Test Dnes: Pesticidy v jablkách

S vitaminy si dopřáváme i chemický koktejl. Z českých sadů i ze zahraničí, kupovaná na trhu i v obchodních řetězcích... Laboratoř našla ZBYTKY PESTICIDŮ ve všech testovaných jablkách. Výjimkou byla jen ta z ekologického zemědělství.

Když pokoušel had v ráji zvědavou Evu, nabídl jí plod ze stromu poznání. Bible sice nespecifikuje, do čeho se pramáti zakousla, svět se však usnesl, že to bylo jablko.
A není divu, kdo by odolal té sladké kulaté radosti plné vitaminu C, vlákniny, minerálních látek a antioxidantů. Hotový elixír mládí!
Jenže intenzivní zemědělství přidává do zdravého koktejlu další příměsi, z nichž nejméně vítané jsou pesticidy a produkty jejich rozkladu, takzvaná rezidua čili zbytky.
Redakce MF DNES se proto rozhodla prověřit, kolik a jaké chemické látky v jablkách spořádáme. Obsah pesticidů zjišťovala laboratoř Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT, která patří ve vyhledávání pesticidů k nejlepším v Evropě.

Jen bioovoce je opravdu „čisté“

„Žádný vzorek nepřekročil maximální přípustné limity podle evropské legislativy, ale i tak jsou testovaná jablka skutečně vydatné ‚koktejly‘,“ stručně shrne výsledky testu profesorka Jana Hajšlová, respektovaná odbornice na pesticidy, která zodpovídala za laboratorní analýzy.
Mezi osmnácti vzorky jablek z farmářských trhů, kamenných i internetových obchodů byly pouze dva, v nichž odborníci nenašli ani stopu po pesticidech. A oba jsou nositeli označení bio. „Tato jablka se ošetřují jenom přípravky na bázi síry a mědi a jejich množství je i tak velmi malé,“ vysvětluje Lubomíra Chlumská ze společnosti Country Life, jakým způsobem chrání biojablka odrůdy Bohemia jejich dodavatel, východočeský farmář Ondřej Kučera.
Jak připomíná profesorka Hajšlová, ovoce z ekologického zemědělství přitom není zdravější, nemá vyšší obsah vitaminů ani lepší složení, je jen z hlediska chemického zatížení čistší.
„I biozemědělci mohou používat na ochranu rostlin přesně vymezené prostředky a následně se u jejich produktů toleruje obsah reziduí pesticidů do 0,01 miligramu na kilogram,“ zmiňuje odbornice klíčový limit. Ten je závazný také pro průmyslově vyráběné ovocné přesnídávky – proto si výrobci tak pečlivě hlídají, jaká jablka na ně použít.

Do přesnídávek by neprošla

A že je to limit vážně nemilosrdný. Pokud bychom na testovaná jablka vzali stejný metr, jako mají velcí výrobci přesnídávek, kromě bioovoce by prakticky všechna propadla.
„Jablka pro výrobu dětské výživy se totiž pěstují speciálními postupy přímo pro zpracovatele. Pokud si tedy koupíte dětskou výživu, můžete být bez obav,“ ubezpečuje předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Toto mějte na paměti, až budete v obchodě zvažovat, zda a jaké ovoce domů nakoupit. V poměru ke své hmotnosti ho totiž malé děti zkonzumují šestkrát více než dospělí. „Některé maminky si přitom myslí, že nejlepší je pořídit čerstvá jablka a z nich udělat kaši nebo pyré, protože se bojí, jakou chemii výrobci do hotových přesnídávek dávají. Je to však naopak,“ zdůrazňuje Jana Hajšlová, že do sklenic putují suroviny pesticidy téměř nedotčené.
I vy samozřejmě můžete kupovat pro děti podobně šetrně pěstované ovoce, jenom musíte počítat s tím, že za kilogram si sadaři mohou účtovat místo pětatřiceti korun klidně i dvoj- či trojnásobek. „Ovšem protože je letos jablek velké množství, dají se koupit za pár korun na každé vesnici. A taková nejspíš nebudou stříkaná pesticidy,“ nabízí Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu levnější způsob, jak přijít k čistším jablkům.

Koktejl fungicidů a insekticidů

Průměrný Čech ročně spořádá zhruba 24 kilogramů jablek. Z nich asi polovinu nasbírá ve vlastní zahradě nebo koupí ze soukromého sadu. Pro druhou půlku si však musí zajít do obchodu. A jak ukázal test MF DNES, odtud si odnese v ovoci i směs zbytků z rozkládajících se chemických prostředků na ochranu jabloní: fungicidů proti plísním, insekticidů proti hmyzu a akaricidů proti roztočům.
V šestnácti vzorcích laboratoř odhalila dohromady 34 různých pesticidů. Všechna rezidua byla pod limity, které připouští Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 396/2005, jenže to profesorku Hajšlovou příliš neuklidňuje.
„I když jsou tyto látky pod limitem, nikdo neumí s jistotou říct, co dlouhodobá konzumace pro zdraví znamená. Některé pesticidy jsou neurotoxické, jiné ovlivňují funkci štítné žlázy, a když je látek se stejným mechanismem účinku víc, toxicita se sčítá a efekt může být výraznější,“ popisuje rizika odbornice. I proto podle ní Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) usiluje o to, aby se v případě pesticidů hodnotilo kumulativní riziko.
Šéf Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík ubezpečuje, že čeští pěstitelé stále častěji nahrazují pesticidy k přírodě šetrnějšími prostředky. „Ačkoliv sady u nás zaujímají maximálně 0,4 procenta zemědělské půdy, na ochranu spotřebují skoro desetinu všech biopreparátů. Je to nejlepší výsledek ze všech u nás pěstovaných plodin,“ dodává Ludvík.
Odborníci přesto radí jablka z běžného obchodu před jídlem vždy důkladně omýt teplou vodou, případně okrojit slupku kolem stopky a okvětí, kde může být chemikálií nejvíce. Při přípravě přesnídávky pro malé děti je pak dobré oloupat jablko celé.

Výrobky, které uspěly v testu

Bohemia BIO

Bohemia BIO

Koupeno:
Country Life Praha 6

Počet zbytků pesticidů: 0
(cena za 1 kg)

Běžná cena 40

Co zjistil test

Hodnocení

Jablka české odrůdy Bohemia pocházejí z certifikované biofarmy Rubín Ondřeje Kučery v Lužanech u Jičína. Laboratoř v nich nenašla žádné zbytky pesticidů, a jsou proto vhodná i pro výrobu pyré pro děti.
Senzorické hodnocení:
Měkká a mírně moučná, přesto křupavá jablka nevýrazné vůně měla poměrně houževnatou slupku. Chuť byla nasládlá, jemně aromatická, spíš matná a fádní. „Je takové nijaké, moc neosvěží. Vypadá lépe, než chutná,“ zněl jeden z komentářů.

1 Známka testu

BIO Jablka červená

BIO Jablka červená

Koupeno:
rohlik.cz

Počet zbytků pesticidů: 0
(cena za 1 kg)

Běžná cena 69,90

Co zjistil test

Hodnocení

Červená jablka s certifikátem BIO Produkt ekologického zemědělství neobsahovala pesticidy, je tak možné z nich bez obav vyrábět i domácí přesnídávky pro malé děti.
Senzorické hodnocení:
Jablka bez označené odrůdy byla drobnější, červená se žlutým žíháním, s tužší, lehce voskovitou slupkou. Porotcům příjemně, sladce voněla. Dužnina byla moučná, měkká až blátivá, nasládlá a mírně navinulá. Po rozkousání zůstala delší dobu v ústech nahořklá chuť ze slupky.

1 Známka testu

Golden Delicious, balení 4 kusů

Golden Delicious, balení 4 kusů

Koupeno:
Albert Praha 5

Počet zbytků pesticidů: 5
(cena za 4 ks)

Běžná cena 34,90

Co zjistil test

Hodnocení

Balená jablka obsahovala nízké dávky reziduí pesticidů, jen v případě captanu a fludioxonilu překročilo množství 5×, resp. 2× limity určené pro dětskou výživu. Množství ostatních pesticidů nepřekročilo 1 % maximální přípustné koncentrace.
Senzorické hodnocení:
Průměrný vzorek odrůdy Golden Delicious – dostatečně šťavnatý, nasládlý i nakyslý a vcelku osvěžující. Chuť je ale nezajímavá. „Prostě obyčejné jablko,“ napsal jeden z porotců.

1,5 Známka testu

Evelina

Evelina

Koupeno:
Globus Zličín

Počet zbytků pesticidů: 6
(cena za 1 kg)

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Také jablka méně obvyklé odrůdy Evelina, která je hodně populární na Slovensku, v sobě měla jen malé množství zbytků pesticidů. Nebýt captanu, který 9× překročil limit pro dětskou výživu, a fludioxonilu, jenž ji překročil 4×, byla by téměř čistá.
Senzorické hodnocení:
Atraktivní jablko s červeným žíháním mělo rozporuplné hodnocení. Některé porotce zaujala pikantní nakyslá chuť, jiným vadil intenzivní zápach, který z ovoce vyvanul jenom pomalu.

1,6 Známka testu

Rubín

Rubín

Koupeno:
rohlik.cz

Počet zbytků pesticidů: 10
(cena za 1 kg)

Běžná cena 34,90

Co zjistil test

Hodnocení

Obchod nabízí jablka z Polska a Česka, dopředu není možné zvolit zemi původu. Laboratoř, kam se dostaly vzorky s nálepkou „České jablko“, našla nízké koncentrace reziduí pesticidů, max. 3 %. Do průmyslově vyráběných přesnídávek by výrobci toto ovoce použít nesměli, doma je možné oloupaná jablka využít.
Senzorické hodnocení:
Měkké a nevýrazné jablko chutnalo nezajímavě. Porotcům připadalo málo šťavnaté, spíš rozměklé a fádní.

2 Známka testu

Golden Delicious

Golden Delicious

Koupeno:
Delmart Zlatý Anděl

Počet zbytků pesticidů: 10
(cena za 1 kg)

Běžná cena 79,90

Co zjistil test

Hodnocení

Nejdražší jablka v testu pochází z obchodu s kvalitními potravinami. I když francouzská jablka obsahovala deset různých zbytků pesticidů, byl jejich obsah velmi nízký. Z oloupaných plodů by bylo možné připravit domácí přesnídávku.
Senzorické hodnocení:
Překrásně zlatožlutě vybarvená jablka Golden Delicious byla jedno jako druhé, bez kazů, ale i bez vůně. V ústech převládala intenzivní sladká chuť bez osvěžující jemné kyselosti.

2 Známka testu

Další testy z kategorie TestDNES

Test Dnes: Sladkosti bez přidaného cukru

Test Dnes: Sladkosti bez přidaného cukru

Kousek hořké čokolády je lepší než „dia“ pamlsek Bonbony, lízátka, sušenky, dorty, čokolády... Snad každou dobrotu už umějí výrobci udělat i bez řepného cukru. Diabetici i lidé, kteří hubnou, je mlsají bez výčitek a často také bez omezení.

Test Dnes: Piva stylu IPA

Test Dnes: Piva stylu IPA

Velké rozdíly. Polovina vzorků má k ideálu daleko. India Pale Ale. Tři slova, která nepivařům nic neřeknou, možná je neznají ani mnozí pijáci piva. Styl IPA k nám pronikl teprve nedávno. O to větší boom dnes zažívá.

Test Dnes: Online lékárny

Test Dnes: Online lékárny

Léky z internetu máte doma do tří dnů Ještě jste nenašli odvahu nakoupit volně prodejné léky po síti? Nemusíte se bát, všechny testované lékárny obstály.

Test Dnes: Ovocné smoothie

Test Dnes: Ovocné smoothie

Koktejly plné cukrů si dávejte spíš za odměnu. Je to ovocná radost, díky níž bychom rádi zhubli a ještě dodali organismu vitaminy. Což o to, smoothie jsou chutná, ale zdraví ani štíhlou linii vám nezajistí.

Test Dnes: Prosecco

Test Dnes: Prosecco

Velká marketingová bublina. Lehké, příjemné, nekomplikované. Taková pověst provází prosecco, nejprodávanější šumivé víno na světě, které před pěti lety sesadilo z trůnu šampaňské v množství prodaných lahví.

Test Dnes: Hladké mouky na vánočku nebo cukroví

Test Dnes: Hladké mouky na vánočku nebo cukroví

Skvělou vánočku i cukroví upečete z mouky za 8 korun. Na domácí předvánoční pečení se nejvíc hodí klasická bílá mouka za pár korun, ale pečivo z celozrnné mouky bude zdravější.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.