Test DNES: Školní aktovky a batohy

Kdysi školákům stačil nosič z drátů, dnes se na aktovky používají nejmodernější technologie. Znamená to, že jsou všechny stejně kvalitní?

Má školní brašničko s penálem dřevěným, s tebou jsem chodíval zeleným osením. V tobě jsem nosíval většinou jedničky, k radosti tatíčka, k radosti matičky, zní na úvod semináře před Dobytím severního pólu nově objevená báseň Járy Cimrmana.

Zatímco Cimrman to se skromnou výbavou dotáhl až na obecně uznávaného génia, dnes by s ní školáci daleko nedošli. Pokud totiž nemají osvícené vedení školy, musí krom penálu každý den vláčet na zádech několik kilogramů učebnic a sešitů.

A proto je třeba pořídit místo chatrné brašničky pohodlnou, bytelnou, a přitom lehkou tašku, která vydrží macešskou péči dětí, ochrání zdraví jejich zad a ještě jim zajistí, že budou vidět na ulici a v silničním provozu.

Jestliže nakupujete aktovku pro prvňáka, pak musíte být při výběru dvojnásob pečliví. Jenže existuje vůbec brašna, která by tak náročné podmínky splnila? A pokud ano, neutratíte za ni nehorázné částky?

Redakce MF DNES proto o prázdninách nahlédla do nabídky e-shopů se školními pomůckami či zbožím pro děti a objednala dvanáct různých tašek.

Kritéria výběru přitom byla prostá: 1. aktovky či batohy byly určeny přímo pro prvňáčky, 2. cena nepřekročila dva tisíce korun, aby nákup nezruinoval rodinný rozpočet, a 3. tašky nebylo potřeba na internetu složitě hledat.

Každý gram rozhoduje

O týden později se v redakci sešlo tucet zavazadel, která se zásadně lišila designem, použitými materiály, velikostí i kvalitou zpracování.

A nakonec se citelně odlišovala i jejich hmotnost, byť rozdíl mezi nejlehčí a nejtěžší aktovkou činil všehovšudy 418 gramů.

„Na dětských zádech ovšem rozhoduje téměř každý gram,“ upozorňuje primářka Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí Michaela Tomanová a upřesňuje, že váha školní brašny by neměla přesáhnout 10 % hmotnosti dítěte.

A teď počítejte: průměrný český prvňáček váží mezi 20 a 25 kilogramy, tudíž by na zádech měl nést maximálně 2,5 kila. Jenže slabikář, pár učebnic a sešitů má zhruba 2 kilogramy, k tomu přičtěte svačinu, penál, láhev s pitím – a rázem jste překročili limit o celé kilo. Pak už dítě dobře vnímá, jestli nese školní nálož v aktovce Hard Case Prehistoric Funny (1 263 g), nebo Belmil Flying Butterfly (953 g). Aby se šestileté dítě mohlo vypořádat s takovou zátěží na zádech ve zdraví, opatřují výrobci aktovky speciálními, anatomicky tvarovanými konstrukcemi, bandážováním zad a polstrováním popruhů.

„Našemu Jonášovi jsme vybrali takový batoh, který má také hrudní a bederní popruh. Tak se mu bude taška lépe nosit,“ doplňuje aktuální zkušenost Dita Kučerová, jedna z deseti rodičů, kteří coby poučení laici posuzovali, nakolik testované výrobky splňují jejich představu o ideální školní brašně.

Primářka Michaela Tomanová takovou volbu schvaluje a připomíná: „Díky hrudnímu a bedernímu popruhu může sedět brašna na zádech co nejlépe, potřeba jsou především hrudní pásky.“

Jak vypadá správné polstrování?

Z tuctu tašek měly hrudní pásky jen čtyři modely, zato každá byla výrazně formovaná v zadní části. Ne každé tvarování je však správné – a jak se při hodnocení ukázalo, jen málokterý dospělý si je jistý, že rozliší to vhodné od špatného.

„Aktovka by měla mít vyztužené dno i dostatečně pevnou konstrukci a výztuží musí doléhat na celá záda dítěte,“ vysvětluje lékařka a přidává jednoduchou radu – když si dítě brašnu nasadí (a vy mu samozřejmě vhodně nastavíte popruhy!), nemělo by mezi taškou a jeho zády být místo na vložení dlaně.

Velmi vhodné, tedy anatomicky správně tvarované, pevné a zároveň měkké bandážování mají aktovky značky Belmil, Bagmaster, Stil či Karton P+P a batoh Topgal. „Naše školní batohy jsou důkladně prověřovány v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně a zároveň si pravidelně zveme školáky i studenty a ptáme se jich na jejich zkušenosti,“ vypráví Libor Chaloupka ze společnosti Topgal, jejíž dívčí ruksak s vkusným květovaným motivem v testu vyhrál.

Naopak mezi zavazadly, které MF DNES rodičům k nákupu nedoporučuje právě kvůli špatné anatomii zádové části, je výrobek firmy Emipo z Mikulova. Jak poznamenala jedna z testujících maminek, je to aktovka za trest. Ač jinak lehká a malá, záda má tvrdá, nepohodlná, bez měkčeného polstrování, pouze s tuhým vroubkováním. Přitom brašna na visačce nese označení „super ergo“.

„Hodnocení, která nejsou prováděna akreditovanými osobami, pro nás nejsou relevantní. Laická veřejnost se ke kvalitě našich výrobků vyjadřuje v referencích a v hodnocení na Facebooku a ty vyznívají poněkud jinak,“ komentuje výsledky jednatel společnosti Leopold Pořízek.

Vkusné, ale barevné

Aktovka Emipo Glamour Cat se podle vyjádření firmy už nevyrábí. To je pro rodiče i děti povzbudivá zpráva, protože obecně tento model jejich sympatie příliš nevyvolal.

Mezi moderními, barevnými brašnami vypadal jako z jiných, podstatně chudších a zašedlých časů.

Pro bezpečnost školáků-začátečníků je přitom důležité, aby byli vidět. Jistě, zásadní úlohu v zajištění bezpečnosti hrají reflexní prvky, odrazky a také využití signálních barev – žluté, oranžové, zelené či červené. Světlé a zářivé odstíny viditelnost malých dětských postaviček mohou ovšem jen podpořit.

Navíc výrazné barvy automaticky neznamenají, že jsou nevkusné. Příkladem je batoh Topgal a aktovky Belmil či Stil, u nich nemusí rodiče bolet z kýčovitých motivů zuby.

Jestli máte pocit, že když se budete řídit všemi radami, koupíte tašku na rok dva – vězte, že to je ideální. „Určitě nekupujte školákovi příliš velkou aktovku ve snaze ušetřit. Taková brašna mu nebude pasovat,“ zdůrazňuje primářka, jež se specializuje na vady pohybového ústrojí.

Výrobky, které uspěly v testu

Topgal CHI 880 B

Topgal CHI 880 B

Výrobce:
Topgal, a. s

Hmotnost: 1 022 g

Hmotnost vč. obsahu: 4 292 g

Běžná cena 1 899

Co zjistil test

malé rozměry, relativně nízká hmotnost, promyšlené vnitřní uspořádání, výborně anatomicky tvarovaná, vkusný design, množství bezpečnostních prvků

vyšší cena, kvůli malým rozměrům je vhodná skutečně jen do první, max. druhé třídy

Hodnocení

Názor lékařky: Malý, lehký, praktický batoh, který má pevné, vzorově polstrované popruhy s měkčeným vnitřním okrajem i hrudní pásek pro lepší stabilitu na zádech. Záda jsou pevná, správně polstrovaná, chybí snad jen výraznější polstrování v bederní části. Batoh je vhodný i pro velmi drobné školačky.

Hodnocení rodičů a dětí: Květovaný ruksak se líbil rodičům i dětem nejvíce ze všech. „Je to ideální batoh, veselý, dívčí, přitom vkusný,“ objevilo se v hodnocení. U dospělých také nejlépe naplnil představu funkční školní brašny.

1,3 Známka testu

Belmil Flying Butterfly

Belmil Flying Butterfly

Výrobce:
Belmil

Hmotnost: 953 g

Hmotnost vč. obsahu: 4 223 g

Běžná cena 1 078

Co zjistil test

malé rozměry a velmi nízká hmotnost, kvalitní materiály a výborné zpracování, příjemný design, aktovka je velmi stabilní, vý- borně anatomicky tvarovaná, přitom patří k levnějším výrobkům

méně praktické postranní kapsy, které nejdou uzavřít

Hodnocení

Názor lékařky: Velmi lehká aktovka, která je přitom pevná a stabilní. Popruhy jsou pevné, odměkčené, výborně sedí na zádech, chybí jim ovšem hrudní pásek. Zadní část je pevná, výborně anatomicky tvarovaná, takže správně kopíruje dětskou postavu. Aktovka je vhodná i pro drobné dívky.

Hodnocení rodičů a dětí: Druhá nejlépe hodnocená aktovka, u níž rodiče ocenili především nízkou hmotnost, kvalitní zpracování i vkusný design. Dětem se líbilo, jak snadno se otvírá a jak je přehledná

1,5 Známka testu

Bagmaster LIM 0115 A Digger

Bagmaster LIM 0115 A Digger

Výrobce:
Bagmaster, s. r. o

Hmotnost: 973 g

Hmotnost vč. obsahu: 4 243 g

Běžná cena 1 415

Co zjistil test

nízká hmotnost a malé rozmě- ry, kvalitní zpracování, šikovné vnitřní uspořádání, výborné anatomické tvarování včetně popruhů

méně praktické postranní kapsy, trochu rozporuplné barevné řešení testované aktovky

Hodnocení

Názor lékařky: Lehká chlapecká aktovka splňuje všechna zdravotní kritéria – je malá a stabilní, má dostatečně široké, pevné a výborně polstrované popruhy. Zadní část je pevná, polstrování je měkké, postranní pásy drží stabilitu na zádech. Je vhodná i pro drobnější chlapce.

Hodnocení rodičů a dětí: Rodiče ocenili hlavně kvalitní materiály a zpracování, nejednoznačně už hodnotili design – stejně jako děti. „Kombinace barev je hezká, ale příliš tmavá a smutná,“ zněl jeden z komentářů.

1,6 Známka testu

Stil Ralph

Stil Ralph

Výrobce:
Stil Trade, s. r. o

Hmotnost: 1 034 g

Hmotnost vč. obsahu: 4 304 g

Běžná cena 1 499

Co zjistil test

relativně malé rozměry, výborné anatomické tvarování, kvalitní zpracování, nápadité a ergonomické vnitřní uspořádání, chytře řešené boční kapsy

relativně vyšší hmotnost, nedostatek kapes, křiklavé, pro některé rodiče až nevkusné barvy

Hodnocení

Názor lékařky: Velmi dobrá a kvalitní aktovka, která drží tvar, přesto není příliš robustní. Má pevné a měkčené popruhy i hrudní pásek, záda jsou správně anatomicky tvarována, polstrování udržuje aktovku na správném místě. Boční kapsy jsou navrženy tak, aby lahev s pitím zbytečně nepřečnívala do šířky. Aktovka je vhodná i pro menší dívky.

Hodnocení rodičů a dětí: : Pro ně- které rodiče i děti už znatelně těžší, všichni by také ocenili více větších kapes. Aktovka je hodně výrazně barevná, což se líbilo dětem o dost víc než jejich rodičům.

1,7 Známka testu

Herlitz Smart Fotbal

Herlitz Smart Fotbal

Výrobce:
Pelikan AG

Hmotnost: 960 g

Hmotnost vč. obsahu: 4 230 g

Běžná cena 990

Co zjistil test

praktická, funkční, kvalitně vyrobená, anatomicky správně tvarovaná, symetrické boční kapsy

méně atraktivní design, tvrdé a slabě polstrované popruhy bez hrudního pásku

Hodnocení

Názor lékařky: Aktovka je velmi lehká a subtilní, takže vyhovuje prakticky každému školákovi. Záda má dobře anatomicky tvarována, jsou pevná s dostatečným měkčením. Méně komfortní už jsou popruhy, které jsou tužší a slabě polstrované, navíc jim chybí hrudní pásek pro pohodlnější nošení.

Hodnocení rodičů a dětí: „Funkční, ale nepříliš hezká,“ objevilo se v několika komentářích dospělých. A podobně hodnotily aktovku také děti. Horší známky získala brašna za design než za funkční vlastnosti – jenže i vzhled při výběru zavazadla do školy rozhoduje...

2,2 Známka testu

Karton P+P Premium set Květ

Karton P+P Premium set Květ

Výrobce:
Karton P+P

Hmotnost: 1 089 g

Hmotnost vč. obsahu: 4 359 g

Běžná cena 1 495

Co zjistil test

správné tvarování zad, dostatek bezpečnostních prvků

velké rozměry a objem, proto je vhodná jen pro větší dívky, méně stabilní, příliš tvrdé popruhy bez hrudního pásku

Hodnocení

Názor lékařky: Aktovka patří k větším a objemnějším, pro menší školačky proto není vhodná. Má však správné anatomické tvarování zad s měkkým polstrováním a bočnicemi, které udržují brašnu na zádech. Popruhy jsou ale příliš tvrdé a také jim chybí hrudní pásek pro komfortní nošení. Protože je jedna kapsa určena na pití, bude jedna strana pravidelně víc zatěžována.

Hodnocení rodičů a dětí: Aktovka výrazně oslovila malé školačky, zatímco rodiče byli o něco kritičtější. Počet kapes se jim nezdál dostatečný, ani vnitřní uspořádání je nepřesvědčilo a všimli si i zipu, jemuž bránila v pohybu bytelná přezka.

2,3 Známka testu

Další testy z kategorie Děti

Test Dnes: Pera

Test Dnes: Pera

Neutrácejte zbytečně. Stačí pero za pár korun. Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun. Nechte školáka vybrat, čím se mu dobře píše, a vyhněte se obyčejným propiskám.

Test  Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Test Dnes: Masozeleninové dětské příkrmy

Výrobci o nich tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče je naopak podezírají, že jsou nezdravé a ještě bez chuti. Kde je pravda? Někde uprostřed.

Test DNES: Adventní kalendáře

Test DNES: Adventní kalendáře

Žádné náhražky, jen čokoláda. Často však bez chuti. Zákazníci se naučili číst etikety na cukrovinkách, a tak z regálů téměř zmizely vánoční pamlsky, které se jako čokoláda jen tvářily. Jenže splnit vyhlášku ještě neznamená udělat dobrou čokoládu.

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Test DNES: Přesnídávky v kapsičkách

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

Test DNES: Pastelky

Test DNES: Pastelky

Vybíráte pastelky? Ty nejlevnější nechte v regálu. Mají málo syté barvy a lámou se. V testu MF DNES vyšly nejlépe cenově průměrné pastelky Maped.

Test DNES: Dětská menu

Test DNES: Dětská menu

Pozitiva: Většina jídel se dětem líbila a hezky jim voněla. Dvě jídla z fastfoodu byla nutričně dobře vyvážená. Negativa: Všechna jídla byla přesolená. Většině vzorků chyběla vláknina, jídla byla moc tučná a malá. Některá dětem příliš nevoněla.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.