Test Dnes: Velké srovnání nanuků

Osvěžení z tvarohu je zdravější. A hlavně chutnější

Eskymo za padesátník, Ledňáček za korunu a za jedničku z diktátu Míša nebo Jahůdka. Víc nanuků socialistické mrazicí boxy obvykle zákazníkům nenabízely.

Teď sice najdete v obchodech desítky druhů zmrzlin na dřívku, jenže konzervativní české chuťové pohárky stejně preferují to, na čem vyrůstaly. Potvrzují to průzkumy trhu i aktuální test MF DNES.

V něm pětadvacetičlenná porota složená z konzumentů mrazených krémů hledala nejchutnější z 23 vzorků nanuků vyrobených z mléka, smetany, tvarohu, rostlinných tuků i jiných náhražek a obalených v čokoládové či kakaové polevě.

A výsledek? Jestli tipujete, že vyhrál legendární Míša, pak jste cíl minuli jen těsně. Absolutním vítězem se stal nanuk Hopsy Tvaroh, který po Česku rozváží žluté mrazicí dodávky společnosti Family Market.

„Míša nám koluje v krvi“

Mezi pěticí nejlepších nanuků byste přitom našli krom vítěze a Míši ještě další dva kousky, které jsou vyrobeny z tvarohu, a jsou tak v chuti (a složení) téměř k nerozeznání.

Čím to? „Míša a Ledňáček jsou zmrzliny, které nám kolují v krvi, Míša i v té mojí,“ vysvětluje zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, proč Češi jako jediní na světě dávají přednost zmrzlému oslazenému tvarohu.

Tohle literární vyjádření má i svůj odborný ekvivalent. „Jestliže je kom binace drážděných chuťových receptorů při ochutnání shledána jako dobrá, uloží se do paměti – někdy i na celý život,“ objasňoval před časem čtenářům deníku Metro neurofyziolog František Vyskočil.

Co nám chutná, je i zdravější

Jenže jedna věc jsou chuťové preference a druhá výživové hodnoty takové mražené dobroty. Protože jak praví první Pardův postulát ze sbírky Murphyho zákonů: „Vše, co máme rádi, je buď nemravné, nezákonné nebo to jde na tloušťku.“

Ovšem tentokrát nás vedou chuťové pohárky správným směrem. Tedy ne že by tvarohové nanuky byly úplným etalonem zdravé stravy, pořád obsahují cukr a tuk, ale ve snesitelném množství. A tak jsou vůči nim odborníci na výživu přece jen smířlivější.

Navíc má toto osvěžení rozumný objem, jejich hmotnost se pohybuje kolem 50 gramů. A tak když spořádáte jeden 60gramový Hopsy, dostanete do těla 3 gramy cukru a 5 gramů tuků, zatímco macaté Magnum Classic (86 g) je nosičem 23 gramů cukru a 16 gramů tuku. Rozdíl je patrný i při srovnání energetické hodnoty: 654 kJ vs 1 084 kJ.

Co je však problém všech testovaných nanuků bez rozdílu, je kokosový tuk v polevách a často i náplni. Z výživového hlediska je nejméně vhodný kvůli vysokému podílu nasycených mastných kyselin – obsahuje jich až 90 procent, byť by měly tvořit maximálně třetinu ze zkonzumovaných tuků. Přispívají totiž ke vzniku srdečních a cévních chorob, zvyšují hladinu cholesterolu a vedou k obezitě.

Jediný vzorek, který žádný tuk z palem neobsahuje, je Hollandia Zmrzka, vyrobená z jogurtu. Takový nanuk je nakonec vážně zdravý. 

Výrobky, které uspěly v testu

Hopsy Tvaroh

Hopsy Tvaroh

Běžná cena 15,70

Co zjistil test

Hodnocení

Jak chutnal porotě: Absolutní vítěz degustace, který porotce zaujal lehce nasládlou a příjemně nakyslou chutí. „To je pravý tvarohový a smetanový nanuk, jak si ho pamatuji z dětství,“ zněl jeden z pochvalných komentářů.

1,9 Známka testu

Polárka Mraz.

Polárka Mraz.

krém tvarohový

Běžná cena 12,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jak chutnal porotě: Jen s malým odstupem skončila v celkovém pořadí druhá tvarohová Polárka, vzkříšená legenda, která měla jemnou, mírně nakyslou chuť. Porotu při degustaci v horkém dni především potěšilo, že byl nanuk jen málo sladký. „Akorát sladké, maximálně osvěžující,“ chválili porotci.

2 Známka testu

Prima Kuba

Prima Kuba

Běžná cena 9,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jak chutnal porotě: Méně tučný a o něco menší než konkurence, zato výrazně sladší je tradiční nanuk Kuba. A vyšší obsah cukru je znát i v chuti – členové poroty zaregistrovali, že výrazně nakyslé aroma tvarohu a vyváženou příchuť polevy doplňuje intenzivní sladká chuť.

2 Známka testu

Míša tvarohový

Míša tvarohový

Běžná cena 16,90

Co zjistil test

Hodnocení

Jak chutnal porotě: Mezi tvarohovými a jogurtovými mraženými pochoutkami skončil nejoblíbenější český nanuk Míša sice až čtvrtý, i tak v degustaci sbíral většinou jen pochvalná hodnocení: je osvěžující, jemný, krémový a na rozdíl od jiných tvarohových nanuků porotcům nejvíc voněl. Kritiku sklidila pouze intenzivní sladká příchuť.

2,3 Známka testu

Další testy z kategorie Potraviny

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

DTest: Jak vybrat sušená rajčata v oleji

Rajčata nejlépe chutnají, když jsou dobře vyzrálá, ovšem to zase nebývají ve stavu, kdy snadno zvládají manipulaci a transport. Jedním z řešení je rajčata usušit. Nebo usušit a naložit do oleje. Nezávislý spotřebitelský časopis dTest otestoval celkem 10 výrobků sušených rajčat v oleji. Zjišťoval, jak lahodí lidskému jazyku a oku i zda se v nich nenacházejí nežádoucí látky například v podobě změkčovačů plastu nebo pesticidů.

Test Dnes: Mák

Test Dnes: Mák

Češi jsou největší milovníci máku na světě. Každý z nás ročně spořádá 430 gramů této zdravé „superpotraviny“, což nemá nikde jinde obdoby. O to závažnější je zjištění MF DNES, že semena máku jsou často plná morfinu a dalších alkaloidů.

Test Dnes: Kvasový chléb

Test Dnes: Kvasový chléb

Ideální chléb? Jen pšenice, žito, voda, kmín a sůl. Chutný chléb umí vyrobit i velká pekárna. Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES ukázal, že i v obchodě koupíte chutné a poctivé chleby.

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Test Dnes: Proteinové tyčinky

Proteinová bomba na čtyři kousnutí. Donedávna byly výsadou sportovců toužících po růstu svalů a k dostání byly jen v posilovnách. Dnes jsou jich plné obchody a kupuje je kdekdo. Tyčinky s proteinem se staly další stravovací modlou.

Test Dnes: Sýry mozzarella

Test Dnes: Sýry mozzarella

Originál je z buvolího mléka, Češi radši kravské. Chcete-li doma ochutnat pravou Itálii, vyzkoušejte dražší, ale chuťově výraznější buvolí mozzarellu. Sýr z kravského mléka je fádnější, ale určitě vás v kuchyni nezklame.

dTest: Ovesné vločky

dTest: Ovesné vločky

Ovesné vločky patří mezi stálice na pultech obchodů i ve spížích některých domácností. Jsou suché, za správných skladovacích podmínek dlouho vydrží a skvěle se hodí k přípravě kaší nebo müsli. Časopis dTest otestoval 14 výrobků a zjistil, že některé vločky sice mají nedostatky v dodržení vyhlášky, spotřebitelé se však nemusí bát o své zdraví. V žádném z testovaných výrobků se sledované jedovaté látky nenašly.


Informujeme spotřebitele, kterým prodáváme výrobky nebo poskytujeme služby, že mají podle zákona č. 624/1992 Sb. právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu z příslušné smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, se sídlem Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2, IČ: 000 20 869 (www.coi.cz).

Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.