Test Dnes: Pera

Neutrácejte zbytečně. Stačí pero za pár korun.

Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun. Nechte školáka vybrat, čím se mu dobře píše, a vyhněte se obyčejným propiskám.

Vzpomínáte, čím psaly školou povinné děti v půli 80. let? Snad všechna plnicí pera vypadala stejně a měla stejně měkký hrot, který se hned rozskřípal a začal pouštět, takže se inkoust ocitl prakticky všude – na rukou i na oblečení, ve vlasech a na tvářích, o kaňkách v sešitech, učebnicích a na lavici ani nemluvě. A naplnit doma pero inkoustem znamenalo téměř artistický výkon s nejistým koncem.Jak ukázal aktuální test MF DNES, s takovou veteší naštěstí už dnešní děti ve škole zápolit nemusí. Rodiče a učitelé však musí řešit jiný zádrhel, totiž které psací potřeby z té obrovské nabídky pro malé písaře vybrat. Obzvlášť důležitá je tato odpověď pro žáčky v první třídě, protože jedno takové neposlušné pero může školákovi hodiny psaní dokonale otrávit.
Proto MF DNES do testu zařadila čtrnáct druhů per a rollerů (psací náčiní, které sice píše pomocí kuličky jako propiska, ale je naplněno kapalným, méně hustým inkoustem), které výrobci či prodejci nabízejí nejmladším školákům. Pokud byla možnost, vybrala redakce více barevných variant, aby se trefila do vkusu chlapců i dívek.
A pak už nechala bohatou sadu českých i zahraničních psacích potřeb zhodnotit a prověřit těmi nejpovolanějšími – téměř osmi desítkami prvňáků a druháků z Malostranské základní školy v Praze 1, jejich učitelkami a dvěma odbornicemi na primární vzdělávání z akademické sféry: Martinou Fasnerovou z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Janou Johnovou z Technické univerzity Liberec.

Pero hezký rukopis nezajistí

V praktickém testu se ukázalo, že školákům je vcelku jedno, jestli píšou rollerem za pár korun nebo plnicím perem za tři stovky. Pro ně je nejdůležitější barva či potisk psací potřeby – a pak samozřejmě to, jestli jim dobře sedí v ruce.
Zkušené pedagožky upozorňují, že jakékoliv pero samo o sobě správný sklon a tvar písmen nezajistí. „V některých školách učitelé trvají na tom, aby žáci psali výhradně klasickým plnicím perem, protože jen s ním nacvičí pěkný rukopis. Přitom naprosto zásadní je psát rozcvičenou, uvolněnou rukou,“ zdůrazňuje docentka Fasnerová.
A její kolegyně Jana Johnová připomíná, že stále přibývá dětí, které mají problémy se správným, takzvaným špetkovým úchopem, kdy tužku drží pouze palec, ukazováček a prostředník. „Dřív měly děti víc pohybu, který rozvíjel jejich hrubou i jemnou motoriku, běhaly venku, hrály si se stavebnicemi, listovaly v knihách, pomáhaly v domácnosti. Dnes tráví čas u televize, tabletů, počítačů, a rozvoj hrubé i jemné motoriky je tak u mnoha dětí nedostatečný,“ líčí doktorka Johnová.

Nechte dítě, ať si samo vybere

Pakliže váš potomek prozatím trávil většinu času spíš s prstem na displeji nebo u klávesnice, bude se mu na poslední chvíli nedokonalá grafomotorika pilovat obtížně. Máte ovšem možnost mu výběrem vhodné psací potřeby co nejvíc zjednodušit hodiny psaní ve škole.
Na začátek to nejdůležitější: zakažte školákovi na prvním stupni (a ideálně i na tom druhém) propisku, i kdyby byla sebezajímavější.
„Princip psaní propiskou vyžaduje přítlak, aby se zahřála náplň a rozepsala se. Jenže takový tlak spolehlivě ničí rukopis,“ upomíná rodiče Jana Johnová.
Při výběru správného pera rezignujte také na snahu překvapit svého prvňáčka. I když budete přesně vědět, co je pro něj vhodné, dítě si stejně musí všechno vyzkoušet.
„Správný obchodník by to měl žákovi umožnit,“ je přesvědčena docentka Fasnerová.
Jistě, první dny školy obvykle nebývá v papírnictvích k hnutí, ale toho se nebojte – pero stejně budete vybírat nejdřív za dva tři měsíce.
Pak vezměte dítko do obchodu a nechte ho v klidu a bez hartusení vykroužit každým perem či rollerem pár kliček a oblouků, jež jsou velmi důležité. Pokud by totiž malý písař pero špatně držel v ruce, ve vlnkách přestane psát.
„Nenechte se odbýt nebo uchlácholit prodavačem, že nějaké konkrétní pero je mezi školáky nejoblíbenější. Každému přece vyhovuje něco jiného, tak ať má dítě možnost vybrat si z co nejširší nabídky,“ vybízí Jana Johnová rodiče k trpělivosti a přidává další dobrou radu: „Dávejte také pozor, aby si drobný školák nevybral pero příliš rozměrné nebo těžké. Dospělému to sice nepřijde, ale s takovým by ho při delším psaní bolela ruka.“

Příliš ergonomie škodí

Aby při psaní ruka nebolela, je důležitý také ergonomicky tvarovaný úchop. Základem je, aby byl trojboký, tak ideálně podporuje správné držení. Začínajícím písařům pomůže také změkčená úprava povrchu místa, kde tužku svírá prsty.
„Některá pera jsou natolik tvarovaná a zbytečně prolamovaná, že psaní dětem spíš komplikují,“ podotýká docentka Fasnerová.
To je příklad jinak vizuálně velmi atraktivního a mezi dětmi oblíbeného rolleru Stabilo Easy Start. Jeho ergonomie je tak propracovaná, až některým dětským rukám nesedí. Školáci pak sice drží pero s nadšením, ovšem naprosto špatně.
„Produkty Stabilo podporují uvolněné držení a napomáhají předčasné únavě svalstva ruky a bolestem při psaní. Na jejich vývoji jsme spolupracovali s předními odborníky – profesorem Ralphem Bruderem, ředitelem Ústavu ergonomie Technické univerzity v Darmstadtu, a Christianem Marquardtem, odborníkem na jemnou motoriku z kliniky Bogenhausen v Mnichově. Většina zákazníků, odborníků a učitelů je s našimi výrobky spokojena,“ hájí výrobky mluvčí českého zastoupení společnosti Stabilo Petra Slouková.

Pořiďte hned několik per naráz

Je známo, že má-li dítě možnost si vybrat, jeho neomylný radar v hlavě mu velí sáhnout po tom, co je na pultu nejdražší. Nechť, chcete-li, dopřejte mu jedno dražší pero, ale přimějte ho, ať si vybere i další, levnější – do zásoby.
„Málokdo nikdy neztratil psací potřeby. Pokud za ně utratíte několik set korun, bude to mrzet vás i vaše dítě. Navíc je dobré, když může školák delší dobu zkoušet dvě různá pera, aby si našel, co mu nejlépe vyhovuje,“ míní Martina Fasnerová.
Na začátku ho totiž možná uchvátí rozverný motiv na víčku, zajímavé barvy nebo extravagantní tvar, jenže za čas se možná ukáže, že pro psaní je daleko příjemnější něco úplně obyčejného.
I proto obě odbornice doporučují k plnicím perům pořídit také jednorázové rollery, kterými se koneckonců píše dobře i dospělým. Při jejich nákupu můžete mít snad jen jednu zásadní výčitku – že jsou poněkud neekologické. Náplň v nich prostě nevyměníte, a protože ji ani nemůžete vyjmout, musí celé pero skončit ve směsném odpadu.

Zmizíkovací, či gumovací?

Až budete za pár týdnů obhlížet nabídku v papírnictví a zapředete hovor s prodavačem, určitě přijde řeč i na hit posledních let – gumovací roller Pilot FriXion.
Písaři, kterému se tvar v písance nepovede, ho jednoduše vygumuje a napíše znovu. Bez nehezkých škrtů a muchlání papíru zmizíkem.
Jenže prvňáček pro nácvik úhledného rukopisu potřebuje i takové drobné nezdary. „Potřebuje vidět, že se mu něco nepovedlo, pomáhá mu to zlepšit se. Škrtance sice nejsou vzhledné, ale pomáhají dětem při sebehodnocení,“ dodává docentka Fesnerová.

Výrobky, které uspěly v testu

Centropen Tornado Cool

Centropen Tornado Cool

Výrobce:
Centropen
Koupeno:
Aktiváček.cz

typ: jednorázový roller
náplň: inkoust (zmizíkovatelný)
šíře stopy 0,3 mm, atraktivní design, měkké ergonomické držení s masážními body, pro praváky, leváky i dysgrafiky, roller dostupný v několika zajímavých barvách

Běžná cena 22

Co zjistil test

Hodnocení

Ideální pero pro nácvik prvního psaní, protože podporuje špetkový úchop, je lehké, užší a příjemně sedne do drobné dětské ruky, zároveň zdrsnělá ergonomická plocha pomáhá udržet prsty na správném místě. Stopa rolleru je sice tenčí, ale inkoust nepouští a nedělá kaňky. Nevýhodou je, že náplň nelze vyměnit a pero je jen na jedno použití.
Hodnocení dětí: 1.6
Hodnocení pedagogů: 2.5
Odborné hodnocení: 1.3

1,7 Známka testu

Centropen Tornado Blue

Centropen Tornado Blue

Výrobce:
Centropen
Koupeno:
Aktiváček.cz

typ: jednorázový roller
náplň: inkoust (zmizíkovatelný)
šíře stopy 0,3 mm, atraktivní design, ergonomické držení s masážními body, pro praváky, leváky i dysgrafiky, roller dostupný v několika zajímavých potiscích

Běžná cena 18

Co zjistil test

Hodnocení

Od vítězného rolleru se odlišuje jen méně komfortním zpracováním. Oblast, kde děti pero drží, je totiž vyrobena z tvrdého plastu, a je proto méně příjemná do ruky. Lehké a velmi subtilní pero se drží klasických tvarů, a tak s ním školáci píšou intuitivně správně. Stopa je tenká, rovnoměrná, výrazná, bez kaněk. Ani u tohoto pera není možné měnit náplň.
Hodnocení dětí: 1.8
Hodnocení pedagogů: 2.2
Odborné hodnocení: 1.5

1,7 Známka testu

3Handy Jolly

3Handy Jolly

Koupeno:
SEVT.cz

typ: bombičkové pero
náplň: standartní bombičky (zmizíkovatelné)
pero vhodné od 1. třídy, ergonomický tvar navádí ke správnému držení pera, provedení v barevných dvojkombinacích, vhodné pro praváky i leváky

Běžná cena 55

Co zjistil test

Hodnocení

Tvarem a designem nadčasové plnicí pero, které školákům sedí přirozeně v ruce. Je velmi lehké, zanechává středně silnou stopu, přitom nepouští na papír kaňky a inkoust prochází hrotem rovnoměrně. Problematická může být pro prvňáčky výměna standardních inkoustových bombiček, které je potřeba častěji měnit. Na rozšroubování pera však není potřeba velká síla.
Hodnocení dětí: 2.3
Hodnocení pedagogů: 2.5
Odborné hodnocení: 1.5

1,9 Známka testu

Koh-i-noor Torpedo

Koh-i-noor Torpedo

Výrobce:
Koh-i-noor Hardtmuth
Koupeno:
Pap. Koh-i-noor Hardtmuth Praha 6

typ: jednorázový roller
náplň: inkoust (zmizíkovatelný)
šíře stopy 0,3 mm, zmizíkovatelný roller, doporučeno pro první dětské psaní, nepropíjí se skrz papír, vhodný pro praváky i leváky, ergonomický úchop, vypratelný inkoust

Běžná cena 17

Co zjistil test

Hodnocení

Velmi lehké a funkční pero s líbivým designem, které však kvůli použitým tvrdým plastům není tak příjemné v ruce. Kaňky sice při psaní nenechává, ale zároveň zanechává poněkud nevyrovnanou stopu. Hrot je velký a výrazný, a pomáhá tak školákům lépe udržet sklon a tvar písma. Náplň není možné vyměnit.
Hodnocení dětí: 1.4
Hodnocení pedagogů: 2.6
Odborné hodnocení: 2.0

2 Známka testu

Schneider Voice New

Schneider Voice New

Výrobce:
Schneider
Koupeno:
MGGA Praha 6

typ: bombičkový roller
náplň: standartní bombičky (zmizíkovatelné)
ergonomicky pogumovaný úchop, špička z nerezové oceli odolná proti opotřebení, atraktivní design, robustní plastová svorka, zmizíkovatelný inkoust, standardní bombičky vhodné pro leváky i praváky

Běžná cena 99

Co zjistil test

Hodnocení

Poměrně masivní roller je vhodný spíš pro školáky na druhém stupni. Rozepsání nové bombičky může být trochu obtížnější, poté už je však stopa inkoustu rovnoměrná, silnější, bez výrazných kaněk. Náplň je možné vyměnit, ale pro děti se slabšíma rukama může být výměna složitější, na rozšroubování je potřeba síla.
Hodnocení dětí: 1.4
Hodnocení pedagogů: 1.4
Odborné hodnocení: 3.0

2 Známka testu

Centropen Shark

Centropen Shark

Výrobce:
Centropen
Koupeno:
SEVT.cz

typ: bombičkové pero
náplň standartní bombičky (zmizíkovatelné)
atraktivní trojúhelníkové bombičkové pero s ocelovým hrotem s iridiovou kuličkou a měkkým úchopem, šířka stopy 0,3 mm, vhodné pro praváky i leváky, v pěti barevných kombinacích

Běžná cena 106,40

Co zjistil test

Hodnocení

Designově povedené trojboké plnicí pero je poměrně robustní a zanechává na papíře relativně tenkou stopu, proto je vhodné spíš pro zkušenějšího písaře (ideálně od třetí třídy, případně pod dohledem učitele). Jinak je pero dobře tvarované, a dětem se tak příjemně drží v ruce. Při rozepisování může zanechat hrot nerovnoměrnou stopu a drobné kaňky.
Hodnocení dětí: 1.9
Hodnocení pedagogů: 2.3
Odborné hodnocení: 2.5

2,2 Známka testu

Další testy z kategorie Děti

Test  Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Test Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Výrobci o nich tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče je naopak podezírají, že jsou nezdravé a ještě bez chuti. Kde je pravda? Někde uprostřed.

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?

Test DNES: Adventní kalendáře

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

Test DNES: Pastelky

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.

Test DNES: Dětská menu

Test DNES: Dětská menu

Pozitiva: Většina jídel se dětem líbila a hezky jim voněla. Dvě jídla z fastfoodu byla nutričně dobře vyvážená. Negativa: Všechna jídla byla přesolená. Většině vzorků chyběla vláknina, jídla byla moc tučná a malá. Některá dětem příliš nevoněla.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.