8.10.2018

Test Dnes: Tyčinky

Test Dnes: Tyčinky

Vločky, ovoce, ořechy a nic víc. Ale také pamlsek z 30 přísad. Nepovažujeme je za mlsání, obsahují přece „zdravé“ suroviny – mandle, datle, semínka… Některé se prodávají dokonce v lékárnách. Jenže kalorií mají někdy jako čokoláda.

Müsli tyčinky, flapjacky, ořechové, ovocné, proteinové… Tyčinky všeho druhu zaplavují obchody. Chutnají dobře, ale jsou skutečně tak zdravé, jak se nás snaží přesvědčit jejich obaly? Abychom to zjistili, připravili jsme ve spolupráci s iniciativou Vím, co jím a piju několikadílný tyčinkový test. První část jsme věnovali tyčinkám, jejichž základem jsou ovesné vločky, druhou jsme zaměřili na tyčinky ovocné a ořechové. Třetí test bude věnován tyčinkám proteinovým (vyjde 18. září).Hlavní zjištění: Tyčinky se mezi sebou hodně liší, ale jestli mají něco společného, tak jsou to nejrůznější „zdravotní slogany“, kterými se výrobci snaží přitáhnout naši pozornost. Tu bychom ale měli věnovat údajům, které jsou skryty v záhybech zadní strany obalů. Tedy výživovým hodnotám a složení. Jen tak se dozvíme, jaká je skutečná povaha výrobku.

Cukr v čele

A dobré je začít u hlavní složky. Pokud je ve výčtu surovin na prvním místě cukr nebo glukózový sirup, je jisté, že výrobci jde víc o chuť než o zdraví. Hodně prozradí už délka složení. Ty nejlepší tyčinky mají pouze tři čtyři základní suroviny a nic víc. Ty horší, které skončily na posledních místech, jsou naopak přetížené dalšími složkami a aditivy.
Dobré je vyhýbat se tyčinkám s polevou. K jejich výrobě se totiž používají tuky z tropických palem, které jsou technologicky vhodnější, protože mají tužší konzistenci než jiné rostlinné oleje. Ale také mají vyšší podíl nežádoucích nasycených mastných kyselin a mohou být i zdrojem vysloveně škodlivých transmastných kyselin.

Cukr ve všech formách

Přidané cukry jsme v různé formě (může to být glukózový, glukózo-fruktózový, škrobový či zlatý sirup, sirup z invertního cukru, glukóza, dextróza, melasa nebo zahuštěné slazené mléko, které se skládá z mléka a cukru…) našli ve všech testovaných tyčinkách kromě ovocných. Ty se bez něj obejdou. Většinou jde jen o slisované sušené ovoce – velmi často jsou základem sušené datle nebo fíky, a ty jsou hodně sladké – bez dalších přídavků. Přesto mají ve výživových tabulkách v kolonce Cukr vysoké hodnoty, třeba 69 g/100 g, jako má ovocná tyčinka Emco. Tabulka totiž nerozlišuje, zda jde o cukry pocházející z ovoce, nebo o cukry přidané, kterých bychom měli přijmout maximálně 50 gramů za den. Prozradí to ale složení. Až z něj zjistíte, že tyčinka není doslazovaná, cukr ani jeho varianty ve výčtu surovin nefiguruje, všechny cukry jsou tedy glukóza a fruktóza z ovoce.Výrobci používají sladidla na bázi cukrů nejen kvůli chuti, ale také jako pojidlo mezi jednotlivými sypkými složkami.

Ořechy jsou tučné, ale zasytí

Energetickou hodnotu tyčinek zvyšují kromě cukru i tuky. Zejména ty ořechové. Ořechy jsou výhodné, protože snižují glykemický index, takže po tyčince nebudete mít tak rychle hlad, lépe vás zasytí.
Důležité je sledovat nejen obsah tuků, ale i jak velký podíl z nich tvoří nasycené mastné kyseliny. Ideální je, když je obojího co nejméně. Pro ilustraci: Nature Valley má 17 g/100 g tuků, ale z toho jen dva gramy připadají na nasycené mastné kyseliny. Tyčinka Tekmar má stejný obsah tuků, ale nasycených mastných kyselin je 11 g/100 g, to je 64 procent.

K čemu se hodí?

Müsli a flapjacky. Nejcennější na nich jsou ovesné vločky, čím více jich je, tím lépe. Na to, aby dostatečně zasytily, mají ale příliš málo bílkovin a vlákniny. Nutričně vyváženou svačinou nejsou, v případě nouze zaženou ten nejhorší hlad a zabrání tak pozdějšímu přejedení.
Ovocné tyčinky. Mají nižší energetickou hodnotu, zato hodně cukrů, takže vás rychle „nakopnou“, ale jsou jen slabou náplastí na hlad. Mohly bychom je nazvat „soustem první pomoci“.
„Může jako malé rychlé sousto překlenout čas mezi hlavními jídly, abych později nepadala hlady a nevyplenila po příchodu domů lednici,“ říká Karolína Hlavatá, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju, která tyčinky hodnotila.
Pokud by měla ovocná tyčinka sloužit jako odpolední svačina, bylo by ji třeba doplnit například jogurtem, abychom zvýšili energetickou hodnotu a bílkoviny.
„Ve chvíli, kdy už tyčinku pojímám jako odpolední svačinu, tak bych měla zvolit nějakou víceenergetickou, zhruba kolem 800 kilojoulů. A to už mě přivádí k tyčinkám ořechovým,“ míní výživová expertka.
Ořechové tyčinky. Dodají podstatně více energie a obsahují i více bílkovin a vlákniny, takže lépe zasytí. Je však třeba počítat s vyšším příjmem tuků a také přidaných cukrů. Jsou také hůře stravitelné. „Ořechová tyčinka na výlet na kole není to pravé ‚ořechové‘, mohlo by vám být těžko,“ říká Karolína Hlavatá. „Nejlepší je spojení obojího. Samotné ovoce nezasytí, ale v kombinaci s ořechy už to může být velmi dobrá plnohodnotná svačina.“
Jako „nouzovka“ do šuplíku v práci se však ořechová tyčinka příliš nehodí. „To si stejně tak můžu koupit pytlíček obyčejných mandlí a vyjde mě to levněji. Když si k tomu udělám zelený čaj, mám antioxidační bombu a bez přidaných cukrů,“ radí odbornice na výživu.

Výrobky, které uspěly v testu

Lifefood Lifebar Cherry really Raw BIO

Výrobce: Lifefood Czech Rep.

Složení: ovoce 62 % (datle, sušené třešně 23 %), ořechy 38 % (raw kešu ořechy, mandle) BIO

Běžná cena 26,90

Co zjistil test

Hodnocení

Tyčinka má velmi dobré složení – pouze ovoce a ořechy, navíc v bio kvalitě, žádný přidaný cukr. Kombinace sušeného ovoce a ořechů je z výživového hlediska nejlepší, tyčinka má dostatek energie, bílkovin a vysoký obsah vlákniny, takže dobře zasytí a hodí se i jako plnohodnotná svačina.

Známka testu 1,6

Bombus Slim snack banana & seeds + chia

Výrobce: DM Hermes Trade Krnov

Složení: datle 45 %, banán 25 %, pohanka 10 %, slunečnicová jádra 8 %, chia 8 %, lněná semínka 4 %

Běžná cena 29,90

Co zjistil test

Hodnocení

Tyčinka má velmi dobré složení, pouze ovoce a semena, doplněná pohankou, bez přidaného cukru. Má vysoký obsah vlákniny – jedna porce dodá 19 procent denního doporučeného příjmu. Hodí se třeba jako malá svačinka po cvičení, pokud k ní přidáte jogurt, může fungovat i jako vydatnější odpolední svačina.

Známka testu 1,7

MaxSport Raw Paleo Bar Cocoa Hazelnuts

Výrobce: neuv. (Maxsport Slovensko)

Složení: sušené datle, lískové ořechy 9 %, kakao 6 %, kakaové máslo, karotka

Běžná cena 26,90

Co zjistil test

Hodnocení

Tyčinka není přislazovaná, sušené datle i karotka jí dodávají dostatečně sladkou chuť. Přesto je třeba počítat s tím, že množství cukrů je vysoké. Jedna tyčinka vyčerpá čtvrtinu celkového denního doporučeného příjmu cukrů. Pozitivní je vysoký obsah vlákniny, jedna porce dodá 22 procent doporučeného denního příjmu.

Známka testu 1,7

Nature Valley Crunchy Oats & Honey

Složení: celozrnné ovesné vločky 59 %, cukr, slunečnicový olej, med 2 %, sůl, melasa, emulgátor slunečnicový lecitin, kypřicí látka uhličitan sodný

Běžná cena 15,90

Co zjistil test

Hodnocení

Španělská křupavá müsli tyčinka z celozrnných ovesných vloček slazená cukrem a medem má velmi jednoduché složení. Výhodou je velké množství ovesných vloček. Vysoký je i obsah tuku, ale podíl nasycených mastných kyselin je nízký. Obsah bílkovin není příliš vysoký, aby byla svačinka kompletní, je vhodné přidat třeba bílý jogurt. Výhodou je, že je tyčinka rozdělena na dva kusy.

Známka testu 1,8

Mixit Lískový oříšek

Výrobce: Mixit Praha 4

Složení: sušené datle 67 %, pražená jádra lískových ořechů 10 %, jádra mandlí, pohankové lupínky, pasta z lískových jader 0,6 %

Běžná cena 33

Co zjistil test

Hodnocení

Ani tato tyčinka nemusela být přislazována, o sladkou chuť se postaraly sušené datle. Kombinace sušeného ovoce a ořechů je výborná, protože poskytuje dostatek vlákniny. Obsah tuků není díky ořechům malý, ale podíl nasycených mastných kyselin je nízký. Hodí se i jako plnohodnotná svačina.

Známka testu 1,9

Emco Tyčinka 100 % z ovoce s jahodami

Výrobce: Emco Praha 4

Složení: sušená jablka 50 %, rozinky 44,7 %, mrazem sušené jahody 8,5 %

Běžná cena 19,90

Co zjistil test

Hodnocení

Velmi jednoduchá tyčinka jen z lisované směsi jablek, rozinek a jahod, bez jakýchkoliv dalších složek. Má sice vysoký obsah cukrů, ale ty pocházejí pouze z ovoce, tyčinka není doslazovaná. Hodí se jako malá svačinka pro toho, kdo si hlídá kalorie. Nebo jako „pohotovostní“ sousto k rychlému překlenutí hladu. Splňuje kritéria pro udělení loga Vím, co jím.

Známka testu 2

Dr. Light Fruit Klikva-Malina

Výrobce: Pharmind Corporation

Složení: meruňky sušené 57,4 %, jablka sušená 10 %, hrozny sušené 9,6 %, fruktóza, malinová šťáva 6,3 %, klikva mraž. 5,2 %, arabská akátová guma (přírodní vláknina), kyselina askorbová a citronová

Běžná cena 22,90

Co zjistil test

Hodnocení

Složení není špatné, zbytečná je jen přidaná fruktóza. Většina cukrů z množství 48 g/100 g ale pochází z ovoce. Má stejně jako všechny ovocné tyčinky nulové tuky, méně bílkovin, zato dostatek vlákniny. Nese logo Vím, co jím.

Známka testu 2,1

Další testy z kategorie TestDNES

Test Dnes: Hladké mouky na vánočku nebo cukroví

Test Dnes: Hladké mouky na vánočku nebo cukroví

Skvělou vánočku i cukroví upečete z mouky za 8 korun. Na domácí předvánoční pečení se nejvíc hodí klasická bílá mouka za pár korun, ale pečivo z celozrnné mouky bude zdravější.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.12.2018

Test Dnes: Hranolky

Test Dnes: Hranolky

Méně tučné, pořád dost slané. A hlavně bez chuti. Mezi dietology mají obzvlášť špatnou pověst. A oprávněně. Hranolky nebudou nikdy zdravé, přesto to není taková katastrofa jako před lety. Najít mezi nimi ty opravdu dobré... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 30.11.2018

Test Dnes: Mléčné nápoje

Test Dnes: Mléčné nápoje

S živou kulturou či proteinem. Ale hlavně s cukrem. Nápoj s proteiny či probiotiky je vhodná svačina i při hubnutí, pokud zvolíte výrobek bez cukru.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 19.11.2018

Test Dnes: Ochucené vody

Test Dnes: Ochucené vody

V jedné lahvi vypijeme až 18 kostek cukru. Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně vypijí jako nic. V tu chvíli ovšem často překročí doporučeno... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 13.11.2018

Test Dnes: Vanilková zmrzlina

Test Dnes: Vanilková zmrzlina

Můžete si vybrat sladkou a ještě sladší. Češi jsou konzervativní, a tak mají pořád nejraději vanilkovou zmrzlinu. Už ji ovšem nekupují jen v létě do kornoutku, ale čím dál častěji také v zimě do mrazáku. Kterou si příště... ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 8.10.2018

Test DNES: Ruské zmrzliny

Test DNES: Ruské zmrzliny

Ruské zmrzliny mají Češi pořád rádi, ať už se společenská a politická situace mění jakkoliv. Je za tím možná trocha sentimentu, ale hlavně lahodná chuť opravdové smetany. Tu rostlinný tuk nikdy neudělá.ZOBRAZIT VÝSLEDKYVýsledky z 29.6.2017

Nejčtenější testy

Test Dnes: Hranolky

Test Dnes: HranolkyMéně tučné, pořád dost slané. A hlavně bez chuti. Mezi dietology mají obzvlášť špatnou pověst. A opr... Celý test

Test DNES: Instantní kávy

Test DNES: Instantní kávyŽádné falšování. Jsou to pravé kávy. Liší se chutí, cenou i množstvím kofeinu. Pozitiva: Ani jedna k... Celý test

Test DNES: Prací prášky, gely a kapsle

Test DNES: Prací prášky, gely a kapslePozitiva: Nezpůsobují zašednutí bílé a jsou poměrně šetrné k barvám. Prášky na rozdíl od minulosti n... Celý test

Test DNES: Čerstvé plnotučné mléko

Test DNES: Čerstvé plnotučné mlékoMalé rozdíly v kvalitě, zato velké odlišnosti v cenách. Pozitiva: Mléka jsou dobrá. Nejsou v nich to... Celý test

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tuky

dTest: Rostlinné tuky na pečení a 100% tukyPotravinářské výrobky s označením jedlé tuky musí splňovat požadavky vyhlášky č. 77/2003 Sb. Ta dělí... Celý test

Reklama
Reklama
Reklama