Test DNES: Pytle na odpadky

Asi to už zažil skoro každý: jdete vynést odpadky a na schodech, ve výtahu nebo před domem se pytel roztrhne a nevábný obsah se vysype na zem. Rozhodli jsme se proto sáčky na odpadky otestovat. Podle čeho se je vyplatí vybírat?

Každý Čech ročně vyprodukuje 317 kilogramů odpadků, u čtyřčlenné rodiny to dělá více než jednu a čtvrt tuny. Aby takové úctyhodné množství mohla domácnost vynosit do kontejnerů, obvykle využívá pytle na odpad. Ročně jich tak spotřebuje klidně i několik stovek.

A tady přitom může nastat kritické místo, kvůli němuž je vynášení odpadků tak neoblíbené – pytle prostě nevydrží. Jen pro představu, tři čtvrtiny respondentů, kteří odpovídali na anketu portálu AkčníCeny.cz, přiznalo, že se jim už pytel nacpaný odpadem roztrhl.

Řadu zkušeností s tím mají uklízečky. „Vždy se mi pytle na odpad protrhnou, takže musím používat dva,“ postěžovala si uklízečka Karolína, která pracuje přes portál Hlídačky.cz. „Když je pytel na odpad tenký, tak prosakuje. Vždy dávám přednost stahovacím sáčkům,“ doplnila její kolegyně Mariana.

Jak tedy vybrat spolehlivé výrobky, které netečou ani se netrhají? MF DNES se rozhodla tohoto nenápadného pomocníka do domácnosti otestovat. Redakce nakoupila čtrnáct vzorků pytlů o velikosti 60 litrů, které se vejdou do většího odpadkového koše.

Polovina výrobků selhala

Vyzkoušeli jsme, jestli se neprotrhnou, když spadnou (naplněné) z výšky na zem, dále jejich těsnost – tedy zda neprotékají, když se naplní vodou. Odborníci z Textilního zkušebního ústavu v Brně také měřili jejich tloušťku a zkoušeli, zda jdou jednotlivé kusy dobře odtrhnout z role.

Výsledky? Polovina pytlů nevydržela při zkoušce pevnosti – při pádu na zem se protrhly. Třetina vzorků měla problém s těsností. Dva vzorky měly špatnou perforaci a odtrhnout je byl oříšek i při šetrném zacházení (výrobky Profissimo z dm drogerie a Tesco Value).

Z testu jasně vyplývá, že se v obchodě při výběru vyplatí prozkoumat sílu materiálu. Platí pravidlo čím silnější, tím lepší. Naopak to není už tak jednoznačně – i mezi slabšími sáčky lze najít kvalitní výrobky, které něco vydrží.

Vítězem testu se staly nejsilnější pytle ze všech vzorků, prodávané pod značkou Albert Quality, následované druhými nejtlustšími, pytli Dime.

Oba vzorky patřily také k nejdražším, za jeden sáček dáte tři koruny, resp. 2,80 Kč, což je téměř pětkrát více než za nejlevnější. „Tloušťky fólie, z níž je pytel vyroben, se výrazně lišily. Je to patrné i bez měření, z prostého hmatového posouzení,“ uvedli odborníci z Textilního zkušebního ústavu.

Nejtenčími sáčky v testu byly Tesco Value pytle a Čepos s hodnotami pouhých 13 mikronů (oproti 42 u vítěze testu), ale na posledních místech neskončily. Pády i naplnění vodou vydržely, nicméně právě u vzorku Tesco Value se sáčky velmi špatně odtrhávaly, a hrozilo tak jejich protržení. Odborníci z ústavu přitom postupovali velmi opatrně, což se u běžného spotřebitele úplně nedá očekávat.

Na posledních dvou místech skončily mikrotenové sáčky Dime (stejná značka jako pytle na druhém místě) a zelené stahovací Profissimo od dm drogerie. Důvod? Pytle nevydržely pády a u sáčků Dime byla dokonce jedna role celá vadná a dno praskalo hned po naložení. Pokud jde o tloušťku, fólie patřily k podprůměrným, ale nikoli nejtenčím. Pytle dm, které skončily poslední, přitom patří spíše k dražším, s cenou 2,30 koruny za kus. „Vámi zmiňovaný produkt jsme již inovovali. Optimalizované odpadní pytle jsou nyní více odolné proti roztržení a dají se již i jednodušeji odtrhávat,“ reagoval na naše dotazy manažer komunikace společnosti dm drogerie Jiří Peroutka.

Dodal, že tloušťka materiálu odpadních pytlů není zárukou odolnosti. To potvrzuje i dodavatel značky Dime (druhé a také předposlední místo), společnost Cleanex Trade. Rozdíl mezi jejich dvěma výrobky v testu se dá částečně vysvětlit použitým materiálem. Lepší pytle jsou z odolnějšího igelitu a horší z levnějšího mikrotenu. „Materiál HDPE (mikroten) je opravdu méně odolný prasknutí a přetržení,“ uvedl ředitel Cleanex Trade Roman Pošusta. Netěsností by podle něj trpět neměl, v testu tento vzorek nepatrně prosakoval na jednom místě, ale netekl.

Berte raději igelit než mikroten Když se podíváme na všechny vzorky z pohledu materiálu, z kvalitnějšího igelitu jsou vyrobeny pouze tři z deseti (u čtyř nelze materiál dle obalu zjistit). A z těchto tří dva skončily na prvních dvou místech. A jak poukázal Pošusta, právě igelitové pytle Dime (tedy ty lepší a dražší) patří v jejich sortimentu k těm nejprodávanějším.

Kromě materiálu a tloušťky může být dobrým orientačním vodítkem při výběru pytlů i jejich cena. Ale zcela se na ni spolehnout nedá. Cena pytle přepočítaná na jeden kus se v našem testu pohybovala od 60 haléřů po tři koruny.

Dva první pytle v pořadí byly také nejdražší, ale dál už ceny tolik neodpovídají. Nejlevněji se daly pořídit sáčky Tesco Value, přičemž ty skončily až šesté od konce. Za kvalitní pytle za dobrou cenu pak lze považovat další značku vyráběnou pro Tesco, 4MAX, a výrobky z Lidlu pod značkou Sandom za 1,15 koruny, které skončily na třetím a čtvrtém místě.

O relativně drahých pytlech Profissimo na posledním místě už řeč byla, a proč i horší mikrotenové pytle Dime (13. místo) stojí přes korunu, naznačuje šéf jejich distributora. „Naše výrobky nedodáváme konečnému spotřebiteli, nedokážeme ani uhlídat cenu, za kterou se produkt k tomuto spotřebiteli dostane. Často jsou to další dva nebo tři mezičlánky,“ dodal Pošusta.

Výrobky, které uspěly v testu

Albert, silné pytle na odpad

Albert, silné pytle na odpad

Výrobce:
Quickpack
Koupeno:
Albert

Počet kusů v balení: 10

Běžná cena 27,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jde o nejsilnější pytle v testu, s tloušťkou 42,7 mikronu dvojnásobně překračují průměr všech testovaných vzorků. Pytle bez problémů těsnily, nepropustily ani kapku. Na jedničku také splnily pádovou zkoušku, bez jakékoli trhliny či jiných potíží. Rozměrově patřily k větším, ale na obale tyto údaje neuvádí.

1,2 Známka testu

Dime, sáčky na odpad pevné

Dime, sáčky na odpad pevné

Výrobce:
Cleanex Trade
Koupeno:
rohlik.cz

Počet kusů v balení: 10

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Druhé nejsilnější pytle, které jsou jen nepatrně tenčí než předchozí vzorek. Rozdíl mezi oběma typy je velmi malý. Pytle neměly v žádné ze zkoušek problém, dobře těsnily a vydržely i pády s šestikilovým nákladem. Rozměrově patřily k průměrným, na obale nejsou údaje uvedeny. Po přepočtu na jeden kus jde o nejdražší pytle v testu.

1,2 Známka testu

4MAX, pytle na odpad modré

4MAX, pytle na odpad modré

Výrobce:
Tesco Stores
Koupeno:
Tesco

Počet kusů v balení: 26

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pytle vyráběné pro Tesco dosáhly svou tloušťkou lehce nad průměr všech vzorků, což bylo 21 mikronů. Ačkoliv jsou ve srovnání s prvními dvěma značkami pytlů o polovinu tenčí, ve zkouškách těsnosti i při pádu obstály bez problémů na jedničku.

1,5 Známka testu

Sandom, pytle na odpad

Sandom, pytle na odpad

Výrobce:
Lidl
Koupeno:
Lidl

Počet kusů v balení: 26

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pytle patří svou tloušťkou k lehce podprůměrným, navzdory tomu ovšem neměly žádný problém s únikem kapaliny a těsnily na výbornou. Stejně tak vydržely při zkoušce pádů. Rozměrově patřily k menším, na délku byly druhé nejkratší. Na obale tyto údaje nejsou uvedeny.

1,7 Známka testu

Balis, sáčky na odpad černé

Balis, sáčky na odpad černé

Výrobce:
Sapler
Koupeno:
Kubík

Počet kusů v balení: 20

Běžná cena 16,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pytle z východočeského řetězce samoobsluh patřily k tenčím, s tloušťkou 15 mikronů zaostávaly dost za průměrem všech dalších vzorků. Problémy při zkouškách však neměly, prošly na jedničku zkouškou těsnosti i pádovými testy. Na délku patřily k větším, změřené rozměry byly mírně menší, než jak je uvedeno na obalu.

1,8 Známka testu

Grand Maximo, sáčky pevné

Grand Maximo, sáčky pevné

Koupeno:
Kaufland

Počet kusů v balení: 20

Běžná cena 20

Co zjistil test

Hodnocení

Pytle patří svou tloušťkou mezi ostatními značkami k nadprůměru. Zkouškou těsnosti prošly bez úhony, nepropustily žádnou kapku. Při pádové zkoušce ovšem utrpěl vzorek číslo jedna trhlinu v boku, a to hned při prvním pádu. Rozměry těchto pytlů na odpadky patřily k nejmenším, na obalu údaje nejsou uvedeny.

2 Známka testu

Fino, sáčky na odpad s uchy

Fino, sáčky na odpad s uchy

Výrobce:
Sarantis CR
Koupeno:
Teta drogerie

Počet kusů v balení: 20

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Fialové pytle patřily k lehce nadprůměrným, pokud jde o jejich sílu. Testem na těsnost prošly na jedničku, žádné kapky neunikaly. O něco horší to bylo u pádové zkoušky, kdy vzorek číslo dva utržil při pátém pádu malou trhlinu. Pytle patřily svými rozměry mezi průměr.

2,1 Známka testu

Čepos, pytle na odpad černé

Čepos, pytle na odpad černé

Výrobce:
Sapler
Koupeno:
Teta drogerie

Počet kusů v balení: 20

Běžná cena 49,90

Co zjistil test

Hodnocení

Pytle patřily k těm nejtenčím, jaké se mezi testovanými vzorky objevily. Jen díky jedné desetině skončily předposlední před nejtenčími sáčky Tesco Value. O to překvapivější měly výsledky – ani ve zkoušce na těsnost, ani při pouštění na zem neměly žádné problémy. Navíc odpadové pytle patřily svými rozměry k těm největším.

2,1 Známka testu

Další testy z kategorie Drogerie

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

dTest: Jak vybrat sprejové čističe koupelen

Čističe koupelen jsou přípravky, které by měly být schopné odstranit běžnou koupelnovou nečistotu. Většinou slibují pomoc při úklidu vodního kamene, zbytků mýdla a dodání lesku vodovodním bateriím a armaturám. Dnes již téměř standardní výbavou prostředků na koupelny je čistič s rozprašovačem, který umožňuje pohodlné a rovnoměrné nanášení prostředku, včetně pokrytí i hůře dostupných míst.

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Test DNES: Vlhčené toaletní papíry

Jestliže chcete zvýšit komfort při použití toalety, klidně si vlhčený papír kupte. Bývá sice poměrně drahý, ale je funkční a příjemný. Ovšem střezte se toho, abyste ho pak jen tak spláchli.

dTest: Tablety do myček

dTest: Tablety do myček

Vítěz testu je zároveň druhý nejlacinější! Výrobci multifunkčních tablet a kapslí pro automatické myčky nemají povinnost uvádět na obalu konkrétní obsah aktivních látek. Vystačí si se základními množstevními škatulkami více než 30 %, 15 až 30 %, 5 až 15 % a méně než 5 %. Které tablety a kapsle jsou ale nejúčinnější? Spotřebitelský časopis dTest otestoval 19 produktů a zjistil, že to nejlepší můžete sehnat velmi levně. Dva produkty splnily zadání velmi dobře. Dva vzorky naopak získaly nedostatečnou.

Test DNES: Papírové kapesníky

Test DNES: Papírové kapesníky

Hebké jako hedvábí i drsné jako struhadlo. Stačí pár dní rýmy a obvykle se dostaví nepříjemný následek: bolestivě odřený nos, i když reklamní slogany slibují kapesníky jemné jako bavlna. Existují takové, které by byly jemné a pevné zároveň?

Test DNES: Toaletní papír

Test DNES: Toaletní papír

Pozitiva: žádný z papírů v testu vyloženě nepropadl. Dobré výrobky jde koupit i za málo peněz. Negativa: Některé vzorky se trhaly a dřely na kůži. Některé role byly volně namotané a brzy se spotřebovaly.

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Pozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti neobsahují fosfáty a nezanechávají usazeniny na prádle. Negativa: Na jedničku nepere žádný. Například se stopami po make-upu si neporadí ani jeden.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.