Test DNES: Trvanlivé polotučné mléko

Pozitiva: Žádné bakterie, trvanlivá mléka jsou prakticky sterilní. Stejný obsah živin, jako mají mléka čerstvá.

Negativa: Ve srovnání s čerstvými mléky horší chuť. Neúplné nebo matoucí údaje na obalech.

Trvanlivé krabicové mléko vydrží tak dlouho, protože jsou v něm chemické konzervanty. Je o tom přesvědčeno mnoho lidí. Je to stejná fáma, jako ta, která říká, že trvanlivé mléko neobsahuje žádné vitaminy a minerální látky.Není to pravda. Žádné chemické látky se do mléka nesypou, trvanlivé mléko ale konzervované je. Sterilizací, tedy zahřátím na teplotu 140 stupňů Celsia a plněním do aseptických obalů bez přístupu vzduchu. Vysoká teplota zlikviduje všechny mikroorganismy, takže mléko se nezkazí, dokud zůstane zavřené v obalu, který ho chrání před světlem a bakteriemi.

 

Jako přes kopírák

Tepelná úprava mléka vysokou teplotou zajistí dlouhou trvanlivost, ale je také důvodem, proč se všechna mléka podobají jako vejce vejci. Je to logické, konzervované mléko ztrácí svou charakteristickou vůni a chuť.

Jasně to ukázal test, který jsme zaměřili na nejprodávanější kategorii mléka v České republice – na trvanlivá mléka polotučná v modře označených „krabicích“. Zařadili jsme do něho 12 hypermarketových mlék pocházejících z českých i zahraničních mlékáren. Analýzy zpracoval Státní veterinární ústav v Praze.

test čerstvých mlék (vyšel v magazínu Test DNES 17. března) ukázal, že rozdíly mezi jednotlivými výrobky stejné kategorie tučnosti jsou minimální. Ještě výrazněji se to potvrdilo u mlék trvanlivých. Ta se mezi sebou nelišila téměř vůbec. Projevilo se to ve známkách testu – rozdíl mezi nejlepším a nejhorším mlékem dělal pouhé čtyři desetiny bodu.

Minimálně ve dvou zkouškách – mikrobiologickém a senzorickém hodnocení – skončily všechny vzorky se stejnými dobrými výsledky.

Zatímco mléka čerstvá se v chuti i mikrobiologické kvalitě mezi sebou lišila, u trvanlivých bychom jakékoliv rozdíly hledali marně.

Všechny vzorky prošly bez problémů „drastickou“ termostatovou zkouškou, kterou se mimochodem zkouší masné konzervy. Spočívá v tom, že mléko v originálním obalu zůstává zavřené 15 dní v termostatu nastaveném na 30 stupňů Celsia a teprve pak se v něm zjišťuje celkový počet mikroorganismů. Pokud mléko přečká tuto vysokou tepelnou zátěž, je v pořádku. Znamená to, že v obchodech, kde se krabicová mléka uchovávají mimo chladicí zařízení, vydrží i vysoké teploty.

 

Všechna chutnají stejně

Ani v chuti nenašla odborná porota vůbec žádné rozdíly. Všechna mléka měla standardní chuť. Dobrou, ale méně lahodnou, než měla mléka čerstvá plnotučná. Není na tom nic divného, chuť ovlivňuje obsah tuku (čím je vyšší, tím je mléko plnější a lahodnější) i způsob tepelného ošetření. Převařená trvanlivá mléka jsou sterilní a mohou mít takzvanou vařivou chuť – zkrátka chutnají jako převařené mléko.

 

Trvanlivá versus čerstvá

V chuti mají tedy čerstvá mléka náskok před trvanlivými, o obsahu důležitých živin se to ale už tak jednoznačně říct nedá. Testy nepotvrdily, že by trvanlivá mléka měla méně živin než mléka čerstvá. Stačí porovnat naměřené hodnoty obou kategorií testovaných mlék (viz tabulka vpravo).

Pouze obsah vápníku byl u čerstvých mlék v průměru lehce vyšší než u mlék trvanlivých. Obsah bílkovin i tukuprosté sušiny (zahrnuje mléčný cukr laktózu, vitaminy, minerální látky a enzymy) je naopak vyšší u mlék trvanlivých. Potěšitelné je, že ani jeden vzorek neobsahoval aflatoxin M1, který by se do mléka mohl dostat z plesnivého krmiva.

 

Nejdražší mléko bylo nejhorší

Vítězem testu, ale pouze s minimálním odstupem od dalších vzorků v pořadí, se stal výrobek Madeta Jihočeské mléko trvanlivé za 22,90 koruny.

Na druhém konci žebříčku skončil nejdražší ze všech testovaných vzorků, německé biomléko značky MUH, které nabízí obchody Kaufland za 29,90 korun. Což je téměř o deset korun víc, než se pohybují průměrné ceny trvanlivého mléka.

Mělo vyšší obsah tuku, než mají mít mléka polotučná (1,5 až 1,8 procent). V laboratoři u něho naměřili 1,9 procenta, což se při započtení nejistoty měření ještě vejde do kategorie polotučných mlék, ale deklarované hodnotě 1,5 % neodpovídá.

 

O známkách rozhodly obaly

V obalech, jak se ukázalo, jsou největší rozdíly mezi jednotlivými vzorky, které nakonec rozhodly o známkách a pořadí. Posoudili jsme nejen praktičnost obalů, ale také správnost a úplnost informací pro spotřebitele. Krabice bez uzávěru se nejen špatně otvírá – bez nůžek nebo nože je to prakticky nemožné – ale především nedává žádnou možnost mléko po otevření znovu zavřít. Ideální jsou v tomto směru šroubovací uzávěry, méně praktická je plastová „záklopka“.

Chyb ve značení bylo o něco méně než u jiných potravin, ale přesto se našly. Mléko K-Classic mělo na každé straně obalu jiné údaje o tučnosti mléka – na přední straně je označeno jako plnotučné, z boku však jako odtučněné. „O této chybě víme a pracujeme na jejím odstranění. Dodavatel vše opraví při dalším tisku obalů,“ uvádí tiskovýmluvčí Kauflandu Michael Šperl.

U některých vzorků jsme penalizovali hůře čitelné datum trvanlivosti, výhrady jsme měli i k nekonkrétním údajům o tom, kdo mléko vyrobil.

Někde chybělo doporučení, jak s mlékem zacházet po otevření. Není to tak zbytečné, jak by se mohlo zdát – mnozí lidé jsou přesvědčeni, že mléku k trvanlivosti pomáhají umělá aditiva, a že vydrží stejně dlouho jako třeba kečup. Což je další mýtus, který mléko provází. I trvanlivé mléko musí po otevření do lednice a musí se spotřebovat do několika dnů, jinak se zkazí.

Výrobky, které uspěly v testu

Madeta Jihočeské mléko polotučné

Madeta Jihočeské mléko polotučné

Výrobce:
Madeta
Koupeno:
Albert

vápník (mg/kg): 1 185

bílkoviny (g/100g): 3,41

obsah tuku (%): 1,53

Běžná cena 22

Co zjistil test

Hodnocení

Nejvyšší obsah vápníku mezi trvanlivými mléky. Vyšší obsah bílkovin a nadprůměrný obsah tukuprosté sušiny. Mikrobiologické vyšetření je v pořádku. Senzoricky je mléko bez závad. Obal je nepraktický, nemá šroubovací uzávěr. Údaje pro spotřebitele jsou úplné a dobře čitelné.

1 Známka testu

Trvanlivé mléko polotučné

Trvanlivé mléko polotučné

Výrobce:
Pragolaktos
Koupeno:
Globus

vápník (mg/kg): 1 135

bílkoviny (g/100g): 3,53

obsah tuku (%): 1,52

Běžná cena 20

Co zjistil test

Hodnocení

Nižší obsah vápníku, ale vysoký obsah bílkovin a tukuprosté sušiny. Mikrobiologicky i senzoricky je mléko bez závad. Jako jediné trvanlivé mléko je v plastové lahvi, typické spíše pro mléka čerstvá. Ta je ale neprůhledná, takže chrání mléko před světlem. Údaje na obale jsou úplné, datum spotřeby na uzávěru je ale velmi špatně čitelné.

1 Známka testu

Lactel Trvanlivé mléko polotučné

Lactel Trvanlivé mléko polotučné

Výrobce:
Mlékárna Kunín
Koupeno:
Albert

vápník (mg/kg): 1 185

bílkoviny (g/100g): 3,4

obsah tuku (%): 1,52

Běžná cena 21

Co zjistil test

Hodnocení

Kunínské mléko vyráběné pod značkou Lactel. Nejvyšší obsah vápníku mezi trvanlivými mléky. Průměrný obsah bílkovin i tukuprosté sušiny. Mikrobiologie je zcela v pořádku. Po senzorické stránce je vzorek bez závad. Nepraktický kartonový obal bez uzávěru. Zásluhou tří jazykových verzí trochu méně přehledné informace.

1 Známka testu

Lakto mléko

Lakto mléko

Výrobce:
Mlékárna Hlinsko
Koupeno:
INTERSPAR

vápník (mg/kg): 1 150

bílkoviny (g/100g): 3,44

obsah tuku (%): 1,48

Běžná cena 18

Co zjistil test

Hodnocení

Podle webových stránek Mlékárny Hlinsko jde o mléko vyráběné na export. Má průměrný obsah vápníku, bílkovin i tukuprosté sušiny. Mikrobiologicky i senzoricky v pořádku. Nepraktický obal bez uzávěru. Chybí doporučení ke skladování a spotřebě po otevření (u trvanlivých potravin není povinné) a nepřehledné (8 jazykových verzí).

1 Známka testu

Tatra Mléko polotučné

Tatra Mléko polotučné

Výrobce:
Mlékárna Hlinsko
Koupeno:
Albert

vápník (mg/kg): 1 175

bílkoviny (g/100g): 3,45

obsah tuku (%): 1,59

Běžná cena 22

Co zjistil test

Hodnocení

Vyšší obsah bílkovin, obsah vápníku vyšší než průměr, tukuprostá sušina je v průměru. Mikrobiologicky je mléko v pořádku, i senzorickou analýzou prošlo bez závad. Nepraktický kartonový obal bez možnosti mléko znovu uzavřít. Informace pro spotřebitele jsou úplné a přehledné.

1 Známka testu

Basic Polotučné trvanlivé mléko

Basic Polotučné trvanlivé mléko

Výrobce:
Madeta
Koupeno:
INTERSPAR

vápník (mg/kg): 1 150

bílkoviny (g/100g): 3,27

obsah tuku (%): 1,52

Běžná cena 16

Co zjistil test

Hodnocení

Nízká cena. Průměrný obsah vápníku i tukuprosté sušiny, nižší obsah bílkovin. Mikrobiologická analýza je v pořádku, ani senzorické hodnocení neukázalo žádné závady. Nepraktický kartonový obal bez možnosti znovu uzavřít, ale informace na něm jsou úplné a dobře čitelné.

1 Známka testu

K-Classic Trvanlivé mléko polotučné

K-Classic Trvanlivé mléko polotučné

Výrobce:
Kaufland
Koupeno:
Kaufland

vápník (mg/kg): 1 165

bílkoviny (g/100g): 3,65

obsah tuku (%): 1,51

Běžná cena 16

Co zjistil test

Hodnocení

Nízká cena. Nejvyšší obsah bílkovin, vysoký je i obsah tukuprosté sušiny. Mikrobiologicky i senzoricky je mléko bez závad. Praktický obal s uzávěrem, ale s matoucími údaji: na jedné straně je mléko označeno jako polotučné, na druhé jako odtučněné. Není uveden výrobce (nemusí být), podle kódu je výrobcem Mlékárna Pragolaktos.

1 Známka testu

Pilos Mléko trvanlivé polotučné

Pilos Mléko trvanlivé polotučné

Výrobce:
Mlékárna Pragolaktos
Koupeno:
Lidl

vápník (mg/kg): 1 140

bílkoviny (g/100g): 3,16

obsah tuku (%): 1,51

Běžná cena 16

Co zjistil test

Hodnocení

Nízká cena. Obsah vápníku nižší než průměr, obsah bílkovin nejnižší ze všech (nižší než deklarovaný), zato nejvyšší obsah tukuprosté sušiny. Mikrobiologicky i senzoricky bez vad. Praktický obal s uzávěrem (u levnějších mlék nebývá zvykem). Údaje jsou úplné, i když ne zcela přesné (ve výživové tabulce se uvádějí průměrné hodnoty, takže drobné odchylky jsou přípustné).

1 Známka testu

Pragolaktos trvanlivé mléko

Pragolaktos trvanlivé mléko

Výrobce:
Mlékárna Pragolaktos
Koupeno:
Billa

vápník (mg/kg): 1 125

bílkoviny (g/100g): 3,31

obsah tuku (%): 1,6

Běžná cena 18

Co zjistil test

Hodnocení

Obsah vápníku i tukuprosté sušiny je nízký, obsah bílkovin je průměrný. Mikrobiologie je stejně jako u všech ostatních vzorků v pořádku, ani senzorické hodnocení neodhalilo žádné vady. Nepraktický obal bez možnosti znovu uzavřít. Informace pro spotřebitele jsou úplné, jen datum minimální trvanlivosti je hůře čitelné.

1 Známka testu

Albert Bio Polotučné mléko trvanlivé

Albert Bio Polotučné mléko trvanlivé

Výrobce:
Tatranská Mliekáreň Slovensko
Koupeno:
Albert

vápník (mg/kg): 1 145

bílkoviny (g/100g): 3,26

obsah tuku (%): 1,5

Běžná cena 24

Co zjistil test

Hodnocení

Průměrný obsah vápníku, nižší obsah tukuprosté sušiny i bílkovin, který navíc neodpovídá deklaraci na obale. Mikrobiologie i senzorika jsou v pořádku. Obal se zaklapávacím uzávěrem. Informace pro spotřebitele jsou úplné, ale nepříliš přehledné – datum spotřeby hůře čitelné, údaj o množství až na zadní straně obalu.

1 Známka testu

Meggle Mléko polotučné trvanlivé

Meggle Mléko polotučné trvanlivé

Výrobce:
Rajo Slovensko
Koupeno:
Albert

vápník (mg/kg): 1 065

bílkoviny (g/100g): 3,27

obsah tuku (%): 1,48

Běžná cena 21

Co zjistil test

Hodnocení

Výrazně nejnižší obsah vápníku. Nižší je také obsah bílkovin, který navíc neodpovídá deklaraci na obale. Mikrobiologické i senzorické vyšetření jsou v pořádku. Obal má praktický šroubovací uzávěr, informace jsou úplné a dobře čitelné, i když ne zcela přesné (ve výživové tabulce se uvádějí průměrné hodnoty, takže drobné odchylky jsou přípustné).

1 Známka testu

MUH Trvanlivé mléko polotučné

MUH Trvanlivé mléko polotučné

Výrobce:
Aria Foods Německo
Koupeno:
Kaufland

vápník (mg/kg): 1 155

bílkoviny (g/100g): 3,49

obsah tuku (%): 1,9

Běžná cena 29

Co zjistil test

Hodnocení

Nejvyšší cena. Mléko má vyšší obsah tuku, než deklaruje obal (1,5%) a než by mělo mít mléko označené polotučné (max. 1,8 %). Obsah bílkovin i vápníku lehce převyšuje průměr. Zato obsah tukuprosté sušiny je nejnižší ze všech. Praktický uzavíratelný obal. Chybí doporučení k uchovávání (u trvanlivých potravin není povinné).

1 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.