Kaufland I Říjnová soutěž s Kaufland card Řeznictví MÚÚÚIDivočina za skvělé ceny!

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

Dobrá zpráva pro rodiče. Dětské ovocné přesnídávky v kapsičkách jsou plné zdravého ovoce bez „éček“ a (většinou) přidaného cukru. Horší už je, že si za ně někteří výrobci nechají také pořádně zaplatit. Rozmixovaná jablka s banánem prodávají za cenu, za niž je k mání například kvalitní telecí maso. Zjistil to test MF DNES, který porovnával 10 průmyslově vyráběných výživ v kapsičkách plus jedno domácí ovocné pyré.

Na kapsičky jsme se zaměřili i proto, že jsou na českém trhu stále relativní novinkou. V regálech se poprvé objevily před čtyřmi lety a od té doby jejich prodej strmě roste.

V testu jsme v první řadě zjišťovali, zda přesnídávky  neobsahují patulin, který je obzvlášť nebezpečný pro malé děti. Jde o látku vznikající z plísní na ovoci, často jablkách, která byla buď napadená hmyzem, nebo potlučená. U patulinu byly prokázané karcinogenní účinky a pro kojeneckou výživu jsou stanoveny velmi přísné limity.

„Pokud byste použili bednu jablek obsahující třeba jen ně- kolik plesnivých plodů, tak by byl limit pravděpodobně překročen,“ přibližuje Aleš Rajchl z Vysoké školy technologické, která zajišťovala zkoušky kapsiček.

Test dopadl dobře. Patulin se neobjevil ani u kapsiček, které musí splňovat ty nejpřísnější limity kojenecké vyhlášky pro děti do tří let, ani u přesnídávek, které na „kojence“ primárně necílí. To jsou ty výrobky, u nichž není na obale uvedeno například „doporučeno od šestého měsíce věku“. Takové byly z deseti námi zkoumaných výrobků tři, Kubík, Fruit me up! a Délis. Testovali jsme pouze jablečno-banánové kapsičky, příchuť v Česku tradiční a pro děti dobře stravitelnou už od kojeneckého věku. Čtyři ze zkoumaných výrobků nesly dokonce označení „od čtvrtého měsíce věku“, což je nejnižší uváděná hranice na příkrmech.

Jablko navíc jako surovina představuje kvůli své příznivé ceně základ většiny přesnídávek s různými příchutěmi, ať už jde o borůvku, hrušku, jahodu či mango. Takže jeho kvality jsou rozhodující i pro další druhy kapsiček.

Za 11,50 i za 43 korun

 V cenách testovaných přesnídávek jsou obrovské rozdíly. Kapsičku lze koupit od 11,50 koruny za sto gramů po 43 korun za stejné množství.

Většina pytlíčků je navíc 90gramových, čehož si při rychlém nákupu nemusíte všimnout. V akci jsou ceny těch nejlevnějších nižší, vejdou se do deseti korun.

Až na dvě výjimky nestojí za nižší cenou horší složení, spíše jde o marketingovou a cenovou politiku výrobců.

Nejlevněji jsme ze značek v testu pořídili kapsičky Hello, večerníčkovou sadu, od domácího výrobce Linea Nivnice. Ta jako jediná ze zkoumaných přesnídávek obsahovala podle obalu přidaný cukr a „pouze“ 85 procent ovoce.

V laboratoři však při zjišťování přirozeně se vyskytujících cukrů v ovoci a dopočítávání do celkového množství cukru ani u této značky přidaný cukr nezjistili, takže musí jít o velmi malé množství.

„Mírně doslazujeme kvůli vyladění chuti celou řadu Hello Večerníčků. Na začátku jsme složení úspěšných přesnídávek ze skla identicky použili do sáčku,“ vysvětluje marketingový ředitel výrobce Linea Nivnice Petr Ambros.

Pro rodiče, kteří přidaný cukr nechtějí, Linea později přišla s druhou řadou přesnídávek v kapsičkách, Hello cuuc se sto procenty ovoce. Ta už vychází o něco dráž, při našem srovnání o pět korun. Stále se však s cenou 16,90 koruny za 100 gramů drží na nižší úrovni než většina zbývajících výrobků. To je také jedním z důvodů, proč je Hello lídrem v kapsičkách a prodává jich nejvíce.

V dražších kapsičkách je lepší výživa než ve skleničkách

Kapsičky jsou mezi přesnídávkami prémiovým produktem. Mezi skleničkami lze nalézt mnohem více výrobků s ovocným podílem 85 procent i nižším. A není proto problém pořídit skoro 200gramovou skleničku i za 10 korun, jako třeba značku Cvrček od Hamé. Ovoce v ní je však jen 55 procent, přičemž ho doplňuje cukr a zahušťuje škrob. Cena kapsiček je zato vyšší i v případě, že je ve skleničce či kelímku totéž.

„Obal kapsiček je velmi praktický, lehký a jednoduchý k použití, náklady na jeho výrobu jsou však vyšší než u skleniček,“ vysvětluje Lenka Slunská za společnost Nutricia. Kapsičky se plní asepticky, bez přístupu vzduchu na speciální lince.

A jaká jablka výrobci používají? Ovoce z českých a moravských sadů najdou lidé jen v několika výrobcích. V našem testu konkrétně ve dvou, alespoň pokud se nám povedlo původ jablka dohledat. Důvod je samozřejmě ten, že jde většinou o mezinárodní výrobce se závody po celé Evropě. Například kapsičky Sunárek, Hami a Babydream Minis od řetězce Rossmann putují z Francie, Naturness od Nestlé ze Španělska.

Z českých a slovenských sadů jsou kapsičky tuzemského výrobce Linea Nivnice. „Všechny výrobky vyrábíme ve svém regionu. Závody máme v Česku, Polsku a Maďarsku,“ uvedla také za značku Kubík brand manažerka Gabriela Lengyelová.

Pediatři: Kapsičky ano, ale ne každý den

Když výrobci před zhruba čtyřmi lety kapsičky do českých obchodů uváděli, obávali se, zda je pediatři nenapadnou, že nejsou pro děti moc vhodné. To se ale nestalo a maminky praktické sáčky uvítaly.

„Kapsičky by měly být určeny pro výživu ve zvláštních situacích, jako je cestování, ne jako obvyklý způsob stravování, protože dítě by se mělo naučit jíst lžičkou a později i strukturovanou stravu,“ míní Pavel Frühauf, primář ve Fakultní nemocnici v Praze zabývající se dětskou výživou.

Výrobky, které uspěly v testu

Hello Cuuc, ovocná přesnídávka

Hello Cuuc, ovocná přesnídávka

Výrobce:
Linea Nivnice
Koupeno:
Kaufland

Složení: banánová dřeň 60 %, jablečná 40 %

Běžná cena 16,90

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí stanovenou kojeneckou vyhláškou. Přidaný cukr nezjištěn. V laboratoři bylo naměřeno o 0,5 procenta hmotnosti navíc oproti údajům na obalu. To je druhý nejlepší výsledek v této zkoušce.
Ochutnávka: Dětem se moc nelíbil hlavně obal. „Cítím hlavně jablka,“ uvedl tatínek Robert, který se zúčastnil ochutnávky s dětmi.
Známka: 2,6

1,3 Známka testu

Délis, ovocný Hami protlak

Délis, ovocný Hami protlak

Výrobce:
S.A.S Vergers de Ch
Koupeno:
rohlik.cz

Složení: jablka 80 %, banán 20 %

Běžná cena 15

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí, kterou stanovuje kojenecká vyhláška. Nebyl zjištěn přidaný cukr. Nejlepší výsledek ve zkoušce na využitelnou hmotnost, protože z kapsičky šlo vymáčknout 0,9 procenta navíc proti deklarované hmotnosti.
Ochutnávka: Jak v chuti, tak ve vůni získávala přesnídávka rozdílné známky. „Vůně ujde, na chuť je velmi dobrá,“ prohlásil například desetiletý Jonáš.
Známka: 2,7

1,3 Známka testu

Babydream Minis ovocné pyré

Babydream Minis ovocné pyré

Výrobce:
Rossmann
Koupeno:
ROSSMANN

Složení: jablka 79,4 %, banány 20 %

Běžná cena 18,90

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí, kterou stanovuje kojenecká vyhláška. Nebyl zjištěn přidaný cukr. Vymačkáváním kapsičky jsme přišli pouze o 1,6 procenta z deklarované hmotnosti.
Ochutnávka: Dobré hodnocení za vůni i chuť, ale dětem se příliš nelíbil obal. „Je kyselosladká, jak mám rád,“ pochvaloval si Jonáš.
Známka: 1,8

1,4 Známka testu

Fruit me up! Ovocné pyré

Fruit me up! Ovocné pyré

Výrobce:
Andros ZI
Koupeno:
Kolonial.cz

Složení: jablka 74,9 %, banány 25 %

Běžná cena 13,70

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí, kterou stanovuje kojenecká vyhláška. Nebyl zjištěn přidaný cukr. Z obalu se v laboratoři podařilo vymačkat téměř vše z deklarované hmotnosti až na nepatrné 0,4 procenta.
Ochutnávka: O něco lépe byla hodnocena za chuť než vůni. „Voní a chutná jablečně,“ prohlásil tatínek Robert. Obal vyšel jako průměrný.
Známka: 2,1

1,4 Známka testu

Nestlé Naturness

Nestlé Naturness

Výrobce:
Nestlé Česko
Koupeno:
Tesco

Složení: banánové pyré 50 %, jablečné 49,9 %

Běžná cena 24,90

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí, kterou stanovuje kojenecká vyhláška. Nebyl zjištěn přidaný cukr. V obalu se podařilo v laboratoři vymačkat téměř vše z deklarované hmotnosti až na 0,4 procenta přesnídávky.
Ochutnávka: Kapsička někomu chutnala, ale někomu vůbec, obal se většině dětí líbil. „Sladká, jemná chuť,“ komentovala maminka Tereza. „Cítím švestky,“ podivila se naopak devítiletá Ella.
Známka: 2,3

1,5 Známka testu

Hami

Hami

Výrobce:
Nutricia
Koupeno:
Tesco

Složení: jablka 76 %, banány 24 %

Běžná cena 24,90

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí, kterou stanovuje kojenecká vyhláška. Nebyl zjištěn přidaný cukr. V laboratoři vymačkali z kapsičky téměř vše až na 0,7 procenta deklarované hmotnosti.
Ochutnávka: Kapsička získala lepší známku za vůni než chuť „Voní jako banánek. To znamená, že úplně nejlépe dobře,“ poznamenal k ní čtyřletý Vilík.
Známka: 2,4

1,5 Známka testu

Sunárek do ručičky

Sunárek do ručičky

Výrobce:
Hero
Koupeno:
ROSSMANN

Složení: jablečné pyré 78 %, banánové 22 %

Běžná cena 24,90

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí, kterou stanovuje kojenecká vyhláška. Přidaný cukr nezjištěn. Z kapsičky se po vymačkání „ztratila“ čtyři procenta deklarované hmotnosti přesnídávky.
Ochutnávka: Chuť i vůně dobré, jen se příliš nelíbil obal. „Cítím jen banány, ale je velmi dobrá,“ ohodnotil desetiletý Jonáš.
Známka: 2,1

1,6 Známka testu

Holle bio

Holle bio

Výrobce:
Holle baby food
Koupeno:
MALL.cz

Složení: jablka 75 %, banány 25 %, balení po 6 kusech

Běžná cena 39

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí, kterou stanovuje kojenecká vyhláška. Přidaný cukr nezjištěn. Po vymačkání se z obalu „ztratilo“ 5,8 procenta deklarované hmotnosti přesnídávky, což je druhý nejhorší výsledek.
Ochutnávka: Dětem a jejich dvěma rodičům kapsička více chutnala, než voněla. „Cítím hlavně banány, ve vůni i chuti,“ uvedl tatínek Robert. Obal se všeobecně líbil.
Známka: 2,2

1,8 Známka testu

Hello ovocná přesnídávka

Hello ovocná přesnídávka

Výrobce:
Linea Nivnice
Koupeno:
Albert

Složení: jablečná dřeň 62 %, banánová 23 %, voda, přidaný cukr, škrob

Běžná cena 11,50

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí, kterou stanovuje kojenecká vyhláška. Nebyl zjištěn přidaný cukr. Podle obalu i výrobce však kapsička přidaný cukr obsahuje, protože není stoprocentně ovocná. Ovoce dle výrobce má 85 procent, zbytek doplňuje škrob a právě cukr.
Ochutnávka: Přesnídávka získala nejhorší známku ze všech za vůni, v chuti se umístila lépe.
Známka: 2,5

2 Známka testu

Kubík, ovocná kapsička

Kubík, ovocná kapsička

Výrobce:
Maspex
Koupeno:
rohlik.cz

Složení: jablka 94 %, banány 6 %, aromata

Běžná cena 14,90

Co zjistil test

Hodnocení

Patulin byl pod hranicí stanovenou kojeneckou vyhláškou. Přidaný cukr nezjištěn. Dle výrobce má vysoký obsah vlákniny, ale uvedené 2g na sto gramů obsahují skoro všechny ostatní výrobky v testu. Z kapsičky po vymačkání zbylo o 8 procent obsahu méně, než je uváděná hmotnost. To byl nejhorší výsledek.
Ochutnávka: Chuť i vůně hodnoceny celkově jako průměrné, stejně tak obal.
Známka: 3

2,1 Známka testu

Další testy z kategorie Děti

Test Dnes: Pera

Test Dnes: Pera

Neutrácejte zbytečně. Stačí pero za pár korun. Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun. Nechte školáka vybrat, čím se mu dobře píše, a vyhněte se obyčejným propiskám.

Test  Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Test Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Výrobci o nich tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče je naopak podezírají, že jsou nezdravé a ještě bez chuti. Kde je pravda? Někde uprostřed.

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?

Test DNES: Adventní kalendáře

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

Test DNES: Pastelky

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.

Test DNES: Dětská menu

Test DNES: Dětská menu

Pozitiva: Většina jídel se dětem líbila a hezky jim voněla. Dvě jídla z fastfoodu byla nutričně dobře vyvážená. Negativa: Všechna jídla byla přesolená. Většině vzorků chyběla vláknina, jídla byla moc tučná a malá. Některá dětem příliš nevoněla.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.