásahy. Jakmile začnete ovoce mixovat a směs vystavíte působení kyslíku, za pár desítek minut je pryč. Což mimochodem potvrdilináš test – než stihla laboratoř vitamin ve dvou čerstvě připravených smoothies (UGO, Fruitisimo) změřit, téměř zmizel. Proto jsme také tyto dva vzorky hodnotili zvlášť, do celkového výsledku jsme naměřené hodnoty vitaminu C nezapočítávali.

Výrobky, které uspěly v testu

Solevita Super Smoothie

Solevita Super Smoothie

Výrobce:
Lidl
Koupeno:
Lidl

Složení: 32 % jablečná šťáva, 27 % mangová dřeň, 21 % pomerančová šťáva, 16 % banánová dřeň, 4 % dřeň z dýně, vitamin C, vitamin B6

Běžná cena 26,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test: Ve vzorku převažuje ovocný cukr, kterého je bezmála 12 gramů v porci. Ve srovnání s dalšími smoothies je průměrně sladké, zato má kvůli přidané kyselině L-askorbové nesrovnatelně nejvyšší obsah vitaminů C. Nápoj je obohacen také o vitamin B6.
Jak chutnalo porotě: Jeden z nejchutnějších vzorků v testu většině porotců imponoval vyrovnanou ovocnou chutí, příjemnou, sytou barvou, libou vůní a relativně hutnou konzistencí. Pro některé porotkyně byl možná o něco sladší, než by si přály.
Převládající chutě: jablko, mango, banán
Známka za chuť: 1,8

1,4 Známka testu

Solevita Fruit Smoothie

Solevita Fruit Smoothie

Výrobce:
Lidl
Koupeno:
Lidl

Složení: 38,2 % jablečná šťáva, 19,7 % banánová dřeň, 19,2 % mangová dřeň, pomerančová šťáva, 7,8 % pomerančová dužnina, maracujová šťáva

Běžná cena 24,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test: I ve druhém výrobku z řetězce Lidl převažuje ovocný cukr, ostatně složení sacharidů je prakticky totožné s vítězným vzorkem. Protože však do něj není dodána kyselina L-askorbová, obsahuje polovinu množství vitaminu C. I tak je ho významně víc než ve většině zbývajících vzorků.
Jak chutnalo porotě: Velmi příjemný ovocný nápoj s výraznou sladkokyselou chutí, v níž bylo patrné hlavně mango a pomeranč. Má o něco hrubší, hustou konzistenci, chuť je méně vyvážená než u vítěze.
Převládající chutě: mango, pomeranč, jablko Známka za chuť: 2,1

1,4 Známka testu

Tesco Velvety & Smooth

Tesco Velvety & Smooth

Výrobce:
Tesco
Koupeno:
Tesco

Složení: jablečná šťáva, 20 % mangový protlak, banánový protlak, jablečný protlak, 2 % maracujová šťáva, citronová šťáva

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test: Pokud vypijete na posezení toto zdaleka nejsladší smoothie, dostanete do těla zhruba 16 gramů ovocného, 9 gramů hroznového a 6 gramů řepného cukru – tedy skoro osm kostek. Zároveň imunitu podpoříte třetím nejvyšším množstvím vitaminu C z testovaných vzorků.
Jak chutnalo porotě: Smoothie společnosti Tesco chutnalo porotě jednoznačně nejvíc: sladké a kyselé chutě byly velmi harmonické, příchutě jednotlivých druhů použitého ovoce byly vyvážené, žádná výrazně nepřevažovala.
Převládající chutě: jablko, mango Známka za chuť: 1,6

1,4 Známka testu

Limeňita Fresh &Cool

Limeňita Fresh &Cool

Výrobce:
Limeňita
Koupeno:
Košík.cz

Složení: 47 % jablečná šťáva, 20 % pyré z manga, 20 % banánové pyré, 10 % pyré z maracuji, 3 % pomerančová dužnina

Běžná cena 34,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test: Co do obsahu vitaminu C je španělské smoothie nadprůměrné (v porci je ho skoro 36 mg), sacharidů obsahuje jen mírně nad průměr. Výraznou převahu má ovocný cukr, poměr sacharózy a glukózy je téměř totožný.
Jak chutnalo porotě: Dobré smoothie, v jehož chuti oceňovali porotci výrazné ovocné tóny. Poměrně překvapivě zmiňovali i sladkou příchuť meruněk, z nichž ovšem nápoj vyroben není. Vzorek byl příjemně sladký, ale nepřeslazený, lehce nakyslý, jeho konzistence možná až příliš řídká.
Převládající chutě: mango, jablko, pomeranč, banán Známka za chuť: 1,8

1,6 Známka testu

K to GO Smoothie

K to GO Smoothie

Výrobce:
Molkerei Gropper
Koupeno:
Kaufland

Složení: 38 % jablečná šťáva, 20 % banánová dřeň, 19 % mangová dřeň, 8 % pomerančová šťáva, 8 % pomerančová dužnina, 7 % maracujová šťáva

Běžná cena 24,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test: Poměrně průměrný vzorek, který v lahvi obsahuje mírně nadprůměrné množství sacharidů, což je docela dost (28,8 g), a průměrné množství vitaminu C (6,8 mg), což je vcelku málo.
Jak chutnalo porotě: Zatímco předchozí vzorky byly spíš sladké, smoothie K to Go připadalo porotcům především kyselé. „Je to takové ostré,“ hledala jedna z porotkyň nejpřiléhavější přívlastek. Několik členů poroty se také domnívalo, že je do smoothie přidána i citronová šťáva.
Převládající chutě: jablko, mango, pomeranč
Známka za chuť: 1,9

1,9 Známka testu

Body & Future Memory Ginkgo

Body & Future Memory Ginkgo

Výrobce:
McCarter, a. s.
Koupeno:
rohlik.cz

Složení: 17,3 % mandarinková šťáva*, ananasová šťáva*, pomerančová šťáva*, upravené jahodové pyré (jah. pyré, aroniová šťáva, přírodní aroma), upravená jablečná dřeň (jabl. dřeň, antioxidant: kyselina L-askorbová), voda, 9,6 % dýňové pyré, 4,5 % borůvkové pyré, 0,5 % olej z vlaš. ořechů, extrakt z kořene čekanky, 0,1 % ginkgo extrakt, barvivo: lykopen (*lisována za studena)

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test: Relativně málo sladký vzorek, který má kvůli přidaným antioxidantům nadprůměrný obsah vitaminu C. Protože má však balení 330 ml, zkonzumujete nakonec stejně 25 gramů sacharidů.
Jak chutnalo porotě: Chuť byla neobvyklá, ale vcelku příjemná, konzistence spíš řídká.
Převládající chutě: jablko, pomeranč, jahoda Známka za chuť 2,7

2 Známka testu

HiPP BIO Smoothie Mix

HiPP BIO Smoothie Mix

Výrobce:
HiPP s.r.o.
Koupeno:
rohlik.cz

Složení: 40 % broskev, 22 % banány, jablečná šťáva z koncentrátu nízké kyselosti, 18 % jablko

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test: Smoothie s žonglujícím lachtanem na obalu obsahuje mizivé množství vitaminu C, ale také méně cukrů. Protože je porce určena pro děti, je ve srovnání s ostatními testovanými vzorky malá. Pro dospělého by to byl jen malý ovocný doplněk svačiny.
Jak chutnalo porotě: I když se výrobek firmy HiPP jmenuje smoothie, se skutečným rozmixovaným ovocem nemá mnoho společného. Je to prostě dětská ovocná přesnídávka, jen víc tekutá, naředěná. Není zbytečně sladká, ve vůni jsou hodně cítit banány, chuť je mírně zatuchlá.
Převládající chutě: jablko, banán, meruňka, broskev
Známka za chuť 2,8

2,2 Známka testu

UGO 100 % Smoothie

UGO 100 % Smoothie

Výrobce:
UGO
Koupeno:
rohlik.cz

Složení: 44 % mango pyré, 44 % šťáva z jablek, 12 % meruňkové pyré

Běžná cena 44,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test: Nepasterizované smoothie vyrobené z českých jablek, vietnamského manga a egyptských meruněk obsahuje průměrně sacharidů, mezi nimiž má převahu ovocný cukr. Vitaminu C je sice v nápoji málo, ve srovnání s čerstvým UGO smoothie je ho přesto dvojnásobek.
Jak chutnalo porotě: Pro některé porotce byla zklamáním kalná až našedlá oranžová barva, příliš řídká konzistence a minimální ovocná vůně. Ani v chuti nebylo příliš cítit mango či meruňky, porotci tipovali spíš mrkev či kiwi. „Cítím rozemletý citron i se slupkou,“ zněl jeden komentář.
Převládající chutě: jablko, kiwi, mrkev Známka za chuť: 3,0

2,3 Známka testu

Jorries Smoothie

Jorries Smoothie

Výrobce:
Jplus s.r.o.
Koupeno:
Košík.cz

Složení: 50 % jablečná šťáva, 50 % mrkvové pyré

Běžná cena 21,90

Co zjistil test

Hodnocení

Co zjistil test: Husté mrkvovojablečné smoothie obsahuje jen podprůměrné množství sacharidů (19 g ve 200 ml), z nichž 52 % tvoří fruktóza. A ani na vitamin C není nápoj příliš bohatý. Protože je balení malé, zdaleka nepokryje nároky na svačinu pro dospělého.
Jak chutnalo porotě: Ačkoliv patří mrkev k sladším druhům zeleniny, v tomto nápoji se neosvědčila. Porota se shodla, že její chuť výrazně přebila jemnější příchuť jablek, navíc byla natolik intenzivní, až zanechávala v ústech nahořklou pachuť. „Není to chutné, lepí se na patro a cítím spíš rajče nebo nějakou jinou zeleninu,“ zaznělo v hodnocení.
Převládající chutě: mrkev, jablko
Známka za chuť: 3,3

2,3 Známka testu

Další testy z kategorie TestDNES

Test Dnes: Sladkosti bez přidaného cukru

Test Dnes: Sladkosti bez přidaného cukru

Kousek hořké čokolády je lepší než „dia“ pamlsek Bonbony, lízátka, sušenky, dorty, čokolády... Snad každou dobrotu už umějí výrobci udělat i bez řepného cukru. Diabetici i lidé, kteří hubnou, je mlsají bez výčitek a často také bez omezení.

Test Dnes: Piva stylu IPA

Test Dnes: Piva stylu IPA

Velké rozdíly. Polovina vzorků má k ideálu daleko. India Pale Ale. Tři slova, která nepivařům nic neřeknou, možná je neznají ani mnozí pijáci piva. Styl IPA k nám pronikl teprve nedávno. O to větší boom dnes zažívá.

Test Dnes: Online lékárny

Test Dnes: Online lékárny

Léky z internetu máte doma do tří dnů Ještě jste nenašli odvahu nakoupit volně prodejné léky po síti? Nemusíte se bát, všechny testované lékárny obstály.

Test Dnes: Prosecco

Test Dnes: Prosecco

Velká marketingová bublina. Lehké, příjemné, nekomplikované. Taková pověst provází prosecco, nejprodávanější šumivé víno na světě, které před pěti lety sesadilo z trůnu šampaňské v množství prodaných lahví.

Test Dnes: Pesticidy v jablkách

Test Dnes: Pesticidy v jablkách

S vitaminy si dopřáváme i chemický koktejl. Z českých sadů i ze zahraničí, kupovaná na trhu i v obchodních řetězcích... Laboratoř našla ZBYTKY PESTICIDŮ ve všech testovaných jablkách. Výjimkou byla jen ta z ekologického zemědělství.

Test Dnes: Hladké mouky na vánočku nebo cukroví

Test Dnes: Hladké mouky na vánočku nebo cukroví

Skvělou vánočku i cukroví upečete z mouky za 8 korun. Na domácí předvánoční pečení se nejvíc hodí klasická bílá mouka za pár korun, ale pečivo z celozrnné mouky bude zdravější.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.