Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.

Neustálé lámání tuhy v pastelkách dovede rodiče či fandy malování pěkně naštvat provětrat peněženku. Jak zjistil test MF DNES, tuha se v pastelkách láme poměrně často. A to i v těch nejdražších, nebo dokonce v takových, které mají na obalu napsáno „nelámavé“ nebo „extra odolné proti zlomení“. Kromě lámání se některé pastelky také špatně ořezávají nebo mají málo syté barvy. 

Naopak dobrá zpráva je, že odborníci v pastelkách nenalezli pro lidské zdraví nebezpečné a zakázané ftaláty. Ty jsme nechali otestovat u dvou nejlevnějších vzorků z Číny.

 

Když malují dospělí

Nejlépe prošly všemi zkouškami a testy pastelky Maped a Kores, které cenově patří mezi průměr, respektive levnější. 

Právě vítěze testu často používají fanoušci omalovánek pro dospělé. Koníčku, který v poslední době získal obrovskou popularitu, propadla například Petra Vodstrčilová, která malý sešit s omalovánkami nosí neustále s sebou v kabelce. „Je to koníček, který uklidňuje, zahání nudu, zlepšuje estetické cítění a podporuje kreativitu. Používám pastelky Maped, které jsou měkké, mají syté barvy a nelámou se,“ pochvaluje si Petra.

Nejhorší výsledky měla naopak značka My School z prodejny Pepco. Jejich pastelky získaly pět nejhorších známek z osmi zkoušek. „Je možné, že v dražších výrobcích dodavatelé využívají barviva větší kvality. Pak je ale daný výrobek prodávaný v jiných cenových relacích než náš,“ říká Nikoleta Bobeničová, marketingová specialistka z Pepco Slovakia. A dodává, že si výrobky prověřují a stížnosti nemají.

 

Pět pádů ze stolu

MF DNES testovala celkem deset vzorků pastelek. Odbornou část testu zajistili specialisté z Technického a zkušebního ústavu stavebního (TZUS). Pastelky ořezávali kovovým ořezávátkem, ostrým nožem a po pěti pádech ze stolu znovu nožem. To pro simulaci tradiční situace v rodině zejména s menšími dětmi, kde jsou pastelky více pod stolem než na stole.

„Při zkoušce nožem lze lépe zjistit, zda jsou obě poloviny pastelky vyrobeny ze stejně tvrdého dřeva,“ vysvětluje Lenka Sobotová z oddělení výrobků pro děti, která testy prováděla. Pokud tomu tak není, pastelka se hůře ořezává. Při krouhání by se také neměla vytrhávat vlákna dřeva a vznikat takzvané „otřepy“.

 

Formule proti zlomení

Jak se tedy při nákupu pastelek nenechat napálit? V první řadě nespoléhejte na sliby, zejména ty o „nelámavosti“. 

Třeba pastelky německého výrobce Faber-Castell lákají zákazníky na „speciální formuli proti zlomení“. Podle webu výrobce jde
o to, že se tuha po celé délce přilepí k dřevěnému obalu, a tím se zpevní proti zlomení. A realita? V jiných ohledech vynikajícím pastelkám formule nepomohla. V našem testu se zlomila vždy alespoň jedna pastelka při každé ze tří zkoušek. Zajímavé je, že všechny byly z jedné krabičky, pastelky z druhé krabičky prošly bez závad. 

Zvláštním případem byly pastelky Bic Kids, které jsou jediné z testovaných vyrobené z pryskyřice, a ne ze dřeva jako ostatní. Na obalu se pyšní sérií nápisů od „doporučeno učiteli“ přes „bezpečné“, „žádné třísky“, „snadno ořezatelné“ až po „extra odolné“.

To se však při testu neprokázalo. Naopak. „Odřezky včetně tuhy se přilepovaly na ruce i ořezávátko,“ popsala Lenka Sobotová průběh jejich zkoušky. Podobnou zkušenost měly s Bic kids i děti v Malostranské základní škole. „Vůbec to nejde ořezat,“ prohlásila udiveně Márinka.

 

Pastelky z Číny

Šest z deseti vzorků pastelek bylo vyrobeno v Číně. Asie ale rozhodně automaticky neznamená nižší kvalitu. Z Číny pocházejí jak nejhorší pastelky, tak i druhé nejlepší. Záleží na tom, jakou kvalitu si výrobce zadá. Například pastelky Centropen patřily k těm horším.

„Naše firma tento sortiment pouze překupuje na základě poptávky a nabídky, obecně zejména obchodních řetězců. Výroba pastelek je v Číně a z nabízených možností a vzorků vzhledem k možné ceně jsme zvolili tento,“ vysvětluje Pavel Kaupa, poradce ředitele tuzemského prodeje společnosti Centropen. 

Pastelka Cetropenu vychází na 2,50 koruny za jednu, což je druhá nejnižší cena hned po značce My school od Pepca, která dopadla ze všech nejhůře.

Posledním třem testovaným vzorkům – My School, Tesco Go Create a Centropen, které se víc lámaly a špatně ořezávaly, chyběly i sytější barvy, měly tužší jádro.

„Tyto druhy pastelek při tréninku kreslení úplně vynecháváme, jelikož dítě musí na pastelku více tlačit, a vytvoří si tak napětí v celé paži, což je pro nácvik kreslení zcela nevhodné. Snažíme se, aby ruka při kreslení byla uvolněná a pohyb plynulý,“ varuje logopedka Nikola Kadrlová, která rovněž vede grafomotorické kroužky.

Zkouška na sliny a barvení simulující dětmi oblíbené ocucávání pastelek dopadla na výbornou u všech značek. Téměř všechny odolaly také zkoušce na pot. Výjimkou byla červená pastelka Jovi, jako jediná barvu trošičku pouštěla.

 

Tenké, nebo tlusté?

Pastelky, které jsme zkoušeli, patří bez výjimky mezi tenké, často zvané školní. „Tyto pastelky s měkkou tuhou se hodí do školy pro většinu dětí, které mají správný úchop a uvolněnou ruku. Práce v sešitech s detailem je pro děti snazší, lépe se trefí do linek a vyznačeného prostoru,“ říká pedagožka Martina Simonidesová.

Silné pastelky se podle odbornice hodí pro malé děti, které s kreslením začínají. „Děti mezi druhým a třetím rokem začínají mít zájem o kreslení a jsou pro ně vhodné krátké voskové pastely ve tvaru kapky, jehlanu nebo koule. Dítě zatím nezvládne držet tužku správně. Jakmile dokáže uchopit pastelku prsty, může zkusit dřevěné kratší silnější ergonomické pastelky. Kratší proto, že malá dětská ruka může mít potíže dlouhou pastelku udržet,“ dodává Simonidesová.

Výrobky, které uspěly v testu

Pastelky Maped Color Peps, 6 kusů

Pastelky Maped Color Peps, 6 kusů

Výrobce:
Maped Francie
Koupeno:
My Národní

Dobré pastelky za průměrnou cenu. Snadno se ořezávají, nelámou se.

Cena za 1 pastelku: 4,65 Kč

Země výroby: Vietnam

Běžná cena 27,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pastelky dobře a výrazně kreslí, mají syté barvy, protože jádro je měkčí. Proto také mírně špiní ruku po přetření obrázku dlaní.
Nezískaly žádnou vyloženě špatnou známku. Dobře se ořezávají, žádná se nezlomila ani po simulaci pádů a ořezávání nožem. Při krouhání ořezávátkem se u dvou pastelek ze šesti nepatrně vyštíplo dřevo. Tuha pastelek je v ose, až na dvě mírná vychýlení. Na pot a sliny nereagují.

Hodnocení dětí: Dobře malují, nelámaly se. Ale zazněl i hlas „ta mně vůbec nemaluje“.

1,3 Známka testu

Pastelky Kores Hurvínek, 6 kusů

Pastelky Kores Hurvínek, 6 kusů

Výrobce:
Kores Vienna
Koupeno:
My Národní

Nejlepší výsledky v poměru ceny k výkonu. Pastelky nejlépe prošly testem na „řezitelnost“ a lámavost.

Cena za 1 pastelku: 2,65 Kč

Země výroby: Čína

Běžná cena 15,90

Co zjistil test

Hodnocení

S pastelkami se lehce maluje, protože jejich jádro je měkčí. Barvy jsou syté, dělají výraznou stopu. Pastelky mírně špiní ruku při přetření obrázku dlaní a rozetřou se po papíře. Žádná z pastelek se nezlomila při ořezávání ani při testování po pádech a neopadávaly z nich žádné úlomky. Jádro pastelky rovné, v ose.

Hodnocení dětí: Malují dobře, ale několika dětem se zlomila tuha.

1,3 Známka testu

Pastelky Faber-Castell, 6 kusů

Pastelky Faber-Castell, 6 kusů

Výrobce:
Faber-Castell Německo
Koupeno:
My Národní

Jinak výborným pastelkám za vyšší cenu uškodilo poměrně časté lámání tuhy.

Cena za 1 pastelku: 8,30 Kč

Země výroby: Brazílie

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pastelkami se velmi dobře kreslí, mají měkčí jádro, syté barvy, není třeba vůbec tlačit. Získaly (spolu s Koh-i-noorem) nejvíce nejlepších známek (šest z osmi). Druhou nejhorší známku (2,3) ale dostaly v testu řezitelnosti a lámavosti. Při krouhání ořezávátkem se na nich objevovaly velmi drobné otřepy a jedna pastelka se zlomila. Další se zlomily při řezání nožem a po pádu.

Hodnocení dětí: „Moje nejoblíbenější,“ zazněl jeden hlas. Dětem se s nimi dobře kreslilo.

1,3 Známka testu

Pastelky Koh-i-noor Krtek, 6 kusů

Pastelky Koh-i-noor Krtek, 6 kusů

Výrobce:
Koh-i-noor
Koupeno:
SEVT

Dobré pastelky za slušnou cenu, ale při ořezávání se trochu vytrhávala vlákna a po pádu se lámaly.

Cena za 1 pastelku: 3,08 Kč

Země výroby: ČR

Běžná cena 13,50

Co zjistil test

Hodnocení

Pastelky mají syté barvy, výrazně kreslí, i když jádro je tužší. Při přetření obrázku hranou dlaně mírně špiní ruku. Získaly (spolu s Faber- -Castell) nejvíce nejlepších známek (šest z osmi). Při řezání ořezávátkem vznikaly mírně otřepy. Při ořezávání nožem po pádu se polovina pastelek z jednoho vzorku zlámala. Jádro tuhy v ose pastelky. Pot ani sliny barvu nerozpouštějí.

Hodnocení dětí: Kreslí docela dobře, ale po ořezání se kýve tuha.

1,4 Známka testu

Pastelky Bic Kids, 12 kusů

Pastelky Bic Kids, 12 kusů

Výrobce:
Bic France
Koupeno:
My Národní

Drahé pastelky, co dobře kreslí, ale špiní a běžným ořezávátkem nejdou okrouhat.

Cena za 1 pastelku: 8,30 Kč

Země výroby: Francie

Běžná cena 99,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pastelky výrazně kreslí, mají syté barvy. Jádro je měkčí, ale je třeba mírně tlačit. Po přetření obrázku hranou dlaně velmi špiní ruku a malba se roztírá po papíru. Naopak jedničku získaly za to, že jádro pastelky je v ose a nereaguje ani na pot a sliny. Při krouhání ořezávátkem jádro ulpívalo na prstech. Nožem se ořezávaly těžce, odlamovaly se celé kusy pryskyřice, z které jsou jako jediné pastelky v testu vyrobeny.

Hodnocení dětí: Velmi dobře se s nimi kreslí, ale vůbec nešly ořezat běžným ořezávátkem, prokluzovaly.

1,5 Známka testu

Pastelky Minions Kredki szkolne, 12 kusů

Pastelky Minions Kredki szkolne, 12 kusů

Výrobce:
St-Majewski Polsko
Koupeno:
My Národní

Drahé pastelky s pouze průměrnými výsledky. Kreslí dobře, ale mírně špiní.

Cena za 1 pastelku: 8,30 Kč

Země výroby: Čína

Běžná cena 99,90

Co zjistil test

Hodnocení

S pastelkami se lehce maluje, není třeba tlačit, mají měkké jádro a výrazné barvy. Snadno se ale upisují. Nejhorší známku spolu s Kores a Bic Kids získaly při testu na přilnavost jádra, kdy po přetření malby hranou dlaně mírně špinily a barvy se znatelně rozetřely. Problém byl i počáteční stav pastelek, dvě byly zlomené už po koupi a v jednom vzorku dokonce jedna pastelka chyběla.

Hodnocení dětí: Malují dobře, ale při ořezávání se zlomila tuha. V hlasování podle obalu by zvítězily.

1,5 Známka testu

Pastelky Jovi dřevěné nelámavé, 12 kusů

Pastelky Jovi dřevěné nelámavé, 12 kusů

Výrobce:
Jovi Španělsko
Koupeno:
SEVT

Průměrné pastelky, cenou i výsledky. Červená pastelka barví při reakci na pot.

Cena za 1 pastelku: 4,08 Kč

Země výroby: Čína

Běžná cena 49

Co zjistil test

Hodnocení

S pastelkami se dobře kreslí, dělají výraznou stopu, barvy jsou syté. Při malování ruku téměř nešpiní. Při řezání nožem se nejprve zlomila jedna ze šesti u jednoho vzorku a po pádech dvě ze šesti pastelek u obou testovaných vzorků. Tuha je v ose pastelky. Při testování na pot nechává červená pastelka slabý červený nádech, což se u žádných jiných vzorků nestalo.

Hodnocení dětí: Kreslí se s nimi dobře, při ořezávání se nezlomily.

1,6 Známka testu

Pastelky Tesco Go Create, 12 kusů

Pastelky Tesco Go Create, 12 kusů

Výrobce:
Tesco
Koupeno:
Tesco Smíchov

Levné pastelky, ne tak výrazné barvy, musí se trochu tlačit. Po pádech se lámou.

Cena za 1 pastelku: 2,50 Kč

Země výroby: Čína

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Kreslí o něco výrazněji než My School a Centropen, není třeba tolik tlačit, i když jádro je mírně tužší. Při ořezávání nožem a po pádech se vždy jedna pastelka z šesti zlomila. Některé měly nepatrně vychýlené jádro od osy. Při kreslení mírně špiní ruku při rozetření dlaní, pot ani sliny barvu nerozpouštějí. Problém je zaoblená krabička, protože láme hroty krajních pastelek.

Hodnocení dětí: Některým se kreslilo dobře, jiným špatně. Stěžovaly si, že musí více tlačit.

1,9 Známka testu

Pastelky Centropen, 12 kusů

Pastelky Centropen, 12 kusů

Výrobce:
Centropen Dačice
Koupeno:
Globus, Ústí n. L.

Na pastelky se musí tlačit, kreslí slabě. Po pádu se lámou. Tuha je často nakřivo.

Cena za 1 pastelku: 2,50 Kč

Země výroby: neuvedeno

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Na pastelky se musí tlačit, jejich barvy jsou nevýrazné a jádro je tužší. Při krouhání ořezávátkem se u některých pastelek mírně odlamovalo dřevo. Při ořezávání nožem po pádu se u jednoho vzorku čtyři pastelky ze šesti zlomily. U čtvrtiny až poloviny pastelek v krabičce bylo jádro tuhy trochu vychýlené. Při kreslení mírně špiní, při testu na pot a sliny barvu nepouštějí.

Hodnocení dětí: Musí se tlačit, moc dobře nekreslí.

2 Známka testu

Pastelky My School, 12 kusů

Pastelky My School, 12 kusů

Výrobce:
Pepco Poland
Koupeno:
Pepco

Nejlevnější pastelky, které slabě kreslí, nejhůře se ořezávají a nejčastěji měly vychýlenou tuhu mimo osu.

Cena za 1 pastelku: 1,25 Kč

Země výroby: Čína

Běžná cena 15

Co zjistil test

Hodnocení

Pastelky mají nevýrazné barvy, musí se na ně tlačit, jádro je tužší. Nejhůře ze všech se ořezávaly, vlákna dřeva se vyštipovala. Nejhorší známka ze všech za „souosost“, čtvrtina pastelek u všech tří vzorků měla jádro tuhy výrazně vychýlené od osy. Ruku při kreslení nešpiní a nebarví ani při testování na pot a sliny. Varování na obalu „nevhodné pro děti do tří let“ je příliš malým písmem.

Hodnocení dětí: Musí se hodně tlačit, škrábou po papíře. Při ořezávání se lámaly.

2,4 Známka testu

Další testy z kategorie Děti

Test Dnes: Pera

Test Dnes: Pera

Neutrácejte zbytečně. Stačí pero za pár korun. Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun. Nechte školáka vybrat, čím se mu dobře píše, a vyhněte se obyčejným propiskám.

Test  Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Test Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Výrobci o nich tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče je naopak podezírají, že jsou nezdravé a ještě bez chuti. Kde je pravda? Někde uprostřed.

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?

Test DNES: Adventní kalendáře

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

Test DNES: Dětská menu

Test DNES: Dětská menu

Pozitiva: Většina jídel se dětem líbila a hezky jim voněla. Dvě jídla z fastfoodu byla nutričně dobře vyvážená. Negativa: Všechna jídla byla přesolená. Většině vzorků chyběla vláknina, jídla byla moc tučná a malá. Některá dětem příliš nevoněla.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.